Compak K10

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Compak K10

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Ιαν 28, 2018 3:46 pm

Jazz έγραψε:
Σε καθαρισμό δεν έχω προχωρήσει ακόμα, είναι νωρίς. Σε εκείνη τη φάση, που θα τον ανοίξω κιόλας, θα έχω μια πιο ασφαλή εικόνα για το εσωτερικό των μαχαιριών και την κατακράτηση.
Ακομα δεν τον εχεις καθαρισει ή αναφεροσουν στην χρονικη στιγμη του πμ?
Παντως τον εχεις αρκετο καιρο, νομιζω τουλαχιστον μια φορα τον μηνα πρεπει να τον καθαριζεις.
Εγω καθε φορα που αλλαζω καφε τον καθαριζω, μηπως ειμαι υπερβολικος?
Jazz έγραψε: Κατακράτηση: Ναι, Υπάρχει. Όχι με την έννοια ότι θα βάλεις 20g και θα σου βγουν 17g πχ, αλλά με την έννοια πως λόγω του οριζόντιου τούνελ που παρεμβάλλεται μεταξύ του χώρου των μαχαιριών και της εξόδου, είναι δύσκολη η πρόσβαση για να πάρεις τα ~3gr που ήταν της 'προηγούμενης' δόσης/άλεσης.
Σταυριανα, 3γρ τολμω να πω οτι δεν ειναι τιποτα.
Εχει μικροτερο τουνελ απο τον Κ10, γιατι προφανως λειπει η μαυρη προεκταση του τουνελ, οπου βιδωνει πανω το doser.
Στον Κ10 κραταει 3γρ στην αρχη και στην δευτερη φορα που ανοιγεις τον διακοπτη, σου πεταει τα αλλα δυο.
Σε εσενα αραγε τι γινεται...
Παντως να ξερεις μια μικρη ποσοστητα μενει και μεσα στον χωρο αλεσης εκει που ειναι τα μαχαιρια, στον πατο.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Compak K10

Δημοσίευση από Gaggia BC » Κυρ Ιαν 28, 2018 4:21 pm

Αν αρχισεις και φυσας με κατι τετοιο απο πανω, δε θα φυγουν αυτα τα 3gr??
Συνημμένα
poire-a-lavement-en-silicone-14-cm.jpg

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K10

Δημοσίευση από Jazz » Κυρ Ιαν 28, 2018 4:56 pm

Στη χρονική στιγμή του πμ.
Αλλά και πάλι, η 1η "αναλυτική" καθαριότητα θα είναι με puli grind όταν συμπληρώσω τα προβλεπόμενα κιλά/δόσεις (δε τα έχω συμπληρώσει ακόμα. Λογικά σε 2 εβδομάδες από τώρα), όπως ήδη έχω πει. Όχι όμως, άνοιγμα κανονικό δεν έχω κάνει ακόμα. Σκούπα ηλεκτρική μόνο από πάνω, και από την έξοδο. Μετά τη πρώτη χρήση των κρυστάλλων, θα ξεβιδώσω τα μαχαίρια -σκόπιμα.
Ήταν πρόταση τεχνικού αυτό.

Πάντως 1 φορά άνοιγμα/μήνα σε σπίτι, είναι υπεραρκετό. (Για μας δηλαδή που δε χρησιμοποιούμε λαδερούς κόκκους και robusta stuff). Στο σπίτι συνήθως θα αλέσεις 1-4kg μηνιαίως. Οπότε καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για μικρή ποσότητα. Και από τη στιγμή που δεν έχεις και doser (υγρασία κοκ), το μόνο θέμα είναι αποκλειστικά τα μαχαίρια. Από την όποια μικρή μου εμπειρία έως τώρα, διαπίστωσα (σωστά, λάθος, δε ξέρω), πως 'μικρότεροι' μύλοι απαιτούν πιο τακτικό καθάρισμα για να είναι σε παρόμοια κατάσταση εσωτερικά. Στον Κ3 πχ, καθάριζα 2 φορές το μήνα. (Και πάλι υπερβολή όμως γιατί καθαρός ήταν). Βλέποντας τον μύλο στο μαγαζί, και μελετώντας τα σχετικά εγχειρίδια, είδα πως στον καθαρισμό, ακόμα και η πρόταση για κρυστάλλους και τα συναφή, προτείνεται σε πολύ μεγαλύτερο διάστημα/δόσεις από ότι πχ στον Κ3. Νομίζω στον Κ3 ήταν κάθε 300 δόσεις (δεν είμαι σίγουρη, δε θυμάμαι αν αυτό το έγραφε εκεί ή μου το είπε ο τεχνικός), και στον Κ10 οι διπλάσιες. (Αυτό σίγουρα μου το έχει αναφέρει ο τεχνικός. Αλλά νομίζω το έχω διαβάσει κιόλας σε παράθεμα maintenance στο βιβλιαράκι. θα ψάξω όμως για να σου πω με σιγουριά!)

Χμ, κοίτα, εγώ αλλάζω καφέ σχεδόν κάθε εβδομάδα. Νομίζω θα ήταν η υπερβολή της υπερβολής να τον ανοίγω κάθε φορά.

Τα 3γρ που αναφέρω είναι αυτά που δε μπορώ να πάρω σίγουρα, αν δε χρησιμοποιήσω κατασκευή τύπου poire. Έχω σε φωτογραφία στο υπό "κατασκευήν" review, τα ~0.8gr που μπορώ να πάρω κάθε φορά μετά την άλεση, βάζοντας στην έξοδο το ξυλάκι μου. Αυτά τα παίρνεις κατευθείαν και εύκολα.
Σχετικό τούνελ υπάρχει και στον Ε10 (υπάρχει και σε φωτό στο manual, την έχω και αυτή στο review με κόκκινο σημαδάκι στο εν λόγω σημείο).Έω όμως την ενύπωση ότι πρέπει να είναι πιο μικρό από του Κ10. Θα μου πεις, ότι ακούγεται κουλό αυτό, γιατί λογικά μιλάμε για τον ίδιο σκελετό, αλλά παρ' όλα ταύτα, βάζοντας το ξυλάκι μου βλέπω ότι πιθανότατα δεν 'υπάρχει' πολύ μεγάλο ακόμα "μήκος" στο οποίο δεν έχω πρόσβαση.
Όλα αυτά, βέβαια, θα τα ξέρω στα σίγουρα, μόνον όταν τον ανοίξω και αν βεβαίως τα ηλεκτρονικά δε με εμποδίζουν από το να δω σωστά.
(Για τον Κ10, έχεις δίκιο. Με διπλό άνοιγμα διακόπτη γίνεται η δουλειά)

Ότι μένει ποσότητα στο χώρο άλεσης (πάτο), είναι δεδομένο, έχεις δίκιο, όπως σε όλους τους μύλους. Για να μην μένει και εκεί, δυνητικά θα έπρεπε μετά από κάθε καφέ να βάζαμε σκούπα ! :lol:


Όμως, καταληκτικά, το όλο θέμα της κατακράτησης, εμένα πλέον δε με καίει καθόλου. Δε δουλεύω πλέον single dosing. Δουλεύω με το ηλεκτρονικό σύστημα, με προγραμματισμένα τα sec, σε 3+1 επιλογές. Κάθε φορά που αλλάζω καφέ, απλά σπαταλάω λίγα gr για να ρυθμίσω σωστά και ταυτόχρονα να "ξεφορτωθώ" ότι προηγούμενο. Στο hopper μπαίνει πλέον ολόκληρο σακουλάκι (250g) [δε μένει και πολλές μέρες για να φοβάμαι το ...μπαγιάτεμα], και ο μύλος δουλεύεται πανεύκολα από οποιονδήποτε "μη σχετικό".
[Ένας λόγος που πήγα στον Ε10 ήταν και αυτός. Με βάση τις προτεραιότητες μου και τις ανάγκες της οικογένειας, ήξερα ότι πέραν της ποιοτικής άλεσης 'χρειαζόμουν' κι άλλα πράγματα στο σπίτι. Αλίμονο. Δεν είμαι χαζή, ούτε πλούσια να πετάξω τόσα λεφτά, από τη στιγμή που με έναν χειροκίνητο θα μπορούσα να έχω παρόμοια αποτελέσματα στην άλεση. Ήξερα όμως, πως ο μύλος που θα έμπαινε σπίτι, θα έπρεπε με κάποιο τρόπο να εξυπηρετεί και τα άλλα μέλη της οικογένειας. Όλα θέμα επιλογών και προτεραιοτήτων λοιπόν]

Στο φλιτζάνι μου δεν έχω 'παλιά' gr, γιατί οι δόσεις συνήθως είναι back2back, και ακόμα και αν δεν είναι, στο δικό μου καφέ, ούσα παράξενη όπως λένε οι δικοί μου, απλά δε θα βάλω τα 3gr, τα οποία θα μπουν στον επόμενο. :P

____
Θυμάσαι που σου έλεγα ότι η μαμά μου πίνει τον καφέ της μέτριο και ο αδερφός μου πετιμέζι ;;;; Από τότε που αλλάξαμε μύλο, μάντεψε τι πίνουν και οι δύο... Σκέτο! Και ο αδερφός! Ζεστό μόνο σκέτο, και στο freddo μου ζητά λίγη ζάχαρη μόνο. Εγώ από εκεί θεωρώ ότι φαίνεται πως τα φλιτζάνια είναι αναβαθμισμένα. Πες ότι εγώ είμαι παράξενη ή υπερβολική.
Οι άλλοι όμως στο σπίτι;; Που πλέον σταμάτησαν μέσα σε μια εβδομάδα να μιλάνε για τα λεφτά που έδωσα? :a014:

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K10

Δημοσίευση από Jazz » Κυρ Ιαν 28, 2018 4:58 pm

Ναι, Γεράσιμε! Αυτό ακριβλως! Χαχα, το είχα γράψει σε τμήμα του πμ που πόσταρα. :D
Αυτό που έβαλες , το τύπου poire, κάνει αυτή τη δουλειά! Απλά εγώ, δε το χρειάζομαι γιατί δε δουλεύω πια single dosing.

EDIT:

Ξέχασα να πω, ότι επειδή ο μύλος έχει μνήμη στις επιλογές στα ηλεκτρονικά, βλέπω από εκεί, τι έχω αλέσει και πότε θέλει καθάρισμα! Γι αυτό και δεν ανησυχώ.
:oneup:

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Compak K10

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Ιαν 28, 2018 5:08 pm

Jazz έγραψε: Σχετικό τούνελ υπάρχει και στον Ε10.Έω όμως την ενύπωση ότι πρέπει να είναι πιο μικρό από του Κ10. Θα μου πεις, ότι ακούγεται κουλό αυτό, γιατί λογικά μιλάμε για τον ίδιο σκελετό
xristospet21 έγραψε: Εχει μικροτερο τουνελ απο τον Κ10, γιατι προφανως λειπει η μαυρη προεκταση του τουνελ, οπου βιδωνει πανω το doser.
Σε αυτη τη μαυρη προεκταση αναφερομαι
IMG_1708.JPG
Αυτη δεν υπαρχει στον Ε10, με αποτελεσμα να εχει μικροτερο τουνελ ;)

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K10

Δημοσίευση από Jazz » Κυρ Ιαν 28, 2018 5:17 pm

Σωστός! ;)
Αυτό, ναι , δεν υπάρχει. Μετά το κλασικό τούνελ που ξέρουμε, 'κατεβαίνει' απευθείας η έξοδος, τύπου ...'τσουλήθρα'.
Όχι βέβαια, ότι αυτό εξαλείφει την κατακράτηση. Προς θεού. Μη παρεξηγηθώ. Υπάρχει κατακράτηση (αν θες τη παίρνεις με poire), απλώς εμένα στη παρούσα φάση δε με απασχολεί και έστι δεν το εκλαμβάνω ως μειονέκτημα του μύλου.
Συνημμένα
Compak-05.jpg

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Compak K10

Δημοσίευση από Rallakias » Κυρ Ιαν 28, 2018 8:36 pm

Πολύ χαίρομαι Σταυριάνα που ο μύλος που πάντα ήθελες ,κατάφερε να καλύψει οχι μονο τα θέλω σου αλλά και της οικογένειάς σου!Ενας μύλος μάλλον φτιαγμένος για την περίπτωσή σου (οταν δεν χρησιμοποιείται σε καφετέρια) ,doserless για να καλύπτει και τους αδαείς (οικογένεια) ,κωνικός για να καλύπτει τα γευστικά σου θέλω .Απο ότι φαίνεται ,τραβάει και το ενδιαφέρον και άλλων χρηστών ως πιθανή αγορά.Προφανώς και καλά κάνεις και κατάργησες το single dosing ,θα ήταν αμαρτία να ακυρώσεις τα ηλεκτρονικά του μύλου.

Ηθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα επιπλέον:
Εχεις δει διαφορά στην άλεση ανάμεσα σε γεμάτο hopper και σε άδειο?Δηλαδή ο χρόνος εκχύλισης αλλάζει όσο κατεβαίνει η στάθμη του καφέ?
Πόσο έυκολο ειναι στο μενού το να αλλάξεις τον προεπιλεγμένο χρόνο άλεσης στο κάθε κουμπί?
Πόσο άμεση ειναι η αλλαγή ρύθμισης άλεσης?Χρειάζεται να πετάξεις αυτά τα 3 γρ καφέ που κατακρατούνται για να δείς διαφορά στο χρόνο της εκχύλισης?
Η κατασκευή τύπου poire που αναφέρεις ,πώς γινεται να μπεί και να δουλέψει σε γεμάτο hopper?Εχεις δει κάπου τέτοια υλοποίηση?Θα ενδιέφερε πολλούς πιστεύω.

Άβαταρ μέλους
loft
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Δευ Ιουν 17, 2013 5:22 pm
Μηχανή:: La Pavoni Puccino
Μύλος:: 1Zpresso JE-Plus
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K10

Δημοσίευση από loft » Δευ Ιαν 29, 2018 12:17 am

Rallakias έγραψε:Η κατασκευή τύπου poire που αναφέρεις ,πώς γινεται να μπεί και να δουλέψει σε γεμάτο hopper?Εχεις δει κάπου τέτοια υλοποίηση?Θα ενδιέφερε πολλούς πιστεύω.
Το poire χρησιμοποιείται από την μπροστινή πλευρά αντί για βουρτσάκι. Φυσώντας
με τον μύλο σε λειτουργία καθαρίζει το τούνελ. Περίπου όπως στο 6:22 του video:


Γίνεται βέβαια και αυτό που αναφέρεις, αν έχεις ένα πολύ μεγάλο poire και δουλεύεις
single dose χωρίς hopper, μπορείς να σπρώξεις τον αέρα από την πλευρά που αλέθουν
τα μαχαίρια, όπως στο 0:29 του video:

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K10

Δημοσίευση από Jazz » Δευ Ιαν 29, 2018 2:30 am

Rallakias έγραψε:Πολύ χαίρομαι Σταυριάνα που ο μύλος που πάντα ήθελες ,κατάφερε να καλύψει οχι μονο τα θέλω σου αλλά και της οικογένειάς σου!Ενας μύλος μάλλον φτιαγμένος για την περίπτωσή σου (οταν δεν χρησιμοποιείται σε καφετέρια) ,doserless για να καλύπτει και τους αδαείς (οικογένεια) ,κωνικός για να καλύπτει τα γευστικά σου θέλω .Απο ότι φαίνεται ,τραβάει και το ενδιαφέρον και άλλων χρηστών ως πιθανή αγορά.Προφανώς και καλά κάνεις και κατάργησες το single dosing ,θα ήταν αμαρτία να ακυρώσεις τα ηλεκτρονικά του μύλου.

Ηθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα επιπλέον:
Εχεις δει διαφορά στην άλεση ανάμεσα σε γεμάτο hopper και σε άδειο?Δηλαδή ο χρόνος εκχύλισης αλλάζει όσο κατεβαίνει η στάθμη του καφέ?
Πόσο έυκολο ειναι στο μενού το να αλλάξεις τον προεπιλεγμένο χρόνο άλεσης στο κάθε κουμπί?
Πόσο άμεση ειναι η αλλαγή ρύθμισης άλεσης?Χρειάζεται να πετάξεις αυτά τα 3 γρ καφέ που κατακρατούνται για να δείς διαφορά στο χρόνο της εκχύλισης?
Η κατασκευή τύπου poire που αναφέρεις ,πώς γινεται να μπεί και να δουλέψει σε γεμάτο hopper?Εχεις δει κάπου τέτοια υλοποίηση?Θα ενδιέφερε πολλούς πιστεύω.
Δε θα τον επέλεγα διαφορετικά, αν είχα άλλη πιο οικονομική εναλλακτική που να μου έδινε αυτά που ζητούσα και έθετα εξ αρχής (σε άλλο νήμα) ως βασικές προϋποθέσεις. Δε ξεκίνησα εμμονικά λέγοντας, "α, τέλος, εγώ αυτόν θέλω! Είναι ο καλύτερος" και αμέσως τον αγόρασα. Έψαχνα καιρό (τουλάχιστον χρόνο), και όλα προέκυψαν με την ...αφαιρετική μέθοδο του Τσανκ! :P
Ήξερα ότι ήθελα προφίλ "κωνικών" + αφράτη ποιοτική άλεση χωρίς clamping (υπάρχουν μύλοι στο ίδιο φάσμα τιμής που εμφανίζουν σβόλιασμα!). Επίσης, είχα στο νου μου ότι αν υπάρχει ένα σίγουρο 'Απαγορεύεται' στην επιλογή μου, αυτό είναι ο χειροκίνητος μύλος. Η οικογένεια θεωρούσε εξ αρχής (και μου το είχε δηλώσει) ηλιθιότητα να δώσω χρήματα στη τιμή του Κ3 για να γυρίζουμε μανιβέλα, αφήνοντας στην άκρη τον touch... Για μένα λοιπόν, οι προτεραιότητες είχαν ως εξής:
- Μεγάλα κωνικά τύπου Κ10 (που ήξερα από προσωπική εμπειρία τι ακριβώς μου δίνουν)
- Ευκολία χρήσης για όλη την υπόλοιπη οικογένεια, που δεν έχουν σχέση με το αντικείμενο, και είχαν "βολευτεί" για τα καλά με τον Κ3, εφόσον έσπρωχναν απλά το pf και όλα ήταν ρυθμισμένα και έτοιμα από πριν...

Άρα, μέγεθος, καθαρισμός/ρουτίνα συντήρησης μπήκαν σε 2η μοίρα.
Doser, μάλλον έπαιρνε "Χ".
Μας έμενε Τιμή/κόστος + Δυνατότητα Κατανομής.
Αυτομάτως οι επιλογές μου μετρήθηκαν στα δάχτυλα του ενός χεριού. Και με βάση τη θέληση του μπαμπά μου να μην μπλέξω με εξωτερικό και τελωνεία, αυτές γίναν 2 ή 3.
Πρώτη επιλογή (όπως είπα) ήταν ο talws. Δεν ήταν εφικτή όμως. Και έτσι, ξεχνώντας το αυτόματο distribution, με βάση τα χρήματα και τη δυνατότητα service αλλά και προσωπικής μου γνώσης στο θέμα χειρισμού του compak, επέλεξα αυτόν.
Ευτυχώς μέχρις στιγμής δε το έχω μετανιώσει ούτε δευτερόλεπτο! Και ακόμα καλύτερα;;; Ούτε οι δικοί μου, που αρχικά γκρίνιαζαν για το κόστος. Fair enough!

Πλέον και χωρίς single dosing + τη στιβαρότηταςτου μύλου που δε... "νιώθει", δεν έχω και το φόβο μήπως από άγνοια 'πατηθεί' ή κουνηθεί κάτι κοκ... Καταλαβαίνετε.
Στη τελική, υπάρχει και ο κωδικός! Ο μύλος (αν θέλει ο κάτοχος) "κλειδώνει", και δεν έχει κανείς δυνατότητα να αλλάξει ρύθμιση ή οτιδήποτε άλλο πέραν της προκαθορισμένης άλεσης που έχει επιλέξει ο user. Εννοείται ότι είναι disable η επιλογή, έχω εμπιστοσύνη στην οικογένεια! :D

- Ο ηλεκτρονικός χειρισμός και το μενού ρύθμισης, είναι "πιο απλά και από το αλφάβητο" χωρίς υπερβολή. Στην αρχή, έλεγα πως θα θέλει ψάξιμο, αλλά δεν! Από τη 1η μέρα τον μαθαίνεις. Seconds άλεσης αλλάζεις, σε χρόνο dt. Ούτε άνοιγμα/κλείσιμο διακόπτη, ούτε κάτι τέτοιο. Δε σου αρέσουν τα γραμμάρια? Κατευθείαν αγγίζεις το κουμπί Menu, πας με 2 αγγίγματα στον χρόνο, τον αλλάζεις, πατάς OK, και έτοιμος για νέα άλεση. Έχεις πολλές επιλογές για μνήμη, με 3 βασικές να φαίνονται και να είναι διαθέσιμες ανά πάσα στιγμή. Αν χρησιμοποιείς συγκεκριμένους πχ 2 ή 3 καφέδες, περνάς δεδομένα και στη μνήμη. Ξέρεις επίσης, πόσο αλέθεις και θα 'ειδοποιηθείς' και για αναγκαιότητα καθαρισμού ή και αλλαγής μαχαιριών (λέμε τώρα! Θα είμαι γιαγιά τότε, χαχα)

Αν θες να συμπληρώσεις λίγα gr πχ εξτρά γιατί, θες να δοκιμάσεις βρε αδερφέ και κάτι άλλο σε μια εκχύλιση, δε χρειάζεται να ξανά αλλάξεις χρόνους και ρυθμίσεις. Υπάρχει ξεχωριστό κουμπί αφής που λέει Grind και ακουμπώντας το παρατεταμένα, αλέθει extra (όσο συνεχίζεις να το ακουμπάς). Πειραματίζεσαι δηλαδή και επιτόπου. Δεν έχει δυσκολία στην ρύθμιση κάθε φορά.
Παίζω σε όλους τους καφέδες μέχρι στιγμής από 3.50 έως 3.95 sec για 18 έως 20 gr αλεσμένου.

- Με γεμάτο hopper vs άδειο, δεν έχω βρει διαφορά γευστικά όσο δοκίμασα δηλαδή στις αρχές . Η διαφορά έγκειται στη μετατόπιση στην άλεση στο κολάρο. Με 250g πχ αν είμαι στο 45, με 20gr μόνο ίδιου κόκκου στο λαιμό μπορεί να είμαι στο 40 για ίδιες παραμέτρους εκχύλισης. (χοντρικά αυτό) Όμως πάλι αυτό δε με ενοχλεί. Γιατί δεν υπάρχει περίπτωση από το 250gr να πάω στα 20 αμέσως! Σταδιακά, ξέρω και από τη δουλειά πλέον, πότε ο μύλος θα χρειαστεί ένα τσακ για να είναι εντάξει από την επόμενη κιόλας άλεση. Άσε που πολλές φορές, όταν βλέπω και κατεβαίνει η "στάθμη" κάτω από ~100g, απλά πετάω μέσα κλειστό άλλο ένα σακουλάκι. Ίσα για το extra βάρος. Αν και αυτό δε μου είναι απαραίτητο. Το κάνω ανάλογα με τα κέφια.
Το πόσο αλλάζει ο χρόνος εκχύλισης κινώντας το κολάρο;; Να είναι καλά η μικρομετρική ρύθμιση, δε βλέπεις τρομερές αλλαγές 'εύκολα' αν δε το θες. Δηλαδή, και μισό sec που λέει ο λόγος μπορείς να ρυθμίσεις με πολύ μικρή κίνηση. Για μεγάλη αλλαγή γυρνάς και 10 γραμμές! (μου έχει τύχει σε geisha και σε kenya) Αλλά συνήθως εγώ παίζω μεταξύ 40 και 47. Το 40 με το 41 όμως, δεν είναι ένα "κλικ" που λέμε. Πειραματίζεσαι ακόμα και σε αυτό το διάστημα.

- Πόσο άμεση είναι η αλλαγή άλεσης;; Όσο και στον K10. Δε ξέρω, αλλά δε βλέπω κάποια δυσκολία εδώ. Όπως στο μαγαζί έχω το νου μου ασυναίσθητα στο χρόνο εκχύλισης, και αναλόγως απλά πειράζω λιγάκι το μύλο προτού προλάβει και "φανεί" αισθητή διαφορά, το ίδιο κάνω και στο σπίτι. Βλέπω πχ εκχύλιση 30 sec και εγώ ήθελα (γευστικά) ~35? Πειράζω λίγο το κολάρο και είμαι ok. Ο επόμενος θα είναι εκεί. Ο όλος πειραματισμός μου, θα γίνει στο καινούριο καφέ, όταν ανοιχθεί το νέο σακούλι. Μαζί με τα δευτερόλεπτα που θα ρυθμίσω ηλεκτρονικά, θα δω και την άλεση. (άντε δηλαδή να χάσω ~20-30γρ ΜΑξ!, αν δε ξέρω καθόλου τον καφέ). [Οι διαφορές από καφέ σε καφέ, τόσο στα sec όπως έγραψα παραπάνω, όσο και στον αριθμό άλεσης, δεν είναι τεράστιες μεταξύ τους. Δύσκολα δηλαδή, θα πέσεις "τελείως έξω" που λέμε]
Από εκεί και έπειτα λοιπόν, μέχρι να βάλω το νέο σακουλάκι ξανά, ελάχιστα θα χρειαστεί να πειράξω το μύλο. (Αν και καινούρια μαχαίρια, δεν έχει ευτυχώς απώλεια ρύθμισης στο σταθερό θερμοκρασιακά περιβάλλον μιας οικιακής κουζίνας)
Γενικότερα, δεν έχει χρειαστεί να υποβάλλω σε "σοκ" το μύλο (μεγάλη κίνηση κολάρου) για να αλλάξω τρομερά παραμέτρους εκχύλισης. Μια φορά μόνο στη geisha, αλλά και πάλι. Ο πρώτος καφές σε προδιαθέτει για το πόσο θα αλλάξεις την άλεση για να είσαι εκεί που θες στην επόμενη. Δε ξέρω αν συμβαίνει σε όλους αυτό. Ίσως να παίζει ρόλο και η συνήθεια, για να μη παρασύρω και κανέναν. Επειδή ουσιαστικά είναι σαν τον Κ10, δεν 'ψάχνομαι' πολύ στην άλεση. Όπως είπα, άντε να χαραμίσω 20g σε έναν καινούριο για μένα καφέ. Από εκεί και έπειτα, δεδομένου πως έχω σταθερά τα sec άλεσης, δε χρειάζεται μεγάλος πειραματισμός.

Υλοποίηση τύπου poire:
https://www.youtube.com/watch?v=j3B9AIOzXrM

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Compak K10

Δημοσίευση από buddy » Δευ Ιαν 29, 2018 6:54 pm

Rallakias έγραψε: Χρήστο ,θα ήταν εύκολο να τραβήξεις ενα βίντεο με την ρουτίνα σου της άλεσης με το Mod που εχεις κάνει αφαιρώντας το doser?Γιατι οτι εχω δει σε βίντεο ειναι με doser το οποίο ειναι μια τραγωδία αντίστοιχη του βίντεο που έβαλα με τον monolith.Στο αντίστοιχο τόπικ βέβαια ,όχι εδώ.
Βασιλη τραβηξα video, αλλα να ξερεις στο μεγαλυτερο μερος του video ειμαι με το ενα χερι στην καμερα και με το αλλο προσπαθω να κανω οτι καλυτερο μπορω, οποτε δεν μπορω να πιασω τον κανονικο ρυθμο μου οπως ειναι λογικο.
Πιστευω ομως οτι μπορεις να παρεις μια ιδεα του μυλου και της ρουτινας μου, δειχνω και το funnel, το mini hopper, το πιστονακι που ειναι για το pop corning και την χνουδωτη, αφρατη, χωρις clumping αλεση του Κ10.

https://www.youtube.com/watch?v=6tuGekbjSc0

Επειδη οταν μαζευω τον καφε απο το τουνελ, η καμερα φευγει λιγο αριστερα και ειναι σκοτεινα, τραβηξα αλλο ενα video, μονο με το μαζεμα του καφε απο το τουνελ απο τον δευτερο καφε που εφτιαξα, καλυτερα τα πραγματα, αλλα παλι ειναι σκοτεινα :a134:

https://www.youtube.com/watch?v=LGryUgJ ... e=youtu.be

Αυριο αν θελεις, τωρα που θα εχεις δει και τον μυλο - αλεση και τα τζιμπραγκαλα, μπορω να αφησω την καμερα σε ενα σημειο και να κανω εγω την δουλεια μου και να τραβηξω και μια μελατη εκχυλιση :coffee:

Απάντηση