Graef 702

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Φεβ 11, 2020 3:51 pm

Καμία παρεξήγηση, μια χαρά τα λες.
Όσο για τη δόση αν ο μύλος δεν έχει πάνω του ζυγαριά, καλύτερα είναι η δοσομέτρηση να γίνεται με μια ζυγαριά 0.1g των 10 ευρώ. Η άλεση βάσει χρόνου δεν είναι αξιόπιστη.

Άβαταρ μέλους
brego
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2020 12:23 pm
Όνομα: Παντελής
Μηχανή:: Sage Duo Temp Pro
2η Μηχανή:: Nespresso CitiZ&milk
Μύλος:: Niche
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Taresso (Tigrato, Supremo)
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο

Re: Graef 702

Δημοσίευση από brego » Τετ Φεβ 19, 2020 9:02 am

Μετά από πολλές δοκιμές και για αρκετές μέρες μετά την τοποθέτηση δεύτερης ροδέλας για να κόψει λεπτότερα, έφτιαχνα πολύ καλούς καφέδες χωρίς προβλήματα. Είχα σταθερότητα στους καφέδες που έπαιρνα.

Η διαδικασία ήταν ότι απλά συμπλήρωνα καθημερινά την δόση που ήθελα στον Graef χωρίς να αλλάζω αριθμό κοπής.

Εχτές καθάρισα τον μύλο και δεν μπορώ να αντιληφθώ τι ακριβώς έχει αλλάξει. Δεν μπορώ να πετύχω "ίσως" το κόψιμο που είχα; :a014:
Με αποτέλεσμα να μην έχω σταθερό αποτέλεσμα. Έχω απελπιστεί με τον συγκεκριμένο μύλο με την αστάθεια στην κοπή του. Εκτός και εάν κάνω κάτι λάθος.
Ίσως να έλεγε 7 αλλά τελικά να μην ήταν 7.

Την μία έχω έναν αδιάφορο καφέ στο 8(όχι κακό στην γεύση) και στο 7 ελαφρά μπουκώνει η ροή με αποτέλεσμα να παίρνω μια ξινίλα. Παραπάνω διάβασα ότι με σταθερό πάτημα του πίσω διακόπτη μπορείς να παίρνεις και τις ενδιάμεσες τιμές κοπής, κάτι που δεν δοκίμασα.

Κάτι άλλο που δεν δοκίμασα ακόμα είναι να κόψω άλλη ποικιλία καφέ.

Κάθε βοήθεια-παρατήρηση δεκτή και σε κάθε περίπτωση θα ενημερώσω το αποτέλεσμα.

Παντελής

Άβαταρ μέλους
brego
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2020 12:23 pm
Όνομα: Παντελής
Μηχανή:: Sage Duo Temp Pro
2η Μηχανή:: Nespresso CitiZ&milk
Μύλος:: Niche
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Taresso (Tigrato, Supremo)
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο

Re: Graef 702

Δημοσίευση από brego » Σάβ Φεβ 22, 2020 12:54 pm

Μετά από αρκετό διάβασμα εδώ στο forum κατανόησα αρκετά πράγματα.

Τελικά το λάθος ήταν δικό μου καθώς άφηνα καφέ μέσα στα μαχαίρια με αποτέλεσμα να μην αλλάζει η απόσταση και συνεπώς δεν έκοβε την διαφορά.

Ευτυχώς η πληροφορία(greekespresso.gr) αρκετή και έμαθα λεπτομέρειες που είναι αδύνατο να τις μάθει κανείς μόνος του.

Ευχαριστώ και τον φίλο από πάνω που είπε για τις σταγόνες νερού λίγο πριν το κόψιμο. Πραγματικά με έχει βοηθήσει πολύ καθώς η ποσότητα είναι αμελητέα που μένει. Τουλάχιστον έτσι νομίζω.

:respekt: στην κοινότητα του greekespresso.gr.

Παντελής

Άβαταρ μέλους
brego
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2020 12:23 pm
Όνομα: Παντελής
Μηχανή:: Sage Duo Temp Pro
2η Μηχανή:: Nespresso CitiZ&milk
Μύλος:: Niche
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Taresso (Tigrato, Supremo)
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο

Re: Graef 702

Δημοσίευση από brego » Δευ Απρ 06, 2020 11:47 am

Μετά από πολλές δοκιμές και χάσιμο χρόνου σχετικά με το ελάχιστο νερό στους κόκκους του καφέ έχω να πω ότι το έκρινα απαγορευτικό, τουλάχιστον για τα προσωπικά μου γούστα. Δηλαδή το βρέξιμο με τις λίγες σταγόνες νερού και ελαφρύ ανακάτεμα αυτό που έχει προταθεί σε προηγούμενα post.

Ναι ο καφές "με το νερό στην επιφάνεια του βγαίνει όλος και άριστος χωρίς σβόλους" αλλά εξαφανίζει το άρωμα και όλα όσα περιγράφονται στο εκάστοτε προφίλ καφέ!!!

Εφάρμοσα την λύση με το κομμένο χάρτινο ποτήρι και μέχρι τώρα λειτουργεί καλά.
Κάποια πατέντα ίσως πρέπει να γίνει για την κατακράτηση γιατί το χτύπημα δεν είναι λύση, ειδικά στον σημείο που τον έχω μιας και δεν υπάρχει χώρος. Είναι ιδιαίτερα στριμωγμένος.

Διαπίστωσα ότι πάντα υπάρχει περιθώριο βελτίωσης σχετικά με τον εξοπλισμό μου και εννοείτε με την τεχνική μου που είναι στα σπάργανα ακόμα.
Μέχρι και αλλαγή μηχανής σκεπτόμουν και σίγουρα του μύλου. Όχι ότι δεν θα πραγματοποιηθεί κάποια στιγμή.

Ψυχραιμία προς το παρόν και ο Niche Zero έμεινε στο καλάθι :a134:

Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: ECM Classika PID
2η Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
Μύλος:: Niche Zero

Re: Graef 702

Δημοσίευση από agpol07 » Δευ Απρ 06, 2020 1:37 pm

Εγώ έχω καταλάβει ότι το βρέξιμο επηρεάζει και την εκχύλιση. Μπουκώνει τη μηχανή και θέλει πιο χοντρό κόψιμο.
Απ την άλλη αν δεν τους βρέξεις θέλει πολύ κοπάνημα για να βγει όλος ο καφές.
Εγώ δεν άντεξα και με την ευκαιρία που έπεσε η λίρα στο 1.06 (είχα βάλει λεφτά στη Revolut) τη χτύπησα (τη Niche). Εξάλλου έχει αποστολή Μάη και απ'οτι βλέπω, η λευκή που ήθελα, πάει για εξάντληση.

Άβαταρ μέλους
brego
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2020 12:23 pm
Όνομα: Παντελής
Μηχανή:: Sage Duo Temp Pro
2η Μηχανή:: Nespresso CitiZ&milk
Μύλος:: Niche
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Taresso (Tigrato, Supremo)
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο

Re: Graef 702

Δημοσίευση από brego » Δευ Απρ 06, 2020 2:59 pm

Μια χαρά είσαι με το εργαλείο που αγόρασες. Με το καλό να έρθει να το χαρείς. :coffee:

Σχετικά με το τούνελ αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι έχει μερικές ακμές με αποτέλεσμα να συγκεντρώνει τον καφέ εκεί. Βρίσκονται κατά την είσοδο. Λογικά η κατασκευή είναι έτσι όπως έχει γίνει του η ένωση του πλαστικού πιθανολογώ.

Εάν μπορούσαν να λειανθούν η να προστεθεί κάποιο υλικό έτσι ώστε να εξαφανιστούν ίσως να υπήρχε βελτίωση του προβλήματος. Θα το παλέψω λίγο το απόγευμα.

Προσωπικά το χτύπημα δεν το παλεύω καθόλου.
Από το πρωί κοιτάζω τους παρακάτω:
  • Niche Zero

Άβαταρ μέλους
brego
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2020 12:23 pm
Όνομα: Παντελής
Μηχανή:: Sage Duo Temp Pro
2η Μηχανή:: Nespresso CitiZ&milk
Μύλος:: Niche
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Taresso (Tigrato, Supremo)
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο

Re: Graef 702

Δημοσίευση από brego » Πέμ Απρ 09, 2020 10:20 am

Προχώρησα σε άνοιγμα και επέμβαση στις ακμές που προανέφερα.

Όταν λέμε ακμές εννοώ αρκετή διαφορά στην επιφάνεια εξόδου. χάθηκε ο κόσμος να έχουν κάνει ένα ενιαίο κομμάτι μέχρι και την έξοδο; Δηλαδή να μην έχει και έξτρα σημείο ένωσης μετά την πρώτη γωνία που εκεί είναι και ο λόγος της μεγάλης παρακράτησης; Καλά και τι να περιμένει κανείς σε αυτό το κόστος, πάλι καλά.

Αυτές οι ακμές είναι σε δυο σημεία περιμετρικά.

https://i1354.photobucket.com/albums/q6 ... xeulhl.jpg

Όποιος έχει τον μύλο θα έχει παρατηρήσει ότι κάνει μπουκώματα(δεν ξέρω πως να τα περιγράψω) και στην συνέχεια πετάει μεγάλη ποσότητα μαζεμένη με αποτέλεσμα να βγαίνουν αρκετοί σβόλοι.

Η αιτία του κακού(ενωτικό κομμάτι):
https://i1354.photobucket.com/albums/q6 ... hwx3up.jpg
Μπορεί να βγει εύκολα ξεβιδώνοντας δύο έξτρα βίδες.

https://i1354.photobucket.com/albums/q6 ... rc8j0k.jpg

Εδώ ολοκληρωμένο:
https://i1354.photobucket.com/albums/q6 ... qhpune.jpg

Πλέον αυτή η συμπεριφορά έχει μειωθεί αρκετά, τα μπουκώματα έχουν ελαχιστοποιηθεί και στην ουσία όταν αυτές οι μικρές ποσότητες πέφτουν στο PF διαλύονται και δεν υπάρχουν σβόλοι.

