Compak K3 Touch

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
stapap

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από stapap » Τρί Σεπ 25, 2012 9:44 pm

Από χθες λοιπόν έχω τον μύλο του Μάνου. Θέλω να τον ευχαριστήσω από εδώ για την άψογη συνεργασία και τις ευχές στο κλείσιμο της αγγελίας. Εννοείται ο μύλος είναι σε άψογη κατάσταση, όπως το έχει περιγράψει και ο Μάνος.

Έλεγα φεύγοντας από τον Μάνο να πήγαινα Taf, να πάρω και καφέ από πρώτο χέρι,
αλλά με το βάρος που κουβαλούσα, δεν είχα αντοχή να γυρίζω στο κέντρο της Αθήνας.
Σήμερα το πρωί χρησιμοποίησα ένα παμπάλαιο καφέ (άγνωστης προέλευσης και roast date) που μου είχε δώσει πριν από μήνες ο φίλος που μου είχε δώσει την Evo (τον είχα κατάψυξη). Το παράξενο είναι ότι έκανε καλούτσικο καφεδάκο, είχε και κρέμα. Μάνο, μου φαίνεται πέτυχες την ρύθμιση με την πρώτη !

Το μεσημέρι πέρασα από Coffee Studio και πήρα ένα Sweet Blue κι ένα Aguilera Brothers (Sunrize δεν είχε), ήταν και οι πιο φρέσκοι.

ΥΓ. είχα κανονίσει το ταξίδι αυτό πριν 3 μήνες για τους Dead Can Dance, το ταξίδι μου έβγαλε και Κ3 ! Ελπίζω οι καφέδες του να είναι σαν την μουσική των DCD :a013:

Άβαταρ μέλους
manyjobs23
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί Ιουν 28, 2011 12:13 pm
Όνομα: Μάνος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto III
2η Μηχανή:: Gene cafe roaster
Μύλος:: Wega 6.8 A Konik
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι speciality τι άλλο ?
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από manyjobs23 » Τρί Σεπ 25, 2012 9:53 pm

Στάυρο σ'ευχαριστω για τα καλα σου λόγια,με πρόλαβες και έκανες τις απαραιτητες αλλαγές στο προφίλ σου, έτσι μπράβο ολοκληρο Κ3 αγόρασες! :D Καλορίζικος και πάλι, τα'ι'σε τον φρέσκο καφε και σίγουρα θα ανταμειφθείς!
Έλα ρε κυρά (La) Margarita βάλε το χεράκι σου μπάς και πιούμε κανά GODSHOT........

Giorgio

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Giorgio » Σάβ Σεπ 29, 2012 11:52 am

Christos έγραψε:Δεν τον ξέρω τον μύλο σου αλλά πάνω κάτω τα ίδια ισχύουν για όλους οπότε το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να βρεις που ακουμπάν τα μαχαίρια μεταξύ τους. Σιγά-σιγά γυρίζεις την ρύθμιση προς το ψιλότερο και είσαι σε ετοιμότητα να κλείσεις ΑΜΕΣΩΣ τον μύλο μόλις ακούσεις τον χαρακτηριστικό ήχο της τριβής μετάλλου με μέταλλο. Από εκείνο το σημείο πήγαινε καμιά 4 διαβαθμίσεις προς το χοντρότερο κόψιμο (απ' ότι βλέπω υπάρχουν κάτι μικροί κύκλοι/διαβαθμίσεις στον φορέα) και δοκίμασε από εκεί.

Μερικά γενικά που πρέπει να προσέχεις
1) Πάντα πρέπει να δουλεύει ο μύλος όταν πάς από χοντρό σε ψιλό κόψιμο
2) Προσοχή πως βιδώνεις τον πάνω φορέα γιατί στραβοβίδωμα σημαίνει ότι τον κλαις τον μύλο σου.
3) Είναι καλή πρακτική να αλλάζεις τα μαχαίρια όταν αγοράζεις μεταχειρισμένο μύλο.
Όταν ψάχνουμε να βρούμε που ακουμπούν τα μαχαίρια πρέπει να αλέθει καφέ η μηχανή ή απλά να δουλεύει?

