χρήζουν αλλαγής? (μαχαίρια)

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 376
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

χρήζουν αλλαγής? (μαχαίρια)

Δημοσίευση από dkstopo » Πέμ Ιουν 23, 2016 5:12 pm

καλησπέρα, αυτή είναι η κατάσταση των μαχαιριών του μύλου μου,

https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing

χρειάζονται αλλαγή? ποια η γνώμη σας?

ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: χρήζουν αλλαγής? (μαχαίρια)

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Ιουν 23, 2016 7:30 pm

Αν φαίνονταν απο φωτογραφίες ότι θελουν αλλαγη τα μαχαίρια τότε θα είχες πάρει πέτρα μέσα μαζί με τον καφέ.
Τα μαχαίρια τα καταλαβαίνεις απο την αφή αν είσαι έμπειρος ή απο τα κιλά που έχουν αλέσει αν δεν είσαι.

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 376
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: χρήζουν αλλαγής? (μαχαίρια)

Δημοσίευση από dkstopo » Πέμ Ιουν 23, 2016 10:40 pm

ευχαριστώ για τη άμεση απάντηση, την παραπάνω ερώτηση την έκανα όχι για να αποφύγω το κόστος αλλαγής μαχαιριών αλλά το στρώσιμο που χρειάζονται.

Λοιπόν τα πράγματα έχουν κάπως έτσι:

Τις προάλλες αγόρασα έναν μεταχειρισμένο Nuova Simonelli MDX.
Μετά από ένα προσεχτικό καθάρισμα άρχισα να τον δοκιμάζω. Είχα θέμα όμως με την ποιότητα τις άλεσης, ο πάμφθηνος καφές που πήρα για δοκιμές περισσότερο για ψιλοκομμένο γαλλικό μου έμοιαζε παρά με εσπρέσο. Τα μαχαίρια μοιάζουν καλά στα μάτια μου με μηδενική εμπειρία...
ψάχνοντας για να δω τι φταίει και δε μπορώ να κόψω πιο ψιλά κατάλαβα ότι τερματίζουν οι βάσεις που συγκρατούν τα μαχαίρια ενώ αυτά έχουν ακόμα απόσταση μεταξύ τους...
Ψάχνοντας για ανταλλακτικά διάβασα ότι είναι 64*38*9mm και μετρώντας το συνολικό πάχος των 2 μαχαιριών είδα ότι το άθροισμα αντι για 18mm που είναι θεωρητικά εγώ μετρούσα μέχρι 17,4mm. Η διαφορά αυτή για μηχανολογικό κομμάτι είναι τεράστια.
Έτσι πήρα την πρωτοβουλία και έβαλα ροδέλες από την μία πλευρά και συνολικά κατάφερα να κάνω σε πάχος 17,6 - 17,7 mm.
Αποτέλεσμα είναι να μπορώ πλέων να κόβω όσο ψιλά θέλω και μάλιστα με τέλεια ομοιομορφία δια γυμνού οφθαλμού.

Από εκεί και πέρα έφτιαξα περισσότερους από 10 καφέδες για να βρώ στο περίπου το σωστό κόψιμο.
Αυτό που έχω να παρατηρήσω για τον μύλο είναι ότι το βήμα του ειναι πολύ στρωτό με πολλές επιλογές.

Επειδή ο μύλος είναι επαγγελματικός έκανα κάτι ψιλομετατροπές για να γίνει πιο φιλικός στην σπιτική χρήση, τις οποίες θα σας τις δείξω όταν τελειώσουν και δείχνουν όμορφες.

Προς το παρόν είμαι σε αναζήτησης λύσης για το ανεπάντεχο πρόβλημα που μου έχει προκύψει (δεν χωρά λόγω ύψους στον πάγκο της κουζίνας)
viewtopic.php?f=6&t=4704

κάπως έτσι αρχίζει και για μένα η αναζήτηση των γεύσεων του εσπρέσο που τόσα χρόνια απέφευγα συστηματικά.

φιλικά Κώστας

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: χρήζουν αλλαγής? (μαχαίρια)

Δημοσίευση από lio14 » Παρ Ιουν 24, 2016 12:10 am


Απάντηση