Graef 702

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
nick_reth
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2018 12:14 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: PROFITEC PRO 300
2η Μηχανή:: DELONGHI E.S.E.
Μύλος:: BARATZA SETTE 270
2ος Μύλος:: GRAEF CM 702
Οι καφέδες μου:: SPECIALITY ASADO
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: Graef 702

Δημοσίευση από nick_reth » Πέμ Μάιος 09, 2019 1:59 pm

Gtakis έγραψε:
Πέμ Μάιος 09, 2019 10:33 am
Καλησπέρα στην παρέα.
Θέλω μια βοήθεια σχετικά με το μύλο,τον έχω γύρω στους έξι μήνες και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με τον καφέ που πίνω μιας και μετά από πειραματισμό και με καφέ espresso Jacobs έχουμε καταλήξει να πίνουμε πάνω παραπάνω από αξιοπρεπέστατο καφέ,η ρύθμιση που χρησιμοποιώ είναι στο 2 και το χειμώνα έπαιζα και στο 3 ίσως λόγω περισσότερης υγρασίας.
Το θέμα είναι ότι χθες κι ενώ πήγε να κόψει καφέ η γυναίκα άκουσε ένα κρακ και μετά ο μύλος έκοβε χοντροκομμένο καφε λες και το είχες στο 15 ακόμα και στο 1 που δοκίμασα σήμερα κόβει πολύ χοντρό καφέ με αποτέλεσμα να μην μπορείς να κάνεις εκχύλιση μετά με τίποτα.....τον καθάρισα αλλά δεν είδα κάτι μέσα που να δικαιολογεί τέτοιο πρόβλημα,ούτε σπάσιμο ούτε τίποτα,μήπως να πειραματιστώ με τις ροδελες;αυτή τη στιγμή έχει δύο βαλμενες κάτω από την βίδα, κάποια ιδέα για το τι πρέπει να κάνω όριο το στείλω στο service; όχι τίποτα άλλο αλλά μου είπαν ότι θα κάνει δύο εβδομάδες να το φτιάξουν γιατί ο τεχνικός θα λείπει στο εξωτερικό την άλλη εβδομάδα...και ποιος αντέχει χωρίς καφέ;;;;;
Μη κουράζεσαι, το καλαθάκι δεν είναι στη θέση του.
Τοχω πάθει κι εγώ και παραλίγο να χαλάσω το μύλο.
Πρέπει οταν τραβάς το καλαθάκι να μη βγαίνει, αλλιώς δεν κόβει.
Δοκίμασε και αν δεν τα καταφέρεις πες μου.

Gtakis
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Οκτ 03, 2018 12:21 pm

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Gtakis » Πέμ Μάιος 09, 2019 3:55 pm

Δυστυχώς ότι κι αν έκανα δεν μπόρεσα να το φτιάξω... δηλαδή μπορεί να ξεκουμπωσε μόνο του;γιατί δούλευε κανονικά και δεν είχε ανοιχτεί για καθάρισμα....πως μπορεί να έφυγε από τη θέση του;;;

Τι να πω έχω σπάσει το κεφάλι μου..... έλυσα και την βίδα και τελικά έχει μια ροδέλα από κάτω,εγώ βλέποντας τις ροδελες ακριβώς κάτω από τη βίδα νόμιζα ότι ήταν αυτές αλλά έκανα λάθος....τα μαχαίρια ανοιγοκλείνουν κάνοντας την κίνηση για αλλαγή στα νούμερα και δεν φαίνεται κάτι λάθος.... ωστόσο καφέ ψιλό δεν μπορώ να κόψω...και δεν βρήκα και τις άλλες ροδελες στο κουτί.....

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Μάιος 09, 2019 5:53 pm

Αν επικοινωνήσεις με την εταιρία θα σου στείλουν ροδελες.
Ναι, μπορεί να το πάθει στο άσχετο και κατά πάσα πιθανότητα είναι αυτό, ότι δλδ δεν έχει κουμπώσει καλά. Δοκίμασε ξανά. Πολλοί την έχουν πατήσει και τλκ ο μύλος δεν έχει τίποτα.

nikaragian
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 30, 2018 7:51 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia coffee Deluxe
2η Μηχανή:: Rowenta Perfecto
Μύλος:: Graef 702
2ος Μύλος:: Gaggia

Re: Graef 702

Δημοσίευση από nikaragian » Κυρ Μάιος 12, 2019 12:22 pm

nikaragian έγραψε:
Τετ Μάιος 01, 2019 2:02 pm
Προσπαθησα να δω την τοποθετηση της εξτρα ροδελας στο παρακατω βιντεακι

https://www.youtube.com/watch?v=g5f3Dfa7ZD4

αλλα νομιζω οτι η κυρια προχωραει και λυνει ολο το πανω μερος του μυλου. Εχω την εντυπωση οτι για την τοποθετηση της ροδελας πρεπει να φτασω μεχρι την εξαγωγη του κατω μαχαιριου (0:55 στο βιντεο) αλλά δεν ειμαι σιγουρος. Μηπως καποιος φιλος θα μπορουσε να μου το επιβεβαιωσει;

