Μαχαιρια Μυλου Επειγον

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
turbakias!!!
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 5:37 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: LaSanMarco 95 single
Μύλος:: LaSanMarco sm90t
2ος Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: φρεσκαδουρες
Τοποθεσία: Νεα Αρτακη, Manchester

Μαχαιρια Μυλου Επειγον

Δημοσίευση από turbakias!!! » Παρ Ιαν 03, 2014 12:26 am

Καλησπερα παιδια,

Επειδη δεν εχω εμπειρια απο μαχαιρια θα ηθελα να ρωτησω πως καταλαβαινουμε οτι χρειαζονται αλλαγη? Και επισης πως καταλαβαινουμε πιο μαχαιρι ειναι το σωστο για πανω και πιο για κατω?

Ειχα τα μαχαιρια οπως οταν αγορασα το μυλο και εδω και 5 μερες ειτε κοβω ψιλα ειτε χοντρο ο καφες ειναι χαλια χωρις σταθερη ροη και με εκχυλιση πολυ αθλια γρηγορη.. Εβγαλα μαχαιρια καθαρισα και παλι το ιδιο...

Δοκιμασα και εβγαλα τα μαχαιρια και τα αλλαξα μερια (το κατω πανω το πανω κατω) Ειδα οτι κοβει καλυτερα και βλεπω οτι εκει που για παραδειγμα τα μαχαιρια ακουμπουσαν στις 4 στροφες τωρα τερματιζουν στις 3.5!! Τι να κανω γιατι πραγματικα μπερδευτηκα πολυ!!

spi8a

Re: Μαχαιρια Μυλου Επειγον

Δημοσίευση από spi8a » Παρ Ιαν 03, 2014 8:32 am

για αρχη τα μαχαιρια τα τοποθετησες οπως τα εβγαλες;;;;


τα μαχαιρια για πανω και κατω ειναι ιδια

G.F.

Re: Μαχαιρια Μυλου Επειγον

Δημοσίευση από G.F. » Παρ Ιαν 03, 2014 9:24 am

Καλημέρα,

Για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα θα πρέπει να μας γράψεις κάποιες πληροφορίες πιο συγκεκριμένα :

1. Τα μαχαίρια στο sj είναι αλλαγμένα ; (υποθέτω ότι έχεις προβεί σε αγορά μεταχειρισμένου μύλου)
2. Δοκίμασες με διαφορετικό καφέ ;
3. Υπέπεσε στην αντίληψή σου κάποιο ξένο σώμα στους σπόρους ή κάποιος θόρυβος κατά τη διάρκεια αλέσματος ;
4. Όταν αφαίρεσες και καθάρισες τα μαχαίρια, παρατήρησες καμία ανωμαλία στο μέταλλο τους ;
5. Τον χρησιμοποιείς αρκετό καιρό τον μύλο ; (έχεις μια καλή εικόνα από τη χρήση του (σταθερό κόψιμο και χρόνο άλεσης, ευκολία στη ρύθμιση)

Βάσει των απαντήσεων που θα γράψεις θα μπορέσουμε να σχηματίσουμε μια καλύτερη εικόνα τι μπορεί να φταίει.

Άβαταρ μέλους
alexgrc
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 1:17 am
Όνομα: Αλεξανδρος
Μηχανή:: Expobar Office Leva
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Ethiopia Sidamo, Hausbrandt Academia
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Μαχαιρια Μυλου Επειγον

Δημοσίευση από alexgrc » Παρ Ιαν 03, 2014 10:45 am

Επειδή και εγώ αγόρασα μεταχειρισμένο Mazzer και προσπάθησα να δω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να καταλάβεις αν τα μαχαίρια σου χρειάζονται άλλαγμα να σου πω τα συμπεράσματα μου.

Δεν μπορεις να καταλάβεις αν τα μαχαίρια σου χρειάζονται άλλαγμα με κάποιο τρόπο κοιτάζοντας τα η οτιδήποτε άλλο και αυτό γιατι η φθορά δεν είναι ορατή εκτος και αν εχει αλέσει πέτρες ή τα έχει 10 χρόνια φαντάζομαι.
Οπότε ο κανόνας είναι ο εξής απο οτι διάβασα, εαν δεν είσαι σίγουρος, άλλαξε τα. Το κόστος δεν είναι υπερβολικό 20-30 ευρώ.
Βέβαια για αυτά που παρατηρείς εσύ στον καφέ σου θα έλεγα οτι ίσως κάτι άλλο φταίει και οχι τα μαχαίρια. Όπως λάθος ρύθμιση στο μύλο ή κακή κατανομή; Επίσης δοκίμασε με κανέναν άλλο καφέ όπως πρότεινε και ο προλαλήσαντας.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Μαχαιρια Μυλου Επειγον

Δημοσίευση από Y.V » Παρ Ιαν 03, 2014 11:14 am

Πιθανόν να άλεσες κάτι «σκληρό» εφ όσον λες ότι άρχισε ξαφνικά να συμβαινει!

