DELONGHI KG79 ΑΠΟΡΙΕΣ

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
dimitrisG

DELONGHI KG79 ΑΠΟΡΙΕΣ

Δημοσίευση από dimitrisG » Σάβ Μαρ 26, 2016 12:24 am

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι καινούριος στην παρέα σας και θα ήθελα τα φώτα σας. Έχω λίγο καιρό που αγόρασα μια gaggia classic και μαζί πείρα τον συγκεκριμένο μύλο(μετά από διάβασμα εδώ είδα ότι ο μύλος λέτε ότι δεν κάνει αλλά τώρα τον πείρα).Έχω αγοράσει non-pressurized pf και ψάχνομαι τώρα για να βγάλω όσο καλύτερο καφέ μπορώ. Η απορία που έχω είναι ότι όταν βάζω τον μύλο στο fine η μηχανή μπουκώνει και δεν βγάζει καφέ αλλά όλοι λέτε ότι κόβει πολύ χοντρά για espresso και να κάνεις οπωσδήποτε το mod για πιο ψιλό κόψιμο...αν κάνεις το mod δηλαδή δεν θα μπουκώνει;
Θα χαρώ να ακούσω τις γνώμες σας.

kspyr
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 10:47 am
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Pure
2η Μηχανή:: AEG EA150 Crema
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: DELONGHI KG79 ΑΠΟΡΙΕΣ

Δημοσίευση από kspyr » Δευ Μαρ 28, 2016 8:50 pm

-Το portafilter είναι non-pressurized, τα φίλτρα είναι; Αν έχεις παραμείνει με τα pressurized, τότε ναι, είναι πιθανό να μπουκώνει και με αυτόν τον μύλο.

-Δοκίμασες λίγο πιο χοντρό κόψιμο; Ας μην ξεχνάμε ότι μπορεί η Delonghi διαβάζοντας το πλήθος σχολίων (βλ. Amazon κλπ.) σχετικά με τη -μη- δυνατότητα λεπτής άλεσης, να άλλαξε το συγκεκριμένο -πάμφθηνο- πλαστικό εξάρτημα σε κάποια από τις παρτίδες από Κίνα, χωρίς καμία επιβάρυνση σε κόστος. Έτσι απλά "ξεγελάει" ως προς αυτό χρήστες που ψάχνουν κάτι καλύτερο από καφέ σούπερ-μάρκετ χωρίς διάθεση για ακριβότερο μύλο.

-Επίσης, ο KG79 δεν επικρίνεται από πιο ψαγμένους τόσο για την μη δυνατότητα λεπτής άλεσης (θέμα που λύνεται με τη μετατροπή), όσο για την ανομοιογένεια του κομμένου καφέ. Μπορεί η ανομοιογένεια αυτή να παράγει πολλά ψιλά κομματάκια ("fines") τα οποία μπουκώνουν τις τρύπες του φίλτρου.

dimitrisG

Re: DELONGHI KG79 ΑΠΟΡΙΕΣ

Δημοσίευση από dimitrisG » Τρί Μαρ 29, 2016 11:12 pm

Τι εννοείς όταν λες το φίλτρο;Έχω αλλάξει το καλαθάκι στο κλείστρο και έβγαλα την βαλβίδα από μέσα. Χρειάζεται να κάνω κάτι ακόμα;
Για τον μύλο δοκίμασα πιο χοντρό κόψιμο και νομίζω ότι είναι καλύτερα (γεύση χρόνους κτλ).Υπάρχει περίπτωση όντως να έχουν αλλάξει κάτι στον μύλο και να κόβει πιο ψιλά;
Το ότι δεν κάνει ο μύλος με αυτά που είπες τώρα κατάλαβα γιατί δεν κάνει. Με κάλυψες αλλά προς το παρών για αρχή καλός είναι. Ας βγάλει τα λεφτά του πρώτα και μετά βλέπουμε.
Ευχαριστω για τις συμβουλές σου

kspyr
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 10:47 am
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Pure
2η Μηχανή:: AEG EA150 Crema
Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: DELONGHI KG79 ΑΠΟΡΙΕΣ

