Delonghi KG79 Φτηνός μύλος espresso

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
aifel_tower

Delonghi KG79 Φτηνός μύλος espresso

Δημοσίευση από aifel_tower » Δευ Σεπ 10, 2012 4:58 pm

Μόλις κατάφερα να ολοκληρώσω το mod του φτηνού μύλου της Delonghi.Σε διαφορά με τα άλλα μοντέλα (KG40, KG49) ο μύλος http://www.delonghi.com/gr_el/products/kg79/ έχει κωνικά μαχαίρια.Δεν προσπαθώ να πω ότι ανταγωνίζεται λοιπούς μύλους της τάξης των 200+ ευρώ,αλλά θεωρώ ότι είναι ένας μύλος value for money.Τι εννοώ;
Αγόρασα μία gaggia dose που ένοιωθε μοναξιά.Γκρίνιαζε με το ppf που περιείχε και απελπισμένα έψαχνε παρέα.Τα οικονομικά όμως ήταν αποθαρρυντικά για μία τέτοια αγορά.Έπρεπε λοιπόν να βρεθεί λύση για την παρασκευή ενός αξιοπρεπέστατου shot άμεσα.Μετά από πολύ διάβασμα και με πολλές αμφιβολίες, αγόρασα τον εν λόγω μύλο,στην τιμή των 45 ευρώ :a013: :a013: και ένα καλαθάκι nonpresurizzed.
Τον δοκίμασα με το σετάρισμα που έχει από το εργοστάσιο και απλά απογοητεύτηκα.Στην ένδειξη ''fine'' πήρα άσχημα αποτελέσματα, από το χοντρό κόψιμο του καφέ (δοκιμές με Hausbrandt Academia).
Έκανα λοιπόν το mod http://geekandgrind.tumblr.com/post/171 ... ee-grinder που αναφέρεται εδώ με μία διαφορά.Στο βήμα 5. ο τύπος ''έφαγε'' το stop ενώ εγώ το ξανατοποθέτησα έτσι ώστε να έχω στο τρίτο κλικ από την ένδειξη fine το επιθυμητό αποτέλεσμα που ήθελα γιατί στο fine μου μπούκωσε την μηχανή (σαν ελληνικός είχε κοπεί ο καφές.).
Μετά από μία δύο δοκιμές πήρα αυτό που ήθελα, ένα πανέμορφο shot,γευστικότατο και με πολύ κρέμα (τον οποίο απολαμβάνω αυτή την στιγμή).
Αυτό που ήθελα είναι λοιπόν να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου και να σας εξομολογηθώ ( :priest: )ότι με ένα μύλο των 45 ευρώ κατάφερα να έχω την καθημερινή μου συντροφιά, το αγαπημένο μου διπλό espressάκι .
Φωτό θα ακολουθήσουν με την πρώτη ευκαιρία.
Για όποιον ενδιαφέρεται ο μύλος είναι ίδιας φιλοσοφίας με τον Krups GVX2 μιας και έχουν τα ίδια σωθικά και διαφορετικά εξωτερικά πλαστικά.viewtopic.php?f=6&t=2081
Το θεωρώ ως μία πολύ φτηνή και αξιόπιστη λύση για τα λεφτά του και το προτείνω ανεπιφύλακτα.Ο χρόνος θα δείξει την αντοχή μαχαιριών-μοτέρ...Έως τότε ...καλές espressάρες!!!

Άβαταρ μέλους
Mastro
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 8:21 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: EXPOBAR office contr
Μύλος:: Rancilio MD 50
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Re: Delonghi KG79 Φτηνός μύλος espresso

Δημοσίευση από Mastro » Τρί Σεπ 11, 2012 9:06 am

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Αγόρασα και έγω τον μύλο και στο fine έκοβε οριακά τον καφέ για espresso. Δηλαδή ήταν ελάχιστα πιο λεπτός από τον έτοιμο κομένο lavaza rosso από sm. Αγόρασα από τα cofeway κάπoιον δικό τους special και κατάφερα να βγάλω χωρίς presurized ένα αξιοπρεπέστατο καιμάκι και καλή γεύση. Στην δεύτερη παρτίδα (επόμενα 250γρ.) ίσως λόγω διαφορετικου καταστήματος, ψησίματος, ο ίδιος καφές πάντα, πλήρης αποτυχία. Ο μύλος ήταν λιγο πιο πάνω από το όριο, έτσι τον πείραξα και εγώ. Εγώ έκοψα τελείως το πλαστικό όπως τις οδηγίες. Το κουμπί απέκτησε μία πλήρη περιστροφή ακόμα. Στην θέση fine μετά από μία επιπλέον περιστροφή ακόμα, ακουμπάνε τα μαχαίρια (το δοκίμασα χωρίς ρεύμα). Με μισή περιστροφή κόβεις ελληνικό και από το παλίο fine μέχρι και 1/3 τις περιστροφής κόβεις espresso εξαιρετικά. Νομίζω πραγματικά πως για τα λεφτά του και εφόσων τον πειράξεις είναι ένας πολύ καλός μύλος. :a013:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Delonghi KG79 Φτηνός μύλος espresso

