Hg-One χειροκινητος μυλος

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Hg-One χειροκινητος μυλος

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τετ Δεκ 21, 2016 11:38 am

Εχω πετυχει αρκετες σκορπιες αναφορεςεδω μεσα αλλα δεν υπαρχει dedicated thread.
Εχουμε και λεμε λοιπον:
-83mm mazzer κωνικα μαχαιρια
-Μανιβελα αντι για μοτερ
-Καθετη διαδρομη καφε(υποσχεται ελαχιστη κατακρατηση)
-Τιμη περιπου 1000€

Ως φιλοσοφια προβαλλεται το οτι η αργη περιστροφη με τη μανιβελα δεν δημιουργει ζεστη αρα δεν αλλοιωνεται ο καφες.
Με βρισκει συμφωνο στο σημειο οτι δεν θα πληρωσεις το βιομηχανικου grade μοτερ και τα λοιπα παρελκομενα ενος robur που ειναι αχρειαστα σε ενα σπιτι,εχοντας παραυτα την ποιοτητα αλεσης των 83mm μαχαιριων. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι λειτουργικο να συμβιωνεις με μια μανιβελα καθε μερα βεβαια...
Για μενα ειναι πρωτοπορος καθ'οτι γεφυρωνει ενα χασμα μεταξυ οικιακου και heavy duty μυλου οταν φυσικα θες αλεση αλλου επιπεδου. Ομως οσο υπερβολικο μου φαινεται ενα doser και ταχυτητα αλεσης 10γρ/sec για σπιτι,αλλο τοσο μου φαινεται και μια μανιβελα.
Γνωμες?
Συνημμένα
start_with_bean12.jpg

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Hg-One χειροκινητος μυλος

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Δεκ 21, 2016 12:13 pm

Κάθετη άλεση, που υπόσχεται αφράτο καφέ χωρίς να τον ταλαιπωρεί η ζέστη των πολλών στροφών, χωρίς σβόλιασμα, απευθείας στο καλαθάκι με καλή κατανομή και design κόσμημα για τον πάγκο. Αν κάνεις πολλούς καφέδες είναι πρόβλημα το μανιβέλιασμα και επίσης έχουν αναφερθεί κάποια θεματάκια τζόγου (δεν ξέρω αν έχουν κάνει κάποια αλλαγή/αναβάθμιση) που δεν δικαιολογούνται για τόσα λεφτά. Υπάρχουν και πατέντες πάντως που τον κάνουν ηλεκτρικό.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Hg-One χειροκινητος μυλος

Δημοσίευση από Artisti » Τετ Δεκ 21, 2016 12:34 pm

Ακριβή ιστορία που οδήγησε στη πρώτο αντιγραφή της κάθετης αρχιτεκτονικής υπό κλίμακα στον Sette. Και μάλιστα το πρόβλημα του τζόγου στο κεντρικό μαχαίρι τους οδήγησε να το κάνουν σταθερό.
Αν είχε καταφέρει να κάνει την μεγάλη διαφορά σε σχέση με τους κλασικούς μύλους θα τον είχαμε δει και στο διαγωνισμό WBC πράγμα που δεν έγινε.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Hg-One χειροκινητος μυλος

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τετ Δεκ 21, 2016 12:45 pm

με τετοια τιμη δεν γεφυρώνει τίποτα με οικιακό μύλο. Αλλα ούτε και για μαγαζί είναι προφανώς.
την καζούρα απο τους φίλους δεν την σκέφτεσαι; που θα εχεις σκάσει ένα χιλιάρικο και θα παιδεύεσαι να τρίβεις με το χέρι;
και υποθέτω οτι λόγω γραναζιού, θα είναι ή πιο αργός, ή πιο δύσκολος σε σχέση με άλλους χειροκίνητους μύλους χωρίς γρανάζι. αναλόγως πως εχουν επιλέξει να το κάνουν
When life throws you curves, aim for the apex

