Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
mx1001

Re: Ascaso i-mini (i-3) - coffe grinder

Δημοσίευση από mx1001 » Κυρ Ιουν 13, 2010 12:47 am

Το ίδιο και στην Μorris . Σε περίπτωση εκτάκτου ανάγκης αναγκάζομαι να βγαλω το καπάκι , για να δω τα μαρκαρίσματα που εχω βαλει στο μεγάλο εσωτερικό γρανάζι .
Καλο πάντως το μικρομετρικό .

Costas

Re: Ascaso i-mini (i-3) - coffe grinder

Δημοσίευση από Costas » Κυρ Ιουν 13, 2010 1:13 am

mx1001 έγραψε:Το ίδιο και στην Μorris . Σε περίπτωση εκτάκτου ανάγκης αναγκάζομαι να βγαλω το καπάκι , για να δω τα μαρκαρίσματα που εχω βαλει στο μεγάλο εσωτερικό γρανάζι .
Καλο πάντως το μικρομετρικό .
Έχει άπειρες στροφές..!Στο πολύ περίπου και κατά προσέγγιση,μετά από απανωτές δοκιμές που είχα κάνει με τον aldi,μισή στροφή αντιστοιχεί σε 1'' στην εκχύλιση.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Ascaso i-mini (i-3) - coffe grinder

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Ιουν 13, 2010 8:51 am

Απ' ότι καταλαβαίνω εδώ έχουμε να κάνουμε με ακόμα ένα σχεδιαστικό ατόπημα των κατασκευαστών μύλων για οικιακή χρήση. Άμα αλλάζεις ποικιλία καφέ, ή τεχνική παρασκευής καφέ, θα πρέπει να πετάς μεγάλες ποσότητες μέχρι να βρεθεί η σωστή ρύθμιση. Θα πρέπει με κάποιο τρόπο να βάλουν μετρητή στροφών ή να βρουν κάποιο τρόπο ώστε να υπάρχουν steps και μικρομετρική ρύθμιση ανάμεσα σε αυτά.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

mx1001

Re: Ascaso i-mini (i-3) - coffe grinder

Δημοσίευση από mx1001 » Κυρ Ιουν 13, 2010 12:25 pm

Christos έγραψε:Απ' ότι καταλαβαίνω εδώ έχουμε να κάνουμε με ακόμα ένα σχεδιαστικό ατόπημα των κατασκευαστών μύλων για οικιακή χρήση. Άμα αλλάζεις ποικιλία καφέ, ή τεχνική παρασκευής καφέ, θα πρέπει να πετάς μεγάλες ποσότητες μέχρι να βρεθεί η σωστή ρύθμιση. Θα πρέπει με κάποιο τρόπο να βάλουν μετρητή στροφών ή να βρουν κάποιο τρόπο ώστε να υπάρχουν steps και μικρομετρική ρύθμιση ανάμεσα σε αυτά.
Ναι ετσι ειναι . Για την Morris δε γίνεται λόγος και μονο που καταφερα το mod αθλος ειναι . Αλλα για την Ascaso θα μπορουσαν να βαλουν ενα συστημα όπως τα παλια ράδιο am/fm με την 'βελόνα' .

mx1001

Re: Ascaso i-mini (i-3) - coffe grinder

Δημοσίευση από mx1001 » Κυρ Ιουν 13, 2010 7:00 pm

Ενα ακόμα πρόβλημα που συναντώ στην μικρομετρική ρύθμιση της Morris και ίσως να ισχύει και σε άλλες , είναι η 'ανοχη' των γραναζιών .

Εαν δηλαδή πάω +12 στροφές για να παω από το κοψιμο Α στο κοψιμο Β , δε σημαινει οτι αμα παω -12 θα ξαναερθω στο Α (πρεπει να δωσω -12,5 η κάτι τέτοιο) . Μαλλον καταλαβατε τι ενοώ .

Costas

Re: Ascaso i-mini (i-3) - coffe grinder

Δημοσίευση από Costas » Κυρ Ιουν 13, 2010 7:39 pm

Στον ascaso δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο.Η διαφορά που μπορεί να δημιουργείται πιθανόν να οφείλεται και στο ότι κάθε στροφή που γυρνάμε στα τυφλά, μπορεί να μην είναι 1 στροφή αλλά 0,9 ή 1,1 ας πούμε..Αντί για 10 στροφές για παράδειγμα ,πιστεύω άνετα μπορεί να είναι 9,5.
Christos έγραψε:Άμα αλλάζεις ποικιλία καφέ, ή τεχνική παρασκευής καφέ, θα πρέπει να πετάς μεγάλες ποσότητες μέχρι να βρεθεί η σωστή ρύθμιση.
Αν αλλάξω καφέ,2-3 δοκιμές(~50 gr) θα χρειαστούν...
Πρέπει να βρω κάποια πατέντα...

mx1001

Re: Ascaso i-mini (i-3) - coffe grinder

Δημοσίευση από mx1001 » Δευ Ιουν 14, 2010 4:44 am

Οχι ενοώ οτί το κουμπί σε μια γκάμα πχ 45 μοίρες μπορεί να μην κάνει τίποτα , είναι αναίσθητο .

