Compak K3 Touch

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από spyros » Σάβ Σεπ 22, 2012 7:10 pm

Αν μπορείς κάνε ένα κόπο και εξήγησε καλύτερα τι εννοείς λέγοντας
manyjobs23 έγραψε:το στοπ είναι η μια βίδα με τό μικρό ασημί ''καπάκι'' το οποίο χρησιμέυει σάν οδηγός
εννοείς ότι είναι στοπ με την βοήθεια της αλλενόβιδας που είναι στην φώτο κάτω δεξιά; Απολογούμαι για το πρήξιμο απλά έχω λυμένο τον μύλο και προσπαθώ να μου λυθούν κάποιες απορίες...

Τέλος οι αλλενόβιδες που υπάρχουν όπως κοιτάμε τον μύλο από πάνω ( το αναφέρω για να μην μπερδέψουμε και τα μέρη του μοτέρ) είναι 7; 3 για το μαύρο καπάκι που δεν υπάρχει λόγος να αφαιρώ 2 για να σταθεροποιηθεί το πάνω μέρος της μύτης του doser και 2 σαν stop;

Θα επανεξετάζω το υλικό μου και θα επιστρέψω διορθώνοντας ή επεξηγώντας καλύτερα αυτά που γράφω παραπάνω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
manyjobs23
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί Ιουν 28, 2011 12:13 pm
Όνομα: Μάνος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto III
2η Μηχανή:: Gene cafe roaster
Μύλος:: Wega 6.8 A Konik
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι speciality τι άλλο ?
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από manyjobs23 » Σάβ Σεπ 22, 2012 8:20 pm

Ναι η βιδα που κρύβεται κάτω απο το ασήμι καπάκι βρίσκει πάνω σ´αυτη την αλενοβιδα και μπλοκάρουν το κολαρο της κεφαλης.Τα αλεν είναι επτά αλλα δεν έχω προσπαθήσει να αφαιρεσω το πλαστικό κομμάτι της μυτης που καλύπτει την έξοδο του καφε μιας και νομίζω πως δεν αφαιρείται απο το σώμα του μυλου.
Έλα ρε κυρά (La) Margarita βάλε το χεράκι σου μπάς και πιούμε κανά GODSHOT........

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από spyros » Σάβ Σεπ 22, 2012 8:36 pm

Επομένως η αλλαγή στον βαθμό άλεσης γίνεται απλά μετακινώντας το κολάρο δεν πειράζεις κάποια βίδα έτσι;

Από καφέ σε καφέ που αλλάζει κρατάς κάποιο σύστημα βαθμονόμησης; Αν δηλαδή ξεκινήσω με sweet blue πάω σε panama και γυρίσω πάλι σε sweet blue το ρυθμίζω απ' την αρχή στηριζόμενος στις σημειώσεις μου; Οι υπόλοιποι χρήστες stepless μύλων λειτουργείται κατά αυτό τον τρόπο;

( Δεν ξέρω αν το πρόσεξες αλλά έχω κάνει διπλό ποστάρισμα, υπάρχει δηλαδή και ένα μήνυμα στο τέλος της 4ης σελίδας, αν μπορέσεις κάνε ένα κόπο και διευκρίνησε κάποιες απορίες...)

Σε ευχαριστώ για την απάντηση :oneup: !

Με τον μύλο δεν έχω κλείσει ακόμα μία εβδομάδα μαζί του. Είμαι ικανοποιημένος αλλά δεν προτρέχω για να μην αναθεωρώ στην συνέχεια τα λεγόμενά μου. Θα περάσω λίγο καιρό μαζί του και θα προσθέσω ορισμένα πράγματα στην πολύ ολοκληρωμένη παρουσίαση του Μάνου. Μου τον έδωσε γνωστός αλλά είναι σε άριστη κατάσταση, δεν έχει αλέσει πάνω από δύο κιλά, φανταστείται αισθάνομαι τον αιθέρα από τα μαιχαίρια.

Άβαταρ μέλους
manyjobs23
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί Ιουν 28, 2011 12:13 pm
Όνομα: Μάνος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto III
2η Μηχανή:: Gene cafe roaster
Μύλος:: Wega 6.8 A Konik
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι speciality τι άλλο ?
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από manyjobs23 » Σάβ Σεπ 22, 2012 8:57 pm

Σπύρο ο μυλος βιδωνει αριστεροστροφα όταν βρεις το τέρμα του γυρνάς δεξιοστροφα για πιο χοντρό κόψιμο σορυ αν σε μπέρδεψα σε προηγούμενο πόστ.Δεν έχω κανένα σημείο αναφοράς για τα κοψιματα οπότε αυτοσχεδιασε!γενικα οι stepless μυλοι έχουν αυτο το κακό.Το βιντεακι είναι ανεβασμένο απο YouTube.Το καπάκι το έχουν έτσι μάλλον για αισθητικους λόγους, για την ρύθμιση του μυλου δεν ξεβιδωνεις καμία βιδα εκτός και αν θες να κανείς συντήρηση.Αυτα.....στην επόμενη ερώτηση θα αρχίσω να χρεωνω :lol:
Έλα ρε κυρά (La) Margarita βάλε το χεράκι σου μπάς και πιούμε κανά GODSHOT........

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Σεπ 22, 2012 8:58 pm

spyros έγραψε:...
2) Εδώ έχεις ανεβάσει βίντεο ή κάτι άλλο; Περίεργο δεν μου ανοίγει ούτε με τον firefox ούτε με τον konqueror. Αν μπορεί κάποιος να δώσει απλά το λινκ χωρίς τα "εισαγωγικά" του youtube.
...
Έφτιαξα το link Σπύρο, τώρα το δείχνει κανονικά.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από spyros » Σάβ Σεπ 22, 2012 9:37 pm

Το λινκ με μία παράθεση το έβλεπα :a042: .
manyjobs23 έγραψε:.....στην επόμενη ερώτηση θα αρχίσω να χρεωνω :lol:
:lol:

Μάνο σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

gioren

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από gioren » Κυρ Σεπ 23, 2012 8:38 am

Και εγώ είμαι στο στάδιο εκμάθησης του Κ3.Φαίνεται ένας καλός entry level pro μύλος .Βέβαια καλό αποτέλεσμα πήρα μία φόρα και ίσως κατα τύχη .Τέσπα η αναζήτηση συνεχίζεται ...

Άβαταρ μέλους
focus
Δημοσιεύσεις: 594
Εγγραφή: Δευ Δεκ 20, 2010 4:48 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Isomac Tea II
2η Μηχανή:: † Ariete Prestige †
Μύλος:: Macap M4 Stepless
Οι καφέδες μου:: La Margarita,Hasbean:La Fany Bourbon
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από focus » Κυρ Σεπ 23, 2012 1:36 pm

Σχετικά με τη βαθμονόμηση ενός stepless μπορείτε να δοκιμάσετε το εξής:
stepless1.jpg
stepless2.jpg
Πρόκειται για ένα κομμάτι σκληρό σύρμα, προσαρτημένο σε μια βίδα του πάνω μέρος του μύλου. Μπορείτε να βρείτε το σημείο που ακουμπούν τα κοπτικά (ορίζουμε σαν σημείο 0) και η αρίθμηση ξεκινά από εκεί. Επειδή το κολάρο του συγκεκριμένου μύλου έχει τους αριθμούς 1-9, το σημείο 0 στον δικό μου είναι το 9. Η περιοχή γύρω στο 1 είναι για espresso, γύρω στο 3 για pour-over και 4+ για french press. Η απόλυτη βαθμονόμηση ενός stepless μύλου εξασφαλίζει ότι ποτέ δε θα βρεθούμε κατά λάθος σε περιοχή που ακουμπούν τα μαχαίρια και επιπλέον επιτρέπει την ανταλλαγή πληροφοριών άλεσης για όσους έχουν τον ίδιο μύλο.

Σημ.Μπορείτε να ζητήσετε και από τη κυρία του σπιτιού ένα εσεντρίκ χρώμα για την άκρη του δείκτη: :a016:
stepless3.jpg
Μειονέκτημα του παραπάνω ότι κατά τον καθαρισμό του μύλου, μπορεί αν σας στρεβλώσει το σύρμα.Βρίσκουμε το σημείο 0 και καλιμπράρουμε ακολούθως.

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από spyros » Κυρ Σεπ 23, 2012 5:21 pm

Ωραίο και αυτό. Όπως το φαντάζομαι στον K3 θα μπορούσε να γίνει με συνδετήρα που θα κουμπώσει μεταξύ του ασημί και του μαύρου πλαστικού όπως φαίνεται στην φωτογραφία. Καλός και εύχρηστος τρόπος βαθμονόμησης δεν βλέπω να υπάρχει πέραν του γνωστού ρολογιού και των κόκκων που υπάρχουν στα αριστερά της πρόσοψης του μύλου.

Προσθήκη: Παρόμοιες κουκκίδες με αριθμούς όπως φαίνονται στις φώτο παραπάνω ο μύλος μου τουλάχιστον, δεν φαίνεται να έχει.

spyros
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 08, 2010 12:36 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: x7.1, x6, euromatik
Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από spyros » Δευ Σεπ 24, 2012 1:11 pm

Μία ακόμα παρουσίαση. Στο τέλος της πρώτης σελίδας όπως και στην αρχή της δεύτερης υπάρχουν δύο υλοποιήσεις για την βαθμονόμηση που αναφέρθηκε παραπάνω.

http://www.home-barista.com/advice/what ... 10551.html.

Απάντηση