Compak K3 Touch

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
isim
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2016 5:48 pm
Όνομα: Ιωαννης
Μηχανή:: Lelit PL81T
2η Μηχανή:: Gaggia Evolucione
Μύλος:: Fiorenzato nano F4e
2ος Μύλος:: Delonghi KG79
Οι καφέδες μου:: Αυτοι που πινω ^_^

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από isim » Πέμ Δεκ 22, 2016 3:34 pm

gkavara έγραψε:Μια χαρά είναι το mail σου Σταυριάννα! Και πολύ ευγενικά τα λές..Μακάρι να απαντήσουν άμεσα και με θετικο τρόπο! Εγώ δυστυχώς είμαι με ίλιγγο εδώ και μέρες και δεν μπορώ να ασχοληθώ με την εγγύηση του δικού μου..πάντως ο Βασίλης από barista.gr ανέφερε στις αγγελίες για έναν macap 2ετή εγγύηση απ'ότι θυμάμαι. Όπως και να χει μακάρι για σένα τουλάχιστον να έχει αίσιο τέλος η όλη ιστορια!
Παιδια ο macap που πουλαει ο Βασιλης δεν εχει εγγυηση και τον πουλαει εκ μερους πελατη, κατι που με αποθαρρυνε απο την αγορα του.

Άβαταρ μέλους
gkavara
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2013 6:03 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: SAECO 8323
Μύλος:: Porlex Tall
2ος Μύλος:: K3 touch
Τοποθεσία: Larisa

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από gkavara » Πέμ Δεκ 22, 2016 4:28 pm

Ναι αλλά γράφει.. Πέρασε η διετία.. Οπότε δεν έχει εγγύηση.. Άρα θεωρεί πως αν ήταν εντός διετίας θα είχε... Ενώ εμένα επειδή είναι επαγγελματικος υποτίθεται ο k3.. Έχει ένα χρόνο

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Gaggia BC » Πέμ Δεκ 22, 2016 4:49 pm

gkavara έγραψε:Ναι αλλά γράφει.. Πέρασε η διετία.. Οπότε δεν έχει εγγύηση.. Άρα θεωρεί πως αν ήταν εντός διετίας θα είχε... Ενώ εμένα επειδή είναι επαγγελματικος υποτίθεται ο k3.. Έχει ένα χρόνο
Αν ανατρεξεις λιγες σελιδες πριν θα δεις οτι δεν ισχυει αυτο. Διετια εχεις και αστους να λενε οτι θελουν

Άβαταρ μέλους
gkavara
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2013 6:03 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: SAECO 8323
Μύλος:: Porlex Tall
2ος Μύλος:: K3 touch
Τοποθεσία: Larisa

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από gkavara » Πέμ Δεκ 22, 2016 7:12 pm

Gaggia BC έγραψε:Αν ανατρεξεις λιγες σελιδες πριν θα δεις οτι δεν ισχυει αυτο. Διετια εχεις και αστους να λενε οτι θελουν
Εγώ μαζί σου είμαι και πήρα και στο 1520 τηλέφωνο...αλλα δεν..ούτε εκεί έβγαλα ακρη. Μου είπαν πως αν η εταιρεία λέει πως είναι επαγγελματικός και το γράφει και στο site έχει ένα χρόνο εγγύηση.(σελ 29 τελευταίο post)

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Gaggia BC » Πέμ Δεκ 22, 2016 9:14 pm

Επειδη με σκαλωσες,διαβασα ολη τη σχετικη σελιδα στο site της ευρωπαικης ενωσης. Δεν αναφερει πουθενα επαγγελματικα προιοντα. Μονο προιοντα. Επισης κοπηκε τιμολογιο? Οχι. Και αμα παω εγω να ζητησω επαγγελματικο δεν θα μου δωσουν Super Jolly,θα μου δωσουν Κ3. Οκ....
Λοιπον,ακου τι θα κανεις γιατι κι εγω ετσι το ειχα κανει. Θα συνταξεις ενα mail προς τον συνηγορο του καταναλωτη με επισυναπτομενη την αποδειξη και θα αναφερεις τις προσπαθειες επιλυσης του ζητηματος. Στο τηλεφωνο μπορουν να λενε βλακειες γιατι βαριουνται,το mail ομως μενει και δεν μπορουν να το αγνοησουν. Εγω ετσι ειχα κανει και με πηραν γρηγορα.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Δεκ 23, 2016 5:03 pm

Και ο Κύβος ερρίφθη!!!!!!! :a080: Ήμουν στο μαγαζί, και την ώρα που ετοιμαζόμουν να σχολάσω, αποφάσισα να ρίξω μια ματιά στα email μου... Και τι να δω;; Email από τη Eurogat 2 ημέρες μετά το δικό μου email στην Compak: Τι έγραφε;;; Με απόλυτη ευγένεια (μου έκανε εντύπωση) "με ευχαρίστησαν για τις παρατηρήσεις μου και ότι με ενημερώνουν ότι με εντολή του κ. Βαρελά (αν δε κάνω λάθος είναι υπεύθυνος του τεχνικού τμήματος)... θα προβούν άμεσα σε αντικατάσταση του μύλου μου, και να πάω στα γραφεία τους να τον παραλάβω (!) Τέλος για όποια διευκρίνηση θα είναι στη διάθεσή μου."

Κάγκελο έμεινα! Ανέμενα υποσυνειδήτα ότι επιτέλους θα βρω το δίκιο μου, αλλά δε περίμενα τόσο άμεσα!
Περιττό να σας πω ότι πήγα σφαίρα στα γραφεία τους. Πέντε η ώρα έκλειναν, 4 ήμουν απ' έξω! Μου είπαν ότι δε με περίμεναν τόσο σύντομα. Η αλήθεια είναι ότι υπήρχε ψυχρότητα στο όλο κλίμα, αλλά το θεωρώ λογικό...

Έφτασα σπίτι σίφουνας, ξεπακέταρα και ξεκίνησα...

Παιδιά, δεν υπερβάλλω! ΑΛΛΟΣ ΜΥΛΟΣ! Σε απλή λειτουργεία πλήρως αθόρυβος! Άκουσα τα μαχαίρια στο 16 περίπου (ήπιος ήχος), έκοψα στο 20 και σχεδόν μπούκωσε η μηχανή! Ο μύλος άλεθε με απίστευτη άνεση και στο 18-19 που δοκίμασα έβγαλε... Ελληνικό! Πούδρα! Πήγα στο 25 και άλεσα Tigrato με Rd 10 ημερών! (ήρθε σήμερα η παραγγελία, θα τα πω στο κατάλληλο νήμα αυτά) 19 gr αλεσμένου, 22 gr ροφήματος, 29 sec! Η χαρά μου δε περιγράφεται!

... :a049:

Σας ευχαριστώ όλους από τα βάθη της καρδιάς μου πραγματικά για τη βοήθειά σας και τη στήριξή σας στο θέμα του μύλου. Οι συμβουλές σας ήταν πολύτιμες για μένα. Το εκτιμώ πολύ!

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από buddy » Παρ Δεκ 23, 2016 5:27 pm

Αυτα ειναι...Τοσο γρηγορα ποιος το περιμενε να σου απαντησουν, ποσο μαλλον να σου δωσουν αλλον μυλο.
Ειδες η Compak...

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Δεκ 23, 2016 5:33 pm

xristospet21 έγραψε:Αυτα ειναι...Τοσο γρηγορα ποιος το περιμενε να σου απαντησουν, ποσο μαλλον να σου δωσουν αλλον μυλο.
Ειδες η Compak...
Βρε Χρήστο, μα το θεό, δε το περίμενα τόσο γρήγορα!! Δε ξέρω πως ακριβώς ενήργησε η Compak και τι τους είπε, αλλά έτρεξαν στη eurogat να με εξυπηρετήσουν! Και άμεσα έτσι;; 4 η ώρα πήγα στα γραφεία, και τρεις άνθρωποι έκαναν 2-3 τηλεφωνήματα μπροστά μου και σε 5 λεπτά έφυγα με το μύλο(!)
Δηλαδή μου φαίνεται απίστευτο! Εγώ είχα πάει τόσες φορές και έφευγα άπραγη, και με ένα email στην compak, όλα λύθηκαν... Πραγματικά απίστευτο!
(μήπως εδώ ταιριάζει το "και ο Άγιος φοβέρα θέλει";; )

Anyway, ο νέος μύλος είναι ΜΥΛΟΣ! Αλέθει ρε παιδί μου κανονικά! Φάνηκε από τη πρώτη στιγμή που τον έβαλα στη πρίζα, όπως ακριβώς φάνηκε και ο προηγούμενος ότι ήταν ελαττωματικός.

Το μόνο που με ρώτησαν στη eurogat είναι να τους πω το όνομα του e-shop από τον οποίο τον πήρα. Το σημείωσαν σε μία φόρμα, υπέγραψα κάπου αλλού εγώ, και έφυγα. Με το χαμόγελο στα χείλη. :D

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Δεκ 23, 2016 5:49 pm

Ξεκάθαρα το mail και η δημοσιότητα αν το έψαξαν παραπέρα από το εργοστάσιο.
Πριν είχες πάει πέντε φορές και σε δούλευαν φαντάσου τί θα τους έγραψαν οι Ισπανοί για να τα κάνουν κυριολεκτικά πάνω τους...

Οφείλεις τώρα να στείλεις ευχαριστήριο mail στη... COMPAK γιατί στη περίπτωση σου λειτούργησαν ως Σάντα Κλάους μετά τις πέντε άκαρπες βόλτες σου στο service.
Φυσικά να τους ευχηθείς καλά Χριστούγεννα και καλή χρονιά....

Συμπέρασμα και η Eurogat φοβέρα θέλει...

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Δεκ 23, 2016 6:01 pm

Artisti έγραψε:Ξεκάθαρα το mail και η δημοσιότητα αν το έψαξαν παραπέρα από το εργοστάσιο.
Πριν είχες πάει πέντε φορές και σε δούλευαν φαντάσου τί θα τους έγραψαν οι Ισπανοί για να τα κάνουν κυριολεκτικά πάνω τους...
Γιώργο δε κάνω πλάκα : Αυτά επί λέξη:
Αγαπητή κυρία ...,

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για τις παρατηρήσεις σας.
Σας ενημερώνουμε ότι κατ’ εντολή του κυρίου Βαρελά θα προβούμε σε αντικατάσταση του μύλου σας. Μπορείτε να περάσετε από τα γραφεία μας στις εργάσιμες ημέρες και ώρες για να γίνει η αντικατάσταση.

Για οποιαδήποτε περαιτέρω διευκρίνιση ή πληροφορία, παραμένουμε στη διάθεση σας.

Με εκτίμηση
... (όνομα)...
Sales Department


Και μιλάμε εξυπηρετήθηκα σε χρόνο dt!!!! Ακόμα και τον μύλο που τους τον πήγα χωρίς το κουτί του (δε το βρήκα), δε το σχολίασαν. Ούτε εγγύηση ζήτησαν να δουν, ούτε τίποτα. Μπαμ Μπαμ. Βέβαια εγώ τα είχα όλα μαζί μου τα 'στοιχεία', αλλά δε μου ζήτησαν τίποτα. Απίστευτο.

Τι να πιστέψω δε ξέρω... Ότι με κορόιδευαν, δε θέλω να το αποδεχτώ. Δηλαδή, ότι τι, ήξεραν ότι υπάρχει η πιθανότητα να είναι όντως ελαττωματικός και να μου έλεγαν τα 'γνωστά' ;; Μα τόσο δούλεμα...; Δε ξέρω. Όπως και να έχει, εγώ το δίκιο μου το βρήκα, και ευχαριστώ όσους συνέβαλαν σε αυτό.

Να πω ότι συνέκρινα τα operation tests των μύλων: Υπάρχει διαφορά! Ο νέος μύλος έχει σχεδόν ίδιες τιμές με αυτές που είχε παραθέσει ο georgevag, του οποίου ο μύλος λειτουργεί άψογα. Καμία σχέση δηλαδή με τον ''παλιό''.

Εννοείται ότι συντάσσω τώρα mail για Compak.!

Απάντηση