Bezzera BB005

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Bezzera BB005

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Φεβ 14, 2017 2:43 pm

Παιδι εδω μέσα που ειχε και super jolly και k10 επιβεβαιωνει οτι εχει διαφορα. Τωρα γιατι υπαρχει κενο και γιατι οι διαφορες ειναι τοσο μεγαλες....

Άβαταρ μέλους
manyjobs23
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί Ιουν 28, 2011 12:13 pm
Όνομα: Μάνος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto III
2η Μηχανή:: Gene cafe roaster
Μύλος:: Wega 6.8 A Konik
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι speciality τι άλλο ?
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Bezzera BB005

Δημοσίευση από manyjobs23 » Τρί Φεβ 14, 2017 3:19 pm

Gaggia BC έγραψε:Παιδι εδω μέσα που ειχε και super jolly και k10 επιβεβαιωνει οτι εχει διαφορα. Τωρα γιατι υπαρχει κενο και γιατι οι διαφορες ειναι τοσο μεγαλες....
Παρόν! Είχα κατα σειρά Κ3,Super Jolly,Major και τωρα Κ10, η διαφορά τους μακροπρόθεσμα στο φλυτζάνι πάει κάπως έτσι:Κ3 <<<<Super Jolly<<Major<<<<<<k10!Η διαφορά τους έγκειται περισότερο στην επαναληψιμότητα όπου είδα πολύ μεγάλη διαφορά καθώς και ο μέσος όρος των καφέδων που έπινα ανέβηκε π.χ. από το 6,5-7 στο 8,5-9,5.Από την άλλη το καλύτερο φλυτζάνι καφέ που έχω φτιάξει ήταν με τον Super Jolly αλλά ήταν και ένας εκπληκτικός καφές έτσι και αλλιώς.Όσο αναφορά τα κωνικά μαχαίρια δέν μπορούμε να βάζουμε στην ίδια κλάση μύλους με κωνικα 38μμ και μύλους με 68+ κωνικα, άλλη κλάση άλλη κατασκευή άλλες απαιτήσεις/προσδοκίες άλλη τιμή!Σε σχέση τώρα επίπεδα με κωνικά πάλι μιλάμε για δύο διαφορετικά είδη μύλων που δίνουν και άλλο γευστικό προφίλ οπότε είναι και θέμα προτιμήσεων!Όπως και να έχει ότι αναφέρω είναι από προσωπική εμπειρία και αφορά αποκλειστικά τα γούστα μου και την εμπειρία μου με τους συγκεκριμένους μύλους τους οποίους και είχα στην κατοχή μου όχι γενικά στο δίλημμα επίπεδα vs κωνικά...
Έλα ρε κυρά (La) Margarita βάλε το χεράκι σου μπάς και πιούμε κανά GODSHOT........

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Bezzera BB005

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Φεβ 14, 2017 3:40 pm

Καπου ειχα διαβασει οτι υπαρχει και αποκλιση στο ποσα watt χρησιμοποιει πραγματικα ο μυλος. Θυμαμαι σε συγκριτικο ενος mazzer και eureka ενω ο mazzer διαφημιζε πολυ μεγαλυτερο μοτερ στην πραγματικοτητα η καταναλωση ηταν η ιδια. Μεγεθος μαχαιριων και στροφες ηταν ιδια φυσικα.
Μηπως λοιπον οι ascaso δεν χρησιμοποιουν στο 100% το μοτέρ και ο bezzera ελυσε αυτο το θεμα? Αν ισχυει κατι τετοιο και μπορει καποιος να ξεπερασει το design που παραπεμπει σε μυλο ζωοτροφων αξιζει τρελα!
Οποιος γνωριζει από ηλεκτρονικά ας ριξει φως

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Bezzera BB005

Δημοσίευση από pavlosola » Τρί Φεβ 14, 2017 3:52 pm

Ο προβληματισμός μου εμένα είναι γιατί δεν υπάρχει πχ Mazzer mini conical, με 56αρια κωνικα μαχαίρια, ποιότητα ίδια με του κανονικού μίνι, και τιμή 550-600 €.
Τώρα αν θέλω κωνικά θα πρέπει να πάρω το "κτήνος" ή κάτι που μοιάζει "ψεύτικο".

Άβαταρ μέλους
manyjobs23
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί Ιουν 28, 2011 12:13 pm
Όνομα: Μάνος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto III
2η Μηχανή:: Gene cafe roaster
Μύλος:: Wega 6.8 A Konik
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι speciality τι άλλο ?
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Bezzera BB005

Δημοσίευση από manyjobs23 » Τρί Φεβ 14, 2017 4:10 pm

Αν μπορείς να χωνέψεις τα πρόβλήματα πού έχει παρουσιάσει η μπορέι να παρουσιάσει ο SETTE της baratza τότε υπάρχει κα αυτή η επιλογή στα κωνικά.Όπως και να έχει κάπου κερδίζεις κάπου χάνεις....
Έλα ρε κυρά (La) Margarita βάλε το χεράκι σου μπάς και πιούμε κανά GODSHOT........

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Bezzera BB005

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Φεβ 14, 2017 4:13 pm

Ριξε μια ματια εδω και θα καταλαβεις οτι στους δυο διαφορετικους τυπους μαχαιριων ισχυουν αλλες αναλογιες.
viewtopic.php?f=6&t=5085
Μπορεις επισης να καταλαβεις γιατι η ascaso στον I1 εχει 52mm μαχαιρια και στον i2 38mm στην ιδια τιμη. Θα δεις επισης οτι τα 48 κωνικα ειναι στα επιπεδα του Mazzer Mini
Τωρα το θεμα ειναι αν ο bezzera εχει σωστες ευθυγραμμισεις κτλ

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: pavlosola

Δημοσίευση από harryv » Τετ Φεβ 15, 2017 10:20 am

pavlosola έγραψε:
harryv έγραψε:Φθηνός και με μεγάλα κωνικά είναι ο OE Pharos.
Ναι αλλά είναι χειροκίνητος.
Tότε πας σε mahlgut που παίρνει και μοτέρ. Μόνο που το γερμανικό ατσάλι το πληρώνεις χρυσάφι. Απλά έσω έτοιμος γιατί η πρώτη σειρά εξαφανίστηκε με διθυραμβικές κριτικές. Φίλος που λόγω lever (Londinium) τη ψάχνει μόνο σε μύλους με κωνικά, θεωρεί τον Mahlgut μύλο αναφοράς στους κωνικούς, ακόμη καλύτερο κι απ' τον Κ10 που τον είχε παλιότερα. Έχω πιει καφέ απ' αυτόν και ήταν :a049:

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Bezzera BB005

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Φεβ 15, 2017 1:05 pm

Χάρη το μοτεράκι θα το βγάλουν αργότερα, τέλος Γενάρη που τους ρώτησα μου είπανε ότι θα πάρει 3 μήνες ακόμα.
Το σετάκι του φίλου σου Londinium+Mahlgut πρέπει να τα σπάει! :worthy:

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Bezzera BB005

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τετ Φεβ 15, 2017 3:12 pm

Σε τι τιμες κυμαινοταν ο mahlgut? Και σε τι τιμη θα κυμαινεται το μοτερ?

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Bezzera BB005

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Φεβ 15, 2017 3:34 pm

Τιμή δεν υπάρχει επίσημα ούτε για τον μύλο ούτε για το μοτέρ. Εικάζω ότι ο μύλος θα πάει κοντά στα 7 κατοστάρικα.

Απάντηση