Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από john21 » Δευ Μάιος 18, 2015 11:24 pm

Ξεβίδωσε τον ατέρμονα και βιδωσε με το χέρι το πανω γρανάζι μέχρι να τερματίσει και από κει και πέρα ξεβίδωσε και άρχισε πάλι τις δοκιμές.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τρί Μάιος 19, 2015 1:56 am

BiLLyS έγραψε:αρχισα να περιστρεφω τον εξωτερικο κοχλια προς τα αριστερα δηλαδη απο την μερια την δικια μου μεχρι να βρω το σημειο μηδεν
Ανάποδα το γυρνάς.
Δεξιόστροφα ειναι το "πιο λεπτο" και το τέρμα λεπτό, που ακουμπάνε τα μαχαίρια μεταξύ τους, είναι το σημείο μηδέν

Ξεβίδωσε τον ατέρμονα απ τις δυο βιδούλες ωστε να μην ακουμπάει στο μαχαίρι, και στρίψε το πάνω μαχαίρι με το χέρι σου. όταν ακουμπήσουν τα μαχαίρια, ξέσφιξε 90 μοίρες και θα είσαι περίπου στο σημείο που πρέπει
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
BiLLyS
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2014 9:23 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso i2 mini Abs
Οι καφέδες μου:: https://www.esperanzahellas.com
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από BiLLyS » Τρί Μάιος 19, 2015 4:38 pm

Ωραια επειδη μπερδευτηκα λιγο....ατερμονας δεν ειναι το περιστρεφωμενο μαραφετι (χρυσο που φαινεται στις φωτο) που βρισκεται στη ραβδο μαζι με το εξωτερικο περιστρεφωμενο κουμπι;

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από john21 » Τρί Μάιος 19, 2015 4:55 pm

Ναι αυτό είναι.
Έχει δύο βίδες που το κρατάνε πάνω στο μύλο ξεβίδωσε αυτές τις βίδες και κανε αυτό που έγραψε ο Ultimo

Άβαταρ μέλους
BiLLyS
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2014 9:23 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso i2 mini Abs
Οι καφέδες μου:: https://www.esperanzahellas.com
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από BiLLyS » Παρ Μάιος 22, 2015 7:43 pm

Λοιπον την Κυριακη που θα εχω χρονο θα κανω την διαδικασια...αλλα για να μην τα κανω μανταρα θελω περισσοτερες λεπτομεριες...
Αφου ανοιξω το καπακι και επειτα ξεβιδωσω τον ατερμονα οπως ειπαμε, μετα προς τα που θα περιστρεψω αυτο το μεγαλο μαυρο γραναζι που φαινεται στην φωτο εδω;
Όταν το περιστρεψω προς τα καπου θα τερματισει στο σημειο μηδεν οπως λετε, σωστα;
Μετα είμαι έτοιμος αν καταλαβα και ξανακλεινω τα εξαρτηματα;
Πως θα βρω μετα εγω το σωστο κοψιμο, παλι στη τυχη δεν θα πηγαινω;
download/file.php?id=4007&mode=view

Άβαταρ μέλους
BiLLyS
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2014 9:23 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso i2 mini Abs
Οι καφέδες μου:: https://www.esperanzahellas.com
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από BiLLyS » Κυρ Μάιος 24, 2015 2:47 pm

πραγματικα θελω να πεταξω τον μυλο απο το μπαλκονι μου εχει σπασει τα νευρα.....ξεβιδωσα τον ατερμονα και γυρισα το μεγαλο γραναζι δεξια ωσπου ειδα που κολαει καπου και αρχιζει και γυρναει μαζι του και το μεσα το μικρο, εκει οπως μου ειπε ο Ultimo θα το γυριζω μετα 90 μοιρες αριστερα. το έκανα και αυτο. τωρα πως θα βρω το κοψιμο χωρις να μαντευω ποσες φορες να γυριζω το εξωτερικο κουμπι;

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από UltiMo_ » Κυρ Μάιος 24, 2015 9:25 pm

Αφου το γύρισες 90 μοίρες πριν το τερμα, τοτε είσαι σχεδον εκει που πρέπει. το ακριβώς, θα το καταλαβεις μόνος σου.
Δεν υπαρχει συγκεκριμένη ΣΩΣΤΗ ρύθμιση, αλλα κάποια που σου αρέσει εσένα.

αν πέφτει πολύ γρήγορα ο καφές, το κάνεις πιο λεπτό.
αν πέφτει αργά ή ζορίζεται η μηχανή, πιο χοντρό.
αν βρεις τη ρύθμιση που θες, αλλα αποφασίσεις να βαλεις 2 γραμμαρια καφε επιπλέον, δηλαδή απ τα 17 γραμμάρια να αρχίσεις να βάζεις 19, παλι θα ζορίζεται η μηχανή αρα πάλι θα θέλει πιο λεπτό.
Αν σου καπνίσει μια μερα αντι να πατας λίγο με το tamper, να αρχίσεις να πατας πολύ, πάλι θα ζορίζεται η μηχανή άρα πάλι θα θέλει πιο λεπτό.
Όλα δηλαδή ειναι θέμα συνδιασμου παραμέτρων πάτημα-ποσότητα-φρεσκάδα-γούστο στη γεύση.
Κάθε φορά που θα αλλάζεις δύναμη στο πάτημα στο tamper ή ποσότητα σε γραμμάρια καφε που θα βαζεις μεσα στο portafilter, θα πρέπει να αλλαζεις και ρύθμιση.
Όσο μπαγιατευει ο καφες, παλι θα αλλαζεις ρύθμιση. Αν αλλάξεις μαρκα καφε, παλι θα αλλαξεις ρύθμιση

Άρα.... δεν υπαρχει "σωστη" ρύθμιση.