Πάντως την φθορά στα μαχαιρια δεν την καταλαβαινεις διότι δεν συμβαινει απότομα, αλλά σταδιακά.
Οσο φθειρονται τα μαχαίρια από ένα σημειο και μετα δινουν ολο και περισσότερα fines όπως επίσης και μεγαλύτερο εύρος μεγεθών κόκκου.
Λόγω των πολλών fines αρχιζεις και εχεις πικριλα που δεν μπορεις να βελτιώσεις, λόγω των πολλών μεγεθών κόκκων χάνεις σε διακριτα αρώματα, πολύ συχνα έχεις μη διαχειρήσιμο channeling και χρειάζεσαι όλο και λεπτοτερο κόψιμο.
Καποια στιγμη βεβαια παραγίνεται το κακό και το καταλαβαινεις αφου έχεις ψάξει χωρις αποτελεσμα όλα τα άλλα, αλλα δεν σημαινει ότι και πριν έπινες καλό καφέ.
Κακώς δεν τα έχεις αλλάξει αμέσως με καινούρια!
(Α! προσεξε να είναι τα αυθεντικά)

turbakias!!!
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 5:37 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: LaSanMarco 95 single
Μύλος:: LaSanMarco sm90t
2ος Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: φρεσκαδουρες
Τοποθεσία: Νεα Αρτακη, Manchester

Re: Μαχαιρια Μυλου Επειγον

Δημοσίευση από turbakias!!! » Παρ Ιαν 03, 2014 3:34 pm

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας .

Λοιπον..

Εδω και 1.5 εχω σταθερα ολο και χειροτερα αποτελεσματα καφε. Δεν βγαζω ουτε αρωματα ουτε διαφορετικη γευση συνεχως παιρνω μια πικρη αδιαφορη γευση.

Κοβω στο ευρος που εκοβα παντα τους καφεδες μου απλα τωρα δεν εχω ποτε σταθερη ροη. Ξεκιναει αργα και παει γρηγορα και τρελα με την παροδο τον δευτερολεπτων. Κοβω πιο λεπτα και γινεται το ιδιο. Βαζω γυμνο και εχω μια εκχυλιση οτι ναναι χαλια κονος και η ροη να παει αριστερα δεξια και να γινεται χαλια ο τοπος.

Κατανομη προσπαθω οσο καλυτερα μπορω αλλα αυτο γινεται 30 στις 30 τελευταιες φορες που ειναι λιγο παραλογο γτ εστω μια φορα θα το ειχα πετυχει.

Λοιπον στα τεχνικα

Ο μυλος αγοραστηκε μεταχειρισμενος και δεν ξερω ποσο καφε ειχε κοψει.
εχω δοκιμασει 3 διαφορετικους καφεδες και οι τρεις ειχαν ιδια γευση
Οταν εβγαλα τα μαχαιρια δεν ειδα καποια ανωμαλια που να κανει μπαμ οτι εχει γινει καποιο προβλημα στην επιφανεια τους.
Εχω κανει αρκετη χρηση του μυλου γενικοτερα διαφορα στο χρονο κοψιματος δεν εχω δει τουλαχιστον τετοια που να μου κινησει τη περιεργεια.
Δοκιμασα τα μαχαιρια να τα βαλω οπως τα εβγαλα και αναποδα και ειχα τ ιδιο αποτελεσμα


Εχω δοκιμασει μεχρι στιγμης και τη πιεση να ανεβασω στο ενδεχωμενο οτι την εχω κατεβασει πολυ καθως επισης εχω δοκιμασει και πολλες διαφορετικες θερμοκρασιες στο pid και ολα εχουν το ιδιο αποτελσμα.

γιαννη συμφωνα με το ποστ σου κατι τετοιο εχω κ εγω οποτε πιστευω οτι ειμαι βουρ για μαχαιρια.. Σημερα αν ειναι θα παραγγειλω κ ο θεος βοηθος!

Gtsog

Re: Μαχαιρια Μυλου Επειγον

Δημοσίευση από Gtsog » Παρ Ιαν 03, 2014 4:52 pm

Πάντως αυτό που περιγράφεις με τη ροή δείχνει ότι πρέπει να ανέβεις σε γραμμάρια και ίσως μετά να πας σε πιο ψιλό κόψιμο, το έχεις δοκιμάσει αυτό? Δεν αναφέρεις κάτι για γραμμάρια γι'αυτό ρωτάω...

Δε πιστεύω να δοκιμάζεις και κανένα VST από τότε που εμφανίστηκε το πρόβλημα?

turbakias!!!
Δημοσιεύσεις: 329
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 5:37 pm
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: LaSanMarco 95 single
Μύλος:: LaSanMarco sm90t
2ος Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: φρεσκαδουρες
Τοποθεσία: Νεα Αρτακη, Manchester

Re: Μαχαιρια Μυλου Επειγον

Δημοσίευση από turbakias!!! » Παρ Ιαν 03, 2014 9:17 pm

Εχω δοκιμασει και 18 γρ με διαφορετικα κοψιματα και ψιλα και χοντρα και ολες τις φορες χαλια. Εχω ανεβει μεχρι 20.5 γρ με ψιλο σχετικα κοψιμο για τα γρ. αυτα και παλι ξεκιναει η εκχυλιση νορμαλ και γινεται μετα χαμοσ οτι ναναι.

Αυριο το αργοτερο δευτερα εχω τα μαχαιρια σπιτι κανω αλλαγη και βλεπω στο μεταξυ θα κανω και ενα καθαρισμα γενικο της μηχανης για να ειναι ολα ετοιμα και βλεπουμε!

strider19

Re: Μαχαιρια Μυλου Επειγον

Δημοσίευση από strider19 » Παρ Ιαν 03, 2014 9:32 pm

Στην περιγραφη σου, γραφεις οτι εχεις δυο μηχανες. Και στις δυο σου τα κανει αυτα που περιγραφεις?

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: Μαχαιρια Μυλου Επειγον

Δημοσίευση από Angeldust » Παρ Ιαν 03, 2014 10:24 pm

Θα πρέπει να ξέρεις τα κιλά που έχει αλέσει ο μύλος για να αποφασίσεις αν τα μαχαιρια θέλουν άλλαγμα.Στα 300 κιλά είναι για τα απλά.

Απάντηση