Crash Test μύλου

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
mx1001

Crash Test μύλου

Δημοσίευση από mx1001 » Τετ Φεβ 10, 2010 2:23 pm

Προσπάθησα να βρω έναν τρόπο να καταλάβω την ποιότητα εξαγωγής ενός μύλου και έκανα το παρακάτω:

Πέρασα 20γρ έτοιμου καφέ Jacobs από κοινό σουρωτήρι . Όλο το αποτέλεσμα βγήκε .
Πέρασα 20γρ αλεσμένου καφέ (της Morris) από το σουρωτήρι . Μόνο το 20% βγήκε . Άρα όχι μόνο κόβει χοντρά αλλά με ανομοιογένεια . Έπρεπε δηλαδή ή όλο να μείνει απάνω , ή όλο να πέσει .

Δεδομένου οτί δεν υπάρχει τυποποίηση στα σουρωτήρια (!) , εν πάσει περιπτώσει θα ήθελα να μου πείτε τα αποτελέσματα από κάποιον άλλον μύλο πχ τον Gaggia MM που ενδιαφέρομαι .

Επίσης βάζω άλλο ένα (-) στην Morris ,... αμα βρω και άλλο ... θα αλλάξω την ετυμηγορία για την μηχανή !!.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Crash Test μύλου

Δημοσίευση από Christos » Τετ Φεβ 10, 2010 4:59 pm

Σαν φοιτητής θετικών επιστημών γράφεις. Υπάρχουν τυποποιημένα σουρωτήρια αλλά επιστημονικά λέγονται κόσκινα και η ανάλυση κοκκομετρική. Αν έχεις κανένα κολλητό σε πανεπιστήμιο...
Αλλά και πάλι θα είναι αδύνατον να συγκριθούν τα αποτελέσματα μεταξύ διαφορετικών μύλων. Μόνο ένας τρόπος υπάρχει, έμμεσος, τα 60 ml σε πόσο χρόνο.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

mx1001

Re: Crash Test μύλου

Δημοσίευση από mx1001 » Τετ Φεβ 10, 2010 5:03 pm

satcur έγραψε:... Μόνο ένας τρόπο υπάρχει, έμμεσος, τα 60 ml σε πόσο χρόνο.
Αυτο κι αν ειναι υποκειμενικο, οταν δεν μιλάμε για την ίδια μηχανή .
Θέλω να ξέρω πχ πόσο καλό είναι το μυλωνάκι μου σε σχέση με κάποιον άλλον που έχει πχ το Gaggia MM ? . Πως θα καταφερουμε να κανουμε την σύγκριση . Το ποσοστό τι έμεινε απάνω / κάτω από το 'κόσκινο' (οχι τι πέρασε) δεν ειναι καλός δείκτης ομοιογένειας ? .

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Crash Test μύλου

Δημοσίευση από Christos » Τετ Φεβ 10, 2010 5:07 pm

mx1001 έγραψε:
satcur έγραψε:... Μόνο ένας τρόπο υπάρχει, έμμεσος, τα 60 ml σε πόσο χρόνο.
Αυτο κι αν ειναι υποκειμενικο, οταν δεν μιλάμε για την ίδια μηχανή .
Θέλω να ξέρω πχ πόσο καλό είναι το μυλωνάκι μου σε σχέση με κάποιον άλλον που έχει πχ το Gaggia MM ? . Πως θα καταφερουμε να κανουμε την σύγκριση . Το ποσοστό τι έμεινε απάνω / κάτω από το 'κόσκινο' (οχι τι πέρασε) δεν ειναι καλός δείκτης ομοιογένειας ? .
Πρέπει όλοι να έχουν το ίδιο ακριβώς κόσκινο. Εκεί είναι το πρόβλημα.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
NaGR
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Παρ Ιαν 29, 2010 3:36 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika Profi
2η Μηχανή:: Gaggia Pure
Μύλος:: Graef CM 80
2ος Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Athens