Θα σου φαίνονται βουνό όλα αυτά. αλλα πραγματικά δεν είναι
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
BiLLyS
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τρί Σεπ 09, 2014 9:23 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso i2 mini Abs
Οι καφέδες μου:: https://www.esperanzahellas.com
Τοποθεσία: Ελευσίνα

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από BiLLyS » Κυρ Μάιος 24, 2015 11:24 pm

Ωραια εγω το εκανα αυτο (θελω να πιστευω απο αυτα που καταλαβα) και μετα εβαλα ενα σημαδι με μονοτικη στο εξωτερικο κουμπι και αρχισα να το περιστρεφω μεχρι να βρω τον σωστο χρονο εκχυλησης... ε ενταξει σπαταλησα μεγαλη ποσοτητα καφε! Αλλα παλι δεν καταλαβα ποια ειναι η ουσια της αρχικης ρυθμισης, απο την αρχη που τον πηρα αν αρχισα και επεζα με την ροδελα ποιο γρηγορα πιστευω θα εβρισκα τον σωστο χρονο! Τεσπα αφου καταφερα και εχω εναν καλο χρονο εκχυλησης, αυτο εχει σημασια

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από UltiMo_ » Δευ Μάιος 25, 2015 2:08 am

το πανω το μαχαιρι, που ανοιξες και ειδες, εχει δοντακια
καθε φορα που κανεις εναν ολοκληρο κυκλο στο εξωτερικό "κουμπί"
κουνιέται ένα μόνο δοντάκι απο το μαχαίρι.
Άρα για να κουνηθεί 90 μοίρες το μαχαίρι, πρέπει να κουνησεις τον εξωτερικό επιλογέα καμμια 30αριά φορές. αν το κάνεις δε, σε λάθος κατεύθυνση, χάνεις την μπάλα.
αυτός ειναι ο λόγος αρχικής ρύθμισης

Το σημαδάκι που έβαλες στον εξωτερικό επιλογέα είναι άχρηστο. αφου ο σκοπός του ειναι να κανεις μεγάλες κινήσεις. ωστε να εχεις μεγάλη ακρίβεια. δυο τρεις ολοκληρες στροφές, επηρεάζουν το μαχαίρι λίγο
When life throws you curves, aim for the apex

ΓΙΩΡΓΟΣ Π
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: Παρ Μαρ 10, 2017 4:16 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: PROFITEC GO
Μύλος:: ascaso mini i2
Τοποθεσία: Πετρουπολη

Re: Ascaso i-mini (i2) - Εύρεση της ρύθμισης άλεσης.

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ Π » Τετ Μάιος 10, 2017 5:45 pm

---admin συγχώνευση---

Δεν ξερω αν εκανα σωστα που ανοιξα καινουριο θεμα για τη ρυθμιση του συγκεκριμενου μυλου.το προηγουμενο ιδιο θεμα ειχε σταματησει το 2015.Αν ειναι ας το μεταφερουνε οι υπευθινοι και συγνωμη. Διαβαζα για τη ρυθμιση οτι οσο και αν στριβανε καποιοι το κουμπι το εξωτερικο για αυξομοιωση της αλεσης δεν τερματιζε και οτι ο μυλος πρεπει να δουλευει για να γινει η ρυθμιση και αναρωτηθηκα μηπως εχουν αλαξει κατι στον σημερινο ascasio mini i2 η εγω δεν εχω καταλαβει? Εγω μολις τον πηρα μαρκαρα με ενα μαρκαδορο ενα σημειο πανω στο κουμπι που γυρναει και ενα σημειο στο σταθερο του εξωτερικα.εστριψα τελειως δεξια το κουμπι μεχρι που δεν γυρναγε αλο (τερμα δεξια δειχνει οτι ειναι το ποιο λεπτο).και ξεκινησα να το γυρναω ολοκληρες περιστροφες αριστεροστροφα μεχρι να τερματισει. τερματισε σε 62 ολοκληρες στροφες.ξαναγυρισα 31 στροφες δεξια και ηξερα οτι ειμαι στη μεση.(ολα αυτα με κλειστη μηχανη) απο τη ρυθμιση στη μεση εβγαλα 60 ml σε 40 sec. ξαναεστριψα 3 ολοκληρες στροφες αριστερα και μπηκα μεσα στους χρονους 60ml σε 28sec. σαφως δεν ειναι οριστικο το αποτελεσμα αλα πιστευω με την δευτερη εκχειληση καταφερα το χρονο.απο κει και υστερα δοκιμαζεις
και παιζεις με διαφορες παραμετρους.

Απάντηση