Αγορά Rancilio Rocky Doserless

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Αγορά Rancilio Rocky Doserless

Δημοσίευση από spyros » Παρ Ιούλ 02, 2010 12:38 pm

Μετά από αρκετό διάβασμα τόσο στο φόρουμ όσο και στο διαδίκτυο γενικά, αποφάσισα να κάνω μια επένδυση και να απαλλαγώ επιτέλους από την euromatik(την francis σπάνια την χρησιμοποιώ σπάνια επειδή σπουδάζω επαρχία).Σκέφτομαι την Rancilio Set of Silvia Coffee Machine και το Rocky No Doser Coffee Grinder. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και για τα δύο αλλά αναρωτιέμαι αν αξίζει ο μύλος τόσα λεφτά.Ποιες οι διαφορές με ένα μύλο των 100 ας πούμε;είναι αποκλειστικά στο κατασκευαστικό κομμάτι;

όταν είδα την αύξηση της τιμής στο σετ αυτό και τους έστειλα μήνυμα(espressocoffeeshop.it νομίζω το ίδιο είναι) μου είπαν ότι τους υποχρέωσε η rancilio να ανεβάσουν τις τιμές....τι να πω λίγο περίεργο μου ακούγεται. τουλάχιστον προσφέρουν 3-4 πράγματα, γύρω στα 50 ευρώ μαζί με την αγορά.

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αγορά Rancilio Rocky Doserless

Δημοσίευση από Alex_Under » Παρ Ιούλ 02, 2010 1:08 pm

spyros έγραψε: τουλάχιστον προσφέρουν 3-4 πράγματα, γύρω στα 50 ευρώ μαζί με την αγορά.
Ναι, ένα μεταλλικό tamper 52mm που δεν κάνει για το 58mm της Silvia και 250gr καφέ αγνώστου προελέυσεως που κάνει πολύ καλό λίπασμα για κάκτους.

Αν είναι να πάρεις από εκεί (και εγώ από εκεί έχω πάρει) να πάρεις γιατί θα βρεις την καλύτερη τιμή. Οι λεγόμενες "προσφορές" δεν αξίζουν πάνω από 10€...
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Άβαταρ μέλους
dalas
Δημοσιεύσεις: 387
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2010 2:53 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Ascaso i-mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro, La Margarita (Taf roast)
Τοποθεσία: Athens

Re: Αγορά Rancilio Rocky Doserless

Δημοσίευση από dalas » Παρ Ιούλ 02, 2010 2:21 pm

spyros έγραψε:[...]αλλά αναρωτιέμαι αν αξίζει ο μύλος τόσα λεφτά.[...]
Ρίξε μια ματιά και στα παρακάτω, αν δεν τα έχεις τσεκάρει (είχα κι άλλο ένα καλό αρθράκι, αλλά δεν μπορώ να το βρω με τίποτα). Νομίζω θα βοηθήσουν.
viewtopic.php?p=2500#p2500
http://www.home-barista.com/grinders/it ... -t402.html
viewtopic.php?f=2&t=163&start=0
A good coffee does not require milk, a bad one does not deserve it - Guatemala saying.

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά Rancilio Rocky Doserless

Δημοσίευση από spyros » Παρ Ιούλ 02, 2010 7:20 pm

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις!!!Πάλι καλά που πόσταρα και δεν την πάτησα με τα extra, καλά αυτό με το tamper ούτε που το πρόσεξα.Επομένως θα κοιτάξωλίγο καλύτερα τις προσφορές και από εβδομάδα θα πάρω αυτά τα δύο.
dalas πολύ καλά τα λινκ που έστειλες, με έπεισες τελικά ;).Απ' ότι κατάλαβα ένα μεγάλο μέρος της παραμετροποίησης στον καφέ βρίσκεται στον μύλο και όχι στην μηχανή. Εγώ κοίταζα κυρίως temperature surfing tamping κλπ κλπ.

