Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
Twangy
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 3:01 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer SJ (SSP MP)
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από Twangy » Δευ Νοέμ 04, 2013 8:32 pm

Η διασπορά και η κατακράτηση αυτού του μύλου είναι πολύ εκνευριστικά :a134:

Άβαταρ μέλους
alexgrc
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 1:17 am
Όνομα: Αλεξανδρος
Μηχανή:: Expobar Office Leva
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Ethiopia Sidamo, Hausbrandt Academia
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από alexgrc » Δευ Νοέμ 04, 2013 9:58 pm

Ε οχι και προβλήματα κατακράτησης ο Ascaso, μιλάμε για την απειροελάχιστη κατα τη δικη μου γνώμη-εμπειρία. Ασε που και αυτό αν θέλεις λογο μικρού μεγέθους και βάρους μπορεις να τον γύρεις λιγο μπρος και με ενα ελαφρο χτυπηματάκι στην πλάτη ολα πεφτουν! Τωρα οσον αφορά τη διασπορά εγώ έκοβα μέσα σε πλαστικό ποτηράκι για να ζυγίζω μετα και δεν έπεφτε κάτω τίποτα.

Coffee Puck
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2013 11:29 am
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia Evolution
Μύλος:: Ascaso i-mini i-1
Οι καφέδες μου:: Sidamo-2 Hariti Ethiopia
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από Coffee Puck » Δευ Νοέμ 04, 2013 10:05 pm

@alxgrc: Θα αρχίσω να κάνω την τακτική σου. Thanx για την ιδέα.

Κατακράτηση ο i-mini!? Μιλάμε για τον ίδιο μύλο? Ascaso i-mini i-1 ή i-2?

Άβαταρ μέλους
Twangy
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 3:01 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer SJ (SSP MP)
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από Twangy » Τρί Νοέμ 05, 2013 10:31 am

Kαι εγώ έχω κόψει το πάτο απο ένα πλαστικό ποτήρι που παίζει το ρόλο του χωνιού για να να μην πετάγεται ο μισός καφές απ΄έξω και λειτουργεί μια χαρά.
Επίσης στο τέλος χτυπάω το μύλο στη πλάτη του να πέσει μέρος της κατακράτησης, και λέω μέρος γιατί όταν τον σηκώνω και τον ξαναχτυπήσω και πατήσω τον on ξανά πετάει ένα σωρό καφέ που σε ξενερώνει και μόνο που βλέπεις πόσος καφές πάει χαμένος.... Μην αναφέρω και το hoper που όταν κόβεις ανεβαίνει προς τα πάνω και το κρατάς με το χέρι.... Τέλος για τον πλαστικό i-2 που έχω εγώ κάθε τρεις και λίγο βγαίνουν οι βίδες απο τα δοντάκια που κουμπώνει μέσα και πέφτουν στον πάτο γιατί δεν βιδώνουν πολύ καλά μιας και υπάρχει σχεδιαστική ατέλεια σε αυτό το θέμα... Κατα τα άλλα μια χαρά ο μύλος.... Εγώ δεν θα τον ξανάπαιρνα πάντως! :down:

Άβαταρ μέλους
alexgrc
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 1:17 am
Όνομα: Αλεξανδρος
Μηχανή:: Expobar Office Leva
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Ethiopia Sidamo, Hausbrandt Academia
Τοποθεσία: Ρόδος

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από alexgrc » Τρί Νοέμ 05, 2013 3:25 pm

Για το hopper βάλε λίγη ταινία να παχύνει εξωτερικά και θα σφηνωνει καλύτερα . Όσο για τις βίδες που είπες σε εμένα δεν συνέβαινε κάτι τέτοιο. Επίσης μπορεις απλά για να πέσει όλος ο καφές αφού τον χτυπήσεις μια να πατηςεις μια να γυρίσει ελάχιστα, και πάλι. Αυτό γιατί εχει θύλακες περιστρεφόμενους μέσα που σπρώχνουν τον καφέ έξω.

strider19

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από strider19 » Τετ Νοέμ 06, 2013 4:58 pm

