Βοήθεια για τον επόμενο μύλο μας

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Eve

Re: Βοήθεια για τον επόμενο μύλο μας

Δημοσίευση από Eve » Σάβ Ιουν 13, 2015 3:48 pm

Μια φίλη μου έχει στο σπίτι της profitec 700 στο δίκτυο και ξέρω από την δουλειά μου πριν 15 χρόνια στην νέα Υόρκη άλλη που είχε τότε συλλογή από μηχανές lever. Κατανοώ την έκπληξη σου μέχρι ενός σημείου αλλά μια υπενθύμιση.. Η Ελλάδα δεν φημίζεται για την ισότητα των ρόλων που επιφυλάσσει για τις γυναίκες πολίτες της . (το άλλαξα είχα γράψει κάτι υπερβολικό )

Αν δεν κάνω λάθος είναι κοντά στα 3600 Γιώργο, η Electra t1 που μας έχουν τρελλανει να πάρουμε είναι 3200. Έχουμε πάρα πολύ καλή τιμή στην vesuvius και στην ventus όμως. Παρά πάρα πολύ καλή.

Αν κάνει 3000 ο EK43 ξεπερνάμε το Budget μας. Και νομίζω οτι τον βρίσκουμε φτηνότερα Austria kai Germany.
Δεν ξέρω τι υπάρχει τελικά Ελλάδα, σε κωνικούς και φλατ με μεγαλα μαχαιρια ποιές μάρκες και ποιά μοντέλα. Και κυρίως ποιά μοντέλα κυκλοφορούν σαν μεταχειρισμένα. Σε αυτό θα θέλαμε μια βοήθεια.

ΥΓ Χθές ο Άρης πήρε ενα καλαθάκι της IMS για την LSM και την εβδομάδα που έρχεται θα πάρει ενα refractometer. Βλέπεις δεν είμαι μόνον εγώ lol

Σορρυ εγραψα διπλό ποστ. Αν μπορείτε σβήστε το παρακαλώ ?

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Βοήθεια για τον επόμενο μύλο μας

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Ιουν 13, 2015 5:28 pm

Refractometer :a058:
Skyrocketed κατάσταση βλέπω μέσα σε λίγους μήνες !
Θα χρειαστούμε υπογλώσιο σε λίγο με κάτι τέτοια :oneup:

:offtopic:
Να ήξερες πόσοι εδω μέσα θα ήθελαν οι γυναίκες τους να είχαν την ίδια νοοτροπία με εσένα και την φίλη σου...
Αλλά δεν λέω τίποτα παραπάνω για να μην ξύσω πληγές

Προσωπικά θα σου έλεγα να δοκιμάσεις αν μπορείς να τον βρεις έξω τον Ceado E92.
EK43 αν βρεθεί μτχ απο κανενα καφεκοπτειο που εκλεισε δεν θα είναι κάτω απο 1.000 και θα θέλει και μαχαίρια σίγουρα.

Eve

Re: Βοήθεια για τον επόμενο μύλο μας

Δημοσίευση από Eve » Κυρ Ιουν 14, 2015 12:35 am

Σε μερικές μέρες φεύγουμε για Γερμανία οπότε θα κοιτάξω και εκεί. Ελλάδα όμως ότι είναι μεταχειρισμένο σε μύλο είναι εκπληκτικές τιμές .

Γιώργο και όποιος/α ξέρει... Εκτός από το να ρωτάμε δεξιά αριστερά υπάρχει κάποιο μαγαζί που να έχει μεταχειρισμένους καλούς μύλους ? Αν βρούμε τον ΕΚ43 σε καλή τιμή έχουμε πεί να τον πάρουμε . Τι ίδιο και τον Κ10 που γνωστοί μας από την άλλη μεριά της λίμνης λένε πως είναι ιδανικός για εμάς.

Υπάρχει καλός μύλος Ελλάδα που να βρίσκεται σχετικά εύκολα μεταχειρισμένος? Δεν εννοώ όπως καταλαβαίνεται στο επίπεδο του mazzer major.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Βοήθεια για τον επόμενο μύλο μας

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Ιουν 14, 2015 1:13 am

Ναι υπάρχουν καλές τιμές στη Ελλαδα αλλά δεν υπάρχουν διαθέσιμοι μύλοι επιπέδου WBC που ψαχνετε πλεον εσείς

http://www.coffeeline.gr/products.html? ... x%20Hybrid

Eve

Re: Βοήθεια για τον επόμενο μύλο μας

Δημοσίευση από Eve » Κυρ Ιουν 14, 2015 12:15 pm

Το μόνο που ξέρω για αυτόν τον μύλο είναι πως είναι λίγο κάτω από αυτούς που ψάχνω Γιώργο και πως έχει πολύ retention. Μας είπαν πως είναι στο επίπεδο του Κ30. Είναι κάπως έτσι ?

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Βοήθεια για τον επόμενο μύλο μας

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Ιουν 14, 2015 12:24 pm

Ναι σωστά μεγαλο τούνελ μεγάλη κατακράτηση.Μιλάμε για κάπου 7 γραμμάρια και βάλε.
Για τους επαγγελματικούς βαριάς χρήσης αυτό δεν ήταν στη πράξη πρόβλημα μεσα στα πολλά κιλά της ημέρας.
Ο Ε92 ξεχωρίζει σε αυτόν τον τομέα λόγω σχεδίασης.

http://www.machina-espresso.co.uk/produ ... r-or-black

Άβαταρ μέλους
Carlito
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: Δευ Μάιος 20, 2013 4:39 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Caggia Classic
Μύλος:: Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Βοήθεια για τον επόμενο μύλο μας

Δημοσίευση από Carlito » Κυρ Ιουν 14, 2015 3:01 pm

Αν κατάλαβα καλά το setup που θέλετε είναι αυτο https://www.youtube.com/watch?v=iJasmNSc4Ec... :respekt:

Αλλος ένας μύλος που κατα την γνώμη μου είναι απίστευτος (κ προσωπικά θα τον έπαιρνα αν μπορούσα) με σχεδόν 0 κατακράτηση και απο reviews 5 στα 5 είναι ο HG One χειροκίνητος μεν αλλα...
http://hg-one.com/product/hg-one-grinde ... 3mm-burrs/


Πάντως ότι και αν αποφασίσετε με το καλό να τα χαρείτε

Eve

Re: Βοήθεια για τον επόμενο μύλο μας

Δημοσίευση από Eve » Κυρ Ιουν 14, 2015 3:12 pm

Ο Ceado e92 και ο ΕΚ43 έχουν διαφορά 100ε στην Γερμανία, λιανική, περίπου 2000. Γνωστός μας είπε πως είναι θέμα light vs medium/dark roast που προτιμούμε για να διαλέξουμε μεταξύ των δύο, δεν έχουμε δοκιμάσει όμως καφέ από τον Ceado, θα δούμε αν τον βρούμε κάπου . Τώρα δεν προλαβαινουμε πάντως να ψάξουμε εδώ. Αύριο φεύγουμε πάλι .

Eve

Re: Βοήθεια για τον επόμενο μύλο μας

Δημοσίευση από Eve » Κυρ Ιουν 14, 2015 3:20 pm

Carlito έγραψε:Αν κατάλαβα καλά το setup που θέλετε είναι αυτο
Ναι σωστά., από αυτά που έχουμε δοκιμάσει εκεί καταλήξαμε αμέσως αλλά ο Γιώργος (Artisti) μας έχει βάλει σε σκέψεις, μαζί και η δύσκολη Ελληνική αγορά.

Σκεφτήκαμε για τον hg αλλά έθεσα βέτο lol.
Προτιμώ το industrial look από το να κόβουμε καφέ με τις φίλες μου όπως οι γιαγιαδες μας! :p .. Και βεβαίως ευχαριστούμε ^_^

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Βοήθεια για τον επόμενο μύλο μας

Δημοσίευση από john21 » Κυρ Ιουν 14, 2015 5:54 pm

Μυλος με 68 κωνικά μαχαίρια και μηδενική κατακράτηση ειναι αυτος http://www.versalab.com/server/coffee/grinder2013a.html αλλα τα €€€ είναι πολλά.

Απάντηση