Δημοσίευση από kspyr » Τετ Μαρ 30, 2016 1:05 am

Αυτό που εννοώ με τη λέξη "φίλτρο" είναι αυτό που λες εσύ καλαθάκι. Για το ίδιο πράγμα μιλάμε.
Αν έχεις αλλάξει και τα pressurized φίλτρα με τα απλά, αυτά δηλαδή τα οποία από την κάτω μεριά βλέπεις όλες τις τρύπες όπως και από την εσωτερική, τότε είσαι σε καλό δρόμο. Όση ανομοιογένεια και να έχει ο μύλος (που στην τελική δεν έχει λεπίδες από μπλέντερ, αλέθει τον καφέ) με λίγο ψάξιμο θα απολαμβάνεις αξιοπρεπή εσπρεσσάκια με φρεσκοκομμένο καφέ.

dimitrisG

Re: DELONGHI KG79 ΑΠΟΡΙΕΣ

Δημοσίευση από dimitrisG » Τετ Μαρ 30, 2016 11:36 pm

Και εγώ το ελπίζω.. :coffee: Σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβλουλες σου...

George21

Re: DELONGHI KG79 ΑΠΟΡΙΕΣ

Δημοσίευση από George21 » Τετ Ιουν 08, 2016 11:55 pm

Γεια σας παιδια και συγχαρητήρια για το forum σας θελω να πω και εγω ενα πρόβλημα που εχω αν γνωρίζετε να μου το λυσετε.Λοιπον εχω αυτο το μυλο DeLonghi KG79 στην αρχη μου εκοβε μια χαρα στο μέλλον δεν ξερω τι το επιανε αλλα το καφε το εκοβε και το εκανε καπως ξερο ουτε κρεμα εβγαζε και ηταν απαισιος το ψηλάφιζα στο χερι και ηταν λες και το ειχα βαλει στο ήλιο και ξεράθηκε εχω πετάξει πολύ καφέ και το επόμενο που θα πεταξω απο το μπαλκονι θα ειναι ο μυλος μηπως ξερετε τι παιζει :(
Και για να μην ρωταω παλι αυτο που λενε με την πατεντα που κανουν για να κοβει ποιο ψηλο το καφε αξιζει το κοπο?
Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: DELONGHI KG79 ΑΠΟΡΙΕΣ

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Ιουν 09, 2016 12:20 am

Αν ψάξεις σε προηγούμενα ποστ θα δεις ότι κάποιοι κάτοχοι του κυριολεκτικά τον πέταξαν στα σκουπίδια.

Πράβι
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 02, 2021 1:05 am
Όνομα: Σταύρος
Μηχανή:: Gaggia classic(2003)
Μύλος:: Delongi Kg79 mod
Οι καφέδες μου:: Taresso tigrato
Τοποθεσία: Πραβι-θεσσαλονικη

Re: DELONGHI KG79 ΑΠΟΡΙΕΣ

Δημοσίευση από Πράβι » Τετ Ιούλ 07, 2021 12:38 am

Έχω τον μύλο περίπου ένα χρόνο τελευταία έκοβε χοντρά παρόλο που είχα κάνει το mod 45 μοίρες αριστερά νόμιζα ότι δεν κουμπωνα σωστά τον μύλο
τελικά άνοιξα τον μύλο έκοψα το στοπ τον ξσναμονταρα και δούλεψα τον μύλο χωρίς κοκουσ γυρίζοντας την ροδέλα σιγά σιγά και πατώντας. Το κουμπί μόλις έφερα πολύ κοντά τα μαχερια ακούγονταν ένας ήχος σαν βούρτσισμα μεταλων
σαυτο το σημείο πήγα δύο κλικ πίσω την ροδελα
Έκανα μια γραμμή σαυτο το σημείο το οποίο είναι το ποιο λεπτό σημείο που δεν πρέπει να ξεπερνιέται γιατί θα χαλάσει ο μυλοσ
Από εκεί και πέρα άρχισα να παίρνω σωστούς χρόνους και απέκτησα πολεσ βαθμίδες λεπτού αλέσματος.
Όλα αυτά υπάρχουν στο διαδικτιο

Απάντηση