Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
jimkopa
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Τρί Μάιος 28, 2013 10:41 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Delonghi EC155
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Τοποθεσία: Πτολεμαιδα

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από jimkopa » Πέμ Οκτ 16, 2014 8:26 pm

Διαβασε το πρωτο ποστ ..και θα καταλαβεις ...0 σημειο ειναι το σημειο που βρισκουν τα 2 μαχαιρια και το σημειο 0 το βρισκεις αφου βγαλεισ απο την μπριζα , ανοιξεις την μηχανη και το βρεις με το χερι .....μεχρι να γυρναει το ενα μαχαιρι μαζι με το αλλο με το χερι το βρισκεις ..αλλιως θα κανεις ζημια

απο κει και περα μια στροφη του εξω στροφεα ....μετακινεί ενα δοντι αριστερα /δεξια το μεσα μεγαλο μαχαιρι / γραναζι


το 40 ετσι προκυπτει απο το αριθμο 0 (αριθμος δοντιων του μεγαλλου γραναζιου ή αριθμος πληρεις στροφων του εξωτερικου στροφεα )


τωρα απο την στιγμη στην περιπτωση σου αφου εχεισ βρει το ιδανικο για εσπρεσσο ...και δεν σε νοιαζει το 0 σημειο ..ξεβιδωσε τον εξω στροφεα 15-25ακριβείς στοφεσ προς το πιο χοντρο αλεσμα και θα κοψεις για γαλλικο

"δεξιόστροφα ή αριστερόστροφα" αν παρατηρησεις εχει κατι κοκκους καφε σχεδιασμενους εξω στον στροφεα διπλα και δείχνει προσ τα που χοντροκοβει και που ψιλοκοβει

Τωρα συγκεκριμενα τον εξω στροφεα οταν το περιστρεφεις δεξιοστροφα ή συμφωνα με την φορα του ρολογιου ψιλοκοβεις μεχρι να φτασει να ακουμπουν τα δυο μαχαιρια , και ΠΡΟΣΟΧΗ δεν εχει σημειο που να μην γυρναει ακομη και να ακουμπισουν τα δυο μαχαιρια συνεχιζει να γυρναει ο εξω στροφεας ..γιατι συνεχιζει να γυρναει τον ροτορα του κατω μαχαιριου Αν ομως το βαλεις μπροστα θα κανεις ζημια στα μαχαιρια

τον εξω στροφεα οταν το περιστρεφεις αριστεροστροφα ή αντιθετα με την φορα του ρολογιου ξεβιδωνεις το πανω γραναζι μεχει να ξεβιδωθει εντελως ....χοντροκοβεις με αυτην την φορά

panost3
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Απρ 25, 2014 1:22 pm
Όνομα: Πάνος
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer mini SSP
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από panost3 » Πέμ Οκτ 16, 2014 9:49 pm

Σ' ευχαριστώ πολύ για την επεξήγηση φιλε μου, ήσουν κατατοπιστικότατος!

jimkopa
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: Τρί Μάιος 28, 2013 10:41 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Delonghi EC155
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Τοποθεσία: Πτολεμαιδα

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από jimkopa » Κυρ Οκτ 26, 2014 2:13 am

Εχει δοκιμασει κανεις να κοψει κοψιμου ελληνικου σε αυτον τον μυλο ? και ποσο ειναι το μινιμουμ που εχετε φερει τα μαχαιρια?

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από Y.V » Κυρ Οκτ 26, 2014 8:57 am

Το πιθανότερο είναι να στομώσει ο μύλος απ την πούδρα.
Οι μύλοι για ελληνικό έχουν τα μαχαίρια κάθετα, άσε που είναι πολύ μεγάλα σαν μυλόπετρες :lol:

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από Y.V » Κυρ Οκτ 26, 2014 10:27 am

Mυλόπετρες γιά άλεση ελληνικού καφέ!
http://www.zara.gr/images/products/1277 ... 5B1%5D.jpg

christoskyr

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από christoskyr » Κυρ Απρ 05, 2015 1:29 pm

Σε ευχαριστούμε φίλε σημερα ρύθμισα τον I 2 steel όπως είπες και βρήκα το κόψιμο στον τρίτο καφέ! Πολύ πιο εύκολα τα πράγματα από ότι φανταζόμουν. Αφαίρεσα και την βάση του pf για πιο ευκολία και ευελιξία :) καλά καφεδάκια σε όλους μας !

Άβαταρ μέλους
BiLLyS
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2014 9:23 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso i2 mini Abs
Οι καφέδες μου:: https://www.esperanzahellas.com
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από BiLLyS » Κυρ Μάιος 17, 2015 8:53 pm

Τελικα όλη η διαδικασια για να φτιαξεις έναν σωστο espresso απο την αλεση μεχρι την εκχυληση ειναι ενα ουφφφφφφφ!
Off topic:
Οπως το καλοκαιρια που κανεις κατι ποδαδρομους για κατι απομακρισμενες παραλιες και σκεφτεσαι οτι θα σε ανταμειψει αυτο που θα αντικρισεις!

Προχθες παρελαβα τον μυλο και εγω μετα απο μεγαλη αναμονη απο το sonilo και η κοπελα, μου ειπε οτι στην αρχη να κανω αλεση με το αρχικο ρυθμισμα του μυλου να δω τι αποτελεσμα θα εχω και μετα να αρχισω να ρυθμιζω για να πετυχω το σωστο κοψιμο.
Οι περισσότεροι πως το κάνατε;

Άβαταρ μέλους
BiLLyS
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2014 9:23 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso i2 mini Abs
Οι καφέδες μου:: https://www.esperanzahellas.com
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από BiLLyS » Δευ Μάιος 18, 2015 9:47 pm

Εκανα ενα αρχικο κοψιμο στην θεση που ηταν ο μυλος αλλα τιποτα.... μετα τον ανοιξα και αρχισα να περιστρεφω τον εξωτερικο κοχλια προς τα αριστερα δηλαδη απο την μερια την δικια μου μεχρι να βρω το σημειο μηδεν που αναφερεται...δεν ξερω το ποσες φορες επρεπε να το περιστρεψω αλλα οσο το εκανα δεν ειδα να γινεται τιποτα, δεν ειδα να σταματαει πουθενα. Μετα αρχισα να :a134: :a134: :a134: τον εκλεισα ξανα και για 2 μισι ωρες ξοδεψα περιπου 250 γρ καφε και ακομα δεν ειμαι στο επιθυμητο αποτελεσμα! Η κοπελα παντως απο το μαγαζι που τον αγορασα μου ειπε οτι στις τελευταιες τους παρτιδες δεν εχουν καποιο τερματικο σημειο.

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από john21 » Δευ Μάιος 18, 2015 10:48 pm

Γιατί δεν κάνεις ακριβώς αυτό που λέει στην πρώτη σελιδα; Έτσι πιστεύω θα μπορέσεις ποιο εύκολα να βρεις το σωστό κόψιμο.

Άβαταρ μέλους
BiLLyS
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2014 9:23 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso i2 mini Abs
Οι καφέδες μου:: https://www.esperanzahellas.com
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από BiLLyS » Δευ Μάιος 18, 2015 11:05 pm

Ναι το εκανα(αλλα δεν εκατσα να κανω ολη την διαδιακασια που αναφερει),απλος προσπαθησα να βρω το σημειο μηδεν αλλα οπως ειπα δεν τερματιζε καπου πιαστηκε ο τενοντας να περιστρεφω τον κοχλια...αγανακτησα και το πηγα με την τυχη μετα αφου δεν πεταξα τον μυλο απο το μπαλκονι τυχερος ειναι!! Μιας και ο χρονος μου ειναι περιορισμενος δεν συνεχισα τις προσπαθειες!

Απάντηση