Re: Crash Test μύλου

Δημοσίευση από NaGR » Τετ Φεβ 10, 2010 7:11 pm

ακόμα και το κόσκινο να έχει το ίδιο μέγεθος οπών σε όλη του την επιφάνεια. ;)

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Crash Test μύλου

Δημοσίευση από Christos » Τετ Φεβ 10, 2010 10:07 pm

NaGR έγραψε:ακόμα και το κόσκινο να έχει το ίδιο μέγεθος οπών σε όλη του την επιφάνεια. ;)
Σαν πολλοί των θετικών επιστημών μαζευόμαστε :lol:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

mx1001

Re: Crash Test μύλου

Δημοσίευση από mx1001 » Πέμ Φεβ 11, 2010 8:26 am

satcur έγραψε:Σαν πολλοί των θετικών επιστημών μαζευόμαστε :lol:
Έτσι έτσι και δε θα βγάλουμε άκρη...

Εγώ σας λέω το εξής 'μπακάλικο΄ . Αν αυτός που έχει μια μηχανή X βάλει Jacobs σε σουρωτήρι και περάσει όλος και βάλει από την μηχανή του δεν περάσει τίποτα ... ε ... αυτό δε σημαίνει τουλάχιστον οτι κόβει πιο χοντρά απο τον Jacobs ? ... μη τρελενεστε ...

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Crash Test μύλου

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Φεβ 11, 2010 8:59 am

mx1001 έγραψε:
satcur έγραψε:Σαν πολλοί των θετικών επιστημών μαζευόμαστε :lol:
Έτσι έτσι και δε θα βγάλουμε άκρη...

Εγώ σας λέω το εξής 'μπακάλικο΄ . Αν αυτός που έχει μια μηχανή X βάλει Jacobs σε σουρωτήρι και περάσει όλος και βάλει από την μηχανή του δεν περάσει τίποτα ... ε ... αυτό δε σημαίνει τουλάχιστον οτι κόβει πιο χοντρά απο τον Jacobs ? ... μη τρελενεστε ...
Μήπως όμως να εξετάζαμε και τα ποσοστά υγρασίας του κάθε καφέ; :lol: Σοβαρά, σίγουρα αυτό που λές χονδρικά ισχύει.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

