Graef CM 800 NEW

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Graef CM 800 NEW

Δημοσίευση από Artisti » Πέμ Απρ 27, 2017 7:30 pm

Δεκάδες φορές έχουμε γράψει ότι οι μύλοι της Gaggia δεν αξίζουν.

vvitorakis
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Δεκ 18, 2019 11:05 am

Re: Graef CM 800 NEW

Δημοσίευση από vvitorakis » Σάβ Ιαν 25, 2020 9:39 am

Κάτοχος κι εγώ του graef 800 από χθες. Περιττό να πω ότι τα 4-5 πρώτα καφεδάκια δε βγήκαν καν. Είχα το μύλο στο 5-8 στην κλίμακα όπου μάλλον έβγαινε τόσο ψιλό το άλεσμα ώστε έφτανα στα 10' και εκχύλιση δεν έβλεπα. Πέταξα 80 γρ καφέ αλλά κάπου στο 10-12 της κλίμακας του μύλου το βρήκα. Try n' error μέθοδος.
Άρα τώρα αλεθω στο 12 και με 17.5γρ καφέ για 28' παίρνω 50 ml. Κάτι γίνεται.

Δύο πράγματα θέλω να πω:
1. Προηγουμένως δεν είχα μύλο οπότε είναι η πρώτη μου επαφή και η εμπειρία δε συγκρίνεται. Η αίσθηση του χτίζω το καφεδάκι μου βήμα βήμα μέχρι να το απολαύσω δεν υπάρχει. Ξυπνάω και μυρίζω τον φρεσκοαλεσμενο μου καφέ και μου φτιάχνει τη μερα! Πραγματικη ευχαρίστηση και κίνητρο να σηκωθώ απ' το κρεβάτι. Τι έχανα τόσο καιρό...

2. Σε κάθε ποικιλία που θα αγοράζω εφεξής -εαν δεν είναι ίδια με αυτή που χρησιμοποιώ τώρα ας πούμε και ξέρω ότι στο 12 αλεθω καλα- θα πρέπει να κάνω τον αντίστοιχο πειραματισμό στην αρχή; Εννοώ, υπάρχει διαφορά στο πως συμπεριφέρεται μια ποικιλία σε σχέση με κάποια άλλη κατά την άλεση; Μοιάζει κουτή ερώτηση γιατί θα μου πείτε εάν η σκάλα κοπής είναι ίδια -αρα η απόσταση μεταξύ των μαχαιριών προκαθορισμένη- τότε πως θα μπορεί να αλλάξει το αποτέλεσμα; Ναι σύμφωνοι αλλά αυτό π ρωτάω είναι εάν θα μπορούσαν να παίξουν ρολο και οι εκάστοτε συνθήκες περιβάλλοντος στη συμπεριφορά του εκάστοτε κόκκου κατά την αλεση; Ή ο ένας και μοναδικός παράγοντας είναι η σκάλα στα μαχαίρια σου; Άρα ο,τι και να βάλεις, αν η σκάλα σου είναι ίδια, θα πάρεις ίδια κοπή.

Ευχαριστώ για την υπομονή

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Graef CM 800 NEW

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Ιαν 25, 2020 11:20 am

Στους φρέσκους καφέδες αλλάζει κυριολεκτικά το κόψιμο από μέρα σε μέρα.
Στούς commercial αλλάζει αργά και ελάχιστα.
Αφού βρήκες ένα βασικό κόψιμο για την καφετιέρα σου έχεις ένα οδηγό δεν ψάχνεις στα τυφλά όπως την πρώτη φορά.

Konstantinos
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2018 8:26 am
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Isomac Zaffiro
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: Graef CM800
Οι καφέδες μου:: Κολομβίες
Τοποθεσία: Δραμα

