Mazzer Super Jolly - Από που?

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
marnik

Re: Mazzer Super Jolly - Από που?

Δημοσίευση από marnik » Τρί Μάιος 29, 2012 9:28 pm

Παραγγέλθηκε (ο Super Jolly) και αναμένεται με καινούργια μαχαίρια και καινούργιο κοντό hopper. Μόλις τον παραλάβω θα επανέλθω με εντυπώσεις. Ευχαριστώ για την βοήθεια.

anepro

Re: Mazzer Super Jolly - Από που?

Δημοσίευση από anepro » Τετ Μάιος 30, 2012 1:25 pm

Πες μας αν θέλεις λεπτομέρειες για την αγορά του. Από πού, πόσο, μεταφορικά; Με το καλό να σου έρθει! :oneup:

marnik

Re: Mazzer Super Jolly - Από που?

Δημοσίευση από marnik » Πέμ Μάιος 31, 2012 9:50 pm

Τον πήρα από coffeeline.gr (Μπάμπης Ξυμητήδης), πολύ εξυπηρετικός και φιλικός. Κόστος 280 ευρώ + ΦΠΑ + μεταφορικά (τα οποία δεν ξέρω πόσα θα είναι, θα μου τον στείλει με μεταφορική με δική μου χρέωση). Ωστόσο θα πληρώσω περίπου 20 ευρώ παραπάνω (περιμένω να μου πει ακριβώς) γιατί του είπα ότι θέλω το κοντό hopper γιατί αλλοιώς δεν χωράει κάτω από τα ντουλάπια, και έπρεπε να το παραγγείλει.

marnik

Re: Mazzer Super Jolly - Από που?

Δημοσίευση από marnik » Σάβ Ιουν 09, 2012 1:58 pm

Λοιπόν, ο μύλος έφτασε χθες! Φαίνεται σε καλή κατάσταση, με καινουργιο κοντό hopper, η τελική τιμή ήταν 280+ΦΠΑ και πλήρωσα 10 ευρώ στην μεταφορική. Ο μύλος πρέπει να είναι παλιότερο μοντέλο, από πίσω γράφει MAZZER MESTRE (απ' ό,τι ξέρω Mestre είναι η πόλη που κατασκεύαστηκε και νομίζω ότι εκεί κατασκεύαζε παλιότερα η Mazzer). Επίσης περιέργως στο δαχτυλίδι που ρυθμίζι το κόψιμο (χοτρό-λεπτό) δεν υπάρχει το adjustment lever, αλλά δεν είναι έλλειψη, καθώς δεν υπάρχεουν πάνω στο δαχτυλίδι υποδοχές για να βιδώσει. Κοίταξα τα μαχαίρια (τα μέτρησα κιόλας, είναι 64mm) φαίνονται ΟΚ, ο μύλος είχε καθαριστεί και ήταν έτοιμος για χρήση. Δεν μπορώ να πω αν τα μαχαίρια είναι καινούργια, φαίνονται πάντως ΟΚ. Το κόψιμο που μετά από 3-4 προσπάθειες βρήκα είναι περίπου 10 δοντάκια δεξιότερα από το σημείο που τα μαχαίρια ακουμπούν (σε κάποιο άλλο θέμα κάποιος φίλος είχε πει ότι στον δικό του SJ έκοβε σε 19-20 δοντάκια δεξιότερα από το σημείο επαφής των μαχαιριών, οπότε δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει ότι τα μαχαίρια μου δεν είναι τελικά και τόσο καινούργια). Πάντως στο σημείο αυτό ο μύλος κόβει εξαιρετικά και σε ποιότητα (καθόλου clumping, προφανώς σε αυτό βοηθάει το doser) και σε χρόνο (για 16γρ. χρειάζεται περίπου 6 sec). Λοιπόν παιδιά, ομολογώ πως δεν το περίμενα, αλλά είδα μεγάλη διαφορά στο φλυτζάνι (στον ίδιο καφέ) σε σχέση με το Rocky από τις πρώτες προσπάθειες. Ένας διπλός ristretto (κατά λάθος, καθώς έκοψα λεπτότερα -ήμουν στο ψάξιμο) ήταν εξαιρετικός, με φουλ γεύση χωρίς όμως πικράδα και με οξύτητα όπως πρέπει, στη συνέχεια ένας διπλός espresso ακριβώς όπως τον θέλω και μετά ένας freddo espresso άψογος, για πρώτη φορά με άρωμα! (όλοι αυτοί οι καφέδες από το πρωί ως τώρα, οπότε σταματάω και ξανά το απόγευμα:-))
Θα δοκιμάσω να του φτιάξω το elvinator όπως προτείνατε σε άλλο thread ώστε να είναι καλύτερη η εκροή του καφέ στο φίλτρο (αν και ομολογώ ότι με αυτά που είχα διαβάσει την περίμενα χειρότερη, δεν σκορπίζει ιδιαίτερα (αν και στο σκόρπισμα παίζει ρόλο και ο καφές, ίσως αυτός που πίνω τώρα (Antica Tostatura Trieste Organic -πολύ καλός-) να μην σκορπάει πολύ, δεν ξέρω άλλοι τι θα κάνουν).
Για την ώρα είμαι πολύ ικανοποιημένος, ελπίζω οι πρώτες καλές εντυπώσεις (υπάρχει πάντα το στοιχείο του ενθουσιασμού στο καινούργιο) να διατηρηθούν. ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές και καλούς καφέδες.
Θα ποστάρω φωτό μόλις μπορέσω.