Άβαταρ μέλους
Βαγγελης ο καφετζης
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: Πέμ Απρ 22, 2010 8:14 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika III PR
Μύλος:: Compak K10 conic
2ος Μύλος:: Χειροκίνητος sozen
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι specialty
Τοποθεσία: Αθήνα - Καστοριά

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Βαγγελης ο καφετζης » Σάβ Σεπ 29, 2012 12:10 pm

Απλά να δουλεύει.
Σιγά-σιγά ρυθμίζεις προς το λεπτό και θα ακουστεί ένας συγκεκριμένος ήχος όταν κοντεύουν να ακουμπήσουν.

stapap

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από stapap » Τρί Δεκ 25, 2012 12:30 pm

Έχοντας 3 μήνες τον μύλο, αυτό που με δυσκόλεψε εξαρχής ήταν να βρώ το σωστό κόψιμο
μετά από λύσιμο, καθάρισμα, συναρμολόγηση. Μή έχοντας και εμπειρία φοβόμουν μή βρούν
τα μαχαίρια. Μετά την πρώτη φορά δεν τον ξανάλυσα και καθάριζα με αέρα.
Προχθές που είχα χρόνο ασχολήθηκα λίγο και συνοψίζω εδώ, ίσως όχι με την ίδια σειρά.

Αφού έλυσα και καθάρισα, σημάδεψα με μαρκαδόρο μιά προεξοχή από τις τρείς του φορέα του
πάνω μαχαιριού και την αντίστοιχη εσοχή-οδηγό του θαλάμου του κάτω μαχαιριού στην οποία
μπαίνει. Βίδωσα μέχρι τέρμα. Το πλαστικό καπάκι με τα νούμερα των βημάτων μπορεί να
αφαιρεθεί και να τοποθετηθεί σε διαφορετική θέση. Το έβαλα όσο πιό κοντά να δείχνει
στο μηδέν (με νοερή γραμμή-δείκτη την κορυφή της μύτης πάνω από την έξοδο του καφέ).
Πήγε περίπου στο -4 ή -5. Γυρίζω στο πιό χοντρό μέχρι το σωστό κόψιμο. Περίπου στο 13.
Ξαναλύνω και αφού βιδώσω και σφίξω όσο παίρνει, πάω μετά στο 13 και βλέπω ότι δουλεύει.
Ίσως ήθελε μισό βήμα στο πιό χοντρό.

Επόμενο βήμα να βάλω μιά γραμμή-δείκτη με ασημί μαρκαδόρο στην περιφέρεια πάνω από την
"μύτη" και να βάψω τις ανάγλυφες κουκκίδες βαθμονόμησης για να φαίνονται καλύτερα.
Στα νούμερα δεν δούλεψε, καθώς μικρό το ανάγλυφο και ο μαρκαδόρος καινούργιος και έτρεχε.
Σκέφτομαι να γράψω νούμερα σε αυτοκόλλητο (άσπρα γράμματα σε μαύρο φόντο).

Προσοχή στο βίδωμα των αλλενόβιδων στη νέα θέση. Δεν υπάρχουν πάσα στις τρύπες, τα
ανοίγουν οι βίδες και μπορεί να χαλάσουν οι βίδες. Εγώ χάλασα μία, αλλά βρήκα στην
Eurogat.
Σκέφτηκα πρίν το λύσιμο να κάνω το καθάρισμα με αέρα για να δώ μετά το αποτέλεσμα, αλλά
το ξέχασα. Την επόμενη φορά.
Μπορεί κάποιος από τους έμπειρους να πεί, με δεδομένο ότι ο εσπρέσσο κόβεται στο 13-15
και όλος ο κύκλος αντιστοιχεί σε 70 βήματα, πού θα κόβεται ο φίλτρου και πού ο french press ?