Re: Graef CM 800 NEW

Δημοσίευση από Konstantinos » Δευ Ιαν 27, 2020 9:12 am

vvitorakis έγραψε:
Σάβ Ιαν 25, 2020 9:39 am
Κάτοχος κι εγώ του graef 800 από χθες. Περιττό να πω ότι τα 4-5 πρώτα καφεδάκια δε βγήκαν καν. Είχα το μύλο στο 5-8 στην κλίμακα όπου μάλλον έβγαινε τόσο ψιλό το άλεσμα ώστε έφτανα στα 10' και εκχύλιση δεν έβλεπα. Πέταξα 80 γρ καφέ αλλά κάπου στο 10-12 της κλίμακας του μύλου το βρήκα. Try n' error μέθοδος.
Άρα τώρα αλεθω στο 12 και με 17.5γρ καφέ για 28' παίρνω 50 ml. Κάτι γίνεται.
με γειά τον μύλο και καλά καφεδάκια! :coffee:
Έχω τον ίδιο μύλο και εντύπωση μου κάνει που αλέθεις στο 12, αν και εδώ είναι αυτό που λένε οι έμπειροι, φαίνεται η διαφορά από καφέ σε καφέ και από μέρα σε μέρα.
Για παράδειγμα, εγώ συνηθίζω να δοκιμάζω πρώτη άλεση σε φρέσκους καφέδες εκεί στο 18-20 και ανεβαίνω. Βάζω 19γρ κόκκο για 36-39γρ ροφήματος με εκχύλιση διάρκειας περίπου 35 δευτερολέπτων (αυτό παίζει λίγο, τα γρ με ενδιαφέρουν). Εχθές άλεσα μια σχετικά φρέσκια Αιθιοπία στο 20 και ζορίστηκε η μηχανή στην εκχύλιση, ξεπέρασε τα 40 sec.

vvitorakis
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Τετ Δεκ 18, 2019 11:05 am

Re: Graef CM 800 NEW

Δημοσίευση από vvitorakis » Δευ Ιαν 27, 2020 12:29 pm

Konstantinos έγραψε:
Δευ Ιαν 27, 2020 9:12 am
vvitorakis έγραψε:
Σάβ Ιαν 25, 2020 9:39 am
Κάτοχος κι εγώ του graef 800 από χθες. Περιττό να πω ότι τα 4-5 πρώτα καφεδάκια δε βγήκαν καν. Είχα το μύλο στο 5-8 στην κλίμακα όπου μάλλον έβγαινε τόσο ψιλό το άλεσμα ώστε έφτανα στα 10' και εκχύλιση δεν έβλεπα. Πέταξα 80 γρ καφέ αλλά κάπου στο 10-12 της κλίμακας του μύλου το βρήκα. Try n' error μέθοδος.
Άρα τώρα αλεθω στο 12 και με 17.5γρ καφέ για 28' παίρνω 50 ml. Κάτι γίνεται.
με γειά τον μύλο και καλά καφεδάκια! :coffee:
Έχω τον ίδιο μύλο και εντύπωση μου κάνει που αλέθεις στο 12, αν και εδώ είναι αυτό που λένε οι έμπειροι, φαίνεται η διαφορά από καφέ σε καφέ και από μέρα σε μέρα.
Για παράδειγμα, εγώ συνηθίζω να δοκιμάζω πρώτη άλεση σε φρέσκους καφέδες εκεί στο 18-20 και ανεβαίνω. Βάζω 19γρ κόκκο για 36-39γρ ροφήματος με εκχύλιση διάρκειας περίπου 35 δευτερολέπτων (αυτό παίζει λίγο, τα γρ με ενδιαφέρουν). Εχθές άλεσα μια σχετικά φρέσκια Αιθιοπία στο 20 και ζορίστηκε η μηχανή στην εκχύλιση, ξεπέρασε τα 40 sec.
Να είσαι καλά!
Κοίτα, ξέρω άνθρωπο με τον ίδιο μήλο και κόβει στο 7. Οπότε πράγματι μάλλον είναι σχετικό.
Ωστόσο, εγώ ποτέ δεν έχω φτάσει 19γρ καφέ στο καλαθάκι όπως ούτε τα 40 στην εκχύλιση.
Μετά από μερικές μέρες πειραματισμού είμαι στους ίδιους αριθμούς που πρωτοέγραψα με μόνη διαφορά το λίγο καλύτερο πάτημα.

Tzimisce
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 09, 2020 4:08 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
Μύλος:: Delonghi KG87

Re: Graef CM 800 NEW

Δημοσίευση από Tzimisce » Κυρ Μαρ 01, 2020 8:48 pm

Πρώτες ημέρες συμβίωσης με τον μύλο.
Σίγουρα άξιζε τα λεφτά του.
Βρήκα ότι για να πάρω espresso όμως έπρεπε να παίξω στο 3,που θεωρώ πολύ χαμηλό.
Είδα το video και πήγα το μαχαίρι προς το πιο fine κατά 3 τρύπες.
Αυτό σημαίνει ότι πλέον παίζω κάπου στο 10;

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Graef CM 800 NEW

Δημοσίευση από PublicDomain » Κυρ Μαρ 01, 2020 9:40 pm

Ο χρόνος εκχύλισης θα στο δείξει, τι ανησυχείς;
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Tzimisce
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 09, 2020 4:08 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
Μύλος:: Delonghi KG87

