Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
Victor
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 30, 2013 12:44 pm
Όνομα: Διονύσης
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: AEG 120
Μύλος:: Ascaso i-Mini i2
2ος Μύλος:: Porlex
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από Victor » Δευ Μαρ 17, 2014 2:59 pm

Για το τακτικό καθάρισμα του μύλου χρειάζεται να ξεβιδώσεις μια βίδα με κατσαβίδι και το επάνω γρανάζι με το χέρι.

Επίπεδο δυσκολίας? 1/10 :oneup:

Άβαταρ μέλους
SimosCA
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Οκτ 22, 2013 10:45 pm
Μηχανή:: Delonghi EC155
2η Μηχανή:: Delonghi ECO310
Μύλος:: Ascaso mini-i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato/Hausbrandt Academia

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από SimosCA » Δευ Μαρ 17, 2014 5:47 pm

Βασιλης Α. έγραψε:Δεν έχω πρόβλημα να ανοίξω ενα καπάκι και με ένα πινέλο να αρχίσω να καθαρίζω τον καφέ που έχει κολλήσει. Αλλά αν πρέπει να βγάλω μαχαίρια, να αποσυνδέσω εσωτερικά κομμάτια του μύλου προκειμένου να φθάσω στον κολλημένο καφέ, τότε δεν είναι ο μύλος αυτός για εμένα. Αν όμως όλοι οι μύλοι απααιτούν γενικό ξεβίδωμα για τον καθαρισμό τους τότε αλλάζει το θέμα.
σε ολους τους μυλους χρειαζεται αυτος ο καθαρισμος δλδ να βγουν καπια στιγμη τα μαχαιρια.στον συγκεκριμενο μυλο ειναι πανευκολο.
υπαρχει και τροπος να τον καθαρισεις χωρις να βγαλεις μαχαιρια αλλα χρειαζεται κομπρεσερ αερα.

babkoug
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 07, 2013 5:52 pm
Όνομα: Babis
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: Krups xp5240
Μύλος:: Ascaso i2 mini-timer
2ος Μύλος:: Porlex tall hand
Οι καφέδες μου:: Το παλεύω καβουρδίζοντας ωμούς.
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από babkoug » Παρ Απρ 11, 2014 2:43 pm

Σήμερα παρέλαβα τον Ascaso i2 mini με timer από το Barista Shop. Με το κατάστημα επικοινώνησα τηλεφωνικά και μίλησα με τον Κώστα ο οποίος ήταν πολύ ευγενικός και πρόθυμος για κάποιες διευκρινήσεις σε ερωτήσεις μου. Το δέμα είχε και ένα σακουλάκι καφέ από το μπλεντ του του καταστήματος χωρίς χρέωση. Οπότε ένα ευχαριστώ για την άψογη εξυπηρέτηση. Για το μύλο τώρα. Διαβάζοντας τα ποστς για τη ρύθμιση του μύλου για κοπή εσπρέσο την περίμενα πιο δύσκολη από ότι φάνηκε τελικά. Βέβαια στην ευκολία βοήθησε η κατάθεση των εμπειριών από τα παιδιά του φόρουμ. Οπότε θα πω και εγώ, πως με βάση τις εμπειρίες αυτές χειρίστηκα το θέμα. Έκοψα 5γρ. καφέ με τη μηχανή ρυθμισμένη όπως την πήρα. Αφού κτύπησα ελαφρά τον μύλο από πίσω για να πέσει κάποια από τη κατακρατούμενη ποσότητα, όπως έχει αναφερθεί στα ποστς, ζύγισα και ήταν περίπου 1γρ λιγότερο. Με το μάτι μου φάνηκε λεπτός οπότε δε μπήκα καν στη διαδικασία να φτιάξω καφέ. Γύρισα το ρυθμιστικό κοπής 5 ολόκληρες στροφές στο πιο χονδρό, καθώς λόγω μικρομέτρησης κατάλαβα πως δεν πρέπει να τσιγκουνευτώ στα βήματα. Ζύγισα και έκοψα άλλα 5 γρ. και πάλι με το μάτι μου φάνηκαν λεπτοκομένα. Γύρισα το ρυθμιστικό άλλες 5 ολόκληρες στροφές, έκοψα και με το μάτι μου φάνηκε καλό το αποτέλεσμα. Ζύγισα άλλα 14γρ. για να έχω σύνολο 19γρ. οπότε με τη κατακράτηση να είναι τελικά 18γρ. και έκαψα κρατώντας τη ίδια ρύθιμση. Ζύγισα και αφαίρεσα ένα γραμμάριο που βγήκε παραπάνω. Πρώτη εκχύλιση 50ml σε 29sec την οποίο και απολαμβάνω τώρα. Γεύση πολύ ωραία. Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.

tyxodioktis
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 13, 2014 12:17 am
Όνομα: Ανδρέας
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
2η Μηχανή:: Nes Gusto
Μύλος:: Ascasio i1 Steel
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Ακόμα στο ψάξιμο...

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από tyxodioktis » Τετ Μάιος 07, 2014 4:44 pm

καλησπέρα ψάχνοντας και γω τιμές για τον συγκεκριμένο μύλο έπεσα πάνω σε αυτή την αγγελία.
Επειδη δεν μπορώ να καταλαβω μπορει καποιος να με βοηθησει τι διαφορες υπαρχουν ωστε να δικαιολογει τα 600 ευρω απο αυτους που πουλανε 200 ευρω?

http://www.ebay.com/itm/ASCASO-M-306UK- ... 27d8c179b3

dim_cafe

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από dim_cafe » Τετ Μάιος 07, 2014 10:19 pm

Καλησπέρα στο ebay ο καθένας βάζει ότι τιμή θέλει δεν σημαίνει οτι είναι και σωστή. Η συγκεκριμένη μηχανή δεν έχει τίποτα το διαφορετικό απο αυτές που πωλούνται εγχωρίως, οπότε η απάντηση είναι προφανής.
Με εκτίμηση Δημητρης.

Άβαταρ μέλους
mitsos1311
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 13, 2014 7:43 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Bezzera BZ99s
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Αscaso i-steel Ι-1
Οι καφέδες μου:: Στο Ψάξιμο...
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από mitsos1311 » Πέμ Μάιος 08, 2014 12:01 am

Έτσι όπως τα λέει ο Δημήτρης είναι!
Απλά το βάζουν και περιμένουν να πέσει κανένας χαζός πάνω , που να νομιζει ότι ήταν ο πρώτος μύλος του πρίγκιπα Κάρολου (μέχρι να ανακαλύψει το φορουμ και να πάρει μεταχειρισμένο mazzer :lol: ) και να τον πάρει :lol:

Δες παρακάτω από το ίδιο μαγαζί
http://www.ebay.com/itm/ASCASO-M-510UK- ... 2a329cb391

Και λέει οτι πούλησε και 2 αλλά άμα μπεις μεσα βλεπεις οτι τον αγόρασαν 124.99 λίρες Αγγλίας

tyxodioktis
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 13, 2014 12:17 am
Όνομα: Ανδρέας
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
2η Μηχανή:: Nes Gusto
Μύλος:: Ascasio i1 Steel
2ος Μύλος:: Porlex Tall
Οι καφέδες μου:: Ακόμα στο ψάξιμο...

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από tyxodioktis » Πέμ Μάιος 08, 2014 12:17 am

mitsos1311 έγραψε:Έτσι όπως τα λέει ο Δημήτρης είναι!
Απλά το βάζουν και περιμένουν να πέσει κανένας χαζός πάνω , που να νομιζει ότι ήταν ο πρώτος μύλος του πρίγκιπα Κάρολου (μέχρι να ανακαλύψει το φορουμ και να πάρει μεταχειρισμένο mazzer :lol: ) και να τον πάρει :lol:

Δες παρακάτω από το ίδιο μαγαζί
http://www.ebay.com/itm/ASCASO-M-510UK- ... 2a329cb391

Και λέει οτι πούλησε και 2 αλλά άμα μπεις μεσα βλεπεις οτι τον αγόρασαν 124.99 λίρες Αγγλίας
Οκ αυτό ψιλιάστηκα και γω απλά είπα μήπως χάνω κάποια πληροφορία..ευχαριστώ...

Άβαταρ μέλους
Ntinlanden
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί Απρ 30, 2013 8:14 pm
Όνομα: Ντίνος
Μηχανή:: Gaggia Baby
Μύλος:: Ascaso i-mini i2
Τοποθεσία: Γαλάτσι

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από Ntinlanden » Τετ Ιουν 04, 2014 4:23 pm

Αυτο με το ρυθμιστικο που γυρναει οταν κοβουμε το ειδα και στον δικο μου.
Τον ειχα λυσει να τον καθαρισω και δεν ξερω εαν το εκανε απο πριν η μετα το λυσε δεσε που εκανα. Δεν γυρναει λιγο ομως γυρναει συνεχως και πρεπει να το κραταω. Αν το αφησω θα γυρναει οσο κοβω..

Άβαταρ μέλους
SimosCA
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Οκτ 22, 2013 10:45 pm
Μηχανή:: Delonghi EC155
2η Μηχανή:: Delonghi ECO310
Μύλος:: Ascaso mini-i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato/Hausbrandt Academia

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από SimosCA » Σάβ Ιουν 07, 2014 3:57 pm

αν μπορεις να κρατας το διαφανο δοχειο την ωρα που κοβεις δεν θα γυρναει ο πλαινος ρυθμιστης.

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από UltiMo_ » Δευ Ιουν 23, 2014 2:25 pm

Ρε παιδιά αυτός ο μύλος κρατάει απίστευτη ποσότητα αλεσμένου καφέ. Σχεδον μια μερίδα.
Τι πρέπει να κάνω? Να καθαρίζω και να πετάω τόση ποσότητα καφέ κάθε μέρα?

Επίσης παλιά συνήθιζα να πίνω κάτι μεταμεσονύκτια decaf εσπρεσάκια. Βρήκα κάτι ωραία 250gr ντεκαφεινέ σποράκια. Πως θα γίνει να τα αλέσω? Θα πρέπει να καθαρίζω 10 λεπτα τον μύλο απο τον παλιό καφέ, πριν φτιάξω κάθε φλυτζάνι?
When life throws you curves, aim for the apex

Απάντηση