Αναβαθμιση μυλου.

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
deerhunter

Αναβαθμιση μυλου.

Δημοσίευση από deerhunter » Δευ Μαρ 14, 2016 5:45 pm

Εχω ερωτευθει τον HG-ONE για πολλους και διαφορους λογους.Εχω και τις ακρες να τον φερω απο ΗΠΑ με ελαχιστα μεταφορικα και χωρις τελωνειο,στην τιμη των 1050€.Θα ηθελα την γνωμη οσων γνωριζουν οτιδηποτε περι αυτου.Ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Αναβαθμιση μυλου.

Δημοσίευση από Edesso » Δευ Μαρ 14, 2016 6:04 pm

:lol:
Αφου βρηκες ακρη να τον φερεις και σ αυτα τα λεφτα που γραφεις, να τον φερεις, ειναι φανταστικος και οπως γραφει το νημα η καλυτερη αναβαθμιση που μπορεις να κανεις, εξαιρετικη ποιοτητα αλεσης, αναδεικνυει γευσεις και αρωματα.
Το μανιβελιασμα μη σε ανησυχει θελει μοναχα λιγα δευτερα, εχει μηδενικη κατακρατηση και "αφρατευει" την αλεση δε ξερω πως αλλιως να το περιγραψω πρεπει να το δεις για να καταλαβεις.
Αν θες μπορω να σου στειλω με πμ τηλ επικοινωνιας ιδιοκτητη του να στα πει καλυτερα :e014:
espresso junkie...

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Αναβαθμιση μυλου.

Δημοσίευση από harryv » Δευ Μαρ 14, 2016 7:14 pm

deerhunter έγραψε:Εχω ερωτευθει τον HG-ONE για πολλους και διαφορους λογους.Εχω και τις ακρες να τον φερω απο ΗΠΑ με ελαχιστα μεταφορικα και χωρις τελωνειο,στην τιμη των 1050€.Θα ηθελα την γνωμη οσων γνωριζουν οτιδηποτε περι αυτου.Ευχαριστω.
Η γνώμη μου είναι ότι θα τον βαρεθείς σύντομα και θα θες την ευκολία ενός μοτέρ. Ο μύλος πωλείται 984$ οπότε στα 1050€ χωρίς τελωνείο, ευκαιρία δε τον λες. Αλλά έτσι είναι οι έρωτες :inlove: Μας κοστίζουν κάτι παραπάνω. Για ποιότητα άλεσης δε το συζητώ. Κορυφή.

deerhunter

Re: Αναβαθμιση μυλου.

Δημοσίευση από deerhunter » Δευ Μαρ 14, 2016 8:40 pm

1050€ στην πορτα μου,εννοουσα.Δεν ημουν σαφης,ισως.Εχω συγγενη και μαλιστα επιχειρηματια που μπορει να τον στειλει cover(δεν ξερω τι σημαινει να σας πω την αληθεια)μαζι με αλλα εμπορευματα.Τα μεταφορικα,η ασφαλεια μεταφορας και το τελωνειο βγαινουν στα 600-650€ τα οποια γλυτωνω.Η μανιβελα ειναι προβλημα,οντως.

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αναβαθμιση μυλου.

Δημοσίευση από gsisr » Δευ Μαρ 14, 2016 9:48 pm

Όσο καλη ποιότητα άλεσης και να χει άκυρο λόγω μανιβελας. Πάρε ενα καλό με κωνικά μαχαίρια και εισαι κομπλέ.

deerhunter

Re: Αναβαθμιση μυλου.

Δημοσίευση από deerhunter » Τρί Μαρ 15, 2016 12:10 am

https://youtu.be/IrlzUZnZbw8
Ψαχνωντας βρηκα αυτο.Βρηκε τη λυση ο ανθρωπος!!!

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Αναβαθμιση μυλου.

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τρί Μαρ 15, 2016 12:23 am

βρηκε την λυση σε ενα προβλημα που δεν υπηρχε. με 1050 ευρώ παίρνεις οτι θέλεις. πιο γρηγορο μυλο, πιο ποιοτικό, και σιγουρο πιο όμορφο
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Αναβαθμιση μυλου.

Δημοσίευση από Edesso » Τρί Μαρ 15, 2016 9:10 am

Greeks do it better!!!!

https://www.youtube.com/watch?v=xrjZnrL_gVc

https://www.youtube.com/watch?v=hJWqib189yI

Πιο ποιοτικο μυλο :a014:

Τον εχεις δει, εχεις αλεσει, εχεις φτιαξει καφε για να εκφερεις αποψη για την ποιοτητα του hg???
espresso junkie...

deerhunter

Re: Αναβαθμιση μυλου.

Δημοσίευση από deerhunter » Τρί Μαρ 15, 2016 10:30 am

Βρεθηκα στο Μιλανο για εικοσιδυο ημερες για δουλειες,δοκιμασα και συγκρινα τα αποτελεσματα του HG σε σχεση με ek43,mazzer rodur και k10 γιατι αυτοι οι μυλοι υπηρχαν στο cafe διπλα στο κτιριο που εργαζομουν.Δοκιμασα απειρους καφεδες και πιστευω πως ηταν κλασης ανωτερος απο τους υπολοιπους.Ο barista μου ειπε πως ειχε καταληξει στα ιδια με μενα συμπερασματα και πως ηπηρχε ο μυλος σαν βιτρινα του cafe.Για την ομορφια του τα λογια περισευουν.Η δουλεια που εχει γινει στο δευτερο βιντεο ειναι σαφως προσεγμενη και επαγγελματικη.Ειμαι οπλουργος στο επαγγελμα και πιστευω πως αξιολογω σωστα την δουλεια που βλεπω οταν προκειτε για επαγγελματια τεχνιτη.Απο την αλλη παλι επειδη ειμαι vintage θα τον ηθελα χειροκινητο και ας με ζοριζει,στα γεραματα βλεπουμε.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Αναβαθμιση μυλου.

Δημοσίευση από harryv » Τρί Μαρ 15, 2016 11:38 am

Αυτό που δεν είδα στα βίντεο της Ελληνικής μετατροπής είναι το τροφοδοτικό. Φαντάζομαι ότι είναι εκτός της κατασκευής για να κρατηθεί το επιπλέον μέγεθος μικρό. Γενικά, μου φαίνεται ανόητο κάποιος να πάρει έναν πανάκριβο χειροκίνητο μύλο για να τον μετατρέψει μετά σε ηλεκτρικό. Πως να το πω? Είναι σα να παίρνεις τη καλύτερη Ferrari που κυκλοφορεί και μετά να πας να της βάζεις after market αυτόματο κιβώτιο. Σε αυτό συνυπολογίστε το επιπλέον κόστος αλλά και την αλλαγή της συνολικής εικόνας και μεγέθους του μύλου που είναι από τα ατού του.

Επίσης deerhunter δε καταλαβαίνω πως μπορεί να είναι κλάσεις ανώτερος :o στο φλυτζάνι από τον Mazzer Robur. Τα μαχαίρια του Mazzer δε χρησιμοποιεί? Οπότε διαφέρουν στη κατακράτηση και στις στροφές. Η κατακράτηση λύνεται αλέθοντας 2-3 γραμμάρια πριν αρχίσεις να γεμίζεις το pf, ενώ αν φταίνε οι 500 στροφές τότε δε θα έπρεπε να υπάρχουν ηλεκτρικοί μύλοι καθόλου.

Απάντηση