Graef 702

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Tasos.p
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 01, 2019 8:47 pm

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Tasos.p » Τρί Νοέμ 12, 2019 7:12 am

nick_reth έγραψε:
Τρί Νοέμ 12, 2019 12:07 am
Tasos.p έγραψε:
Δευ Νοέμ 11, 2019 11:50 pm
nick_reth έγραψε:
Τετ Ιαν 02, 2019 11:45 pm
Με τη λίγη εμπειρία που έχω για αξιοπρεπή καφέ δηστυχώς πρέπει να πας από τη gaggia classic και πάνω. Εγώ είχα τη λίγο ακριβότερη από τη δική σου, τώρα έχω τη gaggia classic.
Η μέρα με τη νύχτα!! Οσον αφορά το μύλο μιλάμε είναι άψογος!! Και ο επόμενος τα ιδια μαχαίρια έχει, μικρή διαφορά νομίζω για τα επιπλέον λεφτά. Ο δικος μου είχε ήδη μια ροδέλα, μέχρι στιγμής δεν χρειάζεται να βάλω και δεύτερη. Μόνο μια δυσκολία έχει όπως και όλοι δηλαδή.
Κάνει μια μικρή κατακράτηση καφέ. Ομως υπάρχει λύση που ειναι απίστευτη. Το είχα διαβάσει κάπου και μια μέρα το δοκίμασα με καταπληκτικά αποτελέσματα. Ζυγιάζω τους κόκους του καφέ (18 γρ.) και βάζω μετά με το δοσομετρητή (π.χ. από κολύριο για τα μάτια) 4 σταγόνες νεράκι του θεού τον ανακατεύω καλά με ένα κουταλάκι και μετά αλέθω. Μιλάμε σχεδόν καθόλου κατακράτηση καφέ!! Απίστευτο!! Και ο καφές βγαίνει τελείως στεγνός, κόκκο-κόκκο τον μετράς!!
Καταπληκτικό αποτέλεσμα μιλάμε. Ο μύλος είναι πανεύκολος στο καθάρισμα, πάρα πολύ απλος και κάνει τη δουλειά του τέλεια. Αν θες να πιείς καφέ της προκοπής θα παίρνεις φρέσκο σε ειδική σακούλα με βαλβίδα, ζυγιάζεις, αλέθεις και το κλείνεις πάλι. Ολο το μυστικό είναι στο καφέ και στο μύλο. Και με τη μηχανη πουχεις με καλό φρεσκοαλεσμένο καφέ θα δεις τεράστια διαφορά.
Αν την πάρεις ότι χρειαστείς εδω είμαι. Ελπίζω να βοήθησα. Καλούς καφέδες.
Τι ηταν αυτό περι της παρακράτησης και τις σταγονες😁 που ακριβως τις βαζεις δεν καταλαβα. Πολυ ενδιαφέρον αυτο που λες🙏
Καλησπέρα.
Σου στέλνω το θαυματουργό εργαλείο για άλεση καφέ που δεν σβολιάζει και χωρίς κατακράτηση. Για 2 διπλούς εσπρέσσο βάζω τους κόκκους σε άνε φλυτσανάκι, ρίχνω 4 σταγόνες νεράκι, κουνάω λίγο για ανακάτεμα, βάζω άλλες 4 και πάλι ανακατεύω και αλέθω.
Μετά από 3 μήνες καθημερινής λειτουργίας τον έλυσα για καθάρισμα και δεν είχε σχεδόν τίποτα!! Παραθέτω και το αποτέλεσμα στο φλυτσάνι.
Είσαι μεγάλος φιλε μου μπράβο. Από στιγμη σε στιγμη περιμένω κι εγω τον graef cm802 και θα το δοκιμάσω σιγουρα! Χιλια ευχαριστω για τις γνωσεις σου🙂

DimBizLamia
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 20, 2019 8:19 am

Re: Graef 702

Δημοσίευση από DimBizLamia » Τετ Νοέμ 20, 2019 8:21 am

Για όσους επιθυμούν να κάνουν τον CM 702 μύλο τους Stepless, κολλάτε το κουμπί που ανοίγει τον μύλο να είναι μόνιμα πατημένο με σελοτειπ και πλέον δεν κάνει τα κλίκ...κλίκ, αντε καλημέρα!!!

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Gespresso » Τετ Νοέμ 20, 2019 7:21 pm

Δεν κουνιέται το κολάρο δεξιά - αριστερά κατά την άλεση;

jimikoukou
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Οκτ 23, 2018 10:54 am
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Graef 702

Δημοσίευση από jimikoukou » Δευ Δεκ 23, 2019 1:08 am

Έχω για ένα χρόνο το συγκεκριμένο μύλο, είμαι αρκετά ικανοποιημένος, με όσα μειονεκτήματα έχουν ήδη αναφερθεί, ότι στα πρώτα κιλά άλεσης αλλάζει συνέχεια η ρύθμιση και κάποια στιγμή αναγκάστηκα να προσθέσω ροδέλα/αποστάτη, και για τη μικρή κατακράτηση κ τις σφαλιάρες που πρέπει να φάει για να βγάλει τον καφέ. Επίσης με τις πολλές σφαλιάρες όπως κάποιος άλλος ανέφερε, από ένα σημείο κ μετά δεν ξεκινούσε κ ήθελε να βγάζεις/ξανακουμπώνεις το hopper από πάνω για να συνέλθει, για όσους ενδιαφέρονται το έλυσα με προσεκτική προσθήκη μιας σταγόνας κόλλας πάνω στο pin που πιέζεται όταν κουμπώνεται το hopper, έτσι ώστε να μεγαλώσει λίγο το μήκος του. Καλό επίσης οι σφαλιάρες να πέφτουν στο κυρίως στο σώμα κ όχι στο hopper.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν δοκιμάσει λίγο πιο ακριβούς μύλους, πχ Αscaso i2 ή ακόμα πιο ακριβούς, στη γεύση κάνουν διαφορά? Γιατί σαν να διακρίνω κάποιες ανισορροπίες, ξυνό μαζί με πικρό πχ, και αναρωτιέμαι αν προέρχονται από μη ομοιόμορφο άλεσμα ή χρειάζεται tuning στις υπόλοιπες παραμέτρους της εκχύλισης. Έχω φτάσει σε ένα αποτέλεσμα που με ικανοποιεί αρκετά αλλά δε μπορώ να πω ότι διακρίνω κάποιες απο τις γεύσεις που διαβάζω πάνω στις ποικιλίες.