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά Rancilio Rocky Doserless

Δημοσίευση από spyros » Τρί Αύγ 10, 2010 7:58 pm

Αν και έχει περάσει μήνας απο την τελευταία δημοσίευση σκέφτηκα να ανανεώσω το θέμα.Τελικά αγόρασα την silvia και τον anfim best και είμαι πολύ ικανοποιημένος από την επιλογή.Ο anfim είναι πολύ ανταγωνιστικός στην τιμή του αλλά δεν βλέπω να είναι από τις πρώτες επιλογές, πολύ καλή κατασκευή φαίνεται τουλάχιστον συγκριτικά με άλλες που είδα.Ορίστε και δύο reviews.
http://coffeegeek.com/reviews/grinders/ ... ttelivefor
http://coffeegeek.com/reviews/grinders/ ... st/ladalet

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αγορά Rancilio Rocky Doserless

Δημοσίευση από Christos » Τρί Αύγ 10, 2010 8:54 pm

spyros έγραψε:...Τελικά αγόρασα την silvia και τον anfim best και είμαι πολύ ικανοποιημένος από την επιλογή.Ο anfim είναι πολύ ανταγωνιστικός στην τιμή του αλλά δεν βλέπω να είναι από τις πρώτες επιλογές, ...
Καλορίζικα και τα δύο. :clap:

Πιστεύω ότι έκανες έναν από του καλύτερους συνδιασμούς, αλλά γιατί λές ότι ότι ο Anfim δεν είναι στις πρώτες επιλογές, τίνος;
viewtopic.php?f=6&t=60&start=0
Από που έκανες τις αγορές;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά Rancilio Rocky Doserless

Δημοσίευση από spyros » Τρί Αύγ 10, 2010 10:19 pm

Να 'σαι καλά Χρήστο.Από τις πρώτες επιλογές των καταναλωτών εννοούσα.Προσωπική άποψη ίσως κάνω λάθος.Αγορά από taf.Τα παιδιά από εκεί με προέτρεψαν εγώ π'ηγαινα για τον rocky αλλά τα είδα και τα δύο και ο anfim είναι σαφώς καλύτερος.

Το topic το είδα,δεν ξέρω αν κάνω καλά που το γράφω εδώ(πες μου να το μεταφέρω αν είναι) αλλά σε κάποιο σημείο αναφέρεις ότι έβγαλες το λαμάκι από τον αστερία,εννοείς και τον αστερία και το έκανες doserless; ρωτάω επειδή έχει πολύ μεγάλη διάμετρο.Τέλος κάθε πρόταση καθαρισμού καλοδεχούμενη,εγώ έχω ένα πινελάκι.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αγορά Rancilio Rocky Doserless

Δημοσίευση από Christos » Τετ Αύγ 11, 2010 12:07 am

Σπύρο μετά από σύσταση από τον Στέφανο, έβγαλα μόνο το λαμάκι και ξανατοποθέτησα τον αστερία πίσω όπως ήταν. Δες τις τρεις τελευταίες φωτό.
viewtopic.php?f=6&t=60&start=10#p353
Σχετικά με τον καθαρισμό ένα πινελάκι απλό έχω μόνο και συνήθως το χρησιμοποιώ για να διώξω την ποσότητα καφέ που έχει μείνει από την προηγούμενη.
Περιμένω, όπως μου είπαν από Taf, ότι θα ανεβάσουν στο φόρουμ λεπτομερείς οδηγίες καθαρισμού σύντομα.

ΥΓ Ελπίζω να έχεις ήδη αγοράσει ζυγαριά και ογκομετρικό ποτηράκι για παρουσίαση των δικών σου συνταγών παρασκευής.
ΥΓ2 Μελλοντικά θα μπορούσαμε να έχουμε και ένα συγκριτικό με την X6 (μόνο για pods δεν είναι σχεδιασμένη αυτή;)
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά Rancilio Rocky Doserless

Δημοσίευση από spyros » Τετ Αύγ 11, 2010 4:25 pm

Πολύ καλά θα το δοκιμάσω και εγώ αυτό με το λαμάκι.Ζυγαριά και ογκομετρικό αγόρασα.
Παρουσίαση της χ6 θα την έχω υπ 'όψην, λόγος για συγκριτικό νομίζω δεν υπάρχει αφού είναι μόνο pod με αποτέλεσμα να περιορίζει πολύ τις δυνατότητές της.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Αγορά Rancilio Rocky Doserless

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Αύγ 14, 2010 7:51 pm

Σπύρο, είναι αλήθεια, απευθείας σύγκριση δεν μπορεί να γίνει αλλά κάποιο σχετικό σχόλιο για το τελικό φλυτζάνι θα μπορούσε να ειπωθεί. Πιο πολύ το ζητάω από την προσωπική μου περιέργεια για το πόσο καλό καφέ μπορείς να πάρεις από μια μηχανή σχεδιασμένη για ESE pods με μέτρο αναφοράς το αποτέλεσμα από τον πολύ καλό συνδιασμό καφέ-μύλου που έχεις.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση