Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
greekboy
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 14, 2016 8:23 pm

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από greekboy » Τρί Αύγ 31, 2021 9:44 pm

Παιδιά μου κόλλησε και εμένα τελείως και δεν κουνιούνται καθόλου τα μαχαίρια και το μαύρο πλαστικό εξάρτημα με τα δοντάκια. Ούτε δεξιά ούτε αριστερά τίποτα!

Υπάρχει σωτηρία?

Δυστυχώς εμενα δεν είχαν περάσει χρόνια, τον δούλευα καθημερινά. Σήμερα στον τρίτο καφέ της μέρας απλά σταμάτησε να βγάζει καφέ. Τον άνοιξα τον έβαλα σε λειτουργία και είδα απλά ότι δε κουνιέται. Μετά που είδα τα βιντεακια είδα ότι στον καθαρισμό θα έπρεπε να βγάζω να καθαρίζω και το πάνω μαύρο πλαστικο, αυτό που τώρα δεν ξεβιδώνει δυστυχώς...

Vagos
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Φεβ 10, 2021 7:08 pm

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από Vagos » Τετ Σεπ 01, 2021 9:51 pm

Δοκίμασε σπρει σιλικόνης και μετα με καποιο καβουρα βαζωντας πάνω του πανί. Εχει κολλήσει απο καφέ που συσσωρεύτηκε με τα χρόνια.

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από After » Πέμ Σεπ 02, 2021 10:07 am

Single dose funel δικής μου σχεδίασης και κατασκευής (3d print)
Εκτός ότι βολεύει, έχει και βελτίωση στην πιο ομοιόμορφη άλεση και στο μέλλον θέλω να φτιάξω και βαρίδι από πάνω για να πιέζει, αν και ήδη είμαι ευχαριστημένος
Το σχεδίασα έτσι, ώστε να χωράει μέχρι 20γρ καφέ, αλλά έτσι κι αλλιώς είναι στα 18γρ οι δόσεις μου

Ο μύλος είναι πολύ παρεξηγημένος, λειτουργεί πολύ καλά ως single dose
IMG_20210902_100354.jpg
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

S.F.
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2021 9:18 pm
Όνομα: πανος
Μηχανή:: lelit PL41 Tem PID
2η Μηχανή:: Gaggia Pure
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: ascaso i2
Οι καφέδες μου:: φρεσκια μπαγιατιλα!

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από S.F. » Παρ Σεπ 03, 2021 9:33 pm

σκεφτομαι να αφησω τον ascaso για κατι καλυτερο, με τον Mazzer βλεπεις διαφορα στο φλιτζανι?

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από After » Σάβ Σεπ 04, 2021 1:21 am

S.F. έγραψε:
Παρ Σεπ 03, 2021 9:33 pm
σκεφτομαι να αφησω τον ascaso για κατι καλυτερο, με τον Mazzer βλεπεις διαφορα στο φλιτζανι?
Αν ρωτάς εμένα, αν δεν έχεις σκοπό να έχεις τουλάχιστον 250γρ καφέ στο hopper, τότε καλύτερα ασ'το
Το τέλος της άλεσης με τον major σε λειτουργια single dose είναι τόσο ανομοιόμορφη που φαίνεται και με το μάτι από μακριά
Κάποτε ήταν μονόδρομος οι μεταχειρισμένοι super jolly/major, όχι πια όμως

Υ.Γ. Δεν γνωρίζω πόσο καλύτερος είναι ένας Mignon γιατί δεν τον έχω δουλέψει
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

S.F.
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2021 9:18 pm
Όνομα: πανος
Μηχανή:: lelit PL41 Tem PID
2η Μηχανή:: Gaggia Pure
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: ascaso i2
Οι καφέδες μου:: φρεσκια μπαγιατιλα!

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από S.F. » Σάβ Σεπ 04, 2021 9:37 am

After έγραψε:
Σάβ Σεπ 04, 2021 1:21 am
S.F. έγραψε:
Παρ Σεπ 03, 2021 9:33 pm
σκεφτομαι να αφησω τον ascaso για κατι καλυτερο, με τον Mazzer βλεπεις διαφορα στο φλιτζανι?
Αν ρωτάς εμένα, αν δεν έχεις σκοπό να έχεις τουλάχιστον 250γρ καφέ στο hopper, τότε καλύτερα ασ'το
Το τέλος της άλεσης με τον major σε λειτουργια single dose είναι τόσο ανομοιόμορφη που φαίνεται και με το μάτι από μακριά
Κάποτε ήταν μονόδρομος οι μεταχειρισμένοι super jolly/major, όχι πια όμως

Υ.Γ. Δεν γνωρίζω πόσο καλύτερος είναι ένας Mignon γιατί δεν τον έχω δουλέψει
ναι, βλεπω εχεις και Mazzer οποτε θα εχεις μια εικονα για το ποσο καλα στεκεται ο ascaso απεναντι του
δηλαδη για τι αν ειναι ενας μυλος που εχει μικρη διαφορα απο εναν πιο ακριβο στο φλυτζανι
το χοπερ εχει συνηθως 2-3 δοσεις

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από After » Σάβ Σεπ 04, 2021 10:11 am

Κάποια πράγματα είναι πιο ακριβά γιατί έχουν κατασκευαστεί για ασταμάτητη επαγγελματική χρήση, για ταχύτητα, και επαναληψιμότητα

Αυτό όμως δεν σημαίνει πως θα δώσει και καλύτερο φλιτζάνι ;)
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

babkoug
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 07, 2013 5:52 pm
Όνομα: Babis
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: Krups xp5240
Μύλος:: Ascaso i2 mini-timer
2ος Μύλος:: Porlex tall hand
Οι καφέδες μου:: Το παλεύω καβουρδίζοντας ωμούς.
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από babkoug » Κυρ Σεπ 19, 2021 8:15 pm

greekboy έγραψε:
Τρί Αύγ 31, 2021 9:44 pm
Παιδιά μου κόλλησε και εμένα τελείως και δεν κουνιούνται καθόλου τα μαχαίρια και το μαύρο πλαστικό εξάρτημα με τα δοντάκια. Ούτε δεξιά ούτε αριστερά τίποτα!

Υπάρχει σωτηρία?

Δυστυχώς εμενα δεν είχαν περάσει χρόνια, τον δούλευα καθημερινά. Σήμερα στον τρίτο καφέ της μέρας απλά σταμάτησε να βγάζει καφέ. Τον άνοιξα τον έβαλα σε λειτουργία και είδα απλά ότι δε κουνιέται. Μετά που είδα τα βιντεακια είδα ότι στον καθαρισμό θα έπρεπε να βγάζω να καθαρίζω και το πάνω μαύρο πλαστικο, αυτό που τώρα δεν ξεβιδώνει δυστυχώς...
Και σε εμένα αυτό έκανε στο τέλος. Δεν γύριζαν τα μαχαίρια. Αλλά ήταν θέμα tiimer που τα είχε παίξει. Το απενεργοποίησα κάνοντας τον μύλο χειροκίνητο όπως γράφω παραπάνω και δουλεύει πλέον μια χαρά. Το πλαστικό παξιμάδι ακόμα προβληματικό είναι , δηλαδή δε γυρίζει με το χέρι. Ο μύλος δουλεύει μια χαρά όμως.

babkoug
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 07, 2013 5:52 pm
Όνομα: Babis
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: Krups xp5240
Μύλος:: Ascaso i2 mini-timer
2ος Μύλος:: Porlex tall hand
Οι καφέδες μου:: Το παλεύω καβουρδίζοντας ωμούς.
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από babkoug » Κυρ Σεπ 19, 2021 8:16 pm

greekboy έγραψε:
Τρί Αύγ 31, 2021 9:44 pm
Παιδιά μου κόλλησε και εμένα τελείως και δεν κουνιούνται καθόλου τα μαχαίρια και το μαύρο πλαστικό εξάρτημα με τα δοντάκια. Ούτε δεξιά ούτε αριστερά τίποτα!

Υπάρχει σωτηρία?

Δυστυχώς εμενα δεν είχαν περάσει χρόνια, τον δούλευα καθημερινά. Σήμερα στον τρίτο καφέ της μέρας απλά σταμάτησε να βγάζει καφέ. Τον άνοιξα τον έβαλα σε λειτουργία και είδα απλά ότι δε κουνιέται. Μετά που είδα τα βιντεακια είδα ότι στον καθαρισμό θα έπρεπε να βγάζω να καθαρίζω και το πάνω μαύρο πλαστικο, αυτό που τώρα δεν ξεβιδώνει δυστυχώς...
Και σε εμένα αυτό έκανε στο τέλος. Δεν γύριζαν τα μαχαίρια. Αλλά ήταν θέμα tiimer που τα είχε παίξει. Το απενεργοποίησα κάνοντας τον μύλο χειροκίνητο όπως γράφω παραπάνω και δουλεύει πλέον μια χαρά. Το πλαστικό παξιμάδι ακόμα προβληματικό είναι , δηλαδή δε γυρίζει με το χέρι. Ο μύλος δουλεύει μια χαρά όμως.

dmemtsas
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 26, 2022 8:55 pm
Όνομα: Jimmy
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Ascaso i2 mini

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από dmemtsas » Σάβ Φεβ 26, 2022 9:09 pm

Γεια σας παιδια!.
Ascaso i2-mini απο το 2014 με 4-6 καφεδες την ημέρα. Τοτε αγορασμενος 120-130 ευρω

Πριν δυο χρόνια καιει μοτερ. Κοιταω τιμες μυλων και μου πεφτουν τα μαλλιά. Ο ίδιος διπλάσια τιμή. Τι γινεται λέω. (Κοιταω την Classic που την ειχα πάρει 280 και ειχε 380)

Τελικά άλλαξα μοτερ με 80 ευρω.

Τωρα το ξανακαψε.Το μοτερ τωρα 120 ευρω οπότε πάμε για νεο μυλο.

Ερωτησεις:
1) Εχει κάψει μοτερ σε άλλον?
2) Τι προτείνετε μεχρι 200 ευρω. (ειδα κατι Graef 802, 800, 503,501 αλλά δεν εχω διαβασει και τα καλύτερα)
3) Να κινηθώ σε μεταχειρισμένο πχ Mazzer Super Jolly ή ειναι τζοκερ η κατασταση;

Αυτα!!!

Απάντηση