Mahlkoenig Vario Ρυθμιση καλιμπράρισμα

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
silkman9
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2013 12:11 am
Μηχανή:: Gaggia Classic 2013
2η Μηχανή:: Braun 3063
Μύλος:: Mahlkönig Vario
Οι καφέδες μου:: Portioli και βλέπουμε

Mahlkoenig Vario Ρυθμιση καλιμπράρισμα

Δημοσίευση από silkman9 » Δευ Οκτ 17, 2016 3:39 pm

Μετά από 10 μήνες περίπου χρήσης ο μύλος χρειάστηκε ρύθμιση, έχοντας κόψει περίπου 10-12 κιλά καφέ.

Το έβλεπα ότι ερχόταν σιγά σιγά μια και έπρεπε να ανεβάζω την ρύθμιση προς το ψιλότερο. Σήμερα το πρωι το έβαλα τέρμα (1Α) και ο καφές έτρεχε σαν νερό!

Πηρα τηλέφωνο την Eurogat μια και τίθεται θέμα εγγύησης που σίγουρα δεν ήθελα να την χάσω. Δεν με σύνδεσαν με τεχνικό, κράτησαν τα στοιχεία μου και με πήρε τηλ τεχνικός εντός μιας ώρας περίπου. Του εξήγησα το πρόβλημα και βέβαια το θέμα της εγγύησης και τον ρώτησα μήπως να δοκίμαζα ο ίδιος να τον ρυθμίσω για να αποφυγω την ταλαιπωρία να τον πάω, να τον αφήσω και να ξανακατέβω βουλιαγμένης να τον παραλάβω και μου είπε ΟΚ. Σωστά ο άνθρωπος μου είπε ότι μπορεί να είναι άλλο πρόβλημα (ιμάντας, μοντερ) και να μην είναι η ρύθμιση.

Παρένθεση: Στην αμερική στον ίδιο μύλο σου δίνουν 2 πράγματα που δεν τα δίνουν εδώ σε εμάς: Το ένα είναι ένα εργαλείο για να βγάλεις το πάνω μαχαίρι και το άλλο είναι ουσιαστικά ένα άλλεν 2mm με βάση για να ρυθμίσεις: Σε εμας στην οπή ρύθμισης έχει ένα αυτοκόλλητο που λέει WARRANTY VOID και ουσιαστικά σε αποτρέπει από το να το ρυθμίσεις μόνος σου.
acc_detail.jpg
Πρωτα είπα να καθαρίσω τον μύλο αλλά το πάνω μαχαίρι δεν έβγαινε ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ με το χέρι. Εβαλα μια λεπτή πετσετα απο πάνω (για να μην γρατζουνίσω) και χρησιμοποιησα γκαζοτανάλια μικρή για να καταφέρω να το γυρίσω. Μετά φύσηξα με blower για να φύγουν όλα τα υπολείματα καφέ και ξαναέβαλα το πάνω μαχαίρι που παρέμενε πολύ σφιχτό (ξανα γκαζοτανάλια για να μπει)

Τα υπόλοιπα φαίνονται στο παρακάτω video. Αυτό που πρέπει να θυμόμαστε είναι το 2Q που είναι το σημείο εργοστασιακής ρύθμισης. Χρειάστηκε λιγότερο από 1/4 της στροφής για να ρυθμίσω.



Πλέον κόβω μια χαρά στο 1Ν που απέχει αρκετά από πριν.

Ενα άλλο πρόβλημα που μου είχε παρουσιαστεί ήταν όταν πήγα να κόψω για έναν φίλο καφέ στο manual και ο μύλος μάγκωσε και σταμάτησε εντελώς (βέβαια ο καφές ήταν πολύ ελαιώδης). Αν ο μύλος αυτός είχε ΛΙΓΟ δυνατότερο μοτέρ θα ήταν με διαφορά ο καλύτερος για οικιακή χρήση.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Mahlkoenig Vario Ρυθμιση καλιμπράρισμα

Δημοσίευση από harryv » Δευ Οκτ 17, 2016 5:46 pm

Θαρρώ ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι στην Ευρώπη έχουμε Mahlkoenig και όχι Baratza. Τεράστια διαφορά στο support.

