Ascaso i-mini (i2) - coffee grinder

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
smoothbore

Re: Ascaso i-mini (i-3) - coffe grinder

Δημοσίευση από smoothbore » Τετ Απρ 06, 2011 9:05 am

dimach έγραψε: οτι δεν μπορουμε να εχουμε ολοι ferrari αλλα αγοραζουμε το δικο μας (βολικο)αυτοκινητο και δεν μετακινουμαστε με το αστικο μεχρι να παρουμε ferrari .Ετσι δεν ειναι ή κανω κανενα λαθος ??
Ναι κανεις λαθος και μάλιστα σκεφτεσαι σαν χαρακτηριστικός αντιπρόσωπος της Ελληνικής φυλής .
Απο το χιλιαρακι το κορεατικο που θες να πάρεις να κανεις την δουλειά σου το επομενο σου βημα θα ηταν να πας κατευθείαν στην Φεράρι και επειδή ξερεις οτι δεν θα πας ποτε , το χρησιμοποιεις και σαν δικαιολογία .
Δεν ηξερα οτι ολοι οι κάτοχοι, Rocky , Anfim ,Macap ,Mazzer εσω μεσα ανήκουν στην ελιτ της καφεκοπτικης κινησης .
Και αν τα 80 ευρω αυριο μεθαυριο ειναι 2 ή ολοι οι υαλοκαθαριστηρες , δεν καταλαβαινω γιατι τα 100-120 που μπορει να δωσει λιγο αργοτερα για κατι καλυτερο αντιστοιχουν σε ολοκληρο το αυτοκίνητο .


ΥΓ
Νικόλα σε λιγο καιρο θα εχω και εναν Rancilio MD50 πληρη ανακαινισμένο με μαχαιρια ρουλεμαν , μήπως μπορεις να μου προτινεις μια τιμη να τον δωσω για πλάκα ;

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Ascaso i-mini (i-3) - coffe grinder

Δημοσίευση από Christos » Τετ Απρ 06, 2011 9:19 am

Πιστεύω ότι οι προσωπικές απόψεις και οι διαφορετικές προοπτικές έχουν εκφραστεί επαρκώς οπότε ας συνεχίσουμε σύμφωνα με τον τίτλο.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Ορέστης123

Re: Ascaso i-mini (i-3) - coffe grinder

Δημοσίευση από Ορέστης123 » Τετ Απρ 06, 2011 9:45 am

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω με τον φιλο απο την Λαμια που κρινει τους παντες και τα παντα ειναι γιατι εσυ που λες οτι δεν συμβιβαζεσαι με φθηνους μυλους πηγες και πηρες τον macap.Και μην μου πεις οτι ειναι ο τελειος μυλος ή ο μυλος που πιο πανω δεν παει...σιγουρα πιο ακριβος υπηρχε και σιγουρα καλυτερος απο αυτον.Γιατι συμβιβαστηκες μ αυτη την λυση και δεν πηρες τον mazzer που στην εθνικη 300ριζει????
Οποτε φιλε μου οτι λες και κραζεις τους αλλους για τις φθηνες αγορες τους τα ιδια μπορει να πει καποιος και για τις δικες σου επιλογες...
σιγουρα Ferrari στις μηχανες και στους μυλους υπαρχουν αλλα απ οτι βλεπω στον προφιλ σου δεν τις εχεις οποτε χαλαρωσε γιγαντα...

νικολας

Re: Ascaso i-mini (i-3) - coffe grinder

Δημοσίευση από νικολας » Τετ Απρ 06, 2011 10:12 am

smoothbore έγραψε:
dimach έγραψε: ΥΓ
Νικόλα σε λιγο καιρο θα εχω και εναν Rancilio MD50 πληρη ανακαινισμένο με μαχαιρια ρουλεμαν , μήπως μπορεις να μου προτινεις μια τιμη να τον δωσω για πλάκα ;
καλημερα παιδια!
αυτο σμουθ ειναι θεριο :worthy:
αλλα παραλληλα ειναι και "ειδικο μοντελο" καθως δεν χωρα κατω απο τα πανω ντουλαπια του παγκου μιας μεσης κουζινας και παραλληλα οι :waf: . θα μας το φεςρουν καπελο :lol:

ειναι σαν να παρεις μερσεντες τζιπ G . εξαιρετικο τζιπ, κορυφαιο για τη δουλεια του αλλα δυσκολα πουλιεται καθως απευθυνεται μονο σε επαγγελματιες.
μερικα πραγματα ειναι για εμας τους ιδιους , για το χομπυ μας, που το πληρωνουμε ενω ξερουμε οτι δεν θα παρουμε πισω τα λεφτα μας.
και το ξερεις καλα αυτο.

εχεις δικιο που λες οτι ο καλος μυλος αξιζει περισσοτερο απο μια καλη μηχανη και οτι πρεπει να ειναι η πρωτη προτεραιοτητα. αλλα αν ο αλλος δεν εχει το ποσο που χρειαζεται για κατι καλο, μπορει και με ενα φτηνο μυλο να κανει δουλεια του. και σιγουρα πας πιο ανετα με ενα μικρο 1400 αρι αμαξι στη δουλεια σου (ascaso, mdf κλπ) παρα με το λεωφορειο (καφεκοπτειο) ;)

δεν ξερω κιολας, μπορει να κανω λαθος, αλλα εγω ετσι το βλεπω...

χρηστο εχεις δικιο ας μεινεi το θεμα για τον ascaso και μονο

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Ascaso i-mini (i-3) - coffe grinder

Δημοσίευση από Christos » Τετ Απρ 06, 2011 10:49 am

Έκανα μια προσπάθεια Νικόλα αλλά εσείς είσαστε αχαλίνωτοι. :lol: Δεν πειράζει όμως, έχω χρόνο σήμερα, έκανα καφεδάκι, και έτσι έχω υλικό για διάβασμα. Με την ευκαιρία, πολύ καλό το σχόλιο σου αναφορικά με την ανάλυση της αγοράς και του μη κορεσμού της.

Οπότε πάμε πάλι πίσω στο θέμα μας.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

giorgos.b

Re: Ascaso i-mini (i-3) - coffe grinder

Δημοσίευση από giorgos.b » Παρ Απρ 29, 2011 11:33 am

Τελικά μετά από λίγο καιρό παίδεμα με τον krups μύλο που είχα και την Gaggia Baby, αποφάσισα να πάρω άλλο μύλο για να βρω την ησυχία μου, και κατέληξα στον i2-mini (γιατί στο θέμα γράφεται i-3???)
Τον πήρα από barista-shop.gr (άψογη εξυπηρέτηση!), σε μαύρο χρώμα, και είναι, όπως ειπώθηκε και σε άλλο θέμα, η "έκδοση" με τον timer.
Μετά από αρκετές δοκιμές για να τον φερω στα ίσια του (γύρισα περίπου 35 στροφές προς λεπτότερο κόψιμο για το κόψιμο που ήθελα), νομίζω ότι έχω το απλό πράγμα που ήθελα: να φτιάχνω 2 καφέδες με τις ίδιες συνθήκες και βγαίνουν ίδιοι...

Ο timer δεν μου φαίνεται και πολύ βολικός. Ορίζεται μεταξύ 8 και 60 δευτερολέπτων αλλά είναι λίγο ενοχλητικό να μην μπορείς να σταματήσεις το κόψιμο τη στιγμή που θέλεις...
Ξέρει κανείς αν υπάρχει απλός τρόπος που να τον απενεργοποιεί;

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ascaso i-mini (i-3) - coffe grinder

Δημοσίευση από Y.V » Παρ Απρ 29, 2011 12:02 pm

:a014: Και γιατί δεν τον ρυθμίζεις να σταματάει την στιγμή που πρέπει, όπως είναι η λογική χρήση του;

giorgos.b

Re: Ascaso i-mini (i-3) - coffe grinder

Δημοσίευση από giorgos.b » Παρ Απρ 29, 2011 12:55 pm

y.v έγραψε::a014: Και γιατί δεν τον ρυθμίζεις να σταματάει την στιγμή που πρέπει, όπως είναι η λογική χρήση του;
Προφανώς και είναι αυτή η λογική χρήση του, απλά:
1) Αν αλλάζω καφέ θα πρέπει να ρυθμίζω και τον timer στο χρόνο που χρειάζεται για να βγάλει τα γραμμάρια που θέλω;
2) Όταν κόβει όλη τη δόση του καφέ με τη μία, ο καφές μαζεύεται στη μία "άκρη" στο καλαθάκι κάνοντας "βουναλάκι" με συνέπεια να πέφτει καφές και να λερώνει.... Θα προτιμούσα να τον κόβω σε δύο δόσεις, ώστε ενδιάμεσα να χτυπάω το pf και να ισορροπεί...
Προφανώς και μπορω πάλι να βαλω το χρόνο στο μισό, και δεν είναι κανένα σπουδαίο θέμα, απλά θα προτιμούσα να υπήρχε η δυνατότητα απενεργοποίησης και απλά όταν απομακρύνεις το pf από το κουμπάκι να σταματάει...

Άβαταρ μέλους
Sandman
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 19, 2010 10:26 am
Όνομα: Ερμης
Μηχανή:: ECM Barista
Μύλος:: Mahlkonig Vario
2ος Μύλος:: Rancilio MD 50
Οι καφέδες μου:: San Pedro, Estate Blend
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Ascaso i-mini (i-3) - coffe grinder

Δημοσίευση από Sandman » Παρ Απρ 29, 2011 1:00 pm

Συμφωνω με τον Γιωργο, ειναι καλο να εχεις ευελιξια με τον χρονο κοψιματος. Μου φαινεται χαζο να μην εχει η συσκευη μια ρυθμιση για να τον βγαζει εκτος.

Ειδαλλως.. σφυρακι.. :a016:

Άβαταρ μέλους
Georgesod
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Κυρ Απρ 17, 2011 3:23 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Silvia v3
Μύλος:: Mahlkoenig Vario
Οι καφέδες μου:: Fazenda do Sertao
Τοποθεσία: In the country

Re: Ascaso i-mini (i-3) - coffe grinder

Δημοσίευση από Georgesod » Παρ Απρ 29, 2011 1:00 pm

Δηλαδή δεν υπάρχει η δυνατότητα να τον παρακάμψεις ε; Μμ... άσχημο αυτό :a014:

Απάντηση