Δημοσίευση από Christos » Τετ Σεπ 12, 2012 10:26 am

Αγαπητοί φίλοι πιο πολύ για να υπάρχει κάποιος αντίλογος, παραθέτω μερικές σκέψεις μου, όχι από προσωπική εμπειρία και αυτό ελλείψη συμμετοχής από άτομα που είχαν τον μύλο και μετέβηκαν σε κάποιον καλύτερο σχετικά άμεσα.

Η κύρια ένσταση μου με αυτού του τύπου τις παρουσιάσεις είναι ότι όλες είναι από μέλη που τον πήραν ως πρώτο μύλο, και αναφέρονται με διθυραμβικά σχόλια αμέσως μόλις ξεπεραστεί το πρόβλημα του λεπτού κοψίματος και αυτά τα σχόλια ΔΕΝ συνεχίζονται μετά από κάποιο διάστημα χρήσης ή κάποια από αυτά χάνονται σε διάσπαρτα νήματα, όπως λ.χ. αυτά του Δημήτρη (turbakias) που έκανε το αντίστοιχο mod στον Krups.
viewtopic.php?f=4&t=2083#p34379

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν έχω εμπειρία από τον συγκεκριμένο μύλο και μιλάω γενικά ακόμα και για μύλους πολύ ακριβότερους από τον KG79 όπως ο Gaggia ΜΜ που από την εμπειρία άλλων μελών όταν αγόρασαν κάποιον καλύτερο μύλο τότε κατάλαβαν το πόσο άσχημο αποτέλεσμα έπαιρναν.

Επίσης, δεν υπάρχουν παρουσιάσεις για το πόσο καλό έλεγχο έχεις στην εκχύλιση. Δηλαδή αλλάζεις το κόψιμο, πως ανταποκρίνεται σε όρους χρόνου εκχύλισης; ή υπάρχει περίπτωση να μην αλλάζεις τίποτα και την μια να έχεις 20s και την άλλη 30s;

Επίσης θα ήθελα να τονίσω ότι ο μύλος δεν κόβει απλά αλλά επηρεάζει ΑΜΕΣΑ την γεύση του espresso όπως και το να κόβει ψιλά (μπουκώνει την μηχανή που γράφεται πολλές φορές) ή η δημιουργία περισσότερης κρέμας απ΄ότι βλέπαμε με προαλεσμένουνς καφέδες SM, δεν είναι κάτι που αυτόματα κατατάσσει έναν μύλο ως κατάλληλο για espresso.

Mία άλλη σημαντική επισήμανση, είναι ότι οι μύλοι τύπου ΜΜ και KG79 ευθέως αμφισβητούνται από πραγματικούς γνώστες του θέματος ότι έχουν κανονικά flat burrs. Ο Jim Schulman τα αναφέρει ως «Fake flat burrs - knobs crush beans» και αυτό γιατί μόνο οι 6 προεξοχές τους χρησιμοποιούνται για την σύνθλιψη του σπυριού, δημιουργώντας έτσι υπερβολικό αριθμό πολύ λεπτόκοκκων τεμαχιδίων (fines) που στην ουσία δίνει ένα πολύ κακό, συνήθως πικρό αποτέλεσμα. Κάτι παρόμοιο ουσιαστικά που παρατηρείται και για τους ακόμα φτηνότερους μύλους με λεπίδες.
delonghi_kg79.jpg
Οι περιοχές (προεξοχές) σε κύκλο δεν υπάρχουν στα burrs των καλών espresso μύλων.
Photo: http://www.era.kh.ua/coffee/coffee_grin ... 26131.html
Finally there are contraptions falsely called burr grinders that cost around $50. These are not actually burr grinders, but use knobs to crush the beans. Since this produces a large quantity of fines, they will produce an acrid shot with even the most mild mannered all-Brasil blends. They are to be strictly avoided for any coffee use. Whirling blade grinders (that look like tiny blenders or food processors) are also to be avoided, since they too produce excessive dust.
http://www.home-barista.com/espresso-gu ... nders.html

Για φωτογραφίες burrs από τον Gaggia MM και για κοντινή φωτογραφία από παρόμοια burrs με αυτά του KG79 όπου επίσης φαίνονται οι 6 προεξοχές σύνθλιψης (Russel Hobbs Grinder) όπως και το πώς δείχνουν τα "πραγματικά" burrs του Mazzer Super Joly μπορεί κάποιος να δει στο παρακάτω link:
http://www.kwilson.fsnet.co.uk/burrs.htm