Μολις τον παρελαβα. Παω να παρω λιγο "χωμα" απο το καφεκοπτειο να κανω τις πρωτες ρυθμισεις. Σε εσας ειχε ερθει με οδηγιες?
Και κατι ασχετο, αξιζει to Grindz, ή και το πινελακι ειναι μια χαρα (ειδικα σε κατι τετοιους μυλους που ειναι ευκολο να τους ανοιξεις).

gianniskl

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από gianniskl » Πέμ Μαρ 06, 2014 10:17 am

Καλημέρα παιδιά... Χθες κατά την άλεση του καφέ παρατήρησα πως το λαστιχένιο περιστροφικό που έχει ο μύλος στο πλάι για τη ρύθμιση του πάχους κοπής γύριζε μόνο του, προφανώς λόγω κραδασμών, κατά την άλεση. Αυτό μόνο όταν υπήρχε μεγάλη ποσότητα καφέ, άρα και αντίσταση στα μαχαίρια... Το έχει παρατηρήσει κανείς; Τι θα μπορούσε να φταίει;

Off topic:
Μάλλον θύμωσε ο μύλος γιατί έχω μπει στη διαδικασία να ψάχνομαι για κάτι καλύτερο... :a026:

Άβαταρ μέλους
Victor
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 30, 2013 12:44 pm
Όνομα: Διονύσης
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: AEG 120
Μύλος:: Ascaso i-Mini i2
2ος Μύλος:: Porlex
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από Victor » Πέμ Μαρ 06, 2014 1:15 pm

Εαν εννοεις τον περιστροφικό διακόπτη για την ρύθμιση της άλεσης, ναι μερικες φορες μπορει να το παρουσιάσει.
Συνήθως εχει ανασηκωθεί λιγο και το hopper οταν συμβαίνει αυτο, σφήνωσε το καλα ή βαλε και την μονωτική ταινια που εχει αναφερθει για να μην κουνιέται το hopper, και δεν θα το ξαναπαρουσιασει.

Άβαταρ μέλους
SimosCA
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Τρί Οκτ 22, 2013 10:45 pm
Μηχανή:: Delonghi EC155
2η Μηχανή:: Delonghi ECO310
Μύλος:: Ascaso mini-i2
Οι καφέδες μου:: Taresso Tigrato/Hausbrandt Academia

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από SimosCA » Πέμ Μαρ 06, 2014 2:21 pm

gianniskl έγραψε:Καλημέρα παιδιά... Χθες κατά την άλεση του καφέ παρατήρησα πως το λαστιχένιο περιστροφικό που έχει ο μύλος στο πλάι για τη ρύθμιση του πάχους κοπής γύριζε μόνο του, προφανώς λόγω κραδασμών, κατά την άλεση. Αυτό μόνο όταν υπήρχε μεγάλη ποσότητα καφέ, άρα και αντίσταση στα μαχαίρια... Το έχει παρατηρήσει κανείς; Τι θα μπορούσε να φταίει;

Off topic:
Μάλλον θύμωσε ο μύλος γιατί έχω μπει στη διαδικασία να ψάχνομαι για κάτι καλύτερο... :a026:
Γιαννη οπως ειπε και ο Victor εχει να κανει με την ολη κατασκευη.
πιο αναλυτικα αυτο συμβαινει οταν κατα το κοψιμο του κοκκου που μαγκωνη την ωρα της αλεσης,παρασερνεται το πανω μεγαλο γραναζι και γυριζει το hopper μαζι και η βιδα ρυθμισης.αυτο το φαινομενο το εχω δει εντονα οταν κοβω κοκκους αρκετα ψημενους που ειναι πιο σκληρη.
την λυση την ειπε ο Victor,προσωπικα εγω το αφηνω να γυριζει λιγο για να μην ζοριζω το εσωτερικο πλαστικο γραναζι,κατι σαν ειδος εκτονωσης δλδ.

gianniskl

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από gianniskl » Πέμ Μαρ 06, 2014 2:29 pm

Ευχαριστώ παιδιά... Η πλάκα είναι πως δεν το είχα παρατηρήσει παρόλο που έχω το μύλο αρκετό καιρό. Η απορία βέβαια είναι αν αυτό αλλάζει τη ρύθμιση που έχουμε κάνει στον εκάστοτε καφέ.... :a014:

Απάντηση