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Mahlkoenig Vario Ρυθμιση καλιμπράρισμα

Δημοσίευση από brexei » Πέμ Νοέμ 29, 2018 3:08 pm

Έχω πάρει κι εγώ το συγκεκριμένο μύλο πριν από 2-3 χρόνια και τους τον είχα πάει για ρύθμιση. Βάλανε το σημειο ρύθμισης κάπου στο 1Q αν θυμάμαι καλά... Έκτοτε κόβω καφέ φίλτρου, περί τα 3-4 κιλά στο σύνολο και χθες που ξεκίνησα να κόψω εσπρεσσο, είδα ότι τα μαχαίρια ακουμπάνε περίπου στο 1D!! Δηλαδή μάλλον ξερυθμίστηκε! Αποκλείεται να μου είχαν ρυθμίσει το σημείο στο 2Q τότε... είπαν ότι το ρύθμισαν για ασφάλεια να ακουμπάνε μεν στο 1Α, αλλά να μη χαλάει τα μαχαίρια.
Το ερώτημά μου είναι, αν στο 2Q ακούμε τα μαχαίρια να ακουμπάνε, πού κόβετε καφέ για εσπρέσσο; Στο περίπου.
Και πού θεωρείτε ιδανική ρύθμιση για φίλτρου;

Άβαταρ μέλους
silkman9
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2013 12:11 am
Μηχανή:: Gaggia Classic 2013
2η Μηχανή:: Braun 3063
Μύλος:: Mahlkönig Vario
Οι καφέδες μου:: Portioli και βλέπουμε

Re: Mahlkoenig Vario Ρυθμιση καλιμπράρισμα

Δημοσίευση από silkman9 » Παρ Νοέμ 30, 2018 9:39 am

Κοιτα να δεις, καταλήγω ότι η ρυθμιση των μαχαιριών είναι α)σχετική και β)ξερυθμίζεται εύκολα.

Οταν λέω σχετική εννοώ ότι αν είναι χοντρός ο καφές, πρέπει να έχεις "αβάντα" νούμερα να τον χαμηλώσεις ασχετα με το τί γράφει. Φαντάσου εγώ κόβω για εσπρεσσο στο 4J εκεί που πριν ήμουν στο 2. Για φίλτρου υπολόγισε τουλάχιστον 2 "μεγάλα" νούμερα παραπάνω απο ότι κόβεις εσπρεσσο, δηλαδή αν κόβεις εσπρεσσο στο 2Μ για φίλτρου 4Μ και πάνω.

Παντα αλλάζουμε ρύθμιση με τον μύλο σε λειτουργία, ειδικά όταν χαμηλώνουμε νούμερα.

Επισης σκέψου ότι αν τα μαχαίρια "σχεδόν" ακουμπάνε μεταξύ τους κατα την ρύθμιση που είναι χωρίς καφέ, οταν βάζεις καφέ μέσα δεν ακουμπάνε πλέον μια και μεταξύ τους παρεμβάλλεται ο καφές.

Παω να φτιάξω τον δεύτερο διπλό της ημέρας :cfstd:

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Mahlkoenig Vario Ρυθμιση καλιμπράρισμα

Δημοσίευση από brexei » Παρ Νοέμ 30, 2018 10:12 am

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Μόλις είδα ότι τον έχω 4 χρόνια και έχει λήξει η εγγύση, οπότε μπορώ να τον πειράξω άνετα.
Μια ερώτηση ακόμα: Αν υποθέσουμε ότι τον καλιμπράρεις για να ακουμπάνε τα μαχαίρια στο 2Μ (εννοώ μολις να ακούς το χαρακτηριστικό τους ήχο, όπως στο βίντεο), τότε που περιπου θα κόβεις εσπρέσσο; πιο ψιλά; (πχ 2F). Ρωτάω για να καταλάβω αν το σημείο που ακούω να ψιλοακουμπάνε τα μαχαίρια είναι το σημείο ασφαλείας που δε θα πρεπει να ξεπεράσω, ή αν απλά είναι μια ένδειξη για καλιμπράρισμα και κανονικά ο εσπρέσσο κόβεται σε ρύθμιση πιο ψιλή από εκείνο το σημείο.

Άβαταρ μέλους
silkman9
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2013 12:11 am
Μηχανή:: Gaggia Classic 2013
2η Μηχανή:: Braun 3063
Μύλος:: Mahlkönig Vario
Οι καφέδες μου:: Portioli και βλέπουμε