Και μια ακομα ερωτηση:

Με την gaggia deluxe που εχω και χωρις την τοποθετηση καποιας ροδελας, εχω φτασει να κοβω στο 1 με 2. Πιστευετε οτι η τοποθετηση μιας τουλαχιστον ροδελας ειναι επιβεβλημενη και αν ναι, που περιπου πρεπει να παει το επιπεδο κοπης;

Ευχαριστω πολυ
Καποιος απο το forum για μια απαντηση;;;

nick_reth
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2018 12:14 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: PROFITEC PRO 300
2η Μηχανή:: DELONGHI E.S.E.
Μύλος:: BARATZA SETTE 270
2ος Μύλος:: GRAEF CM 702
Οι καφέδες μου:: SPECIALITY ASADO
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: Graef 702

Δημοσίευση από nick_reth » Κυρ Μάιος 12, 2019 1:13 pm

nikaragian έγραψε:
Κυρ Μάιος 12, 2019 12:22 pm
nikaragian έγραψε:
Τετ Μάιος 01, 2019 2:02 pm
Προσπαθησα να δω την τοποθετηση της εξτρα ροδελας στο παρακατω βιντεακι

https://www.youtube.com/watch?v=g5f3Dfa7ZD4

αλλα νομιζω οτι η κυρια προχωραει και λυνει ολο το πανω μερος του μυλου. Εχω την εντυπωση οτι για την τοποθετηση της ροδελας πρεπει να φτασω μεχρι την εξαγωγη του κατω μαχαιριου (0:55 στο βιντεο) αλλά δεν ειμαι σιγουρος. Μηπως καποιος φιλος θα μπορουσε να μου το επιβεβαιωσει;

Και μια ακομα ερωτηση:

Με την gaggia deluxe που εχω και χωρις την τοποθετηση καποιας ροδελας, εχω φτασει να κοβω στο 1 με 2. Πιστευετε οτι η τοποθετηση μιας τουλαχιστον ροδελας ειναι επιβεβλημενη και αν ναι, που περιπου πρεπει να παει το επιπεδο κοπης;

Ευχαριστω πολυ
Καποιος απο το forum για μια απαντηση;;;
Πριν από όλα δοκίμασες αν βγαίνει το καλαθάκι οταν ειναι ειναι κουμπωμένο και το πας μέχρι το 10; Ξεκίνα από εκεί. Εγώ με μια ροδέλα από τη μάνα του μετά 6 μήνες που κάθισαν τα μαχαίρια έκοβα στο 0. Εβαλα μια ροδέλα ακόμη και τώρα κοβω στο 14 λίγο ψιλότερα από το 0.
Αν κόβει πολύ χοντρά ή καθόλου δεν φταίει η ροδέλα. Πρέπει να βγάλεις όλα τα μαχαίρια προσεχτικά και στο πάτο να βάλεις τη δεύτερη ροδέλα. Ολα είναι πολύ απλά. Η βίδα ξεβιδώνει ανάποδα όμως να ξέρεις.

nikaragian
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 30, 2018 7:51 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia coffee Deluxe
2η Μηχανή:: Rowenta Perfecto
Μύλος:: Graef 702
2ος Μύλος:: Gaggia

Re: Graef 702

Δημοσίευση από nikaragian » Δευ Μάιος 13, 2019 2:17 pm

nick_reth έγραψε:
Κυρ Μάιος 12, 2019 1:13 pm
nikaragian έγραψε:
Κυρ Μάιος 12, 2019 12:22 pm
nikaragian έγραψε:
Τετ Μάιος 01, 2019 2:02 pm
Προσπαθησα να δω την τοποθετηση της εξτρα ροδελας στο παρακατω βιντεακι

https://www.youtube.com/watch?v=g5f3Dfa7ZD4

αλλα νομιζω οτι η κυρια προχωραει και λυνει ολο το πανω μερος του μυλου. Εχω την εντυπωση οτι για την τοποθετηση της ροδελας πρεπει να φτασω μεχρι την εξαγωγη του κατω μαχαιριου (0:55 στο βιντεο) αλλά δεν ειμαι σιγουρος. Μηπως καποιος φιλος θα μπορουσε να μου το επιβεβαιωσει;

Και μια ακομα ερωτηση:

Με την gaggia deluxe που εχω και χωρις την τοποθετηση καποιας ροδελας, εχω φτασει να κοβω στο 1 με 2. Πιστευετε οτι η τοποθετηση μιας τουλαχιστον ροδελας ειναι επιβεβλημενη και αν ναι, που περιπου πρεπει να παει το επιπεδο κοπης;

