Delonghi kg79 mod

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
GeorgeD
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 2:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Philips Saeco Poemia
Μύλος:: Delonghi KG97
Οι καφέδες μου:: Buondi Prestige
Τοποθεσία: Ευβοια, Χαλκίδα

Delonghi kg79 mod

Δημοσίευση από GeorgeD » Τρί Μάιος 27, 2014 4:20 pm

Καλησπέρα σας, είμαι νέο μέλος στο forum αλλά σας διαβάζω εδώ και καιρό. Έχω τον μύλο KG97 όπως αναφέρεται στον τίτλο και αποφάσισα να κάνω το γνωστό mod που είχε συζητηθεί και παλιά. Κολλάω όμως στο σημείο του να αφαιρέσω το housing (πρόσοψη ή όπως αλλιώς λέγεται.) Δεν αναφέρεται κάπου ότι είναι βιδωτό αλλά και για κουμπωτό δεν το βλέπω. Δεν βγαίνει με τίποτα. Θα ήθελα πραγματικά τα φώτα σας. Ξέρω την υπόλοιπη διαδικασία αλλά την να την κάνω αν δεν μπορώ να ανοίξω τον μύλο.


Υ.Γ Η μηχανή του καφέ που έχω είναι η Philips Saeco Poemia HD8323/01 μετά το καλοκαίρι κλείνει χρόνο. Παρατήρησα ότι μερικές φορές σταματάει να βγάζει νερό. Δεν λειτουργεί δηλαδή, κάνω την αφαλάτωση με το <<ξυνό>> ή αλλιώς κιτρικό οξύ κάθε μήνα και το νερό είναι καθαρό. Εάν αφήσω την μηχανή για λίγη ώρα να ξεκουραστεί, λειτουργεί χωρίς να κάνω τίποτα άλλο. Μήπως είναι κάποιος μηχανισμός ασφαλείας;

Ευχαριστώ :D

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Delonghi kg79 mod

Δημοσίευση από Christos » Τρί Μάιος 27, 2014 9:44 pm

Καλωσόρισες στο forum.
Σύμφωνα με το παρακάτω link δεν είναι βιδωτό:
http://geekandgrind.tumblr.com/post/171 ... ee-grinder
Πρέπει με ένα λεπτό κατσαβίδι ή ένα μαχαίρι (υποθέτω χρησιμοποιώντας τα ως μοχλό) να απομακρύνεις σιγά-σιγά (και πολύ προσεχτικά) την κάσα από το κυρίως σώμα του μύλου ώστε αυτή να ελευθερωθεί και να μπορεί να τραβηχτεί.
2. Next the casing has to be removed, turn your machine upside down and with a small screwdriver or knife, carefully insert the knife between the casing and the inner body. This was a little delicate so take your time as so not to break the casing, one free remove the casing from the body.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

GeorgeD
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 2:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Philips Saeco Poemia
Μύλος:: Delonghi KG97
Οι καφέδες μου:: Buondi Prestige
Τοποθεσία: Ευβοια, Χαλκίδα

Re: Delonghi kg79 mod

Δημοσίευση από GeorgeD » Τρί Μάιος 27, 2014 11:38 pm

Οκ ευχαριστώ, θα το ξαναπροσπαθήσω και με βοήθεια άλλου. Γνωρίζουμε κάτι για την περίεργη συμπεριφορά της μηχανής που αναφέρω πιο πάνω;;

GeorgeD
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 2:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Philips Saeco Poemia
Μύλος:: Delonghi KG97
Οι καφέδες μου:: Buondi Prestige
Τοποθεσία: Ευβοια, Χαλκίδα

Re: Delonghi kg79 mod

Δημοσίευση από GeorgeD » Τετ Μάιος 28, 2014 12:11 am

Τελικά κατάφερα να κάνω το παραπάνω mod :a013: πιστεύω θα έχω καλύτερα αποτελέσματα. Αναμένω απάντηση σας βέβαια για το <<φαινόμενο>> της μηχανής διότι είναι ακόμα σε εγγύηση αλλά περιμένω να δω τις γνώμες σας μην την στείλω άδικα...

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Delonghi kg79 mod

Δημοσίευση από Christos » Τετ Μάιος 28, 2014 9:07 pm

Φίλε Γιώργο, καλύτερα να ανοίξεις καινούριο θέμα με αυτό που παρατηρείς με την μηχανή (στην ενότητα με τις μηχανές). Τα παιδιά με την ίδια μηχανή πολύ πιθανό να μην δουν την ερώτηση σου εδώ.
Επίσης κάποιο video από το "πρόβλημα της μηχανής" ή κάποια διευκρίνηση για το πότε αυτό παρουσιάζεται (πχ μετά από πολλούς διαδοχικούς καφέδες, μετά από πολύ ώρα η μηχανή αναμμένη κόκ) ίσως να βοηθούσε.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

GeorgeD
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 2:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Philips Saeco Poemia
Μύλος:: Delonghi KG97
Οι καφέδες μου:: Buondi Prestige
Τοποθεσία: Ευβοια, Χαλκίδα

Re: Delonghi kg79 mod

Δημοσίευση από GeorgeD » Τετ Μάιος 28, 2014 10:34 pm

OK. Ευχαριστώ, θα το φροντίσω άμεσα.. :oneup:

manthes
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 09, 2013 12:31 pm
Μηχανή:: Saeco poemia HD8323
Μύλος:: Delonghi kg79

Re: Delonghi kg79 mod

Δημοσίευση από manthes » Κυρ Φεβ 14, 2016 11:39 pm

GeorgeD έγραψε: Υ.Γ Η μηχανή του καφέ που έχω είναι η Philips Saeco Poemia HD8323/01 μετά το καλοκαίρι κλείνει χρόνο. Παρατήρησα ότι μερικές φορές σταματάει να βγάζει νερό. Δεν λειτουργεί δηλαδή, κάνω την αφαλάτωση με το <<ξυνό>> ή αλλιώς κιτρικό οξύ κάθε μήνα και το νερό είναι καθαρό. Εάν αφήσω την μηχανή για λίγη ώρα να ξεκουραστεί, λειτουργεί χωρίς να κάνω τίποτα άλλο. Μήπως είναι κάποιος μηχανισμός ασφαλείας;
Αν και ειναι παλιο το θεμα ας απαντησω συμφωνα με οσα εχω δει απο την δικη μου μηχανη.
Αυτο το κανει συνηθως καποιες φορες μετα απο αφαλατωση οταν εχει ηδη δουλεψει αρκετα και σπανιοτερα σε αλλες περιπτωσεις. Αν παντως στο κανει ακομα ο τροπος για να το ξεπερασεις ειναι να αφησεις να τρεξει λιγο νερο απο το ακροφυσιο του ατμου και μετα ξαναγυρνας τον διακοπτη για ροη απο την ντουζιερα

Απάντηση