Graef 702

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
bpel86
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Δευ Ιουν 03, 2013 12:52 am
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: DF64

Re: Graef 702

Δημοσίευση από bpel86 » Δευ Μάιος 11, 2015 1:27 pm

Είμαι σε αναζήτηση μύλου και μου έχει μπει στο μάτι ο συγκεκριμένος κυρίως λόγο τιμής. Δε θα ήθελα να ξεπεράσω τα 100-110€ επομένως νομίζω ότι οι επιλογές μου είναι ή ο συγκεκριμένος ή κάποιος μεταχειρισμένος. Αξίζει ο συγκεκριμένος?

charilaos
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 05, 2015 4:41 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: Lelit Anna PL41EM
2η Μηχανή:: Delonghi ec220cd
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Kudu
Τοποθεσία: Mαρούσι

Re: Graef 702

Δημοσίευση από charilaos » Δευ Μάιος 11, 2015 1:31 pm

bpel86 έγραψε:Είμαι σε αναζήτηση μύλου και μου έχει μπει στο μάτι ο συγκεκριμένος κυρίως λόγο τιμής. Δε θα ήθελα να ξεπεράσω τα 100-110€ επομένως νομίζω ότι οι επιλογές μου είναι ή ο συγκεκριμένος ή κάποιος μεταχειρισμένος. Αξίζει ο συγκεκριμένος?
Αξίζει και με το παραπάνω...

bpel86
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Δευ Ιουν 03, 2013 12:52 am
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust PID
Μύλος:: DF64

Re: Graef 702

Δημοσίευση από bpel86 » Δευ Μάιος 11, 2015 1:43 pm

Σαν ποιότητα άλεσης είναι καλύτερη από αυτήν του porlex?

Aggelos70s
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Απρ 18, 2015 6:24 pm
Όνομα: Αγγελος
Μηχανή:: EXPOBAR office leva
Μύλος:: La San Marco SM90T
Οι καφέδες μου:: Hand pickers
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Aggelos70s » Δευ Μάιος 11, 2015 2:47 pm

charilaos έγραψε:
Aggelos70s έγραψε:Χαρη καλησπερα,εγω εχω τον cm70 που θεωρητικα ειναι ο ιδιος στην συσκευασια εχει το σακουλακι με τις δυο ροδελες θα δοκιμασω με την μια γιατι τωρα τον εχω στο 1 και εχω την εντυπωση οτι θελει ενα κλικ ακομη. Εαν δεν κανω λαθος υποπολαπλασιαζει χ10 το κοψιμο?
O μύλος cm70 είναι ακριβώς ίδιος χωρίς καμία διαφορά. Αν είσαι στο 1 σημαίνει ότι δεν κοβεί σωστά οπότε θα σε συμβούλευα να βάλεις τουλάχιστον μια ροδέλα και να δοκιμάσεις. Εγώ με την μια ροδέλα ανέβηκα στην οφέλιμη περιοχή κοψίματος κατά 10 βήματα και με τη δεύτερη κατά 20 οπότε μπορέι και να ισχύει αυτό που λες. Αυτό πάντως που θεωρώ σημαντικό σαν πληροφορία για όποιον σκέφτεται να αγοράσει τον μύλο είναι ότι με τις ροδέλες στην ουσία δημιουργείς έναν μύλο ο οποίος έχει την δυνατότητα να κόβει από λεπτά έως πολύ λεπτά (με μία ροδέλα) ή από πολύ λεπτα έως εξωφρενικά λεπτα (με 2 ροδέλλες) κοκ. Με αυτό τον τρόπο βέβαια η πιο χοντροκομένη ρύθμιση (25) δεν προσφέρεται για γαλλικό αλλά τουλάχιστον έχεις περισσότερα βήματα να πειραματιστείς για εσπρεσο και τα 25 μόνο βήματα αποδεικνύονται υπέρ-αρκετα τελικά...
Ευχαριστω για την αμμεσοτητα, ο γαλλικος και οποιοσδηποτε αλλος καφες δεν με ενδιαφερει, παρα μονο ο εσπρεσσο, οποτε τι μου προτεινεις μια η και τις δυο ροδελες, η μηχανη μου gaggia new baby black με το διπλο ελευθερο καλαθακι.

charilaos
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 05, 2015 4:41 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: Lelit Anna PL41EM
2η Μηχανή:: Delonghi ec220cd
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Kudu
Τοποθεσία: Mαρούσι

Re: Graef 702

Δημοσίευση από charilaos » Δευ Μάιος 11, 2015 3:12 pm

bpel86 έγραψε:Σαν ποιότητα άλεσης είναι καλύτερη από αυτήν του porlex?
Σαν ποιότητα θα την έλεγα εφάμιλη αλλά με δυνατότητα για περισσότερες διαβαθμίσεις με τον graef.

charilaos
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 05, 2015 4:41 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: Lelit Anna PL41EM
2η Μηχανή:: Delonghi ec220cd
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Kudu
Τοποθεσία: Mαρούσι

Re: Graef 702

Δημοσίευση από charilaos » Δευ Μάιος 11, 2015 3:14 pm

Aggelos70s έγραψε:Ευχαριστω για την αμμεσοτητα, ο γαλλικος και οποιοσδηποτε αλλος καφες δεν με ενδιαφερει, παρα μονο ο εσπρεσσο, οποτε τι μου προτεινεις μια η και τις δυο ροδελες, η μηχανη μου gaggia new baby black με το διπλο ελευθερο καλαθακι.
Kάνε δοκιμές με μία και δύο ροδέλες και αποφάσισε τι σου κάνει. Εγω πάντως κατέληξα στην μία.