Xρόνια Πολλά σε όλους

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από spyros » Τρί Δεκ 25, 2012 1:42 pm

Δεν έχω κάνει τέτοιο σύστημα βαθμονόμησης. Υπολόγισε περίπου 20' του ρολογιού από τον espresso για φίλτρου. Γαλλικό δεν έχω δοκιμάσει να φτιάξω αλλά είναι λίγο πιο χοντρό από το φίλτρου. Από κάτι βιντεάκια που έχω δει την άλεση θα την δοκίμαζα σε άλλα 15' από το φίλτρου.

Στην συναρμολόγηση - αποσυναρμολόγηση δεν φέρνω κάθε φορά σε επαφή τα μαχαίρια. Καταλαβαίνω ποια είναι η τελευταία περιστροφή και με βοηθάει η ασημί βίδα που σφίγγει το hopper. Το καπάκι που έχεις έχει βήματα όπως εδώ; Αν ναι τότε σίγουρα βοηθάνε τα νούμερα. Για την ώρα δεν έχω κάνει κάτι ιδιαίτερο. Βρίσκω την πρώτη φορά εμπειρικά το κόψιμο και στο επόμενο κρίνω ανάλογα τον καφέ, την άλεση που θέλω.

Με το πιεστικό γίνεται πολύ καλή δουλειά.

stapap

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από stapap » Τρί Δεκ 25, 2012 7:16 pm

spyros έγραψε:Το καπάκι που έχεις έχει βήματα όπως εδώ;
Nαί αυτό είναι. Σίγουρα ρυθμίζεις σύμφωνα με την εκχύλιση, αλλά με τα νούμερα έχεις ένα μπούσουλα.
spyros έγραψε:Υπολόγισε περίπου 20' του ρολογιού
Εννοείς 120 μοίρες ?

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από spyros » Τρί Δεκ 25, 2012 8:10 pm

Σωστά 120 μοίρες.

stapap

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από stapap » Τρί Δεκ 25, 2012 9:17 pm

OK Σπύρο, σ'ευχαριστώ.
Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω (μου ζητάνε καμιά φορά)

mathaiosside
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 05, 2011 8:10 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από mathaiosside » Τετ Μαρ 13, 2013 10:21 pm

Όντας κάτοχος του συγκεκριμένου μύλου για λίγο περισσότερο από 2 εβδομάδες, να γράψω και εγώ την άποψή μου.

Τον απέκτησα μεταχειρισμένο με καινούργια μαχαίρια στα 160 ευρώ, στη μαύρη έκδοση.

Αρχικά μου έκανε θετική εντύπωση ο ήχος του. Από όσα είχα διαβάσει περίμενα να είναι πιο φασαριόζικος και ενοχλητικός. Με έκπληξη διαπίστωσα ότι συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο: Όταν λειτουργεί χωρίς να αλέθει, σχεδόν δεν ακούγεται. Από την άλλη όταν υπάρχει καφές, δεν έχει το διαπεραστικό και ενοχλητικό ήχο του Delonghi KG79 που χρησιμοποιούσα πριν.

Για να «μάθω» πώς λειτουργεί, να βρω πώς παίζει η ρύθμιση και να πάρω ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα σπατάλησα περίπου 250 γρ. καφέ. Αυτό δίχως στο παρελθόν να έχω κάνω χρήση ανάλογου μύλου.

Τον λειτουρώ δίχως το hopper, απλά βάζοντας ένα μικρό πλαστικό δοχείο στο πάνω μέρος για να μην πετάγονται κόκκοι έξω. Για μια διπλή δόση (περίπου 18 γρ.) γεμίζει με κόκκους σχεδόν μέχρι πάνω ο κενός χώρος.