Όσον αφορά τον υπόλοιπο εξοπλισμό, έχω μια Gaggia Classic pre-2015, με ΧΜΤ7100 PID για brew κ steam, και τα περισσότερα κοινά mods, ρύθμιση OPV, ορειχάλκινο group head, IMS shower screen, καλαθάκι 18gr IMS, 58,5 tamper, γυμνό portafilter κλπ.
Καφέ παίρνω κυρίως τους μονοποικιλιακούς του Taf, κ εφαρμόζω κ WDT, γενικότερα ό,τι έχω διαβάσει ότι βοηθάει σε ένα πιο καλό αποτέλεσμα.

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Gespresso » Δευ Δεκ 23, 2019 3:23 pm

Ναι, κάνουν διαφορά. Χρησιμοποιουσα τον graef cm800 πριν πάρω τον eureka mignon. Έχουν διαφορά στη γεύση και στην επαναληψιμοτητα.
Άλλωστε είναι και λογικό. Από τη μια έχουμε ένα πλαστικό φορέα (ας το πούμε έτσι) μέσα στον οποίο φωλιαζει το κινούμενο μαχαίρι, που έχει πλαστικό περίβλημα. Πόσο μεγάλες ανοχές έχει αυτή η "συνεργασία"; τις καταλαβαίνεις με το μάτι και με το χέρι. Από την άλλη έχουμε ολομεταλλική κατασκευή που με το χέρι ή με το μάτι δεν μπορείς να καταλάβεις τις ανοχές. Επομένως, η άλεση στη δεύτερη περίπτωση θα είναι πιο ομοιόμορφη, η ποσότητα των fines και των boulders θα έχει μικρότερη απόκλιση από άλεση σε άλεση και η αναλογία μεταξύ τους θα είναι πιο σταθερή σε κάθε άλεση.
Επειδή βλέπω ότι διαθέτεις εξοπλισμό που μπορεί με αξιώσεις να δώσει καλά φλυτζανια, και επειδή προτιμάς δύσκολους καφέδες όπως ο ταφ, θα δεις μεγάλη διαφορά αν πάρεις ένα καλό μύλο. Καλύτερο από τον mignon.

jimikoukou
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Οκτ 23, 2018 10:54 am
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Graef 702

Δημοσίευση από jimikoukou » Δευ Δεκ 23, 2019 5:39 pm

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αξίζεις λες το upgrade για μύλους τιμής 350€+?

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Gespresso » Τρί Δεκ 24, 2019 2:33 pm

Αξίζει ναι. Και για παραπάνω κατηγορία (niche).
Εαν δεν έχεις θέμα με την αγορά μεταχειρισμένου, μπορείς να πάρεις ένα πολύ δυνατό μύλο (πχ mazzer) με λιγότερα χρήματα. Πρέπει όμως να το ψάξεις περαιτέρω, λόγω κάποιων ιδιατεροτητων μεγέθους, δοσομετρητων κλπ (οι λεπτομέρειες μου είναι άγνωστες) που έχει αυτή η κατηγορία των μυλων.

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Graef 702

Δημοσίευση από panos0121 » Παρ Δεκ 27, 2019 9:02 pm

DimBizLamia έγραψε:
Τετ Νοέμ 20, 2019 8:21 am
Για όσους επιθυμούν να κάνουν τον CM 702 μύλο τους Stepless, κολλάτε το κουμπί που ανοίγει τον μύλο να είναι μόνιμα πατημένο με σελοτειπ και πλέον δεν κάνει τα κλίκ...κλίκ, αντε καλημέρα!!!
καταπληκτικη ιδεα..το προβλημα μου λυθηκε..ευχαριστω πολυ

doom26
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 04, 2018 9:25 pm
Μηχανή:: Rancilio silvia
Μύλος:: Compak k3 touch
Οι καφέδες μου:: Lavazza pienaroma,tierra,cup10,mokka

Re: Graef 702

Δημοσίευση από doom26 » Τρί Φεβ 11, 2020 9:48 am

Μια ερώτηση επειδή σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά του συγκεκριμένου μυλου,ρυθμίζεται κάπως η ποσότητα του αλεσμένου καφέ που θα βγει δλδ αν θέλω να πάρω 17γρ καφέ πως γίνεται?θα πρέπει να το ζυγίζω από πριν ή έχει κάτι για ρύθμιση?

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Graef 702

Δημοσίευση από panos0121 » Τρί Φεβ 11, 2020 9:52 am

Θα πρέπει να τον ζυγίσεις και πριν αλλά και μετά την άλεση γιατί έχει μια μικρή κατακράτηση.. Όπως όλοι οι μύλοι της κατηγορίας του..

Απάντηση