Graef 702

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
Μύλος:: Niche Zero

Re: Graef 702

Δημοσίευση από agpol07 » Δευ Απρ 13, 2020 2:08 pm

Κι εγώ μία από τα ίδια. Δεν κατάφερα να τον κλείσω και έπιασα το κουμπάκι με μονωτική για να λειτουργεί. Και τώρα είναι stepless.

Άβαταρ μέλους
brego
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2020 12:23 pm
Όνομα: Παντελής
Μηχανή:: Sage Duo Temp Pro
2η Μηχανή:: Nespresso CitiZ&milk
Μύλος:: Niche
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Taresso (Tigrato, Supremo)
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο

Re: Graef 702

Δημοσίευση από brego » Δευ Απρ 13, 2020 2:21 pm

agpol07 έγραψε:
Δευ Απρ 13, 2020 2:08 pm
Κι εγώ μία από τα ίδια. Δεν κατάφερα να τον κλείσω και έπιασα το κουμπάκι με μονωτική για να λειτουργεί. Και τώρα είναι stepless.
θέλει να βάλεις το ελατήριο και το κουμπί που λες από πριν στο καπάκι και με το χέρι να κρατάς εσωτερικά τον διακόπτη να μην πέσει και είναι σχετικά εύκολο. Τρεις φορές που το έχω κάνει έχει κλείσει καλά.

Την τρίτη φορά έβαλα το κουμπί ανάποδα(για να μην χαθεί βασικά σαν εξάρτημα) και πλέον και σε μένα είναι stepless. :a013:

Αλλά μετά αντιμετωπίζεις άλλο πρόβλημα το ότι μετακινείται το καπάκι ρύθμισης με αποτέλεσμα να χαλάει η επιθυμητή κοπή.

Το έλυσα κολλώντας δύο κομμάτια Velcro αριστερά - δεξιά και τα ξεκολλάω για μικρο-ρυθμίσεις σε διαφορετικά χαρμάνια.

Αυτά και αυτά με κάνουν να σκέπτομαι άμεσα την αγορά του niche zero.

νικολας
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Δευ Μάιος 27, 2019 1:09 am

Re: Graef 702

Δημοσίευση από νικολας » Δευ Απρ 13, 2020 2:26 pm

Παιδια χερεται ηθελα να ρωτησο κατι εχο εναν επαγγελματικο μυλο cunnil
το προβλημα μου ειναι οτι οταν αλαξω χαρμανι μεχρι να τον ρυθμισω το πεταω ολο και πανε και τα χρηματα
σκεφτομαι να αλαξω τα μαχερια μιας και ειναι μεταχειρισμενο που τον αγωρασα απο καφε
η να παρω εναν αλλο τι να κανω ?

Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
Μύλος:: Niche Zero

Re: Graef 702

Δημοσίευση από agpol07 » Δευ Απρ 13, 2020 2:32 pm

brego έγραψε:
Δευ Απρ 13, 2020 2:21 pm
agpol07 έγραψε:
Δευ Απρ 13, 2020 2:08 pm
Κι εγώ μία από τα ίδια. Δεν κατάφερα να τον κλείσω και έπιασα το κουμπάκι με μονωτική για να λειτουργεί. Και τώρα είναι stepless.
θέλει να βάλεις το ελατήριο και το κουμπί που λες από πριν στο καπάκι και με το χέρι να κρατάς εσωτερικά τον διακόπτη να μην πέσει και είναι σχετικά εύκολο. Τρεις φορές που το έχω κάνει έχει κλείσει καλά.

Την τρίτη φορά έβαλα το κουμπί ανάποδα(για να μην χαθεί βασικά σαν εξάρτημα) και πλέον και σε μένα είναι stepless. :a013:

Αλλά μετά αντιμετωπίζεις άλλο πρόβλημα το ότι μετακινείται το καπάκι ρύθμισης με αποτέλεσμα να χαλάει η επιθυμητή κοπή.

Το έλυσα κολλώντας δύο κομμάτια Velcro αριστερά - δεξιά και τα ξεκολλάω για μικρο-ρυθμίσεις σε διαφορετικά χαρμάνια.

Αυτά και αυτά με κάνουν να σκέπτομαι άμεσα την αγορά του niche zero.
Εγω τον κραταω για να μην αλλαζει, αλλα και για να τρωει τις φαπες του. :a013: :a013:

PuraVida
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2020 12:21 pm
Όνομα: Βασιλης
Μηχανή:: Rocket R58
Μύλος:: Baratza Sette 270wi
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Specialty

Re: Graef 702

Δημοσίευση από PuraVida » Δευ Απρ 13, 2020 2:51 pm

Το πιθανότερο είναι να θέλει μαχαίρια, γι αυτό σε δυσκολεύει τόσο στην ρύθμιση

billias_4
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 12, 2017 4:30 pm

Graef 702

Δημοσίευση από billias_4 » Δευ Απρ 13, 2020 6:07 pm

Χαιρετω και εγω με την σειρα μου και θα μοιραστω εναν προβληματισμο μου σχετικα με τον κοφτη τον οποιο αγορασα μετά από διάβασμα εδω στο φόρουμ και μπορώ να πω οτι σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος με την αγορά....
΄Εχοντας τοποθετήσει και την τρίτη ροδέλα και με την ρύθμιση πάντα μεταξύ 8 και 15 παρατηρώ οτι μου γεμίζει σβόλους ο καφές ενώ όταν καθαρίζω την μηχανή βλέπω υπολείμματα καφέ τα οποία είναι πολύ λεπτότερα... μήπως τελικά η μηχανή κόβει όντως λεπτά τον καφέ και απλά δεν μπορεί να τον σπρώξει στο στόμιο και μετά κολλάει και εμφανίζονται οι σβόλοι?
Έχει παρατηρήσει κανείς άλλος κάτι παρόμοιο?

Άβαταρ μέλους
brego
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2020 12:23 pm
Όνομα: Παντελής
Μηχανή:: Sage Duo Temp Pro
2η Μηχανή:: Nespresso CitiZ&milk
Μύλος:: Niche
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Taresso (Tigrato, Supremo)
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο

Re: Graef 702

Δημοσίευση από brego » Δευ Απρ 13, 2020 7:56 pm

Ναι τουλάχιστον σε μένα υπήρχε το πρόβλημα και ήταν έντονο. Με αποτέλεσμα να βάζω με μια μικρή σύριγγα περίπου τέσσερις με πέντε σταγόνες στους κόκκους που άλεθα και το αποτέλεσμα όσο αφορά την κοπή ήταν άριστο. Χωρίς παρακράτηση και ούτε ίχνος σβολιάσματος.

Αλλά!!!!! το γευστικό αποτέλεσμα ήταν τραγικό για τα γούστα μου πάντα. Ειδικά με φρέσκο καφέ εξαφάνιζε πάντα άρωμα και γεύση. Τελικά αποφάσισα να τον ανοίξω και να κάνω λείανση σε συγκεκριμένα σημεία που βρήκα.

Μερικά ποστ πίσω αναφέρω για το συγκεκριμένο πρόβλημα και μια μικρή βελτίωση που εφάρμοσα με σχετικά καλά αποτελέσματα.

Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
Μύλος:: Niche Zero

Re: Graef 702

Δημοσίευση από agpol07 » Δευ Απρ 13, 2020 11:50 pm

Εγώ κάνω το τρικ με το κουτάλι..


kmgalanakis
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2019 11:17 am

Re: Graef 702

Δημοσίευση από kmgalanakis » Τρί Απρ 14, 2020 9:04 am

agpol07 έγραψε:
Δευ Απρ 13, 2020 11:50 pm
Εγώ κάνω το τρικ με το κουτάλι..

Ωραίο!

Θα άξιζε, ο φίλος brego, να μας πει αν συνεχίζει να παρατηρεί παρόμοια αλλοίωση στη γεύση του καφέ του χρησιμοποιώντας αυτό το τρικ.

Άβαταρ μέλους
brego
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2020 12:23 pm
Όνομα: Παντελής
Μηχανή:: Sage Duo Temp Pro
2η Μηχανή:: Nespresso CitiZ&milk
Μύλος:: Niche
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Taresso (Tigrato, Supremo)
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο

Re: Graef 702

Δημοσίευση από brego » Τρί Απρ 14, 2020 10:13 am

kmgalanakis έγραψε:
Τρί Απρ 14, 2020 9:04 am
agpol07 έγραψε:
Δευ Απρ 13, 2020 11:50 pm
Εγώ κάνω το τρικ με το κουτάλι..

Ωραίο!

Θα άξιζε, ο φίλος brego, να μας πει αν συνεχίζει να παρατηρεί παρόμοια αλλοίωση στη γεύση του καφέ του χρησιμοποιώντας αυτό το τρικ.
Εννοείτε θα το δοκιμάσω και θα ενημερώσω.

Βέβαια θα είχε περισσότερο νόημα να γινόταν σε ένα μύλο που δεν έχει υποστεί την αλλαγή που προανέφερα(όσο αφορά στο σβόλιασμα). Βέβαια παρόμοιο τεστ έχω κάνει ίσως με λίγο περισσότερο νερό.

Η μνήμη όμως δεν μπορεί να κρατήσει τέτοιες λεπτομέρειες, τουλάχιστον σε μένα, χώρια που δεν είχα παρατηρήσει τότε την ύπαρξη της αλλοίωσης.

Απάντηση