stefanos4

Re: Crash Test μύλου

Δημοσίευση από stefanos4 » Τετ Φεβ 17, 2010 3:18 pm

Pedia afto pou isxih me tous milous einai aplo to flitsani kai to taste balance...Se ola iparxoun elatomata p.x exw ena robur electronic prosta mou stin poli doulia onton o milos einai poli kalos prosfata stin proetimasia mou gia to diagonismo metrisa poso kafer apothikevi prin tin exagogi o anfim super caimano kai poso o robur kai katelixa fisika sta exis simperasmata o robur mou kratah sta aftia TOU MAXERIOU 14.6 kafe opote otan xrisimopiow 2shot apo 18gr meso oro 14.6 einai oxidomena an lipon eperna ton milo se ena katastima pou exei doulia den ipirxe provlima omos sto spiti mou h ston diagonismo iparxi sovaro!!!! h alli skepsi mou hta oti Mazzer ftiaxtike me vasis dedomenon estiasmeni se mia agora !!!mporw na to analisw afto exei na kanei me tin proti ili tou kafe!!!!ok omos asxeto o Anfim lipon apothikevi sto endiameso 4.5 gr alla den exei mikrometrisi opos o robur exei misi monada !!!opote katelixa oti den iparxoun kali h kaki mili apla prepi na gnorizoume oso kalitera tis dinatotites tou kai ton kafe pou paraskevazoume ti? xaraktiristika mas dini kai pos ton doulevoume episi ti spiri vazoume sto Hoper kai oute me koskino oute na sigkrinoume emporikous kafedes den xeroume tpt gia aftous prepei opos sosta aneferate na estisoume sto flitsani kai stin texniki 3 khma h Italian espresso !!!? episis kanenas den mou exei apantisi se ola afta ta xronia an mpori na diakrini tin diafora geysi metaxi epipedou kai konikou maxeriou kai pistepse me exw rotisi Mpakosmious protathlites kai antropous pou exoun ftiaxi mixanima afti einai h tapini mou gnomi ena kalo test einai na paroume 2 variety kai na testaroume tis geysis sto flitsani alla me idia gr kai idia texniki !!!!iparxoun pollla to flitsani ta leei ola !!!
Παιδιά αυτό που ισχύει με τους μύλους είναι απλά το φλυτσάνι και το taste balance...Σε όλα υπάρχουν ελαττώματα π.χ. έχω ένα robur electronic μπροστά μου, στην πολύ δουλειά όντως ο μύλος είναι πολύ καλός. Πρόσφατα στην προετοιμασία μου για το διαγωνισμό μέτρησα ποσο καφέ αποθηκεύει πριν την εξαγωγή ο anfim super caimano και ποσο ο robur και κατέληξα φυσικά στα εξής συμπεράσματα: ο robur μου κρατάει στα αφτιά ΤΟΥ ΜΑΧΑΙΡΙΟΥ 14.6 καφέ οποτε όταν χρησιμοποιώ 2shot από 18gr μέσο ορο, τα 14.6 είναι οξειδωμένα. Αν λοιπόν έπαιρνα τον μύλο σε ένα κατάστημα που έχει δουλειά δεν θα υπήρχε πρόβλημα, όμως στο σπίτι μου η στον διαγωνισμό υπάρχει σοβαρό!!!! η άλλη σκέψη μου ήταν ότι Mazzer φτιάχτηκε βάση δεδομένων εστιασμένων σε μια αγορά !!!μπορώ να το αναλύσω αυτό και έχει να κάνει με την πρώτη ύλη του καφέ!!!!ok όμως άσχετο, ο Anfim λοιπόν αποθηκεύει στο ενδιάμεσο 4.5 gr αλλα δεν έχει μικρομέτρηση όπως ο robur που έχει μιση μονάδα !!!οποτε κατέληξα στο ότι δεν υπάρχουν καλοί η κακοί μύλοι, απλά πρέπει να γνωρίζουμε όσο καλύτερα γίνεται τις δυνατότητες τους και τον καφέ που παρασκευάζουμε. Τι χαρακτηριστικά μας δίνει και πως τον δουλεύουμε; επίσης τι σπυρί βάζουμε στο Hoper και ούτε με κόσκινο ούτε με τίποτα άλλο μπορούμε να συγκρίνουμε εμπορικούς καφέδες γιατί δεν ξέρουμε tpt για αυτούς. Πρέπει όπως σωστά αναφέρατε να εστιάσουμε στο φλυτσάνι και στην τεχνική. 3 κιμά η Italian espresso !!!?
Επίσης κανένας δεν μου έχει απαντήσει σε όλα αυτά τα χρονια αν μπορεί να διακρίνει την διαφορα γεύσης μεταξύ επιπεδου και κωνικού μαχαιριού και πιστέψτε με έχω ρωτήσει παγκόσμιους πρωταθλητές και ανθρώπους που έχουν φτιάξει μηχάνηματα. Αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη και ένα καλο test είναι να πάρουμε 2 variety και να τεστάρουμε τις γεύσεις στο φλυτσάνι αλλα με ίδια gr και ίδια τεχνική .
!!!!Υπάρχουν πολλά. Το φλυτσάνι τα λέει όλα !!!
Edited από satcur.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Crash Test μύλου

Δημοσίευση από Christos » Τετ Φεβ 17, 2010 4:46 pm

Ο Στέφανος, έχει κάποιο πρόβλημα με την ελληνική γραμματοσειρά στο pc του. Πάντως μην ξεχνάτε, η ουσία είναι στο τι γράφεις και δεν νομίζω κάποιος από μας να θέλει να στερηθεί τις γνώσεις του Στέφανου. Θα δω τι μπορώ να κάνω με την χρήση greeklish converter.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση