Graef CM 800 NEW

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Ba-t-istas

Re: Graef CM 800 NEW

Δημοσίευση από Ba-t-istas » Τετ Οκτ 05, 2016 9:38 pm

Αυτον εχεις ακομη φιλε gespresso ;

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Graef CM 800 NEW

Δημοσίευση από Gespresso » Τετ Οκτ 05, 2016 10:14 pm

Ναι. 6 μήνες τον έχω περίπου.

Ba-t-istas

Re: Graef CM 800 NEW

Δημοσίευση από Ba-t-istas » Τετ Οκτ 05, 2016 10:31 pm

Ρε συ φιλε gespresso ..διαβαζω διαφορα topic οτι πολλοι στην προσπαθεια τους να καθαρισουν την μηχανη ανοιγοντας την χαλασανε τις ρυθμισεις με αποτελεσμα η μηχανη να θελει εκ νεου καλιμπραρισμα ... μπας και εχω παθει και εγω καμια τετοια απορυθμιση και για αυτο να βρισκουν τα μαχαιρια στο ψιλο ; γιατι την πρωτη φορα που την ανοιξα και την εκλεισα δουλευε μια χαρα κοβοντας απροβληματιστα κανενα μισοκιλο καφε...ηερεις τιποτα σχετικο με αυτο το καλιμπραρισμα;

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Graef CM 800 NEW

Δημοσίευση από Gespresso » Τετ Οκτ 05, 2016 10:40 pm

Τα διάβασα αλλά από όσο ασχολήθηκα με τον μυλο δεν κατάλαβα να χρειάζεται κάτι πέρα από την καθαριότητα και τη σωστή τοποθέτηση του μαχαιριου.
Επειδή είναι πλαστικά τα μέρη που φορτιζονται κατά την κοπή είναι λογικό ο μύλος να παρουσιάζει μια σχετικά ασυνεπη κοπή του καφέ. Αυτό που λέμε "μποσικα".

Ba-t-istas

Re: Graef CM 800 NEW

Δημοσίευση από Ba-t-istas » Πέμ Οκτ 06, 2016 11:04 am

ΚΑΛΗΜΕΡΑ σε ολους !!!! Τελικα οντως πρωτα βγαινει η ψυχη και μετα το χουι .... ελεω ελλειψης χρηματων ,λοιπον, αυτο που μας χαρακτηριζει σαν λαο , το "greek patent " ειναι εδω , μεγαλωνει και βασιλευει .... Ετσι , μη μπορωντας αλλο να καθομαι και να χαζευω απλα τον μυλο , εγω , ο φιλος μου ο Dremel και και γνωστη μας επωξικη κολλα , αποφασισαμε να αναλαβουμε δραση...τα αποτελεσματα στις φωτο που θα παρακαλεσω τον φιλο Christo να βοηθησει οπως την προηγουμενη φορα, τις εχω στειλει στο email του forum )
20161006_100241.jpg
20161006_100249.jpg
20161006_102531.jpg
20161006_102610.jpg

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Graef CM 800 NEW

Δημοσίευση από Gespresso » Πέμ Οκτ 06, 2016 12:18 pm

Ωραία δουλειά!

Ba-t-istas

Re: Graef CM 800 NEW

Δημοσίευση από Ba-t-istas » Πέμ Οκτ 06, 2016 12:27 pm

Ευχαριστω φιλε gespresso....Βεβαια για να μη παρεξηγηθω δεν τρεφω φρουδες ελπιδες οτι επισκευασα τον μυλο ,ειναι φυσικα μια προσωρινη λυση που θα κρατησει αγνωστο ποσο και απλα εγινε προκειμενου να δοκιμασω τον μυλο σε διαφορες βαθμιδες γιατι μεχρι τωρα αυτην την πουδρα που ακουω να βγαζουν μερικοι εγω δεν την βγαζω εστω και εαν ακουμπανε μεταξυ τους τα μαχαιρια...λογω των πολλων μποσικων !!!! νεοτερα το απογευματακι γιατι εμεινα απο καφε

Ba-t-istas

Re: Graef CM 800 NEW

Δημοσίευση από Ba-t-istas » Πέμ Οκτ 06, 2016 8:26 pm

Λοιπον εντυπωσεις αλεσματος μετα πατεντας εποχης.... τελικα δεν ξερω εαν ηταν η πουδρα που συχνα διαβαζω σε διαφορα θεματα αλλα στην fine θεση το gaggiaκι δεν ετρεξε σταγονα...τωρα εκτιμηση για χρονους εκχυλισης και λοιπα δεν μπορω να κανω γιατι το χαρμανι που πηρα να δοκιμασω μπορει να εμοιαζε λιγο με καφε αλλα ,ακομη και για μενα τον ασχετο , καφες δεν ηταν....πρεπει να ηταν καραμπαγιατικος οποτε απο οσα διαβαζω εδω εκχυλιση ΓΙΟΚ !!!! Το θεμα ειναι οτι η μηχανη σταματησε να κανει τον θορυβο (κανει εναν διαφορετικο θορυβο στην fine θεση αλλα οχι εκεινο που περιεγραφα στην αρχη...τον μεταλλικο) και το βασικοτερο η κατασταση των μαχαιριων παρα την ταλαιπωρια τους μπορουν να μου δωσουν αλεση ικανοποιητικοτατη !!!!

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Graef CM 800 NEW

Δημοσίευση από Gespresso » Πέμ Οκτ 06, 2016 8:27 pm

Καλά καφεδακια!

Ba-t-istas

Re: Graef CM 800 NEW

Δημοσίευση από Ba-t-istas » Πέμ Οκτ 06, 2016 10:32 pm

Ευχαριστω φιλε gespresso ...αληθεια , το ονομα σου ; Εγω Πανος !!!! Οσο κρατησει φιλαρακι , παντως 250 γραμ. σημερα τα τσακισε!!!

Απάντηση