Re: Mahlkoenig Vario Ρυθμιση καλιμπράρισμα

Δημοσίευση από silkman9 » Παρ Νοέμ 30, 2018 12:36 pm

brexei έγραψε:
Παρ Νοέμ 30, 2018 10:12 am
Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις. Μόλις είδα ότι τον έχω 4 χρόνια και έχει λήξει η εγγύση, οπότε μπορώ να τον πειράξω άνετα.
Μια ερώτηση ακόμα: Αν υποθέσουμε ότι τον καλιμπράρεις για να ακουμπάνε τα μαχαίρια στο 2Μ (εννοώ μολις να ακούς το χαρακτηριστικό τους ήχο, όπως στο βίντεο), τότε που περιπου θα κόβεις εσπρέσσο; πιο ψιλά; (πχ 2F). Ρωτάω για να καταλάβω αν το σημείο που ακούω να ψιλοακουμπάνε τα μαχαίρια είναι το σημείο ασφαλείας που δε θα πρεπει να ξεπεράσω, ή αν απλά είναι μια ένδειξη για καλιμπράρισμα και κανονικά ο εσπρέσσο κόβεται σε ρύθμιση πιο ψιλή από εκείνο το σημείο.
2Q είναι η ρύθμιση στο βίντεο. Για εσπρεσσο κόβεις περίπου εκεί ή και πιο ψιλό τον καφέ οποτε είναι μια χαρα ασφαλες το σημείο.

Το βιντεο είναι πολυ κατοτοπιστικό και η διαδικασία πανεύκολη. Χρειάζεσαι ένα αλλεν κλειδί δεν θυμάμαι τί νουμερο, αρκετα ψιλό είναι παντως...

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Mahlkoenig Vario Ρυθμιση καλιμπράρισμα

Δημοσίευση από brexei » Παρ Νοέμ 30, 2018 12:59 pm

Χρειάζεσαι 2mm άλεν κλειδί για τη ρύθμιση.
Οπότε αν τον ρυθμίσω στο 2Q να αλλάζει ο ήχος κάπου εκεί κοντά θα κόβω και για εσπρέσσο; Γιατί τώρα ακουμπάνε στο 1Β - 1C περίπου και στο 1Α δε με φτάνει! Ο καφές τρέχει πολύ γρήγορα...
Να το θέσω αλλιώς το ερώτημα: Εκεί που τώρα κόβεις το εσπρέσσο εσύ τα μαχαίρια ακουμπάνε; Είναι πιο μέσα από τη ρύθμιση (2Q);

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Mahlkoenig Vario Ρυθμιση καλιμπράρισμα

Δημοσίευση από brexei » Παρ Νοέμ 30, 2018 8:17 pm

Λοιπόν...τον ρύθμισα στο 1Q μόλις να ακούγονται τα μαχαίρια... Έκοψα στο 1J και πάλι θέλει πιο ψιλό! (καλύτερα ομως απο πριν).
Το κακό είναι ότι εκει που κόβω αν δεν κόβει ο μυλος καφέ ακούγονται τα μαχαίρια να ακουμπάνε και να ζορίζεται λίγο και τον λυπάμαι. Φοβάμαι μήπως κάνω ζημια!
Ερώτηση: αν βάλεις το μύλο στο 4J, χωρίς καφέ, ακούγονται τα μαχαίρια; Αν τον βάλεις στο 5J και γυρίζει χωρις καφέ και μετά τον πάς στο 4J θα ζοριστεί λίγο και θα αλλάξει ο ήχος και θα "κροταλίζει" λίγο ο ήχος του λόγω των μαχαιριών που εφάπτονται;

Άβαταρ μέλους
silkman9
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 13, 2013 12:11 am
Μηχανή:: Gaggia Classic 2013
2η Μηχανή:: Braun 3063
Μύλος:: Mahlkönig Vario
Οι καφέδες μου:: Portioli και βλέπουμε

Re: Mahlkoenig Vario Ρυθμιση καλιμπράρισμα

Δημοσίευση από silkman9 » Δευ Δεκ 03, 2018 8:04 pm

Το βιντεάκι το είδες; καλύτερη απάντηση δεν υπάρχει. Εννοείται ότι με καφέ μέσα ο μύλος κόβει και σε πιο ψιλή ρύθμιση απο αυτη του calibration...

Άβαταρ μέλους
brexei
Δημοσιεύσεις: 435
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 23, 2018 10:46 am
Όνομα: Αδάμ
Μηχανή:: Lelit PL41em
2η Μηχανή:: V60 ceramic
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Δοκιμάζω...
Τοποθεσία: Ηράκλειο

Re: Mahlkoenig Vario Ρυθμιση καλιμπράρισμα

Δημοσίευση από brexei » Τετ Δεκ 05, 2018 2:31 pm

Ναι, το είδα αναλυτικά και ρύθμισα το δικό μου μύλο στο 1Q με τη μέθοδο αυτή. Τελικά όμως χρειάστηκε να κόβω αρκετά πιο ψιλά, κάπου στο 1E για εσπρεσσο και εκεί (στο 1Ε) ακουμπάνε πολύ τα μαχαίρια χωρίς καφέ! Αλλά αφου δεν πειράζει... :)

Απάντηση