Graef 702

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
doom26
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 04, 2018 9:25 pm
Μηχανή:: Rancilio silvia
Μύλος:: Compak k3 touch
Οι καφέδες μου:: Lavazza pienaroma,tierra,cup10,mokka

Re: Graef 702

Δημοσίευση από doom26 » Τρί Φεβ 11, 2020 10:37 am

panos0121 έγραψε:
Τρί Φεβ 11, 2020 9:52 am
Θα πρέπει να τον ζυγίσεις και πριν αλλά και μετά την άλεση γιατί έχει μια μικρή κατακράτηση.. Όπως όλοι οι μύλοι της κατηγορίας του..
Αυτό δεν είναι λίγο ταλαιπωρία;δηλδ να τον ζυγίζω ως κοκκο να αλεθει και μετά ξανά ζύγισμα;δεν υπάρχει κάποιος να μπορείς να ρυθμίσεις τις μερίδες?

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Nimrodel » Τρί Φεβ 11, 2020 10:40 am

Δεν μπορείς να ελέγξεις την κατακράτηση του μύλου. Μπορείς και να μην το ζυγίζεις αν θέλεις, αλλά θα βγάζει λιγότερο απ' ό,τι έβαλες λογικά.

kmgalanakis
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2019 11:17 am

Re: Graef 702

Δημοσίευση από kmgalanakis » Τρί Φεβ 11, 2020 10:54 am

Καλημέρα. Η διαδικασία είναι:
  • Ζύγισμα
  • Άλεση
  • Ζύγισμα
  • ΣΦΑΛΙΑΡΑ ΣΦΑΛΙΑΡΑ ΣΦΑΛΙΑΡΑ
  • Ζύγισμα
  • ΣΦΑΛΙΑΡΑ ΣΦΑΛΙΑΡΑ ΣΦΑΛΙΑΡΑ
  • Ζύγισμα :a134:
  • ΣΦΑΛΙΑΡΑ ΣΦΑΛΙΑΡΑ ΣΦΑΛΙΑΡΑ
  • Ζύγισμα :a134:
  • ΣΦΑΛΙΑΡΑ ΣΦΑΛΙΑΡΑ ΣΦΑΛΙΑΡΑ
  • Ζύγισμα :a030:
  • Φόρτωση portafilter

Konstantinos
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2018 8:26 am
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Isomac Zaffiro
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: Graef CM800
Οι καφέδες μου:: Κολομβίες
Τοποθεσία: Δραμα

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Konstantinos » Τρί Φεβ 11, 2020 10:55 am

doom26 έγραψε:
Τρί Φεβ 11, 2020 10:37 am
Αυτό δεν είναι λίγο ταλαιπωρία;δηλδ να τον ζυγίζω ως κοκκο να αλεθει και μετά ξανά ζύγισμα;δεν υπάρχει κάποιος να μπορείς να ρυθμίσεις τις μερίδες?
μπα, μικρή ταλαιπωρία, όλη η διαδικασία είναι μερικά δευτερόλεπτα, συμπεριλαμβάνοντας τις "φαπες" στον μύλο :oneup:

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Graef 702

Δημοσίευση από panos0121 » Τρί Φεβ 11, 2020 11:02 am

Κατά την προσωπική μου άποψη, ανάλογα τι θες να κάνεις.. Αν πίνεις φρεντο ας πούμε, εμπορικούς, όπως όταν τον είχα εγώ.. Γέμιζα το hoper ,αλεθα όσο ήθελα με το μάτι, του έριχνα και μια βροντά στο τέλος να πέσουν τα πολλά ,πάταγα κ.τ.λ.Τωρα αν θέλεις να πιεις μονοποικιλιακους θα θες να είναι πάντα φρέσκοκομμένος μιας και 0.5 γρ είναι αρκετά για να σου χαλάσουν την εκχύλιση και γενικά η παραμικρή λεπτομέρεια, μετράει. θα πρέπει να ταλαιπωρηθείς πιο πολυ.. Αλλά και περισσότερα λεφτά να δώσεις πάλι η ρουτίνα του speciality έχει απαιτήσεις..

doom26
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 04, 2018 9:25 pm
Μηχανή:: Rancilio silvia
Μύλος:: Compak k3 touch
Οι καφέδες μου:: Lavazza pienaroma,tierra,cup10,mokka

Re: Graef 702

Δημοσίευση από doom26 » Τρί Φεβ 11, 2020 11:04 am

kmgalanakis έγραψε:
Τρί Φεβ 11, 2020 10:54 am
Καλημέρα. Η διαδικασία είναι:
  • Ζύγισμα
  • Άλεση
  • Ζύγισμα
  • ΣΦΑΛΙΑΡΑ ΣΦΑΛΙΑΡΑ ΣΦΑΛΙΑΡΑ
  • Ζύγισμα
  • ΣΦΑΛΙΑΡΑ ΣΦΑΛΙΑΡΑ ΣΦΑΛΙΑΡΑ
  • Ζύγισμα :a134:
  • ΣΦΑΛΙΑΡΑ ΣΦΑΛΙΑΡΑ ΣΦΑΛΙΑΡΑ
  • Ζύγισμα :a134:
  • ΣΦΑΛΙΑΡΑ ΣΦΑΛΙΑΡΑ ΣΦΑΛΙΑΡΑ
  • Ζύγισμα :a030:
  • Φόρτωση portafilter
Ούτε οι πενήντα αποχρώσεις του γκρι τόση σφαλιάρα...!!!

doom26
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 04, 2018 9:25 pm
Μηχανή:: Rancilio silvia
Μύλος:: Compak k3 touch
Οι καφέδες μου:: Lavazza pienaroma,tierra,cup10,mokka

Re: Graef 702

Δημοσίευση από doom26 » Τρί Φεβ 11, 2020 11:10 am

panos0121 έγραψε:
Τρί Φεβ 11, 2020 11:02 am
Κατά την προσωπική μου άποψη, ανάλογα τι θες να κάνεις.. Αν πίνεις φρεντο ας πούμε, εμπορικούς, όπως όταν τον είχα εγώ.. Γέμιζα το hoper ,αλεθα όσο ήθελα με το μάτι, του έριχνα και μια βροντά στο τέλος να πέσουν τα πολλά ,πάταγα κ.τ.λ.Τωρα αν θέλεις να πιεις μονοποικιλιακους θα θες να είναι πάντα φρέσκοκομμένος μιας και 0.5 γρ είναι αρκετά για να σου χαλάσουν την εκχύλιση και γενικά η παραμικρή λεπτομέρεια, μετράει. θα πρέπει να ταλαιπωρηθείς πιο πολυ.. Αλλά και περισσότερα λεφτά να δώσεις πάλι η ρουτίνα του speciality έχει απαιτήσεις..
Τώρα έχω ένα χειροκίνητο hario τίμιο μηχανάκι με κωνικά,η διαδικασία είτε με εμπορικό είτε με σπεσιαλιτι είναι τοποθέτηση του μύλου στην ζυγαριά πάνω,βάζω κοκκο καφέ ζυγίζω τρίβω τοποθετώ στο porrafilter.παλι τραβάω το μανίκι αλλά αφού λέω να πάω πιο πάνω σε κατηγορία μου φαίνεται πιο δύσκολο αν εξαιρέσεις το τρίψιμο με το χέρι.και με το μάτι θα παίρνεις το ίδιο αποτέλεσμα πάντα?οι μύλοι στα καφέ δεν βγάζουν στάνταρ μερίδες;

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Graef 702

Δημοσίευση από panos0121 » Τρί Φεβ 11, 2020 11:22 am

Οι μύλοι στα καφέ κάνουνε 2k. Δεν υπάρχει σύγκριση..όσο αναφορά το μάτι, με τον καιρό εξοικιωθηκα.. Αν έπεφτα και μισό.. Η και 1 γρ πάνω κάτω, σε παγωμένο και ζάχαρη μέσα,το αποτελεσμα το ίδιο ήτανε..

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Graef 702

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Φεβ 11, 2020 12:19 pm

Φίλε Πάνο έχεις μύλο ανώτερο από το 99% των μαγαζιών εκεί έξω. Ποιος έχει μύλο 2k; Oι περισσότεροι με χρησιδάνειο fiorenzato 64αρη δουλεύουν, λίγες οι εξαιρέσεις που θα δεις κανένα mythos, ΕΚ43 ή μεγάλο κωνικό.
Η δε περιποίηση και φροντίδα που μπορούμε να έχουμε στο σπίτι, δεν υπάρχει σε μαγαζί. Ποιος θα κάτσει να σου ζυγίσει τη δόση, να κάνει wdt, levelling και προσεγμένο πάτημα;

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Graef 702

Δημοσίευση από panos0121 » Τρί Φεβ 11, 2020 1:58 pm

Luckees έγραψε:
Τρί Φεβ 11, 2020 12:19 pm
Φίλε Πάνο έχεις μύλο ανώτερο από το 99% των μαγαζιών εκεί έξω. Ποιος έχει μύλο 2k; Oι περισσότεροι με χρησιδάνειο fiorenzato 64αρη δουλεύουν, λίγες οι εξαιρέσεις που θα δεις κανένα mythos, ΕΚ43 ή μεγάλο κωνικό.
Η δε περιποίηση και φροντίδα που μπορούμε να έχουμε στο σπίτι, δεν υπάρχει σε μαγαζί. Ποιος θα κάτσει να σου ζυγίσει τη δόση, να κάνει wdt, levelling και προσεγμένο πάτημα;
Νομίζω ότι κάπου έγινε παρεξήγηση.. Δεν κάνω σύγκριση κ10- πλειοψηφία μαγαζιων.. Η σύγκριση που έγινε είναι graef-πλειοψηφία μαγαζιων.. Και μίλησα για την περίοδο που χρησιμοπουουσα εγώ τον Ελ λόγω μύλο.. Για να παρασκευαζω συγκεκριμένα ροφήματα. . Τώρα για το αν τα περισσότερα μαγαζιά χρησιμοποιούν μυλους του δυχιλιαρου, έχεις δίκιο.. Δεν είναι δυχιλιαρου.. Ειναι χιλιάρικου; σίγουρα πάντως δεν συγκρίνονται με τον graef.. Σε γενικές γραμμές πάντως συμφωνώ με μια άποψη που διάβασα εδώ μέσα, που λέει ότι ο κάθε μύλος έχει τα αρνητικά και τα θετικά του.. Θα πρέπει ο αγοραστής να θέσει τις προτεραιότητες του και με βάση το μπάτζετ του να αποφασίσει..παντως με 80 ευρώ που κοστίζει ο graef δε νομίζω να υπάρχει δοσομετρικος μύλος.. Πόσο μάλλον, μύλος με μηδενική κατακράτηση..αυτα κατά την προσωπική μου άποψη πάντα από την ολιγοετη ασχολία μου με το αντικείμενο.. Σίγουρα η άποψη από τα πιο παλιά μέλη βαραίνει περισσότερο και είναι απόλυτα σεβαστή.. Άλλωστε έμαθα τόσα απο εσάς..

Απάντηση