Mazzer Super Jolly - Από που?

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
manyjobs23
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί Ιουν 28, 2011 12:13 pm
Όνομα: Μάνος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto III
2η Μηχανή:: Gene cafe roaster
Μύλος:: Wega 6.8 A Konik
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι speciality τι άλλο ?
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Mazzer Super Jolly - Από που?

Δημοσίευση από manyjobs23 » Πέμ Σεπ 13, 2012 10:51 pm

Παιδιά γνωριζει κάποιος αν υπάρχει διαθέσιμο σαν ανταλλακτικό το μεταλλικό ''χωνί'' του doserless super jolly χωρίς την ηλεκτρονική πλακέτα-καπάκι, γιατί ολόκληρο το ανταλλακτικό για μετατροπή σε electronic πάει περίπου στα 200+ ευρώ?υπάρχει ώς εναλλακτική κάτι αξιόλογο εκτός απο τις φθηνές λύσεις με πλαστικά μπουκάλια κτλ.?ευχαριστώ!
Έλα ρε κυρά (La) Margarita βάλε το χεράκι σου μπάς και πιούμε κανά GODSHOT........

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Mazzer Super Jolly - Από που?

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Πέμ Σεπ 13, 2012 11:44 pm

Με μια γρήγορη ματιά στο espressoparts.com κατάλαβα πως το χωνί μόνο,έχει 150€ περίπου και 300€ όλο το κιτ.Εκτός από το χωνί όμως θα χρειαστείς και το μεταλλικό κομμάτι η' μια πατέντα για να κλείσεις την τρύπα που θα μείνει στο κέλυφος όταν φύγει ο δοσομετρητής.
Αξίζει;;

Άβαταρ μέλους
manyjobs23
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί Ιουν 28, 2011 12:13 pm
Όνομα: Μάνος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto III
2η Μηχανή:: Gene cafe roaster
Μύλος:: Wega 6.8 A Konik
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι speciality τι άλλο ?
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Mazzer Super Jolly - Από που?

Δημοσίευση από manyjobs23 » Παρ Σεπ 14, 2012 12:11 am

Και εγω στο ίδιο site είδα περίπου τιμές και η αλήθεια είναι πως μάλλον δεν αξίζει η μετατροπή και γιαυτο πολυ έχουν καταφύγει και σε φτηνές λύσεις.Εχοντας τον μύλο στα χέρια μου για 1 εβδομαδα και έχοντας κάνει τις "γνωστές" μετατροπές στο doser απλά μάλλον φαίνεται να καταληγο στο συμπερασμα (εστω προωρα) ότι είναι ψιλομπελας σε σχέση με τον doserless k3.Τεσπα θα συνεχίσω την εκπαίδευση μου στo doser του mazzer jolly και σιγά σιγά θα προσαρμοστω που θα παει!ααααα....και τώρα που το θυμήθηκα κάποιος χρωστάει μια παρουσίαση για τον Κ10..... :a014: :D
Έλα ρε κυρά (La) Margarita βάλε το χεράκι σου μπάς και πιούμε κανά GODSHOT........

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Mazzer Super Jolly - Από που?

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Παρ Σεπ 14, 2012 1:01 am

Προσωπικά προτιμώ δοσομετρητή.Και αυτός του mazzer,αν κάνεις τα απαιτούμενα κόλπα δουλεύει πολύ καλά.Συνήθεια είναι όπως είπες.
(θα ετοιμάσω κάποια στιγμή και ένα θέμα για τον Κ10.τώρα νομίζω πως αρχίζουν και στρώνουν τα μαχαίρια να φανταστείς)

kiwi1983
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 12, 2014 7:43 pm

Re: Mazzer Super Jolly - Από που?

Δημοσίευση από kiwi1983 » Πέμ Οκτ 14, 2021 6:08 pm

20211014_144816~01~01.jpg
Καλησπέρα και απο μενα, πριν λιγο ολοκληρωσα το mod κάνοντας τον sj doserless αλλα παρουσιασε μερικα προβλήματα κατα την δοκιμή, να τονίσω οτι τον δουλεύω επαγγελματικα.

Το πρώτο και κυριότερο πρόβλημα ειναι οτι πετάει πολυ καφε
εκτος του καλαθιού και τα κάνει χαλια λογο του οτι βγαίνει πολυ δυνατα ο καφες φυσικα μπορεί να φταίει που δεν έχω την antistatic σιτα κατι ομωςπου θα προσαρμοστεί μαλλον την δευτερα , για περισσότερες διευκρινίσεις θα ποστάρω την επόμενη εβδομαδα για το συγκεκριμένο θεμα.
Επόμενο προβλημα αντιμετώπισα με το portafilter της wega atlas και την μεταλικη βαση σιγουρα χρειαζεται μοντα και εκει απο επαγγελματια για να γινει σωστη δουλειά μιας και η βαση δεν φτανει το κεντρο του καλαθιου καθετα στην τρυπα του doser οπότε και αυτο θελει φτιαξιμο.
Προβλημα τριτο ειναι οι βιδες του plate σε συνδιασμο με το μαντεμι του mazzer δεν μπαινουν ουτε με τρυπανι 2 ουτε με 2.5 mm δεν βιδωνουν ... Με 3 mm κολυμπανε , τελικα εβαλα 2 αυτοδιατριτες μεχρι να ανοίξω πασο και να βρω φρεζαριστες.
Γενικα για τα 200 ευρω που κοστιζει το κιτ κατα την γνωμη μου πεταμενα λεφτα μιας που θα χρειαστεις φρεζα παιρνεις το χωνι με 30 $ αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα..

Το γευστικο αποτελεσμα τωρα εκπληκτικο !!! Ειδικα σε espresso αντε γεια ! Φουλ αρωματα και ο τροπος που πεφτει ο καφες στο καλαθακι μερα με τη νυχτα, πολυυυυυ ποιο αναλαφρα απο το μπραφ που εσκαγε ολο μαζι πριν , κατι που κανει την διαφορα και φαινετε στην εκχύλιση (καθολου chanelling)

Απάντηση