Ευχαριστω πολυ
Καποιος απο το forum για μια απαντηση;;;
Πριν από όλα δοκίμασες αν βγαίνει το καλαθάκι οταν ειναι ειναι κουμπωμένο και το πας μέχρι το 10; Ξεκίνα από εκεί. Εγώ με μια ροδέλα από τη μάνα του μετά 6 μήνες που κάθισαν τα μαχαίρια έκοβα στο 0. Εβαλα μια ροδέλα ακόμη και τώρα κοβω στο 14 λίγο ψιλότερα από το 0.
Αν κόβει πολύ χοντρά ή καθόλου δεν φταίει η ροδέλα. Πρέπει να βγάλεις όλα τα μαχαίρια προσεχτικά και στο πάτο να βάλεις τη δεύτερη ροδέλα. Ολα είναι πολύ απλά. Η βίδα ξεβιδώνει ανάποδα όμως να ξέρεις.
Προσπαθησα να βγαλω το καλαθακι και δεν εβγαιωε... νομιζω οτι εχει κουμπωσει πολυ καλα...
Εγω εκοβα στο 4 οταν την πρωτοπηρα και τωρα εχει παει στο 0... νομιζω οτι ειναι η ωρα να βαλω αλλη μια ροδελα...

nick_reth
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2018 12:14 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: PROFITEC PRO 300
2η Μηχανή:: DELONGHI E.S.E.
Μύλος:: BARATZA SETTE 270
2ος Μύλος:: GRAEF CM 702
Οι καφέδες μου:: SPECIALITY ASADO
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: Graef 702

Δημοσίευση από nick_reth » Δευ Μάιος 13, 2019 7:19 pm

Αν δεν κουνάει καθόλου το καλαθάκι τότε ο.κ.
Αν κόβεις στο 0 ναι θέλει άλλη μια.
Πάρα πολύ εύκολο είναι.
Μετά θα κόψεις στο 15 και βλέπεις.

nikaragian
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 30, 2018 7:51 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia coffee Deluxe
2η Μηχανή:: Rowenta Perfecto
Μύλος:: Graef 702
2ος Μύλος:: Gaggia

Re: Graef 702

Δημοσίευση από nikaragian » Τρί Μάιος 14, 2019 3:27 pm

nick_reth έγραψε:
Δευ Μάιος 13, 2019 7:19 pm
Αν δεν κουνάει καθόλου το καλαθάκι τότε ο.κ.
Αν κόβεις στο 0 ναι θέλει άλλη μια.
Πάρα πολύ εύκολο είναι.
Μετά θα κόψεις στο 15 και βλέπεις.
Εγινε η τοποθετηση μιας ακομα ροδελας αλλά ενω περιμενα να κοβω σχετικα ψηλά(πχ 13-15), κοβω ηδη στο 9 και ισως θελει και αλλο κατεβασμα. Ειναι αυτο φυσιολογικό ή εχω κανει καποια πατατα;

nick_reth
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2018 12:14 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: PROFITEC PRO 300
2η Μηχανή:: DELONGHI E.S.E.
Μύλος:: BARATZA SETTE 270
2ος Μύλος:: GRAEF CM 702
Οι καφέδες μου:: SPECIALITY ASADO
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: Graef 702

Δημοσίευση από nick_reth » Τρί Μάιος 14, 2019 7:13 pm

Αν την έβαλες ακριβώς πάνω στην άλλη στη βάση κάτω από το μαχαίρι φαίνεται παράξενο γιατί είναι μικρή η διαφορά. Αν είναι όλα σωστά ίσως υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα κατασκευαστικό.
Αν μετά 2 μήνες κατέβεις κι άλλο τότε υπάρχει θέμα.

nikaragian
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 30, 2018 7:51 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Gaggia coffee Deluxe
2η Μηχανή:: Rowenta Perfecto
Μύλος:: Graef 702
2ος Μύλος:: Gaggia

Re: Graef 702

Δημοσίευση από nikaragian » Τετ Μάιος 15, 2019 6:42 pm

nick_reth έγραψε:
Τρί Μάιος 14, 2019 7:13 pm
Αν την έβαλες ακριβώς πάνω στην άλλη στη βάση κάτω από το μαχαίρι φαίνεται παράξενο γιατί είναι μικρή η διαφορά. Αν είναι όλα σωστά ίσως υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα κατασκευαστικό.
Αν μετά 2 μήνες κατέβεις κι άλλο τότε υπάρχει θέμα.
Δεν νομιζω να υπαρχει κατασκευαστικο προβλημα και ο μυλος ειναι καινουργιος (3 μηνων περιπου) οποτε ισως δεν εχουν κατσει ακομα καλα τα μαχαιρια.
Καποιοι φιλοι στο φορουμ μιλανε για Νο 7 με μια ροδελα. Οπως και να εχει θα δουμε πως θα συνεχισει...

Απάντηση