Χρησιμοποίησα δυο γυαλόχαρτα με καλά αποτελέσματα αλλά γενικά χρονοβόρα διαδικασία συν του ότι ήταν λίγο παιδεμός γιατί έχω χοντρά δάχτυλα και δεν χωρούσαν στο τούνελ του μύλου.

Τώρα το έκλεισα για να το τεστάρω και θα χρειαστεί να κάνω μια δεύτερη επέμβαση όταν βρω χρόνο.

Σκέφτηκα ότι εάν μπει μια ρητίνη εσωτερικά στο ενωτικό εξάρτημα στα σημεία που δημιουργεί μία τεράστια εσοχή, θα λύσει όλο το πρόβλημα. Απλά θέλω να βρω κάτι το οποίο 1ο να έχει μικρό κόστος και να μην είναι βλαβερό υλικό για την υγεία.

Σε κάθε περίπτωση θα περιγράψω ότι βελτίωση κάνω.

Τέλος να πω ότι δεν είναι μια ιδιαίτερα δύσκολη επέμβαση. Απλά θέλει λίγο προσοχή με δυο εξαρτήματα για να μην χαθούν η να μη μπερδευτεί αυτός που κάνει την επέμβαση κατά το κλείσιμο για το που πάει κάθε τι στην θέση του.
1 διακόπτης ασφαλείας
2 κουμπί για την σταθεροποίηση της κεφαλής

johny
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 9:50 am

Re: Graef 702

Δημοσίευση από johny » Δευ Απρ 13, 2020 12:17 pm

εγω προτιμώ να ρίχνω 3-4 σταγόνες νερό από το να μου πετάει μαζεμένο καφέ στο 51'' μπάσκετ που ο μισός πάει έξω. Το να κάνεις πειράματα σε αυτόν τον μύλο είναι αυτοκτονία, ειδικά αν τον ανοίξεις. μια φορά το έκανα και είδα και έπαθα να τον κλείσω.

Άβαταρ μέλους
brego
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 30, 2020 12:23 pm
Όνομα: Παντελής
Μηχανή:: Sage Duo Temp Pro
2η Μηχανή:: Nespresso CitiZ&milk
Μύλος:: Niche
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Taresso (Tigrato, Supremo)
Τοποθεσία: Ν. Ηράκλειο

Re: Graef 702

Δημοσίευση από brego » Δευ Απρ 13, 2020 12:29 pm

johny έγραψε:
Δευ Απρ 13, 2020 12:17 pm
εγω προτιμώ να ρίχνω 3-4 σταγόνες νερό από το να μου πετάει μαζεμένο καφέ στο 51'' μπάσκετ που ο μισός πάει έξω. Το να κάνεις πειράματα σε αυτόν τον μύλο είναι αυτοκτονία, ειδικά αν τον ανοίξεις. μια φορά το έκανα και είδα και έπαθα να τον κλείσω.
Οκ εάν δεν σε χαλάει στην γεύση εννοείτε. Διαπίστωσα μετά από αρκετό καιρό ειδικά σε καλό καφέ μεγάλη διαφορά στην γεύση με αποτέλεσμα να πίνω αδιάφορους καφέδες.

Αλλά δεν θα το έλεγα και αυτοκτονία το κλείσιμο απλά για να κλείσει το επάνω καπάκι θέλει να κρατάς από εσωτερικά τον διακόπτη για να μην πέσει κάτω και απλά κουμπώνει.

johny
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 9:50 am

Re: Graef 702

Δημοσίευση από johny » Δευ Απρ 13, 2020 1:41 pm

brego έγραψε:
Δευ Απρ 13, 2020 12:29 pm
johny έγραψε:
Δευ Απρ 13, 2020 12:17 pm
εγω προτιμώ να ρίχνω 3-4 σταγόνες νερό από το να μου πετάει μαζεμένο καφέ στο 51'' μπάσκετ που ο μισός πάει έξω. Το να κάνεις πειράματα σε αυτόν τον μύλο είναι αυτοκτονία, ειδικά αν τον ανοίξεις. μια φορά το έκανα και είδα και έπαθα να τον κλείσω.
Οκ εάν δεν σε χαλάει στην γεύση εννοείτε. Διαπίστωσα μετά από αρκετό καιρό ειδικά σε καλό καφέ μεγάλη διαφορά στην γεύση με αποτέλεσμα να πίνω αδιάφορους καφέδες.

Αλλά δεν θα το έλεγα και αυτοκτονία το κλείσιμο απλά για να κλείσει το επάνω καπάκι θέλει να κρατάς από εσωτερικά τον διακόπτη για να μην πέσει κάτω και απλά κουμπώνει.
Μία φορά τον άνοιξα για να τον καθαρίσω καλά και δεν μπορούσα να βάλω τον διακόπτη, είδα και έπαθα και από τότε δεν το ξαναπειραξα.

Απάντηση