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Hg-One χειροκινητος μυλος

Δημοσίευση από buddy » Τετ Δεκ 21, 2016 2:29 pm

O μυλος εχει τελεια αλεση, καθετη και κανει σχεδον μονος του αψογη κατανομη.
Ημουν αναμεσα σε αυτον και τον Κ10 αλλα δεν τον εβρισκα απο Ελλαδα και καπου διαβασα οτι αν "χανοταν" ο μυλος στην διαδρομη ή στο τελωνειο, η εταιρια δεν αναλαμβανε ευθυνη, εχανες τα λεφτα σου και αντε να βγαλεις ακρη μετα, με λιγα λογια ηταν "ρισκο" η αγορα του και ετσι εκανα πισω.
Αλλος ενας λογος που εκανα πισω ηταν οτι μου φαινοταν πολλα τα 1000 ευρω για χειροκινητο, αλλα εχει πλεονεκτηματα η αργη αλεση, αλλα κυριως γιατι εχουν αναφερθει προβληματα τζογου, πιθανον αυτο εχει αλλαξει πλεον γιατι εχει γινει αναφορα στην εταιρια και αναγνωρισε το λαθος της.
Βγαινει και με μοτερ και η τιμη διπλασιαζεται ή και τριπλασιαζεται αναλογα το μοτερ.
Συμφωνω οτι γεφυρωνει το χασμα επαγγελματικου - οικιακου, μιας και εχει μικρο ογκο και η αλεση ειναι πολυ καλυτερη απο πολλους επαγγελματικους που ξερουμε.Θελει 30 sec μανιβελα για διπλη δοση, δεν ειναι και τοσο τραγικο, ειδικα οταν μιλαμε για οικιακη χρηση και οταν το αποτελεσμα που παιρνεις ειναι τελειο.

Δεν παν να σου κανουν καζουρα Ultimo, με το καφεδακι που θα επιναν μετα ομως θα τους πεφταν τα σαγονια.
Εκτος αν τους εφτιαχνες lavazza :a080: ο hg θα σου ηταν αχρηστος, ενας porlex θα φτανει και θα περισευει.

coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: Hg-One χειροκινητος μυλος

Δημοσίευση από coolmind » Τετ Δεκ 21, 2016 2:52 pm

Για να κανω λιγο πλάκα ακομη και το αρνι το πάσχα με ηλεκτρικο μοτερ το γυρναμε,θα παρω μυλο για να θυμιθω το αρνι που ξέχασα!!!! χεχεχε


Δεν αμφισβητω τα αποτελεσματα και απο οτι εχω διαβάσει ειναι εξαιρετικα,αλλα τωρα σε ακριβες καταστάσεις η ταση παει προς τις 400 στροφες(κ10,robur,anfim) κ.λ.π και σιγα σιγα βγαινουν κατι διαμάντια σε στιλ καφεκοπτειου(αν πατε στο taf στην μπενάκη θα δειτε εναν λευκο διπλα στους anfim)οι οποιοι βγαζουν απο τον καφε και αυτα που δεν εχει!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Hg-One χειροκινητος μυλος

Δημοσίευση από Y.V » Τετ Δεκ 21, 2016 2:57 pm

Αφου παρουσιαζει «μποσικα» πως έχει τελεια άλεση βρε Χρήστο; Απ την εντεχνη προωθηση που γινεται στο ΗΒ;
Εγω βλεποντας μονο την σχεδιαση και την κατασκευή, συμπεραίνω ότι ειναι σχεδον αδυνατο να είναι ρυθμισμενος με ακριβεια ή να μενει ρυθμισμενος έτσι.
Εξ άλλου τις ειχα διατυπώσει αυτες τις ενστασεις απ όταν πρωτοπαρουσιάστηκε.
Μονο αν ολο το σασι του μύλου ήταν φτιαγμένο από μονο ένα κομμάτι δουλεμενο σε εργαλειομηχανή και όχι από κάποιες πλακες βιδωμένες μεταξύ τους, θα μπορουσα να υποθεσω ότι είναι δυνατον να επιτευχθει η ακριβεια που απαιτείται στην κατασκευή ενος μυλου, αλλα και να μην χανεται μετα.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Hg-One χειροκινητος μυλος