Re: Graef CM 800 NEW

Δημοσίευση από Tzimisce » Κυρ Μαρ 01, 2020 9:48 pm

Με έπιασαν οι τσιγκουνιές μου μετά από τον καφέ που χάλασα για να βρω την πρώτη ρύθμιση :D

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Graef CM 800 NEW

Δημοσίευση από PublicDomain » Κυρ Μαρ 01, 2020 10:11 pm

αν όμως δεν κάνεις σωστά τα βήματα θα χάσεις περισσότερο καφέ!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

geropapos
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Απρ 09, 2021 3:41 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Delonghi EC685
2η Μηχανή:: Delonghi Nespresso
Μύλος:: Graef CM800
2ος Μύλος:: KYG
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Graef CM 800 NEW

Δημοσίευση από geropapos » Παρ Απρ 09, 2021 5:11 pm

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας!
Είμαι νέος στον χώρο των μηχανών και διαβάζω όσα περισσότερα μπορώ από εδώ, για να κατατοπιστώ και να βγάλω κάποια άκρη. Από καφέ πίνω μόνο εσπρέσο. Μέχρι πρότινος χρησιμοποιούσα κάψουλες Νεσπρέσσο, φέτος πέρασα σε επαναχρησιμοποιούμενες αλουμινίου και πήρα έναν μικρό μύλο άλεσης από το Amazon, για να κόβω φρέσκο καφέ. Ομολογουμένως είδα αρκετή διαφορά από τις "κονσέρβες" της Νεσπρέσσο. Είπα λοιπόν να το "εξελίξω" παραπάνω το "ευγενές άθλημα", οπότε πριν λίγες μέρες αγόρασα την Dedica EC685 μαζί με τον μύλο Graef CM800. Μέχρι εδώ ήταν το budget μου αυτή την περίοδο. Άρχισα λοιπόν κι εγώ τους πειραματισμούς!
Από καφέ χρησιμοποιώ Lavazza Gusto Forte, που είναι δυνατός. ΔΕΝ έχω πειράξει τίποτα από τις εργοστασιακές ρυθμίσεις σε μηχανή και μύλο, αν και διάβασα αρκετά σχόλια για μικρορυθμίσεις στα μαχαίρια του μύλου κλπ... Ας το πάω βήμα-βήμα και αργότερα βλέπω... Έχω κι έναν μικρό φόβο μήπως δεν κάνω κάτι καλά και το χαλάσω! Μόλις άνοιξα τον μύλο δοκίμασα να βγάλω τα πάνω μαχαίρια σύμφωνα με τις οδηγίες και να τα ξανατοποθετήσω. Όλα ΟΚ. Εύκολη διαδικασία θα έλεγα. Αρχίζω να κόβω στο 7 για αρχή και ΔΕΝ βγαίνει σταγόνα από την Dedica! Πάτημα σχετικά ελαφρύ στο tamper. Το γυρίζω στο 5, τίποτα! Στο 3, τίποτα! Μετά καταλαβαίνω ότι ο μύλος κόβει πάρα πολύ λεπτά, σαν πούδρα ελληνικού, οπότε πηγαίνω σε πιο χοντρή άλεση. Στο 20 εμφανίζονται οι πρώτες σταγόνες. Φως στο τούνελ! Στο 25 βγαίνει μια χαρά ροή με καϊμάκι τόσο όσο (εξάλλου δεν έχει bottomless portafilter - έχω παραγγείλει ένα από το Amazon και το αναμένω, μήπως δω την διαφορά που διαβάζω σε άρθρα)! Θα συνεχίσω εννοείται τους πειραματισμούς. Ερώτηση : πώς γίνεται να κόβω τόσο "ψηλά" στην κλίμακα 1-40, ενώ διαβάζω σχόλια για θέσεις από 5 και κάτω! Είναι νορμάλ; Επίσης κάτι άλλο... όταν έβγαλα τα πάνω μαχαίρια είδα ότι η βίδα ήταν εργοστασιακά 1 θέση δεξιά προς το coarse και όχι στην μέση από τα 2 βελάκια (που θεώρησα ότι είναι το 0 ας πούμε). Παίζει κάποιο ρόλο αυτό; Επίσης παίζει ρόλο πώς θα τοποθετήσω ξανά τα μαχαίρια; Στο manual, αλλά και στο youtube λέει μόνο ότι τα τοποθετείς και κάνεις έναν έλεγχο μήπως δεν κούμπωσαν καλά και βγαίνουν! Δεν αναφέρει κάτι για "σωστή φορά" κλπ... Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός και συγγνώμη για το μακροσκελές των αποριών μου!

Απάντηση