Graef 702

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Aggelos70s
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Απρ 18, 2015 6:24 pm
Όνομα: Αγγελος
Μηχανή:: EXPOBAR office leva
Μύλος:: La San Marco SM90T
Οι καφέδες μου:: Hand pickers
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Aggelos70s » Παρ Ιουν 12, 2015 6:12 pm

charilaos έγραψε:Eπανέρχομαι στο θέμα μετα από ένα μηνα χρήσης για να υποβάλλω τις εντυπώσεις μου και να βοηθήσω πιθανώς κάποιους που σκέφτονται να τον αγοράσουν. Οι εντυπώσεις μου είναι πέραν του δέοντος θετικές και τολμώ να πω ότι στα 90 ευρώ ο μύλος είναι αχτύπητος. Τωρα πια είμαι σίγουρος ότι ο porlex ήταν πεταμένα λεφτά και εύχομαι να είχα πάρει τον graef εξ αρχής. Ο καφές αλέθεται με ιδιαίτερη πιστότητα και με σταθερή ποιότητα κοπής και δεν σβολιάζει. Η παρακράτηση καφέ είναι ελάχιστη και με ενα μικρό χτύπημα μετά την χρήση φευγεί ότι έχει μείνει στο στόμιο. Ο καφές που παίρνω είναι τόσο καλός που χωρίς να έχω δυνατότητα συγκρισης θεωρώ ότι σαν μύλος συγκρινεται άνετα με μύλους μέχρι την τιμή των 200-250 ευρώ. Άλλωστε πολλά πιο ακριβά μοντέλα έχουν πανομοιότυπα μαχαίρια οπότε τελικά η διαφορά τιμής προκύπτει άπό το υλικό κατασκευής των εξωτερικών επιφανειών και πιθανώς στη δυνατότητα η μη stepless (της οποίας δεν είμαι ιδιαιτερα fan). Το να είναι stepless ένας μύλος δεν νομιζω να έχει πρόσθετο κόστος στην κατασκευή και είναι απλά θέμα επιλογής. Πολύ θα ηθελα να μπορούσα να διαβάσω ένα σχετικό συγκριτικό αλλα δεν εχω βρει κάτι...
Επιβεβαιωνω τα παραπανω, εγω κατεληξα στην μια ροδελα και στο 8 (απο καμια και στο 1). Εαν δεν τα εκανε μανταρα απο τον καφε τριγυρω θα ηταν ο τελειος μυλος, το χρονο αντοχης με δυο καφεδακια την ημερα δεν γνωριζω θα δειξει ομως. Τον προτεινω ανεπιφυλακτα σε σχεση με την τιμη του. Επισεις η αντιπροσωπεια παρεχει απλοχερα πληροφοριες.

Crixus

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Crixus » Σάβ Ιουν 13, 2015 8:07 pm

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα, είμαι καινούργιος στο site, και γενικά καινούργιος στο χώρο του καφέ. Θα ήθελα την βοήθεια σας. Ξεκίνησα με μία μηχανή espresso της πλάκας των 100e philips saeco σίγουρα κάποια στιγμή θα πάρω μία καλή, αλλά προς το παρόν δεν γίνεται λόγω οικονομικού. Προσπάθησα να διορθώσω λίγο τα πράγματα αγοράζοντας τον συγκεκριμένο μυλο, και στην ουσία κάνοντας ένα ξεκίνημα από την αρχή. Έχω διαβάσει όλα τα σχόλια σας με το πως θα τον ρυθμίσω αλλά έχει μουλαρωσει και δεν μου βγάζει σωστές εκχυλισεις. Πιο συγκεκριμένα, χρησιμοποιώ τον ίδιο καφέ συνέχεια, έχω βάλει και τις τρεις ροδέλες μέσα και το έχω βάλει στο fine, παρόλα αυτά φαίνεται ο καφές να βγαίνει χοντρός, όχι πολύ ,αλλά μοιάζει χοντρός και θα το καταλάβετε αμέσως από τους χρόνους. Λοιπόν 18 γραμμάρια καφέ, σταθερό πάτημα κάθε φορά, μου δίνει στα 30 δευτερόλεπτα 76ml,74ml,82ml, 68ml κάθε φορά άλλη εκχυλιση.Η καλύτερη που έχω πάρει είναι 56ml στα 30 δευτερόλεπτα, αλλά με πάτημα με όλο μου το βάρος τρεις φορές, σε σημείο να κινδυνεύει να σπάσει το χερουλακι. Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά χρειάζομαι την βοήθεια σας σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Ιουν 13, 2015 10:12 pm

Με το pressurized προσπαθείς να πάρεις χρόνους ;

Crixus

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Crixus » Κυρ Ιουν 14, 2015 12:34 am

Όχι το έχω βγάλει, έχω αγοράσει και καλό tamper.

Crixus

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Crixus » Κυρ Ιουν 14, 2015 5:58 pm

Τελικά το βρήκα. Γιώργο ευχαριστώ.Η ροδέλες πρέπει να μπουν στη βάση κάτω από τα μαχαίρια όπως λέει ο Χάρης, εγώ τις έβαζα κάτω από την βίδα κι έτσι δεν άλλαζε η κοπή,τώρα με μία ροδελα και τον μυλο στο 8 παίρνω συνέχεια 54-56ml.

charilaos
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 05, 2015 4:41 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: Lelit Anna PL41EM
2η Μηχανή:: Delonghi ec220cd
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Kudu
Τοποθεσία: Mαρούσι