Δημοσίευση από buddy » Τετ Δεκ 21, 2016 3:25 pm

Nαι εχεις δικαιο, οπως το εγραψα ετσι δεν γινεται και τα δυο μαζι.
Δεν εχω δει απο κοντα τον hg επομενως ουτε και την αλεση του, μονο σε βιντεο και μοιαζει τελεια με ιχνος clumping, αλλα εχω διαβασει σε ξενα φορουμ απο κατοχους αυτες τις κριτικες.
Eπισης κατοχοι κορυφαιων μυλων, δοκιμασαν τον hg και ειδαν διαφορα στις γευσεις (προς το καλυτερο εννοειται) και τον αγορασαν.
Οσο για τον τζογο, αφου πλεον εχει γινει επισαμανση στην εταιρια και το παραδεχτηκε, πιστευω να το εχουν διορθωσει εφ' οσον ειναι εφικτο αυτο.
Αλλα ολα τα παραπανω ειναι στην θεωρια, αν δεν δοκιμασεις ο ιδιος...

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Hg-One χειροκινητος μυλος

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τετ Δεκ 21, 2016 3:34 pm

πέρα απο την τιμή των μαχαιριών, η υπόλοιπη τιμή δεν δικαιολογεί το σασί. που το μόνο που χρειάζεται να κάνει είναι να είναι όμορφο και να μην έχει τζόγο.
κάνεις το ίδιο λάθος, να πιστεύεις οτι ο,τι δίνεις παίρνεις. και ας έχει τζόγο. δεν είναι έτσι. κατι που εχει 1000 ευρώ το δοκιμάζεις ή το βλέπεις τουλάχιστον απο κοντά πριν το αγοράσεις. δεν σημαίνει οτι εφόσον είναι ακριβό, θα είναι και άψογο, αρα και το ψωνίζεις με τυφλή εμπιστοσύνη. έτσι την πάτησες και με το ocd
When life throws you curves, aim for the apex

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Hg-One χειροκινητος μυλος

Δημοσίευση από buddy » Τετ Δεκ 21, 2016 4:37 pm

Aν διαβασεις καλα τι εγραψα πιο πανω, ειπα οτι ενας απο τους λογους που δεν πηρα τον hg, ηταν οτι τα 1000 ευρω ειναι πολλα για χειροκινητο μυλο και αλλος ενας λογος ηταν οτι εχει τζογο.
Kαι ουτε ειπα ποτε φυσικα οτι θα τον επαιρνα και ας εχει τζογο. Μην βαζεις λογια στο στομα μου, διαβαζε πιο προσεκτικα τι γραφω...
Σε εχει πειραξει η υπερβολικη καταναλωση lavazza μου φαινεται :lol:
Για το ocd, την πατησα στο γεγονος οτι νομιζα οτι κανει κατανομη, αυτο ηταν το λαθος μου...το ocd κανει μονο leveling.
To οτι ειναι πολλα τα λεφτα για leveling ειναι, αν το ηξερα εξ αρχης ισως να μην το επαιρνα, αλλα τωρα το πηρα και κανει φοβερη δουλεια, ειμαι απολυτα ευχαριστημενος, κανει την δουλεια μου πιο γρηγορη πιο ευκολη και πανω απο ολα πιο σωστη.
Το οτι πληρωνεις παιρνεις για μενα ισχυει, περαν καποιων ελαχιστων εξαιρεσεων, μιας που ειμαστε εδω στο forum...δεν ισχυει για μηχανες? δεν ισχυει για μυλους? να το γενικευσουμε? για αυτοκινητο? για σπιτι? δεν ισχυει? οτι πληρωνεις παιρνεις φιλε μου σε αυτην την ζωή αλλα βαριεμαι παλι να κανω την ιδια κουβεντα...

Απάντηση