dio

Re: Mazzer Super Jolly - Από που?

Δημοσίευση από dio » Σάβ Ιουν 09, 2012 3:45 pm

Μαριε καλοριζικος και καλα καφεδακια απο εδω και περα... :oneup:

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Mazzer Super Jolly - Από που?

Δημοσίευση από Y.V » Σάβ Ιουν 09, 2012 6:20 pm

Καλορίζικος και εύχομαι απολαυστικούς καφέδες!

marnik

Re: Mazzer Super Jolly - Από που?

Δημοσίευση από marnik » Σάβ Ιουν 09, 2012 10:31 pm

Ευχαριστώ παιδιά, νομίζω ότι έκανα τελικά καλή επιλογή. Μια ερώτηση έχω ακόμα, κυρίως σε αυτούς που έχουν SJ ή doser. Αν θέλω να αλέσω για δυο ή τρεις καφέδες (αυτό υποτίθεται ότι είναι και το μοναδικό πλεονέκτημα του doser) πώς dosάρω? (δεν μου έερχεται η σωστή λέξη).
Αν τραβήξω το μοχλό μια φορά βγαίνει ελάχιστο και πρέπει να ξανατραβήξω (στον διπλό που φτιάχνω τραβάω το μοχλό επανειλλημένα έως ότου αδειάσει όταν έχω βάλει μέσα μόνο ποσότητα για διπλό - το ίδιο είδα ότι κάνει και ο ΒΑγγέλης στο βιντεο που ανέβασε με τον SJ και την ecm του). Αν έχω λοιπόν αλέσιε ποσότητα για 2 διπλούς, πόσες φορές πρέπει να τραβήξω το λεβιέ για να βγάλω μια διπλή δόση (ή μια μονή)?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Mazzer Super Jolly - Από που?

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Ιουν 10, 2012 12:03 am

Καλορίζικος Μάνο Μάριε.
Δεν μπορεί να δουλέψει το δοσομετρικό σύστημα αυτών των μύλων για τόσο λίγο καφέ. Πρέπει να κόψεις πολύ παραπάνω.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

marnik

Re: Mazzer Super Jolly - Από που?

Δημοσίευση από marnik » Κυρ Ιουν 10, 2012 1:30 am

Εννοείς Μάριε προφανώς Χρίστο :-)

Οπότε είναι όντως άχρηστος ο doser για οικιακή χρήση.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Mazzer Super Jolly - Από που?

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Ιουν 10, 2012 2:05 am

Συγγνώμη Μάριε για την αλλαγή του ονόματος. :a042:

Τελείως άχρηστο δεν μπορείς να τον πεις τον doser γιατί μετριάζει έως εξαλείφει τις περισσότερες φορές το clumping στον καφέ.
Επίσης οι μύλοι με doser μπορούν να δουλέψουν και σαν doserless με πολλαπλά, γρήγορα τραβήγματα της μανιβέλας και έτσι ό,τι έκανες με τον Rocky για 2-3 διαδοχικούς καφέδες μπορείς άνετα να το κάνεις και με τον SJ. Δες πως τους δουλεύουν οι pro baristi, υπάρχουν πολλά video στο internet.

YΓ Ας μην συνεχιστεί η συζήτηση αυτή σε αυτό το νήμα γιατί είμαστε εκτός θέματος τίτλου.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση