Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
dimach
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 13, 2011 7:04 pm
Όνομα: Αχιλλέας
Μηχανή:: ECM Classika
Μύλος:: Timemore Sculptor78s
2ος Μύλος:: Ascaso I2 mini
Οι καφέδες μου:: round cup ,taf
Τοποθεσία: Βόλος-Θεσ/νικη

Re: Ascaso i-mini (i-3) - coffe grinder

Δημοσίευση από dimach » Τρί Απρ 05, 2011 3:29 pm

ok thanks φιλε :oneup:

yiannis2002s

Re: Ascaso i-mini (i-3) - coffe grinder

Δημοσίευση από yiannis2002s » Τρί Απρ 05, 2011 6:38 pm

smoothbore έγραψε:Ο εν λογο μυλος σιγουρα κάνει δουλειά που σε φτάνει ως ενα σημείο με κάποιους συμβιβασμούς στον τροπο λειτουργείας αφού οι περισσότεροι κάτοχοι έχουν ενα "θεμα" οταν προκειται να αλλάξουν ρυθμιση λογο αλλαγής blend .
Ολο το θεμα δηλαδη ειναι στην αλλαγη ρυθμισης οταν βαζουμε διαφορετικους καφεδες?
Eιναι τοσο δυσκολο ωστε να βρεθει σε καθε καφε το ''σωστο'' κοψιμο? Σε αλλους μυλους πως ειναι πιο ευκολη αυτη η διαδικασια? Απ'οσο εχω διαβασει εδω ολα θελουν το ''ψαξιμο'' τους και τιποτα δεν γινεται αυτοματα....

smoothbore

Re: Ascaso i-mini (i-3) - coffe grinder

Δημοσίευση από smoothbore » Τρί Απρ 05, 2011 7:17 pm

Αυτό ειναι .....ένα απο τα θεματα , δεν ειναι το μονο, αλλά τυγχάνει επειδή εχει να κάνει με την λειτουργικότητα να καταντάει λιγο σπαστικό ιδιως οταν αλλάζεις καφεδες σπεσιάλιτυ που θες να απολαύσεις την καθε ριξιά (shot).
Σε άλλους μυλους ναι ειναι πιο ευκολη η διαδικασία και οχι μονον.
Ενας μυλος με μοτερ 250 w και μεγαλυτερα μαχαιρια δεν δυσκολευεται το ιδιο και μπορει πιο ευκολα να παραγει εργο, να εχει και πιο ομοιόμορφο κόψιμο κ.λ. κ.λ.π.
Θα μου πεις ειναι τοσο μεγάλες οι διαφορές ;
Εξαρτάται τον χρηστη , για κάποιους ειναι μεχρι και τεράστιες .

Για παράδειγμα
Αν ασ πουμε αντιμετωπίζεις το αυτοκινητο σαν βροχοσκέπαστρο που το παιρνεις απλά να πας στην δουλειά σου οταν βρεχει η κάνει απεργία, κ.λ.π. δεν αντιλαμβάνεσαι ιδιαίτερες διαφορές και αρετές ανάμεσα σε διαφορετικά και φθηνά αυτοκίνητα , μέχρι που μπορει ουτε να σ'ενδιαφέρει.
Οταν όμως το θες για μακρινά ταξιδια και τα κάνεις και συχνά, οι απαιτησεις σου οχι μονο αυξάνονται αλλά γινονται και πολύ συγκεκριμένες .
Το οτι ολα 4 ροδες εχουν , δεν βρεχεσαι οταν χαλάει ο καιρός και μπορουν να σε μεταφέρουν απο το ενα σημειο στο άλλο δεν σημαινει οτι ειναι ισα κι όμοια, σωστά;

yiannis2002s

Re: Ascaso i-mini (i-3) - coffe grinder

Δημοσίευση από yiannis2002s » Τρί Απρ 05, 2011 10:21 pm

Στο παραδειγμα που δινεις οι διαφορες ειναι τεραστειες!
Ενα αυτοκινητο πολης με ενα 2λιτρο+ για ταξιδια, μην πω ενα smart με ενα 2λιτρο+

Στην παραγωγη για 2-3 καφεδες ημερησίως ομως ειναι τοσο μεγαλες? Γιατι δεν νομιζω κανεις απο εδω να κοβει πανω απο 5 καφεδες/μερα εκτος και αν εχει μαγαζι Cafe......

Αν ο i3 mini ειναι ανεπαρκης, τι θα προτεινες???

Άβαταρ μέλους
dalas
Δημοσιεύσεις: 387
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2010 2:53 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Ascaso i-mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro, La Margarita (Taf roast)
Τοποθεσία: Athens

Re: Ascaso i-mini (i-3) - coffe grinder

Δημοσίευση από dalas » Τρί Απρ 05, 2011 10:27 pm

Πάρε έναν Mazzer Robur για να μην έχεις πρόβλημα με τα αμορτισέρ...

υ.γ. μια χαρά είναι ο i-mini
A good coffee does not require milk, a bad one does not deserve it - Guatemala saying.

smoothbore

Re: Ascaso i-mini (i-3) - coffe grinder

Δημοσίευση από smoothbore » Τετ Απρ 06, 2011 12:42 am

Οπως ειναι καλά για τον καθεναν , μια χαρά ειναι και ο mini όπως μια χαρά ειναι και ο MM και ο MDF και ο baratza .

yiannis2002s έγραψε:Στο παραδειγμα που δινεις οι διαφορες ειναι τεραστειες!
Για κάποια άτομα που γνωριζω , ειναι οντως τεράστιες , αλλά εχουν ή πολλά χλμ. στο εσπρεσσοκοντερ τους ή πολλές απαιτήσεις ή και τα δυο.
yiannis2002s έγραψε: Αν ο i3 mini ειναι ανεπαρκης, τι θα προτεινες???
Δεν ειπα οτι ειναι ανεπαρκής ,ειπα οτι σε πάει μεχρι κάπου με κάποιους συμβιβασμους και εξαρτάται πάντα απο τον χρηστη.
Εγώ το πρωτο που προτινω ειναι οχι βιασυνη με τον μυλο , ο καθενας ομως ειναι ο καθένας και εχει τις αποψεις του και δεν το εχει και σε τιποτα αυριο μεθαυριο να τις αναθεωρήσει ,ουτε ο πρωτος θα ειναι ουτε ο τελευταίος .

ΥΓ
Αντιστοιχα προιοντα καλώς και εχουν και πρεπει να εχουν την θεση τους στη αγορά και δεν αμφιβάλω οτι μπορει να εξυπηρετουν πολύ κοσμο , στο σπιτι μου όμως δεν θα τον εβαζα ,ουτε αυτον ουτε κατι παρεμφερές .
Ειμαστε σε ενα φορουμ που ασχολειται τοσο με τον εσπρέσσο σαν καφέ οσο και με το hardware και δοξα το Θεο οι περισσότεροι αντιλαμβανομαστε τουλάχιστον σε πια κατευθηνση πάνε τα πράγματα ,ασχετα αν μπορουμε να τα ακολουθησουμε η οχι.
Οι περισσοτεροι newbies ξεκινάνε έχοντας στην κατοχή τους μια gaggia που μοιραία κάποια στιγμη θέλει αναβάθμιση για να πας πιο κάτω ,σωστά;
Ποιος ο λογος λοιπον να φορτωθει με το καλημερα και ενα μυλο ενω καλα καλα δεν έχει φτιάξει π.χ. ουτε ενα κιλο καφέ;
Επειδή εχει φθηνά και ειναι σε προσφορά , επειδή κανει την δουλειά του , επειδή τον εχουν πολλοί ή για να μπορει να πιει σπεσιάλιτυ;
Μπορει να ειναι αναγκαιος ο μυλος αλλά μερικά εκατομυρια εκει εξω εχουν διαφορετική άποψη και βολευονται μια χαρα ή απο καφεκοπτεια ή απ τα σουπερ μαρκετ και ειναι ικανοποιημένοι ,γιατι πρεπει να εχουν άδικο η να τους κατηγορήσω;
Ετσι τους αρεσει ετσι βολευονται μεγεια τους με χαρα τους .
Τουτοιοτρόπως λοιπόν για μενα ο μπαγλαμας δεν θα γινει ποτε μπουζούκι οσο και να του μοιάζει ,όπως και για να γινει κάποιος καλος βιολιστής δεν ειναι απαραιτητο να εχει stradivarius (Mazzer Robur και σια ομικρον εψιλον).
Ταλεντο εξασκηση και μουσικο αυτι θελει ,τα υπόλοιπα ερχονται μονα τους .

