Graef CM 800 NEW

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Graef CM 800 NEW

Δημοσίευση από Gespresso » Πέμ Οκτ 06, 2016 10:45 pm

Γιώργος. Χάρηκα.

delpiero10
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 13, 2011 2:18 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: expobar brewtus 4 pi
Μύλος:: fiorenzato f 6
2ος Μύλος:: mazzer SUPER JOLIE
Οι καφέδες μου:: tigrato samba moka
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Graef CM 800 NEW

Δημοσίευση από delpiero10 » Πέμ Οκτ 06, 2016 11:54 pm

παιδες να δωσω και εγω μια συμβουλη για το θεμα σας.λοιπον βαλε το μυλο σε λειτουργια με κουμπωμένα μαχαιρια ριξε καφε μεσα και γυρνα την ροδελα αριστερα δεξια για να σου δωσει περισσοτερες επιλογες κοψίματος απλα φροντισε μην σου μεινει ωρα εκει που ακουμπάνε τα μαχαιρια παντα βεβαια με ευθυνη δικια σου

Ba-t-istas

Re: Graef CM 800 NEW

Δημοσίευση από Ba-t-istas » Παρ Οκτ 07, 2016 1:05 pm

Ευχαριστουμε για το ενδιαφερον φιλε delpiero.... να πω την αληθεια δεν καταλαβα ακριβως για ποιον λογο το κανουμε αυτο...η μηχανη μετα απο αυτο το τρικ θα εχει , οπως λες , περισσοτερες επιλογες κοψιματος!!! δηλ εκει που κοβω στο 5 για espresso θα κοβω στο 10, με αποτελεσμα να εχω ακομη πιο fine κοψιμο στος μικροτερες βαθμιδες; και εαν ναι πως ακριβως συμβαινει αυτο , θελω να πω τι ακριβως συμβαινει στην μηχανη για να γινει αυτο που λες !!!!

delpiero10
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 13, 2011 2:18 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: expobar brewtus 4 pi
Μύλος:: fiorenzato f 6
2ος Μύλος:: mazzer SUPER JOLIE
Οι καφέδες μου:: tigrato samba moka
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Graef CM 800 NEW

Δημοσίευση από delpiero10 » Παρ Οκτ 07, 2016 7:22 pm

σε μεγαλους μυλουσ πιανει αυτό το κολπο σου δινει περισσοτερο fine ελπιζω να πιανει και σε μικρότερους είναι δοκιμασενο σε super jolie που μετα από καθαρισμα μαχαιριων εκοβε χοντροκομενα .όπως ειπα και πριν δεν εχω καμμια ευθυνη σε περιπτωση που συμβει κατι.αυτο είναι απλα ένα τρικ

Ba-t-istas

Re: Graef CM 800 NEW

Δημοσίευση από Ba-t-istas » Παρ Οκτ 07, 2016 9:39 pm

Μαλιστα ... οσο δυσκολο και εαν μου ειναι να καταλαβω για ποιον λογο γινεται αυτο, τι ακριβως συμβαινει στην μηχανη , ακουγεται ενδιαφερον και αξιζει τον κοπο να το δοκιμασουμε...ειδικα στο συγκεκριμενο μοντελο που το αλεσμα για espresso τεινει να φτασει στα ορια του fine !!!! Να σαι καλα φιλε delpiero και μην αγχωνεσαι , αλιμονο εαν μετα απο πιθανη αποτυχια ζητουσαμε και τα ρεστα απο φιλους που προσπαθουνε να βοηθησουνε !!!!

delpiero10
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 13, 2011 2:18 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: expobar brewtus 4 pi
Μύλος:: fiorenzato f 6
2ος Μύλος:: mazzer SUPER JOLIE
Οι καφέδες μου:: tigrato samba moka
Τοποθεσία: αθηνα

Re: Graef CM 800 NEW

Δημοσίευση από delpiero10 » Παρ Οκτ 07, 2016 10:24 pm

Τίποτα φίλε μου είναι χαρά μου να βοηθάω τον κόσμο άλλωστε και εγώ απο εδώ έμαθα ρωτώντας τα παιδιά απλά θα πρέπει να χαλάσει αρκετό καφέ κάνοντας αυτό το κόλπο μην το κανείς με άδειο .θα χαρώ πολύ να εχω δώσει λύση στο θέμα σου

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Graef CM 800 NEW

Δημοσίευση από Gespresso » Σάβ Οκτ 08, 2016 8:17 pm

Πάνο, αυτό που έλεγες για φάγωμα στα δόντια: σήμερα καθάρισα τον μύλο και παρατηρησα ότι το κάτω μέρος των δοντιών του αφαιρούμενου μαχαιριού είναι "φαγωμένο" σε όλη την περίμετρο. Νομίζω όμως ότι έτσι ήταν από την αρχή, δεν θυμάμαι να ήταν μέχρι το τέλος τους αιχμηρά. Το λέω τώρα, γιατί από τη φωτογραφία που ανέβασες νόμιζα ότι μόνο σε ένα σημείο ήταν "φαγωμένα" στο δικό σου μύλο.

Μπορεί κάποιος άλλος, με σχετικά καινούργιο ή με αρκετά παλιό να μας πει πώς είναι τα δόντια από το αφαιρούμενο μαχαίρι στο τελείωμά τους;

Ba-t-istas

Re: Graef CM 800 NEW

Δημοσίευση από Ba-t-istas » Κυρ Οκτ 09, 2016 12:10 am

Οχι φιλε Γιωργο...ετσι ειναι και σε μενα οπως λες, σε ολη την περιμετρο!!!! Μπορει τελικα ετσι να ειναι απο την μανα τους αφου και σενα ειναι ετσι....απλα φανταστικα οτι σε μενα φαγωθηκαν αφου ακουγα εντονο μεταλλικο θορυβο στη fine θεση !!! Μακαρι να ειναι ετσι και να μην εχω αλλο ενα θεμα να αντιμετωπισω !!! Παρεμπιπτοντως η πατεντα με την εποξικη μας αφησε χρονους...βεβαια σημερα επισκεφτηκα εναν καλλιτεχνη απο αυτους που επισκευαζουν προφυλακτηρες και παντως ειδους πλαστικα μερη....μου ειπε οτι κατα 90% επισκευαζεται με μεγαλη επιτυχια...ιδωμεν !!!!

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Graef CM 800 NEW

Δημοσίευση από Gespresso » Κυρ Οκτ 09, 2016 12:29 pm

Μάλλον έτσι θα είναι. Η λογική μου λέει ότι 120 watt είναι λίγα για να φαγωθεί αρκετά το μαχαίρι. Για να αποκτήσει σημάδια όμως από την επαφή του με το άλλο μαχαίρι αρκούν.

tsitsi58
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 12, 2015 8:49 pm

Re: Graef CM 800 NEW

Δημοσίευση από tsitsi58 » Τρί Νοέμ 01, 2016 11:17 am

Ενδιαφέρομαι κι εγώ να πάρω τον συγκεκριμενο μύλο, για να τον συνδυάσω με την gaggia baby που ήδη ειμαι κάτοχος.Με δεδομένο ότι το budget μου ειναι στα 150 ευρώ, τελικά θα μου τον προτείνατε η οχι;Αξίζει να δώσω τα 150 η να παραμείνω στον αλεσμενο illy που παίρνω απο τα super market;Σας ευχαριστώ.

Απάντηση