Re: Graef 702

Δημοσίευση από charilaos » Τρί Ιουν 16, 2015 3:28 pm

Aggelos70s έγραψε:
charilaos έγραψε:Eπανέρχομαι στο θέμα μετα από ένα μηνα χρήσης για να υποβάλλω τις εντυπώσεις μου και να βοηθήσω πιθανώς κάποιους που σκέφτονται να τον αγοράσουν. Οι εντυπώσεις μου είναι πέραν του δέοντος θετικές και τολμώ να πω ότι στα 90 ευρώ ο μύλος είναι αχτύπητος. Τωρα πια είμαι σίγουρος ότι ο porlex ήταν πεταμένα λεφτά και εύχομαι να είχα πάρει τον graef εξ αρχής. Ο καφές αλέθεται με ιδιαίτερη πιστότητα και με σταθερή ποιότητα κοπής και δεν σβολιάζει. Η παρακράτηση καφέ είναι ελάχιστη και με ενα μικρό χτύπημα μετά την χρήση φευγεί ότι έχει μείνει στο στόμιο. Ο καφές που παίρνω είναι τόσο καλός που χωρίς να έχω δυνατότητα συγκρισης θεωρώ ότι σαν μύλος συγκρινεται άνετα με μύλους μέχρι την τιμή των 200-250 ευρώ. Άλλωστε πολλά πιο ακριβά μοντέλα έχουν πανομοιότυπα μαχαίρια οπότε τελικά η διαφορά τιμής προκύπτει άπό το υλικό κατασκευής των εξωτερικών επιφανειών και πιθανώς στη δυνατότητα η μη stepless (της οποίας δεν είμαι ιδιαιτερα fan). Το να είναι stepless ένας μύλος δεν νομιζω να έχει πρόσθετο κόστος στην κατασκευή και είναι απλά θέμα επιλογής. Πολύ θα ηθελα να μπορούσα να διαβάσω ένα σχετικό συγκριτικό αλλα δεν εχω βρει κάτι...
Επιβεβαιωνω τα παραπανω, εγω κατεληξα στην μια ροδελα και στο 8 (απο καμια και στο 1). Εαν δεν τα εκανε μανταρα απο τον καφε τριγυρω θα ηταν ο τελειος μυλος, το χρονο αντοχης με δυο καφεδακια την ημερα δεν γνωριζω θα δειξει ομως. Τον προτεινω ανεπιφυλακτα σε σχεση με την τιμη του. Επισεις η αντιπροσωπεια παρεχει απλοχερα πληροφοριες.
Eχω βρει τρόπο να μην τα κάνω μαντάρα τριγυρω. Αν βάλεις καφέ μέχρι τη μέση και πιέσεις ελαφρά με το tamper και ακολούθως βάλεις τον υπόλοιπο καφέ δεν πετάγεται σχεδόν τίποτα. Ο λογος που πετάγεται καφές είναι επειδή σχηματίζοντας το βουναλάκι του καφέ μεσα στο portafilter κάποια στιγμή το πάνω μέρος (η κορυφή) από το βουναλάκι φτάνει σχεδόν ακριβώς στην έξοδο του μύλου με αποτέλεσμα να κάνουν γκελ οι κόκοι. Θα έχεις σίγουρα προσέξει ότι όταν αρχίζεις να αλλέθεις και οταν το βουναλάκι είναι ακόμα χαμηλά δεν πετάγεται τίποτα και ότι πεταχτεί είναι στα τελευταία δευτερόλεπτα της άλεσης...

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Artisti » Τρί Ιουν 16, 2015 5:07 pm

Απο ότι είχα διαβάσει στο Γερμανικό Amazon απο.χρήστες του έχει πολύ σοβαρό θέμα με το clump αυτος ο μύλος.
Ισως ενα ελάχιστο βρεξιμο των κοκκων πριν μπουν για άλεση να βοηθήσει.

charilaos
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 05, 2015 4:41 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: Lelit Anna PL41EM
2η Μηχανή:: Delonghi ec220cd
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Kudu
Τοποθεσία: Mαρούσι

Re: Graef 702

Δημοσίευση από charilaos » Τρί Ιουν 16, 2015 6:18 pm

Artisti έγραψε:Απο ότι είχα διαβάσει στο Γερμανικό Amazon απο.χρήστες του έχει πολύ σοβαρό θέμα με το clump αυτος ο μύλος.
Ισως ενα ελάχιστο βρεξιμο των κοκκων πριν μπουν για άλεση να βοηθήσει.
Eγω δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα θέμα με clumping. O μυλος αλέθει άψογα και δεν σβολιάζει τον καφέ.

athan88
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Πέμ Απρ 12, 2012 8:26 am
Όνομα: Θανασης
Μηχανή:: SAECO POEMIA HD8323
Μύλος:: PORLEX TALL
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Graef 702

Δημοσίευση από athan88 » Τρί Ιούλ 14, 2015 1:14 pm

τελικα μετα απο αυτο το διαστημα χρησης,εχετε καταληξει αν υπερτερει σημαντικα στο θεμα γευσης στο φλυτζανι ο graef εναντι του porlex;

Άβαταρ μέλους
realteam101
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τρί Μάιος 14, 2013 5:18 pm
Μηχανή:: GAGGIA Classic
2η Μηχανή:: Arielli KM-220S
Μύλος:: Graef CM702
2ος Μύλος:: Hario Skerton

Re: Graef 702

Δημοσίευση από realteam101 » Τρί Ιούλ 21, 2015 5:37 pm

Δεν το συζητάμε τον χρησιμοποιώ 1 1/2 χρόνο σχεδόν
και είμαι πολύ ευχαριστημένος.Και όσο για το πέταμα
του καφέ τριγύρω υπάρχει το κόλπο με το κομμένο
χάρτινο κύπελο του καφέ.

Απάντηση