Για όλα τα παραπάνω, εγώ προσωπικά διατηρώ πολλές επιφυλάξεις για την παραπάνω οικογένεια μύλων και προς το παρόν συντάσσομαι περισσότερο με την πιο οικουμενική πρόταση (σε όλα τα ξένα fora) ενός καλού χειροκίνητου μύλου γι αυτούς που τα οικονομικά τους δεν τους επιτρέπουν την αγορά ενός κατάλληλου ηλεκτρικού.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Mastro
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 28, 2012 8:21 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: EXPOBAR office contr
Μύλος:: Rancilio MD 50
Τοποθεσία: Γλυφάδα

Re: Delonghi KG79 Φτηνός μύλος espresso

Δημοσίευση από Mastro » Τετ Σεπ 12, 2012 12:33 pm

Φίλε Χρίστο, ευτυχώς που υπάρχει και αντίλογος και συζήτηση αλλοίως δεν θα υπήρχε νόημα στο site. Όλα αυτά που γράφεις είναι πολύ διαφωτιστηκά και πολύ χρήσιμα. :respekt:
Θέλω απλά να προσθέσω πως (κατά την δική μου άποψη) ο μύλος είναι αρκετά φτηνός και αρκετά καλός για τα λεφτά του για να ξεκινήσει κανείς το ταξίδι του espresso. Όμως από κάπου πρέπει να ξεκινήσει κανείς, πως να καταλάβεις ένα καλό μύλο όταν ακόμα δεν έχεις μάθει να πίνεις espresso. Δίνεις λίγα χρήματα για να ξεκινήσεις και εαν σου αρέσει το ταξίδι αργά ή γρήγορα ξεπερνάς τον προηγούμενο εξοπλισμό σου. Άλωστε αυτό είναι το νόημα συνεχώς να βελτιώνεσαι και με την βοήθεια των φίλων σου.
Προσωπικά ταλαντεύτικα αρκετά για έναν χειροκίνητο ή τον συγκεκριμένο, αλλα όταν είδα τα βιντεάκια και το μανιβελάρισμα (πολύ αγώνας βρε αδερφέ για να πιείς ενα καφέ).

gioren

Re: Delonghi KG79 Φτηνός μύλος espresso

Δημοσίευση από gioren » Παρ Σεπ 14, 2012 2:14 pm

Θα ήθελα και εγώ επιβεβαιώσω το μήνυμα του admin .Έχω το παραπάνω μύλο και ενώ ενθουσιάστηκα στη αρχή μετά απογοητεύτηκα ολοκληρωτικά .Τώρα παραγγειλα ενα Κ3 ώστε να έρθει το επιθυμητο αποτέλεσμα .

aifel_tower

Re: Delonghi KG79 Φτηνός μύλος espresso

Δημοσίευση από aifel_tower » Σάβ Σεπ 15, 2012 12:59 am

gioren έγραψε:Θα ήθελα και εγώ επιβεβαιώσω το μήνυμα του admin .Έχω το παραπάνω μύλο και ενώ ενθουσιάστηκα στη αρχή μετά απογοητεύτηκα ολοκληρωτικά .Τώρα παραγγειλα ενα Κ3 ώστε να έρθει το επιθυμητο αποτέλεσμα .
Ποσο καιρο τον έχεις φιλε μου και απογοητεύτηκες?Με ποιον μύλο που εχεις χρσιμοποιήσει εσυ ο ίδιος τον εχεις συγκρίνει μεχρι τώρα και βλέπεις απογοητευτικά αποτελέσματα?Δεν σου βγάζει κρέμα?Πικρίζει?Τι ακροβως σε απογοητευσαι?Και καλό θα ήταν να συμπληρώσεις τα στοιχεία σου.

Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Delonghi KG79 Φτηνός μύλος espresso

Δημοσίευση από focus » Σάβ Σεπ 15, 2012 4:07 am

Θα συμφωνήσω πλήρως με όσα αναφέρει ο Χρήστος παραπάνω. Η εμπειρία μου με τον μύλο:

Είχα τον μύλο για περίπου 6 μήνες και τον χρησιμοποιούσα καθημερινά σε συνδυασμό με μια Ariete με non pressurized καλαθάκι. Θυμάμαι τον ενθουσιασμό μου όταν κατάφερα (μετά το mod) να παράγω espresso κοντά στα 25", με πλούσια κρέμα. Ήταν πράγματι ό,τι καλύτερο είχα πιει και συνέχισα δοκιμάζοντας πολλούς διαφορετικούς specialty από Taf και Hasbean. Έβλεπα τις τιμές στους "επαγγελματικούς" μύλους και σκεφτόμουν ότι είναι παράλογες και υπερβολικές, το καλύτερο value for money ήταν ήδη στον πάγκο μου.