Aggelos70s
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Απρ 18, 2015 6:24 pm
Όνομα: Αγγελος
Μηχανή:: EXPOBAR office leva
Μύλος:: La San Marco SM90T
Οι καφέδες μου:: Hand pickers
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Aggelos70s » Δευ Μάιος 11, 2015 3:41 pm

charilaos έγραψε:
Aggelos70s έγραψε:Ευχαριστω για την αμμεσοτητα, ο γαλλικος και οποιοσδηποτε αλλος καφες δεν με ενδιαφερει, παρα μονο ο εσπρεσσο, οποτε τι μου προτεινεις μια η και τις δυο ροδελες, η μηχανη μου gaggia new baby black με το διπλο ελευθερο καλαθακι.
Kάνε δοκιμές με μία και δύο ροδέλες και αποφάσισε τι σου κάνει. Εγω πάντως κατέληξα στην μία.
Ευχαριστω.....αρχιζω δοκιμες.

Aggelos70s
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Απρ 18, 2015 6:24 pm
Όνομα: Αγγελος
Μηχανή:: EXPOBAR office leva
Μύλος:: La San Marco SM90T
Οι καφέδες μου:: Hand pickers
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Aggelos70s » Δευ Μάιος 11, 2015 3:44 pm

bpel86 έγραψε:Είμαι σε αναζήτηση μύλου και μου έχει μπει στο μάτι ο συγκεκριμένος κυρίως λόγο τιμής. Δε θα ήθελα να ξεπεράσω τα 100-110€ επομένως νομίζω ότι οι επιλογές μου είναι ή ο συγκεκριμένος ή κάποιος μεταχειρισμένος. Αξίζει ο συγκεκριμένος?
Ριξε μια ματια στον αντιπροσωπο εαν εχει τον cm 70 ειναι ο ιδιος απο σπασμενο κιτ μαλλον στα 95 ευρω. Ο 702 ειναι απ' οτι μου ειπε ειναι σε ελειψη.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Artisti » Δευ Μάιος 11, 2015 5:08 pm

Από Γερμανία είναι σίγουρα φθηνότερος ο κατοχος της Kenwood τον αγόρασε εκεί 65€.

charilaos
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 05, 2015 4:41 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: Lelit Anna PL41EM
2η Μηχανή:: Delonghi ec220cd
Μύλος:: Eureka Mignon
2ος Μύλος:: Graef CM702
Οι καφέδες μου:: Kudu
Τοποθεσία: Mαρούσι

Re: Graef 702

Δημοσίευση από charilaos » Παρ Ιουν 05, 2015 8:34 pm

Eπανέρχομαι στο θέμα μετα από ένα μηνα χρήσης για να υποβάλλω τις εντυπώσεις μου και να βοηθήσω πιθανώς κάποιους που σκέφτονται να τον αγοράσουν. Οι εντυπώσεις μου είναι πέραν του δέοντος θετικές και τολμώ να πω ότι στα 90 ευρώ ο μύλος είναι αχτύπητος. Τωρα πια είμαι σίγουρος ότι ο porlex ήταν πεταμένα λεφτά και εύχομαι να είχα πάρει τον graef εξ αρχής. Ο καφές αλέθεται με ιδιαίτερη πιστότητα και με σταθερή ποιότητα κοπής και δεν σβολιάζει. Η παρακράτηση καφέ είναι ελάχιστη και με ενα μικρό χτύπημα μετά την χρήση φευγεί ότι έχει μείνει στο στόμιο. Ο καφές που παίρνω είναι τόσο καλός που χωρίς να έχω δυνατότητα συγκρισης θεωρώ ότι σαν μύλος συγκρινεται άνετα με μύλους μέχρι την τιμή των 200-250 ευρώ. Άλλωστε πολλά πιο ακριβά μοντέλα έχουν πανομοιότυπα μαχαίρια οπότε τελικά η διαφορά τιμής προκύπτει άπό το υλικό κατασκευής των εξωτερικών επιφανειών και πιθανώς στη δυνατότητα η μη stepless (της οποίας δεν είμαι ιδιαιτερα fan). Το να είναι stepless ένας μύλος δεν νομιζω να έχει πρόσθετο κόστος στην κατασκευή και είναι απλά θέμα επιλογής. Πολύ θα ηθελα να μπορούσα να διαβάσω ένα σχετικό συγκριτικό αλλα δεν εχω βρει κάτι...

Απάντηση