Sozen χειροκίνητος μύλος

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Sozen χειροκίνητος μύλος

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Σάβ Μάιος 11, 2013 8:42 pm

Artisti έγραψε:Επειδή το έχω και εγώ θα έλεγα ότι για Ελληνικό δεν κάνει γιατί την πούδρα του Ελληνικού δεν μπορεί να τη βγάλει.
Ο Τούρκικος καφές δεν είναι τόσο λεπτοκομμένος όσο ο Ελληνικός και για αυτόν είναι φτιαγμένος αυτός ο μύλος.
Για εσπρέσο κάνει επίσης γιατί με τη βίδα που έχει για ρύθμιση μπορείς να πάρεις τόσο λεπτοκομμένο καφέ που να σου μπουκώσει την μηχανή αλλά να κόψεις και μόκα για μπρίκι άνετα.
Έχει όλο το εύρος του κοψίματος εσπρέσο δηλαδή αλλά η δυσκολία είναι στη ρύθμιση που είναι με το μάτι και θέλει εμπειρία με τον μύλο αυτόν.

Ο Porlex είναι καλύτερος αλλά κάνει τα διπλά και εδώ το βασικό κριτήριο ήταν η τιμή.

Τον γεροΣοζέν οι Τούρκοι τον θεωρούν κάτι σαν εθνικό τους κεφάλαιο:
http://www.tarihidegirmencisozen.com/hurriyet

https://www.youtube.com/watch?feature=p ... x9y4#t=92s
https://www.youtube.com/watch?v=VIruTkcD1d4
Αν είδες έγραψα πως ''κάτι κάνει''.
Δεν έχω πρόβλημα με το κόψιμο γιατί πούδρα μια χαρά μου βγάζει.Πιο πολύ με ενοχλεί οτι αργεί να κόψει για Ελληνικό.
Με τον μύλο γενικά δεν έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος και λόγω ποιότητας κατασκευής.Πιο πολύ μου κάνει για διακοσμητικός.
Γρέζια πολλά,σκαλώματα των μαχαιριών στην πιο λεπτή ρύθμιση αλλά το κυριότερο ο τζόγος που έχει ο άξονας στο επάνω μέρος που συγκρατείται.
Έχω έναν αρχαίο ίδιου τύπου με τα ίδια ελαττώματα.Σιγά σιγά ο τζόγος μεγάλωσε γιατί φαγώθηκε το εσωτερικό της λάμας λόγω του τζόγου και όπως το βλέπω με την συχνή χρήση θα αποκολληθεί η λάμα απο το κυρίως σώμα όπως και στον παλιό που έχω.
http://www.youtube.com/watch?v=-kR39TtfgBY

Νομίζω πως οι Αμερικάνοι τον έχουν υπερεκτιμήσει.
Όσο για τους Τούρκους όπως έγραψα και πάνω για Ελληνικό και Τούρκικο κάτι κάνει.

H τιμή στο ebay είναι πάρα πολύ καλή βέβαια.
Εγώ έδωσα 40€ αφού τον πήρα κατευθείαν απο το site τους.Αναφέρομαι στον pulp και δεν θυμάμαι πόσα μεταφορικά έδωσα.Νομίζω 50€ σύνολο.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Sozen χειροκίνητος μύλος

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Μάιος 11, 2013 9:40 pm

Εμένα με την παλιά ισοτιμία πριν τις Ιταλικές εκλογές μου κόστισε ακριβώς 25 ευρώ με συστημένο πακέτο του κρατικού τους Ταχυδρομείου και έκανε εννέα ημέρες για να έρθει.
Τον αγόρασα από την Σουλέν που μου την σύστησε ένας φίλος που ξέρει την αγορά της Τουρκίας.Μάλιστα ο μύλος έφτασε μαζί με μια ευχετήρια κάρτα υπέρ της Ελληνοτουρκικής φιλίας !

Οι οδηγίες του μύλου έλεγαν ότι δεν έπρεπε να χρησιμοποιηθεί νερό καθόλου και στη αρχή να δουλευτεί με ρύζι.
Το πρώτο ρύζι που άλεσε βγήκε γκρί δείγμα ότι τα μαχαίρια του ήταν αφυνίριστα.
Η οδηγία που μου έδωσαν ήταν για τουλάχιστον 200γραμ ρύζι εγώ έκοψα περισσότερο και τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά γιατί ο μύλος μαλάκωσε πολύ στο τέλος.
Μετά από αυτό μια φορά τον μήνα καθαρίζω τον μύλο με ρύζι.
Γενικά όσο τον δουλεύεις τόσο καλύτερος γίνεται,αν τον λιώσεις στη χρήση δεν τρέχει και τίποτα πολύ φτηνός είναι.
Επίσης πρέπει να αφήνεις κόκκους καφέ μέσα στο μύλο για να παίρνουν την μυρωδιά του σιδήρου.

Η καινούργια σχεδίαση είναι με το χοντρό άξονα και έχουν γίνει μικροαλλαγές στα μαχαίρια.
Αναφέρει ότι ρύθμιση της βίδας του μύλου πρέπει να γίνεται όταν υπάρχει ο καφές μέσα στο μύλο (πρέπει ο καφές να κεντράρει το περιστρεφόμενο μαχαίρι).
Ο τζόγος που έχει ο άξονας είναι σκόπιμος για να πετυχαίνει λεπτότερο κόψιμο αν τον περιορίσεις με δακτυλίδι θα δεις μόνο καλύτερη ομοιομορφία στο πολύ χοντρό άλεσμα.
Αν έχεις πετύχει μια ρύθμιση που την θέλεις μόνιμα (έχει το κακό ότι με την περιστροφή χάνει την ρύθμιση) την κλειδώνεις με κόντρα παξιμάδι διαφορετικά θέλει έλεγχο η ρύθμιση κάθε φορά που κόβεις.
Πατέντες μπορούν να γίνουν πολλές αν έχεις φίλο με μηχανουργείο τεφλόν στον άξονα,μπίλια και ελατήριο στη βίδα ρύθμισης αλλά δεν νομίζω ότι αξίζει για τα λεφτά που κάνει το αποτέλεσμα είναι παραπάνω από ικανοποιητικό.

Γενικά είναι ένας τίμιος μύλος που κουβαλά μια παράδοση.
Kαλύτερη ποιότητα υπάρχει στους Γερμανούς αλλά με το ανάλογο τίμημα φυσικά:
http://www.amazon.co.uk/Zassenhaus-Hava ... B002Y6DGKE

Άβαταρ μέλους
Angeldust
Δημοσιεύσεις: 404
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 07, 2013 2:58 am
Όνομα: Kostas
Μηχανή:: Gaggia Classic gold
2η Μηχανή:: Grimac Cialdina(ese)
Μύλος:: Saeco M2002
2ος Μύλος:: Hand mill
Οι καφέδες μου:: Segafredo,Ethiopia Sidamo
Τοποθεσία: Tirana
Επικοινωνία:

Re: Sozen χειροκίνητος μύλος

Δημοσίευση από Angeldust » Σάβ Μάιος 11, 2013 10:41 pm

Αυτός ο μύλος κάνει μια χαρά την δουλειά του όταν πολύ άλλη δεν τα καταφέρνουν στο ψιλό κόψιμο(ηλεκτρική και μη).Βάλτε λίγο teflon στην βίδα ρυθμίσεις για να σφίξει και να μην χάνεται η ρυθμίσει.

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Sozen χειροκίνητος μύλος

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Σάβ Μάιος 11, 2013 11:30 pm

Έβαλα παξιμάδι για κόντρα απο την αρχή και δεν χάνω καθόλου τις ρυθμίσεις.
Οδηγίες ειλικρινά δεν βρήκα εκτός και αν μου ξέφυγαν.
Η έντονη μεταλλική μυρωδιά του χαλκού είναι ένα άλλο μειονέκτημα.Καλή η πρότασή σου αρκεί να μην χρησιμοποιείται ο καφές που έχει μείνει μέσα.
Ο Zassenhaus havanna εκτός απο πανάκριβος λένε πως δεν μπορεί να κόψει Ελληνικό και δεν ενδείκνυται ούτε για εσπρέσο.
Είναι τίμιος μύλος o Sozen αλλά προσωπικά νομίζω για εσπρέσο ο porlex δουλεύει καλύτερα απο αυτά που έχω δει.Φαίνεται και ανώτερης ποιότητας των ''Γιαπονέζων''.

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Sozen χειροκίνητος μύλος

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Σάβ Μάιος 11, 2013 11:50 pm

Έτσι ακριβώς είχε έρθει χωρίς οδηγίες σε μένα.Ευτυχώς υπάρχει φωτογραφικό υλικό.
Μάλλον έκοψαν τις οδηγίες απο τις συσκευασίες και τις έχουν αναρτήσει στο site τους.
http://www.turkishmill.com/Grinder%20Using%20Guide
Η συσκευασία βέβαια ήταν άψογη.
4.jpg
Με μια γρήγορη ανάγνωση γράφουν οτι δεν πρέπει να αφήνεις καφέ μέσα στον μύλο γιατι παίρνει μεταλλικό άρωμα και να μην ρυθμίζεις τον μύλο ενώ υπάρχει καφές ανάμεσα.Το οποίο είναι και λογικό.
There’re two final tips about using your hand coffee mill. You shouldn’t keep extra beans in your mill. Otherwise, you may get a metallic aroma from your ground coffee. Also, you shouldn’t adjust the nut when there’re coffee beans inside of your mill.
Δεν γράφει πουθενά να στρώσεις τον μύλο στην αρχή με κάποια ποσότητα ρυζιού ή καφέ.Μόνο στο καθάρισμα αναφέρει ρύζι.
Για το νερό εννοείτε πως ούτε για αστείο να μπεί στα μεταλλικά μαχαίρια.Όχι μόνο του sozen,αλλά κάθε μύλου.

Όταν πρωτοάλεσα καφέ μπαγιάτικο για να δουλέψουν λίγο τα μαχαίρια,θυμάμαι έβγαιναν διαφόρων μεγεθών γρέζια.
Απο κομματάκια μέχρι γκρι σκόνη.

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Sozen χειροκίνητος μύλος

Δημοσίευση από lio14 » Σάβ Μάιος 11, 2013 11:59 pm

Δηλαδή για κάποιον που θέλει εναν μύλο( κοντά στα χρήματά του) για ελληνικό καφε, αλλά χωρίς να εχει πολλές απαιτήσεις, τον προτείνετε ή μου προτείνετε κάποιον άλλον?

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Sozen χειροκίνητος μύλος

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Μάιος 12, 2013 1:33 am

Ο μύλος συνήθως συνοδεύεται από ένα κίτρινο χαρτάκι με πολύ γενικές οδηγίες χρήσης στα Τούρκικα.
Η Αγγλική του μετάφραση είναι αυτή:
"Used only for grinding coffee beans.
First ground coffee should not be used since it cleans up the inner mechanism. Therefore rice can be used for the first grind.

In order to keep the product shiny as the first day, it should be dried off after every use.
You may give the grinder a polish with a simple cleaning solution or shiner like kaol.
The grinder should not contact with water.
It should be cleaned off with a dry cloth.
The grinder should be handled with care, should not be dropped for the mechanism to keep intact."

Είναι φανερό ότι οι μπρούτζινοι μύλοι έχουν αλλεργία στο νερό και θέλουν πάντα στεγνό καθάρισμα.
Αυτό το ήξερε και η γιαγιά μου που ήταν αγράμματη (πάντα ήθελα ένα τέτοιο μύλο γιατί μου θύμιζε τον μύλο της γιαγιάς).

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Sozen χειροκίνητος μύλος

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Μάιος 12, 2013 2:17 am

lio14 έγραψε:Δηλαδή για κάποιον που θέλει εναν μύλο( κοντά στα χρήματά του) για ελληνικό καφε, αλλά χωρίς να εχει πολλές απαιτήσεις, τον προτείνετε ή μου προτείνετε κάποιον άλλον?
Αν θέλεις το κόψιμο του Ελληνικού να είναι λεπτό σαν την πούδρα που έχει το σακουλάκι του Λουμίδη δεν κάνει.
Αν συμβιβάζεσαι με χονδρότερο κόψιμο για τον Ελληνικό τότε μπορεί.

Ο Ελληνικός δυστυχώς είναι μεγάλο πρόβλημα στο κόψιμο θέλει ειδικό μύλο,μην πω ότι θέλει πετρόμυλο για αλεύρι σαν αυτόν και παρεξηγηθώ :OOPS:

http://www.delta-pi.gr/index.php/el/201 ... 5-13-26-59

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Sozen χειροκίνητος μύλος

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Κυρ Μάιος 12, 2013 10:30 am

lio14 έγραψε:Δηλαδή για κάποιον που θέλει εναν μύλο( κοντά στα χρήματά του) για ελληνικό καφε, αλλά χωρίς να εχει πολλές απαιτήσεις, τον προτείνετε ή μου προτείνετε κάποιον άλλον?
Σου προτείνω αυτόν ειδικά απο ebay που παρέθεσε ο Γιώργος.
http://www.ebay.co.uk/itm/TURKISH-BRONZ ... 5aee2bfb04
Σε αυτήν την τιμή δεν θα βρεις κάτι ανάλογο.Δεν ξέρω πόσο κοστίζει ο οικιακός πετρόμυλος στο προηγούμενο post του Γιώργου.

Εγώ τον πήρα καθαρά για Ελληνικό καφέ και είμαι ικανοποιημένος.
Βγάζει πούδρα,με μερικά πιο χοντρά κομμάτια.Ανομοιογένεια που στο φλιτζάνι δεν θα καταλάβεις τίποτα.
IMG_20130512_101312_1.jpg
Τα πιο χοντρά που βλέπεις δεν είναι όλα κομματάκια αλλά συσσωματώσεις καφέ.

Για εσπρέσο επίσης τον έχω δουλέψει και κάνει καφέ,απλά η γνώμη μου οτι ο porlex σε αυτόν τον τομέα είναι καλύτερος.Όμως δεν ξέρω αν μπορεί να κόψει Ελληνικό.

lio14
Δημοσιεύσεις: 660
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 10:06 pm
Όνομα: Λεονάρδος
Μηχανή:: Expobar Brewtus LEVA
2η Μηχανή:: Illy Francis X3
Μύλος:: Quamar M80E
2ος Μύλος:: Ascaso i2
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπιάρες
Τοποθεσία: Δροσιά

Re: Sozen χειροκίνητος μύλος

Δημοσίευση από lio14 » Κυρ Μάιος 12, 2013 10:46 am

Ευχαριστώ πολύ και τους 2...
Όντως η τιμή του είναι πολύ καλή και για εξωτερικό...
Εξ'άλλου τον θέλω για το θείο μου στο χωριό που μου ζήτησε κάτι αντίστοιχο, ώστε πού και πού να κόβει κιόλας...
Για 2 καφεδάκια, πόση ώρα κόβεις...???

Απάντηση