Πχ το στιβεις μια στροφή αριστερά . Αν το στρίψεις ξανα 45 μοιρες δεξια δεν κανει τιποτα (δεν εχει βρει το αντιστοιχο γραναζι) . Μετα τις 45 δουλευει κανονικα . Τωρα αυτο το 45 αλλες μερες ειναι 30 αλλες 60 ...

Εαν δεν βλεπεις ταυτοχρονα και το εσωτερικο μεγάλο γραναζι (ανοικτο καπακι) ισως να μην καταλαβαινεται η διαφορά .
download/file.php?id=236&mode=view

Costas

Re: Ascaso i-mini (i-3) - coffe grinder

Δημοσίευση από Costas » Τετ Ιουν 16, 2010 1:40 pm

mx1001 έγραψε:Οχι ενοώ οτί το κουμπί σε μια γκάμα πχ 45 μοίρες μπορεί να μην κάνει τίποτα , είναι αναίσθητο .

Πχ το στιβεις μια στροφή αριστερά . Αν το στρίψεις ξανα 45 μοιρες δεξια δεν κανει τιποτα (δεν εχει βρει το αντιστοιχο γραναζι) . Μετα τις 45 δουλευει κανονικα . Τωρα αυτο το 45 αλλες μερες ειναι 30 αλλες 60 ...

Εαν δεν βλεπεις ταυτοχρονα και το εσωτερικο μεγάλο γραναζι (ανοικτο καπακι) ισως να μην καταλαβαινεται η διαφορά .
download/file.php?id=236&mode=view
Κατάλαβα τι εννοείς...όμως είναι λόγω φθοράς με την πάροδο του χρόνου ή εξ' αρχής δεν ''σκαλώναν'' αμέσως τα γρανάζια και συνεπώς χρειαζόταν κάποιες μοίρες ακόμα?

Άβαταρ μέλους
dimach
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 13, 2011 7:04 pm
Όνομα: Αχιλλέας
Μηχανή:: ECM Classika
Μύλος:: Timemore Sculptor78s
2ος Μύλος:: Ascaso I2 mini
Οι καφέδες μου:: round cup ,taf
Τοποθεσία: Βόλος-Θεσ/νικη

Re: Ascaso i-mini (i-3) - coffe grinder

Δημοσίευση από dimach » Τρί Απρ 05, 2011 2:21 am

Ηθελα να ρωτησω αν ο ascaso mini εχει τα ιδια χαρακτηριστικα με τον i2 (πλην μεγεθους) και αν ειναι καλη η τιμη 160E απο το barista-shop.gr.
Ποιος απο τους δυο ειναι γενικα πιο ακριβος ο i2 ή ο i mini ?
Αξιζει τελικα η αγορα του i mini στα 160Ε ?

smoothbore

Re: Ascaso i-mini (i-3) - coffe grinder

Δημοσίευση από smoothbore » Τρί Απρ 05, 2011 10:53 am

Tα ιδια χαρακτηριστικά εχουν και θεωρητικά ο I2 ειναι ο ακριβότερος απο τους δυο.
Το αν αξιζει σαν αγορά εξαρτάται απο τις απαιτήσεις του καθενός και τον τροπο που προσεγγιζει τον καφέ και την παρασκευή του.
Για κάποιους is just a facken coffee για άλλους ειναι ( η γινεται στην πορεία) κάτι παραπάνω .
Ο εν λογο μυλος σιγουρα κάνει δουλειά που σε φτάνει ως ενα σημείο με κάποιους συμβιβασμούς στον τροπο λειτουργείας αφού οι περισσότεροι κάτοχοι έχουν ενα "θεμα" οταν προκειται να αλλάξουν ρυθμιση λογο αλλαγής blend .
Εγώ προσωπικά ανηκω σε αυτους που προτιμουν - by far - να συμβιβαστουν με την λυση καφεκοπτείο (για ενα διάστημα ) και να αποκτησουν εναν μυλο trouble free παρα να συμβιβάζομαι εσαεί ή να αναγκαστω να ξαναπληρώσω κάτι που το πηρα "για αρχή να κάνω την δουλειά μου ".
Υπόψην οτι ο "τέλειος μυλος " δεν υπάρχει , υπάρχει αυτος που μου κάνει καλυτερα την δουλειά που εγώ θελω ,so it's up to you.

Απάντηση