Για να μην μακρυγορώ, έπειτα από μερικούς μήνες κατέληξα με ένα Macap M4 και την Isomac Tea. Αναθεώρησα πολλά από τα παραπάνω μιας και πλέον είχα:
-Ομοιόμορφη άλεση
-Πολύ ευκολότερη και ποιοτικότερη δυνατότητα κατανομής του καφέ.
-Νέα αρώματα, νέες γεύσεις με τους ίδιους καφέδες που χρησιμοποιούσα στο παρελθόν
-Το σημαντικότερο: Σταθερότητα στις εκχυλίσεις, απαραίτητο για να πειραματιστείς με έναν καφέ.

Η αγορά του ενός οικονομικού μύλου, εξακολουθεί να είναι το μεγαλύτερο άλμα προσέγγισης προς ένα ποιοτικό καφέ που μπορεί να κάνει κανείς. Απλά, στη πορεία καταλαβαίνουμε, νομίζω όλοι μας, ότι η διαδρομή είναι μακρύτερη, πολυπλοκότερη, γεμάτη προκλήσεις, ατελείωτη! :)

aifel_tower

Re: Delonghi KG79 Φτηνός μύλος espresso

Δημοσίευση από aifel_tower » Σάβ Σεπ 15, 2012 1:43 pm

Φίλε και συντοπίτη Γιώργο καλημέρα.Δεν είμαι ούτε αντιπρόσωπος ούτε πωλητής delonghi ,αλλά ούτε προσπαθώ να "εκθειάσω" τον μύλο.Μέχρι εκεί εφταναν προς το παρών τα οικονομικά μου και μέχρι εκεί πήγα.Πριν 10 μέρες πέρασα απο του Σταυρουλή στην Γογονή και είδα μια ΚΤΜάρα και την γούσταρα τρελά,αλλά δεν μπορώ να το πάρω και ας ξέρω ότι στο βουνό θα είναι πιο τρυφερό κ παιχνιδιάρικο από το lc4 2002 που έχω τώρα.Θέλω να πω οτι προς το παρών πηρα πολυ καλες εκχυλισεις που για την ωρα μου αρκούν και στο άμεσο μέλλον βλέπουμε για αλλαγή μύλου...Δεν λέω οτι πετυχα την αγορα του αιωνα αλλά οτι ειμαι πιο ευχαριστημένος απο προαλεσμενους απο sm.Εχετε δίκιο που αμφισβητείτε το μύλο,αλλά για τώρα έχω άλλες ππροτεραιοτητες...Μέχρι τότεαπλά συμβιβάζομαι.

nikp81

Re: Delonghi KG79 Φτηνός μύλος espresso

Δημοσίευση από nikp81 » Σάβ Σεπ 15, 2012 3:24 pm

Φιλε Μανωλη οταν γινεται καποια κριτικη σε ενα προιον , δεν γινεται με βαση το τι μπορει να παρει ο καθενας , αλλα για το τι μπορει να αποδωσει σε συγκριση με αλλα παρομοια προιοντα..ειναι σεβαστο και ολοι περναμε δυσκολα αυτο τον καιρο , αλλα το φορουμ πρεπει να εχει καποια αντικειμενικα κριτήρια..
Οι πιο εμπειροι πρεπει να πουν την γνωμη τους σε καποιον νεοτερο και απο εκει και περα ο καθενας αναλογα με τα κριτηρια του αποφασιζει..
Η προσωπικη μου αποψη για τον μυλο ειναι οτι δεν πληρει τις ελαχιστες προϋποθέσεις για ενα καλο φλυτζανι και σιγουρα θα εκλεινα προς εναν μυλο επιπεδου ascaso I2 για καποιον που ξεκιναει τωρα το ταξιδι του στον εσπρεσσο..

konn4312

Re: Delonghi KG79 Φτηνός μύλος espresso

Δημοσίευση από konn4312 » Σάβ Σεπ 15, 2012 4:43 pm

Συμφωνώ και έχει ειπωθεί πολλές φορές στο φόρουμ ότι το πρώτο πράγμα που πρέπει να μην τσιγκουνευτουμε είναι ο καλός μύλος αυτός μαζί με φρέσκο καφέ μπορεί απογείωσειτο αποτέλεσμα σε κάθε μηχανή αυτό που έχουμε δει οι παλαιότεροι στην πορεία μας και ψαχνουμε το καλύτερο ακόμα και σε επίπεδο επαγγελματικών μύλων,πιστεύω ότι η φραση κλειδί ειναι η ομοιόμορφη αλεση

Απάντηση