Compak K3 Touch

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
xristos636
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Σεπ 13, 2019 8:25 pm

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από xristos636 » Τετ Οκτ 07, 2020 3:29 pm

Να κάνω μια ερώτηση σχετικά στα παιδιά που έχουν τον μύλο, παρατήρησα μείωση στον αριθμό που χρειάζεται να κόβω μέσα σε 8-9 μήνες που έχω τον μύλο. Δηλαδή ενώ παλιά έκοβα στο 18-19, μετά από λίγο καιρό πήγα στο 15-16, έχω φτάσει να κόβω στο 11 για εσπρέσσο πάντα, με το μηδέν να είναι εκεί όπου, άμα λύσω τον μύλο και ξεκινήσω να βιδώνω τα μαχαίρια, στο μηδέν, δεν κουμπώνουν άλλο. Δεν έχω αλέσει και τόσο καφέ να πω φθάρθηκαν τα μαχαίρια και θέλει πιο ψιλό κόψιμο (μέχρι τώρα έχω κόψει περίπου 10 κιλά καφέ), όπως επίσης και δεν έχω αλλάξει είδος καφέ, αγοράζω ότι αγόραζα τόσο καιρό. Σας έχει συμβεί και εσάς; Παλιά με μια σκάλα μπούκωνε η μηχανή από το 15 στο 14 και τώρα κοντεύω να φτάσω στο 11 και οριακά παίρνω τους χρόνους εσπρέσσο; Αν σας έχει συμβεί πως το διαπιστώσατε και το λύσατε ή δε υπάρχει πρόβλημα;

KostasΚΚ
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 05, 2020 9:44 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: Θα ήθελα μια bianca
2η Μηχανή:: Delonghi ec685
Μύλος:: Eurogat k3 touch
2ος Μύλος:: Delonghi k79
Οι καφέδες μου:: Taresso

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από KostasΚΚ » Τετ Οκτ 07, 2020 5:24 pm

Μάλλον έχει αρχησει κ "στανιαρει-στρωνει" ο μύλος. Εγώ τον έχω περίπου 2 μήνες, έχω αλεσει +-3kg κ έχω πέσει σχεδόν 4 βαθμίδες!! Το μόνο κακό που μπορώ να αναφέρω είναι το clamping!!

xristos636
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Σεπ 13, 2019 8:25 pm

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από xristos636 » Πέμ Οκτ 08, 2020 1:02 am

Μου φάνηκε λίγο υπερβολικό αυτό που πέφτει τόσα στα νούμερα, είναι λιγάκι μεγάλη η διαφορά, θα τον ανοίξω και αύριο μάλλον να του ρίξω ένα καθάρισμα να δω και σε τι φάση βρίσκεται εσωτερικά ο μύλος. Επίσης βρήκα ένα ενδιαφέρον βίντεο και να βλέπει κάποιος άμα είναι ευθυγραμμισμένα τα μαχαίρια, το έχει κάνει κανείς; :c034:


Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από johnsin » Πέμ Οκτ 08, 2020 12:26 pm

Γιατί πρέπει να φταίει ο μύλος και όχι το ψήσιμο του καφέ μπορεί να έχουν κάτι αλλάξει στο χαρμάνι του καφέ.

xristos636
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Σεπ 13, 2019 8:25 pm

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από xristos636 » Πέμ Οκτ 08, 2020 1:27 pm

Ναι ισχύει ότι μπορεί να φταίει και ο καφές προφανώς, απλά θα έπρεπε να τυχαίνει κάποια φορά να ζητάει και πιο χοντρό κόψιμο και όχι μόνο πιο λεπτό. Μια παρατήρηση κάνω δεν ξέρω απαραίτητα σε τι οφείλεται και δεν είναι απαραίτητα πρόβλημα, εξάλλου δεν έχω κάποια προηγούμενη εμπειρία με μύλο, είναι ο πρώτος μου μύλος αυτός. Απλά φαντάζομαι πως δεν θα έπρεπε να είναι σταθερά πιο λεπτά αλλά να παίζει και πιο ψηλά σε άλεση.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από johnsin » Πέμ Οκτ 08, 2020 2:02 pm

Αν βάζεις στο hoper τον καφέ ακόμα και μετά από 2 με 3 μέρες θα κάνεις μικρο διορθώσεις γιατί μπαγιατεύει ο καφές εκτεθειμένος στον αέρα.
Εγώ βάζω 2 κουταλάκια από αυτό το πλαστικό που έχει η μηχανή για τον χύμα καφέ κόβω 16 17 γρ ανάλογα και κάνω την ίδια διαδικασία στον επόμενο καφέ και έτσι δεν πειράζω τον μύλο συνέχεια.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από nkout » Πέμ Οκτ 08, 2020 2:03 pm

xristos636 έγραψε:
Πέμ Οκτ 08, 2020 1:02 am
Επίσης βρήκα ένα ενδιαφέρον βίντεο και να βλέπει κάποιος άμα είναι ευθυγραμμισμένα τα μαχαίρια, το έχει κάνει κανείς; :c034:
Τα ειχα δει κ εγω καποτε, αλλα κατεληξα πως εχει αξια μονο για μεγαλης διαμετρου μαχαιρια, οπου μια μικρη αποκλιση στις μοιρες εχει μεγαλο αντικτυπο στην απολυτη τιμη τις αποστασης. Στα πιο μικρα μαχαιρια μαλλον ειναι υπερβολη (κατα την προσωπικη μου αποψη παντα).

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από johnsin » Πέμ Οκτ 08, 2020 2:08 pm

Ναι είναι υπερβολή ,αν σου βγάζει τον καφέ σωστά να μπεις σε αυτήν την χρονοβόρα διαδικασία. Είναι για τους πολύ ψαγμένους.

xristos636
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Σεπ 13, 2019 8:25 pm

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από xristos636 » Πέμ Οκτ 08, 2020 3:19 pm

ευχαριστώ παιδιά έλεγα μήπως το δοκίμαζα αλλά αφού δεν αξίζει καν τον κόπο δεν πειράζει.

Απάντηση