Graef 702

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: Niche Zero

Re: Graef 702

Δημοσίευση από agpol07 » Τετ Ιαν 06, 2021 10:35 pm

Και σε μαγαζί με βίδες θα βρεις. Απλές ροδέλες είναι. Απλά μην είναι πολύ παχιές

Άβαταρ μέλους
Dead Poet
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 07, 2021 1:39 pm

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Dead Poet » Πέμ Ιαν 07, 2021 1:47 pm

Καλησπέρα, καλή χρονιά και καλώς σας βρίσκω!

Το πρώτο μου μήνυμα στο forum έχει να κάνει με μια ερώτηση, ως προς την καταλληλότητα του συγκεκριμένου μύλου για την πολύ συγκεκριμένη χρήση που τον θέλω. Δηλαδή:

-Με ενδιαφέρει μόνο ο καφές φίλτρου. Για espresso, προς το παρόν τουλάχιστον, καλύπτομαι από άλλες λύσεις (Nespresso).
-Ως προς τον καφέ φίλτρου, με ενδιαφέρει η άλεση για χάρτινο (το χειμώνα) και για cold brew (το καλοκαίρι). Αν στο μέλλον επιλέξω και άλλες μεθόδους εκχύλισης (π.χ. chemex ή aeropress), βλέπουμε.
-Συνήθως, δεν θα αλέθω κάθε φορά πριν την εκχύλιση, αλλά θα αλέθω (με τη μία) ποσότητα της τάξης των 50-70 γραμμαρίων και θα την αποθηκεύω σε καφεκούτι.

Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής:
-Πόσο κατάλληλος είναι ο Graef 702 για τις δύο συγκεκριμένες αλέσεις; Μήπως θα έπρεπε να προσανατολιστώ σε κάτι καταλληλότερο;
-Σε ποια "σκάλα" θα πρέπει να αλέθω με αυτόν το μύλο για χάρτινο φίλτρο και σε ποια για cold brew;
-Γενικά, μήπως υπάρχει κάτι που θα έπρεπε να ξέρω/προσέξω για τον μύλο αυτό, το οποίο θα πρέπει να επηρεάσει την απόφαση αγοράς;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας, και καλώς σας βρίσκω και πάλι.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Graef 702

Δημοσίευση από johnsin » Πέμ Ιαν 07, 2021 2:18 pm

Θα σε καλύψει απόλυτα και φτηνότερο να πάρεις το πρόβλημα αρχίζει στον μύλο όταν θες εσπρέσο

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Graef 702

Δημοσίευση από PublicDomain » Πέμ Ιαν 07, 2021 9:32 pm

Dead Poet έγραψε:
Πέμ Ιαν 07, 2021 1:47 pm
Καλησπέρα, καλή χρονιά και καλώς σας βρίσκω!

Το πρώτο μου μήνυμα στο forum έχει να κάνει με μια ερώτηση, ως προς την καταλληλότητα του συγκεκριμένου μύλου για την πολύ συγκεκριμένη χρήση που τον θέλω. Δηλαδή:

-Με ενδιαφέρει μόνο ο καφές φίλτρου. Για espresso, προς το παρόν τουλάχιστον, καλύπτομαι από άλλες λύσεις (Nespresso).
-Ως προς τον καφέ φίλτρου, με ενδιαφέρει η άλεση για χάρτινο (το χειμώνα) και για cold brew (το καλοκαίρι). Αν στο μέλλον επιλέξω και άλλες μεθόδους εκχύλισης (π.χ. chemex ή aeropress), βλέπουμε.
-Συνήθως, δεν θα αλέθω κάθε φορά πριν την εκχύλιση, αλλά θα αλέθω (με τη μία) ποσότητα της τάξης των 50-70 γραμμαρίων και θα την αποθηκεύω σε καφεκούτι.

Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής:
-Πόσο κατάλληλος είναι ο Graef 702 για τις δύο συγκεκριμένες αλέσεις; Μήπως θα έπρεπε να προσανατολιστώ σε κάτι καταλληλότερο;
-Σε ποια "σκάλα" θα πρέπει να αλέθω με αυτόν το μύλο για χάρτινο φίλτρο και σε ποια για cold brew;
-Γενικά, μήπως υπάρχει κάτι που θα έπρεπε να ξέρω/προσέξω για τον μύλο αυτό, το οποίο θα πρέπει να επηρεάσει την απόφαση αγοράς;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας, και καλώς σας βρίσκω και πάλι.
δεν έχει νόημα να κόβεις το καφέ πολύ πριν την εκχύλιση!! :priest:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Nikolas
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 03, 2021 1:51 pm

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Nikolas » Παρ Ιαν 08, 2021 9:33 am

Καλημερα. Να κανω μια ερωτηση θελει "στρωσιμο" ο μυλος πριν κοψεις τον καφε σου; εννοω θελει να κανει καποια κοψιματα πρωτα ή μπορω κατευθειαν να κοψω τον καφε που εχω; ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Graef 702

Δημοσίευση από johnsin » Παρ Ιαν 08, 2021 9:41 am

κανονικά θέλει αλλά μην σε απασχολεί αυτό κάνε τον καφέ σου αμέσως. Τα 2 πρώτα κοψίματα θα πάνε έτσι και αλλιώς τον νεροχύτη μέχρι να βρεις την σωστή ρύθμιση.

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Graef 702

Δημοσίευση από DgSensei » Παρ Ιαν 08, 2021 6:35 pm

Σήμερα το πρωί 17.5 γρ στο καλαθάκι, κόψιμο στο 8 μου δίνει 37 σε 30 δευτέρολεπτα. Μιά χαρά. Έρχεται το απόγευμα και λέω να κάνω μια δοκιμή στο 9 με 17 γραμμάρια. Ποτάμι... 40 γρ σε 15 δευτέρολεπτα. Λέω εντάξει θα κάνω την προηγούμενη συνταγή. Κόψιμο στο 8, 17.5 γρ στο καλαθάκι... ποτάμι 40 γρ σε 20 δευτερολεπτα. Δοκιμή στο 7, τα ίδια. 40γρ σε 25. Δοκιμή στο 6 και επιτέλους 35γρ σε 25 δευτερολεπτα. Να τον σπάσω τώρα τον graef ή όχι; Πως είναι δυνατόν να χάνει τόσο πολύ τη ρύθμιση; Πως είναι δυνατόν να θέλει δύο σκαλοπάτια κάτω σε σχέση με το πρωί για το ίδιο αποτέλεσμα;;;; :waf: :censored: :censored:

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Graef 702

Δημοσίευση από johnsin » Παρ Ιαν 08, 2021 6:47 pm

Μήπως έβγαλες το πάνω μαχαίρι ? και δεν εχει κάτσει καλά ? αλλιώς δεν μπορώ να φανταστώ κατι.

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Graef 702

Δημοσίευση από DgSensei » Παρ Ιαν 08, 2021 6:49 pm

Δεν έχω πειράξει απολύτως τίποτα. Μόνο το αλλαγή της ρύθμισης όπως περιέγραψα έκανα. Να έκανε τέτοιο degass ο καφές από το πρωί που να ήθελε δύο σκάλες κάτω; Δε νομίζω...

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Graef 702

Δημοσίευση από johnsin » Παρ Ιαν 08, 2021 7:12 pm

Παρατήρησε το και αύριο και βλέπουμε , αν συμπεριφέρεται αλλοπρόσαλλα καθάρισε τα μαχαίρια. Δεν πάει κάπου αλλού το μυαλό μου

Απάντηση