Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
leotzian
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Ιουν 10, 2013 7:52 pm
Όνομα: Λεωνίδας
Μηχανή:: Gaggia Classic (Pid)
Μύλος:: Ascaso i2 Mini Alum
2ος Μύλος:: Porlex Grinder
Οι καφέδες μου:: Single Origin Valcafe,Taf
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτης

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από leotzian » Σάβ Ιούλ 13, 2013 3:27 pm

Γιώργο γειά, δεν εννοώ τον εξωτερικό ρυθμιστή κάποιοι αναφέρουν ακόμα και 40 στροφές στον εξωτερικό ρυθμιστή για να πας στην περιοχή του espresso. Κάποιος φίλος σε αυτό το θέμα αναφέρει για το εσωτερικό γρανάζι και οχι τον εξωτερικό ρυθμιστή. Το βιδώνουμε τέρμα και το ξεβιδώνουμε 3,5 στροφές, εκανα την ερώτηση για να το σιγουρέψω, και μετά για μικρορύθμηση με το εξωτερικό. Δεν ξέρω αν ολοι οι μύλοι οταν φεύγουν απο το εργοστάσιο εχουν το μέσα γρανάζι στην ιδια θέση.

Tkin73
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τρί Απρ 30, 2013 9:45 pm
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Graef 80
Οι καφέδες μου:: Ανάλογα το βαλάντιο και τα κέφια!
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από Tkin73 » Σάβ Ιούλ 13, 2013 6:34 pm

Πάντως 40 στροφές ειναι υπερβολικό νούμερο αν πράγματι συμβαινει. Και οταν αλλάζεις καφε ή πειραματιζεσαι στο πάχος αλεσης πόσες αλλάζεις? και χώρις δια αθέμιτη το θεωρω μεγάλο μειονέκτημα . Μια συσκευη των 160-200 ευρω θα έπρεπε να είχε πρόβλεψη βαθμολόγησης. Δεν αγοράζεις συσκευη των 30-40 ευρω...

Άβαταρ μέλους
leotzian
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Ιουν 10, 2013 7:52 pm
Όνομα: Λεωνίδας
Μηχανή:: Gaggia Classic (Pid)
Μύλος:: Ascaso i2 Mini Alum
2ος Μύλος:: Porlex Grinder
Οι καφέδες μου:: Single Origin Valcafe,Taf
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτης

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από leotzian » Σάβ Ιούλ 13, 2013 6:48 pm

Διαβάζοντας σε πολλά forum ειναι value for money θέλει λίγο παίδεμα στήν αρχή αλλά μετά σε αποζημιώνει. ( Καλύτερα stepless και λίγο παίδεμα παρά με θέσεις και να μην εχει αρκετη ακρίβεια ) για τα λεφτά αυτά, 150-160 και οχι κατηγορίας vario με 3 φορές πάνω τιμή

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Ιούλ 13, 2013 7:10 pm

Λεωνίδα αυτό που ρωτάς, έπρεπε να είχε ξεκαθαριστεί μήνες, για να μην πω χρόνια, τώρα με τόσους κατόχους του μύλου εδώ στο forum. Ελλείψει στοιχείων, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις με τις 3.5 στροφές του φορέα από το σημείο "0" που ακουμπάν τα μαχαίρια.
Διάβασε και το παρακάτω μήπως σε βοηθήσει κάπως:
viewtopic.php?f=6&t=1849&start=10#p41099

@Θανάσης
Το θέμα έχει συζητηθεί εκτενώς. Από την στιγμή που ο μύλος είναι στην περιοχή κοψίματος για espresso οι αλλαγές κοψίματος, για παράδειγμα άμα αλλάξεις καφέ, είναι παιχνιδάκι. Μόνο στην αρχή είναι το "θέμα" (για να μην καταναλώνεται άσκοπα καφές) και γι αυτό ρωτάει ο Λεωνίδας.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
leotzian
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Ιουν 10, 2013 7:52 pm
Όνομα: Λεωνίδας
Μηχανή:: Gaggia Classic (Pid)
Μύλος:: Ascaso i2 Mini Alum
2ος Μύλος:: Porlex Grinder
Οι καφέδες μου:: Single Origin Valcafe,Taf
Τοποθεσία: Χανιά Κρήτης

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από leotzian » Σάβ Ιούλ 13, 2013 7:44 pm

Χρήστο δεν ξέρω αν ολοι αυτοί οι μύλοι ερχονται με την ιδια ρύθμηση εγω θα το ψάξω καλά, και οτι νέα εχω θα τα γράψω. Θα μαρκάρω το μέσα γρανάζι και (αφού βγάλω τον ατέρμονα) θα μετρήσω πόσες στροφές εχει μέχρι να τερματίσει, και πόσες μέχρι να βγεί, μετά θα το τερματίσω και θα ξεβιδώσω 3,5 στροφές και θά κάνω δοκιμή λίγο καφέ τον οποίο θα συγκρίνω με μεγενθυτικό φακό σε ασπρο χαρτί με τον ιδιο καφέ που εχω κόψει πρίν με τον χειροκίνητο porlex που ειναι κομμένος κατάλληλα, και παίρνω σωστές εκχυλήσεις, και ολα αυτά οσον αφορά το γρανάζι χωρίς να τον εχω βάλει στο ρεύμα και χωρίς να εχω κόψει καφέ.Τον παρήγγειλα από barista shop την Παρασκευή και θα τον εχω Δευτέρα με Τρίτη (ελπίζω) στην Κρήτη.
Οτι νέα εχω θα τα γράψω αναλυτικά.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Ιούλ 13, 2013 8:11 pm

Μακάρι Λεωνίδα να το ψάξεις λίγο παραπάνω το θέμα για να καταλήξουμε κάπου. Δεν έχει σημασία εάν έρχονται με διαφορετική ρύθμιση οι μύλοι γιατί αυτό που έχει σημασία είναι το πόσο χρειάζεται ο φορέας από το σημείο 0. Επίσης έτσι κι αλλιώς αυτή η ρύθμιση θα είναι για να είναι κάποιος στην περιοχή κοψίματος για espresso και όχι κάποιο ακριβές σημείο που αυτό έτσι κι αλλιώς εξαρτάται από τον καφέ και από τις παραμέτρους εκχύλισης που παρατηρείς.
Κατά την γνώμη μου, μαζί με την οπτική σύγκριση κάνε και εκχυλίσεις για να είσαι ακόμα πιο σίγουρος.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

nikp81

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από nikp81 » Σάβ Ιούλ 13, 2013 8:40 pm

Χρηστο νομίζω οτι εχει δοθει στο θεμα μια εκταση απο καποιους νεους κατοχους χωρις λογο..λιγο η ελλειψη εμπειριας ,λίγο η πρωτη επαφη με stepless μυλο και ..
Πας τα μαχαιρια στο σημειο 0 και μετα ξεβιδωνεις 2-3 στροφες ανάποδα..αν δεις οτι εισαι κοντα παιζεις με την μικρορυθμιση , αλλα σε περιπτωση που εισαι μακρυα ξεβιδωνεις η βιδωνεις τον πανω φορεα..η μικρορυθμιση ειναι για οταν αλλαζεις εσπρεσσο και μονο..
Εννοειται οτι οταν πας στο σημειο 0 δεν γινεται να ρυθμισεις με την μικρορυθμιση γιατι για να κανει μια πληρη περιστροφη ο φορεας μπορει να χρειαζεται 30 περιστροφες η μικρορυθμιση..
Και εξαλλου αυτη ειναι και η εννοια της μικρορυθμισης..
Αυτο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι οτι οταν μαθεις τον μυλο τοτε θα σε αφησει σιγουρα ευχαριστημενο..

strider19

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από strider19 » Κυρ Νοέμ 03, 2013 6:36 pm

Ουφ, μολις μπηκε η παραγγελια στο barista-shop :a049: . Αντε με το καλο να ερθει και εχω ηδη καποιες ιδεες για ενα ειδος βαθμονομησης.

Coffee Puck
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2013 11:29 am
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia Evolution
Μύλος:: Ascaso i-mini i-1
Οι καφέδες μου:: Sidamo-2 Hariti Ethiopia
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από Coffee Puck » Κυρ Νοέμ 03, 2013 11:12 pm

Καλώς να σου έρθει το μυλαράκι. Εχω τον i-mini i-1 απο τον Φεβρουάριο και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Τα μειονέκτηματα που εχω εντοπίσει είναι το clumping (το οποίο αντιμετωπίζω με ανακάτεμα του καφέ με ενα λεπτό σύρμα aka WEISS Distribution Technique πριν κουμπώσω το pf στο group) και η διασπορά αλεσμένου καφέ γύρω απο το μύλο είναι ενα θεματάκι για το οποίο ακόμα δεν εχω βρεί λύση.

strider19

Re: Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Δημοσίευση από strider19 » Κυρ Νοέμ 03, 2013 11:49 pm

Νομιζω οτι αυτα ειναι προβληματα που τα εχουν (σχεδον?) ολοι οι doserless μυλοι. Για την διασπορα, τουλαχιστον, στον porlex (που τον μετετρεψα σε doserless), το ελυσα κοβωντας το πατο απο ενα απο αυτα τα παιδικα γιαουρτια (αυτα με τη σοκολατα σε μπιλιες), και το μετετρεψα σε χωνι.

Απάντηση