Αναφορικά με το μηχανισμό ρύθμισης, επιβεβαιώνω αυτό που γράφηκε στο πρώτο ποστ: πράγματι παρουσιάζει μια μικρή ασάφεια, τζογάρισμα, που όμως έπειτα από λίγο συνηθίζεται και δεν δημιουργεί ιδιαίτερο πρόβλημα. Ωστόσο κάτι που ήθελα να παρατηρήσω είναι ότι στην περίπτωσή μου τουλάχιστον, το εύρος που μπορώ να ρυθμίσω είναι μικρό. Δηλαδή δεν χρειάζεται πολύ στρίψιμο για να αλλάξεις το κόψιμο. Νομίζω ότι αυτό οφείλεται εν μέρει και στο «σκληρό» δαχτυλίδι που δεν γυρνάει «απαλά», αλλά είναι σκληρό. Ένα κλικ σε στρίψιμο, η αλλαγή σε δευτερόλεπτα εκχύλισης με τις ίδιες συνθήκες είναι περισσότερο από 2-3 δευτ. Πρακτικά αυτο δεν μου δημιουργεί κάποιο πρόβλημά στην παρασκευή του καφέ, απλά το σημειώνω.

Από όσους καφές έχω δοκιμάσει (3), η αλλαγή που κάνω παίζει μάξιμουμ μέχρι 10 «λεπτά». Αυτό μπορεί να είναι καλό αν θες να αλέσεις καφέ φίλτρου, καθώς δεν απαιτεί μεγάλη προσπάθεια, αλλά από την άλλη μου δίνει την εντύπωση ότι λειτουργώ με stepped μύλο, δίχως όμως τα πλεονεκτήματα αυτού (προκαθορισμένο σημείο, που μπορείς να ξαναγυρίσεις). Χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει τον ascaso ι2, έχω την εντύπωση ότι το μικρομετρικό του σύστημα σου δίνει μεγαλύτερο εύρος απ’ ό,τι του K3, καθαρά και μόνο λόγω της σχεδίασης του ρυθμιστικού.

Η ποιότητα άλεσης μου φαίνεται αρκετά καλή. Ο καφές βγαίνει με ομοιογένεια και clumping μπόρεσα να δω σε κάποιο βαθμό μόνο στο πιο ψιλό άλεσμα. Στη σκάλα που χρησιμοποιώ μόλις ανοίξω τον καφέ, είναι ανεπαίσθητο, δίχως να χρειάζεται να χρησιμοποιήσω βελόνα, κάτι που έκανα μόνο με παλιό καφέ που ανέβηκα σε πολύ ψιλό κόψιμο.

Ο καφές πέφτει ωραία στο καλάθι χωρίς να πετάγεται δεξιά ή αριστερά. Επιπλέον, δεν είναι καθόλου δύσκολο να ρίξεις στο καλάθι ό,τι έχει μείνει στο σημείο εξόδου, χρησιμοποιώντας είτε ένα πινέλο, είτε… το δάχτυλό σου! Αν το κάνεις, η κατακράτηση που παρατήρησα είναι ελάχιστη.

Τέλος, επειδή κάπου διάβασα στο νήμα ότι το μπροστινό πλαστικό μέρος, εκεί που είναι η μεταλλική «γλώσσα» δεν αφαιρείται, να σημειώσω ότι δεν ισχύει. Όταν τον παρέλαβα και ήθελα να τον καθαρίσω, το έβγαλα. Αρκεί να ξεβιδώσεις τις δύο μεταλλικές μπάρες που προεξέχουν. Όταν το άνοιξα διαπίστωσα ότι υπήρχε λίγος καφές που είχε πέσει εκεί.

Συμπερασματικά, η εντύπωση που μου έχει αφήσει είναι θετική. Είναι, νομίζω, ένας εύκολος και πρακτικός μύλος που μπορεί να χρησιμοποιηθεί από αρχάριο, δίχως να χρειαστεί να μπει στον κόπο των μονταρισμάτων. Παρά την απουσία του doser, δεν λερώνει τα πάντα γύρω, μιας και ο καφές πέφτει ωραία στο καλάθι.

Αυτό που θα σημείωνα σαν αρνητικό είναι το θέμα που ανέφερα πριν με το μηχανισμό ρύθμισης που μιας και είναι stepless, νομίζω πως θα έπρεπε να είχε μεγαλύτερο εύρος…

Απάντηση