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Ascaso i-mini (i-3) - coffe grinder

Δημοσίευση από Christos » Τετ Απρ 06, 2011 1:19 am

Τα ερώτηματα είναι:

Εχει καμιά διαφορά ο i-mini (i2) με τον i-2; Η απάντηση είναι απ΄ότι φαίνεται μόνο η εξωτερική κάσα. Μηχανισμοί, μοτερ, κτλ είναι τα ίδια.

Είναι κατάλληλος για espresso; Ναι σαφέστατα είναι.

Είναι η τιμή καλή; Προσωπικά πιστεύω πως είναι.

Δεν έχω χρήματα, τι προτείνετε, καφεκοπτείο ή να τον αγοράσω; Η λύση του καφεκοπτείου στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν είναι εφικτή. Εξαρτάται πρωτίστως που διαμένεις. Αγοράζεις τον i-2 ή τον i-mini και ξεκινάς να έχεις την δυνατότητα παρασκευής πραγματικού espresso άμεσα και δεν πετάς από εδώ και εκεί τα χρήματα σου δοκιμάζοντας προαλεσμένο καφέ που την επόμενη θα έχει χάσει το μεγαλύτερο μέρος των χαρακτηριστικών του.

Με πιάνει η νόσος της αναβαθμισίτιδας (συχνή λοίμωξη στα μέλη ενός forum). Έχω πετάξει τα λεφτά μου; Στα δύο χρόνια θα έχεις χάσει το μισό της αξίας του, άρα 80 ευρώ, λιγο παραπάνω απ΄ότι οι υαλοκαθαριστήρες σε ένα συγχρόνο 1400άρι αυτοκίνητο, αξίζει να το συζητάμε;

YΓ Το i3 πως προέκυψε στον τίτλο; στο site της ascaso δεν υπάρχει καμία αναφορά.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

νικολας

Re: Ascaso i-mini (i-3) - coffe grinder

Δημοσίευση από νικολας » Τετ Απρ 06, 2011 1:28 am

μυλος δικος σου να'ναι κι οτι να'ναι!
εγω αυτο πιστευω

μια θεικη εκχυλιση απο μια ξυνη αποτυχημενη, που την βλεπουν οι ronson κλπ και γελουν :mrgreen: απεχει 3-4 μερες (ισως και λιγο παραπανω) με κομμενο καφε απο καφεκοπτειο και ας ειναι και φρεσκοκαφουρδισμενος σε σχεση με καφεκοπτεια που δεν ξερεις απο ποτε εχουν εκει στα βαζα τα σπυρια.
ακομα και αν την πρωτη μερα εχεις υπεροχη εκχυλιση με κομμενο απο καφεκοπτειο καφε, 5-6 μερες μετα, θα εισαι μες την ξυνιλα! ποσο μαλλον αν απο την πρωτη μερα στον εχουν κοψει χοντρυτερα απο οσο πρεπει

μονο ο δικος σου μυλος θα σου δωσει την ευκαιρια να ανεβεις σε κοπη καθως παλιωνει για να μην σου βγει σε 10-15 δευτερολεπτα το φλυτζανι και σε κανει να βλαστημισεις την ωρα που αγοραζες non-presured μηχανη

Άβαταρ μέλους
dimach
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 13, 2011 7:04 pm
Όνομα: Αχιλλέας
Μηχανή:: ECM Classika
Μύλος:: Timemore Sculptor78s
2ος Μύλος:: Ascaso I2 mini
Οι καφέδες μου:: round cup ,taf
Τοποθεσία: Βόλος-Θεσ/νικη

Re: Ascaso i-mini (i-3) - coffe grinder

Δημοσίευση από dimach » Τετ Απρ 06, 2011 1:49 am

Christos έγραψε:Τα ερώτηματα είναι:

Εχει καμιά διαφορά ο i-mini (i2) με τον i-2; Η απάντηση είναι απ΄ότι φαίνεται μόνο η εξωτερική κάσα. Μηχανισμοί, μοτερ, κτλ είναι τα ίδια.

Είναι κατάλληλος για espresso; Ναι σαφέστατα είναι.

Είναι η τιμή καλή; Προσωπικά πιστεύω πως είναι.

Δεν έχω χρήματα, τι προτείνετε, καφεκοπτείο ή να τον αγοράσω; Η λύση του καφεκοπτείου στις περισσότερες των περιπτώσεων δεν είναι εφικτή. Εξαρτάται πρωτίστως που διαμένεις. Αγοράζεις τον i-2 ή τον i-mini και ξεκινάς να έχεις την δυνατότητα παρασκευής πραγματικού espresso άμεσα και δεν πετάς από εδώ και εκεί τα χρήματα σου δοκιμάζοντας προαλεσμένο καφέ που την επόμενη θα έχει χάσει το μεγαλύτερο μέρος των χαρακτηριστικών του.

Με πιάνει η νόσος της αναβαθμισίτιδας (συχνή λοίμωξη στα μέλη ενός forum). Έχω πετάξει λεφτά μου; Στα δύο χρόνια θα έχεις χάσει το μισό της αξίας του, άρα 80 ευρώ, λιγο παραπάνω απ΄ότι οι υαλοκαθαριστήρες σε ένα συγχρόνο 1400άρι αυτοκίνητο, αξίζει να το συζητάμε;

YΓ Το i3 πως προέκυψε στον τίτλο; στο site της ascaso δεν υπάρχει καμία αναφορά.
Χρηστο η απαντηση σου με καλυψε πληρως και να προσθεσω για τα παραπανω, οτι δεν μπορουμε να εχουμε ολοι ferrari αλλα αγοραζουμε το δικο μας (βολικο)αυτοκινητο και δεν μετακινουμαστε με το αστικο μεχρι να παρουμε ferrari .Ετσι δεν ειναι ή κανω κανενα λαθος ??

νικολας

Re: Ascaso i-mini (i-3) - coffe grinder

Δημοσίευση από νικολας » Τετ Απρ 06, 2011 2:07 am

και εγω αυτο καταλαβα.
επιπλεον, ο χωρος του οικιακου εσπρεσσο ειναι σε ανοδο και θα ειναι για μερικα χρονια ακομα πιστευω.
δειτε, καθε μερα , σιγα σιγα ολο και περισσοτερα μελη γραφονται στο φορουμ
πριν 2 χρονια ουτε φορουμ δεν υπηρχε, ουτε καν στοιχειωδεις γνωσεις.

αυτο σημαινει οτι ο,τι ωρα θελεις πουλας τον μυλο σου στο μελλον, δεν προκειται να τον κοιτας αμανατι που λεμε.
η αγορα θα κανει χρονια να δειξει τα πρωτα σημεια κορεσμου! (ουτε καν ολοκληρωμενη αντιπροσωπευση για μηχανες Ε61 δεν υπαρχει ακομα στην ελλαδα, και αν μερικοι φερνουν καποιες τετοιες μηχανες, ζητανε ακομα τα μαλλια της κεφαλης τους)

και πραγματι, στεπλες μυλο και μαλιστα τον συγκεκριμενο, με 80 ευρω τον δινεις για πλακα

Απάντηση