Mazzer Super Jolly - Από που?

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
marnik

Mazzer Super Jolly - Από που?

Δημοσίευση από marnik » Δευ Μάιος 21, 2012 6:27 pm

Γεια σας παιδιά,

Τελευταία ψήνομαι για αλλαγή μύλου (μια και ο Rocky συνεχίζει τα δικά του) και προσανατολίζομαι προς μεταχειρισμένο Mazzer Super Jolly. Έχετε καμία ιδέα πού θα μπορούσα να ψάξω ή μήπως ξέρει κανείς αν πωλείται κανένας σε καλή κατάσταση?

Με προβληματίζει λίγο το θέμα του doser. Μένει μέσα υπόλειμα καφέ ή υπάρχει τρόπος να μην κρατάει το doser τίποτα?

Ευχαριστώ,
Μάριος

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Mazzer Super Jolly - Από που?

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Δευ Μάιος 21, 2012 6:59 pm

Μάριε μπορείς να ψάξεις στην χρυσή ευκαιρία,σε μαγαζιά με εξοπλισμό καφέ και γενικά απο ερωτήσεις σε καφετέριες.
Σίγουρα στο κόστος να βάλεις και ένα ζευγάρι κοπτικά να τα αλλάξεις και να έχεις καινούρια.
Συνήθως δεν παθαίνουν τίποτα οι μύλοι αν τους προσέχεις βέβαια γι'αυτό πριν αγοράσεις κάτι καλό είναι να τον ακούσεις πως δουλεύει και αν κόβει.Άσχημοι ήχοι δεν είναι καλό να ακούγονται.Έχεις μια εμπειρία και θα καταλάβεις αν κάτι δεν πάει καλά.Εξωτερικά τώρα μακάρι να βρείς κάτι που δεν θα έχει πολλά χτυπήματα.
Για τον δοσομετρητή μην αγχώνεσαι καθόλου.Αν και είναι θέμα συνήθειας εγώ τον προτιμώ για πολλούς λόγους έχοντας εμπειρία και απο άνευ δοσομετρητή.Με ένα πινελάκι και 2 βοηθήματα που θα προσθέσεις στον δοσομετρητή,μπορεί να μην κρατάει ούτε κόκκο κομμένου καφέ.Οι δύο ''μόντες'' είναι 15 λεπτάκια δουλίτσα κυρίως χειροτεχνίας..
Εδώ είναι γραμμένες οι μόντες.viewtopic.php?f=6&t=844&start=10#p9654
Αν θέλεις ρίξε μια ματιά και εδώ.viewtopic.php?f=6&t=1402#p21594
Πρότασή μου,μην ρωτάς συγκεκριμένα για super jolly.Υπάρχει περίπτωση να βρείς Mazzer Kony που είναι ανώτερος του jolly ή μπορεί να πετύχεις κανένα compak k10.
Ποτέ δεν ξέρεις τι θα βρείς.
Ελπίζω μόνο να μην μου πάρεις καμία προσφορά που παζαρεύω και εγώ! :lol:
Καλό ψάξιμο!


marnik

Re: Mazzer Super Jolly - Από που?

Δημοσίευση από marnik » Τρί Μάιος 22, 2012 5:30 pm

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και για την ενθάρρυνση, αρχίζω το ψάξιμο λοιπόν, θα ενημερώσω αν έχω νεότερα.

marnik

Re: Mazzer Super Jolly - Από που?

Δημοσίευση από marnik » Δευ Μάιος 28, 2012 3:19 pm

Γεια σας παιδιά,

Τι γνώμη έχετε για Mazzer mini manual (πάντα σε σχέση με Super Jolly)? Ξέρω ότι έχει 58μμ μαχαίρια σε σχέση με τα 64άρια του SJ, δεν ξέρω όμως στην καθημερινότητά μου και για οικιακή πάντα χρήση αν η διαφορά αυτή είναι αντιληπτή, ή τουλάχιστον αρκετή για να διακιολογήσει τα παραπανω χρήματα που κάνει ο SJ. Σημειωτέον ότι τον SJ τον βρίσκω μεταχειρισμένο (αλλά με καινούργια μαχαίρια) στα 345 ευρώ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) ενώ τον mini manual τον έχει το specialtycoffee.nl στα 401 ευρώ (με ΦΠΑ) + μεταφορικά.
Μάλλον θα πάω για τον SJ, γιατί δεν θέλω να ανέβω στην τιμή, αλλά άλλο καινούργιο άλλο μεταχειρισμένο (βέβαια καινούργια μαχαίρια θα έχει, οπότε...). Εσείς τι λέτε?

leftgalan

Re: Mazzer Super Jolly - Από που?

Δημοσίευση από leftgalan » Δευ Μάιος 28, 2012 5:22 pm

Γιατί δεν παίρνεις τον mazzer mini electronic ?

Μπορείς να πάρεις τον mazzer mini electronic και να του βαλεισ burrs απο sj 64 άρια και είσαι τέλειος.

marnik

Re: Mazzer Super Jolly - Από που?

Δημοσίευση από marnik » Δευ Μάιος 28, 2012 5:32 pm

leftgalan έγραψε:Γιατί δεν παίρνεις τον mazzer mini electronic ?
Βασικά αυτόν θα ήθελα (λόγω doserless), αλλά δυστυχώς είναι ακριβότερος, δεν θέλω να δώσω 650 ευρώ για καινούργιο και μεταχειρισμένο δεν τον βρίσκω.

georgemvg

Re: Mazzer Super Jolly - Από που?

Δημοσίευση από georgemvg » Δευ Μάιος 28, 2012 8:29 pm

Με λίγο ψάξιμο και υπομονή, τα 280 ευρώ (τόσα έδωσα) ενός μεταχειρισμένου SJ από εξωτερικό, δεν νικιούνται από κάτι άλλο.

marnik

Re: Mazzer Super Jolly - Από που?

Δημοσίευση από marnik » Δευ Μάιος 28, 2012 11:40 pm

Αυτό σκέφτομαι κι εγώ, απλά θα ήθελα να ακούσω γνώμες και για τον Mini Manual σαν εναλλακτική με το σκεπτικό που είπα στο αρχικό μου ποστ.

georgemvg

Re: Mazzer Super Jolly - Από που?

Δημοσίευση από georgemvg » Δευ Μάιος 28, 2012 11:51 pm

Δεν μένει πάρα πολύ καφές στο doser. Ο περισσότερος καφές μένει στο στόμιο.

Απάντηση