Compak K3 Touch

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Christos » Παρ Ιούλ 28, 2017 5:03 pm

Luckees έγραψε:...
Παρεμπιπτόντως η εκχύλιση με τη Londinium οπτικά τουλάχιστον ήταν χάλια έτσι;
...
+1
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Ιούλ 29, 2017 1:46 pm

Jazz έγραψε: Με αποτέλεσμα να με βλέπουν και οι υπόλοιποι στο σπίτι και να κάνουν...το σταυρό τους! Ο αδερφός μου με κοιτάζει με σηκωμένο φρύδι, και μου λέει: "Τρελή είσαι κοπέλα μου?? Μια χαρά είναι ο καφές!" ... Και επί τούτης ανοίγει το συρτάρι της κουζίνας και παίρνει το κουτάλι της σούπας και αραδιάζει 3 κουταλιές στη ... φρεντάρα του, όπως λέει... Δε μπορώ ρε παιδιά! Δε με καταλαβαίνουν! ... Τους έχω βάλει (με το ζόρι) να δουν εχκυλισάρα στο naked, και μου λένε με ύφος μπλαζέ: "Σιγά ρε Σταυριάνα, πώς κάνεις έτσι? Καφές είναι!" ...
Δεν είναι καφές απλός κύριοι! Είναι Μέλι! Είναι πίνακας ζωγραφικής! Είναι ομορφιά! ...
Τους εξηγώ πως ο καφές απολαμβάνεται ποικιλοτρόπως και με αγνοούν. Ο καφές, λέει ο πατέρας μου, είναι για να ανοίξει το μάτι σου. Όοοοχι, του λέω! Ο καφές είναι ένα από τα πολυπλοκότερα ροφήματα που είναι ικανός να σου χαρίσει συγκίνηση. Η γεύση, το άρωμα, η βελούδινη κρέμα με τις δεκάδες κανελί αποχρώσεις ωσάν ιδιότυπο ηλιοβασίλεμα, οι δεκάδες παραλλαγές του, οι τόσοι διαφορετικοί τρόποι παρασκευής... Ακόμα και οι ζωγραφιές σε ένα φλιτζάνι ζεστό latte υποδηλώνουν τις σκέψεις του καλλιτέχνη! :inlove:
... Αχ, δε με νοιώθει κανείς. Ακόμα και στο μαγαζί γνωρίζω τον 'εμπαιγμό' (με καλή διάθεση μεν, εμπαιγμός δε!). Με ρωτάνε πώς γίνεται να έχω την ίδια χαρά και όρεξη για κάθε καφέ πελάτη που φτιάχνω μέσα στην μέρα. Εμένα πάλι μου κάνει εντύπωση το πώς γίνεται να βαριούνται οι περισσότεροι τη διαδικασία και να κοιτούν συχνά πυκνά το ρολόι τους για να πανηγυρίσουν τη 'λήξη' της ημερήσιας εργασίας. Αφήστε που κάθε φορά που φτιάχνω τον καφέ μου και ζωγραφίσω με το γαλατάκι μου ούσα η αλήθεια είναι προσηλωμένη, σκουντάνε ο ένας τον άλλο, και φωνάζουν "Μη του μιλάτε του κοριτσιού, συγκεντρώνεται τώρα, είναι σε άλλο κόσμο, καλλιτεχνεί"
Οκ, μετά με αγκαλιάζουν και γελάμε όλοι μαζί, αλλά και πάλι αισθάνομαι σαν την τρελή του χωριού!

Πάλι αράδιασα Σεντόνι! Πώς την παθαίνω κάθε φορά;;
Anyway, Ναι καλέ μου Artisti, το πρόβλημα νομίζω και εγώ έγκειται στις απαιτήσεις μου. Είναι που δε συμβιβάζομαι κιόλας εύκολα με το μέτριο. Βασικά για να είμεθα ειλικρινείς, ούτε με το καλό συμβιβάζομαι. Πάντα θέλω το καλύτερο, αν πιστεύω ότι αυτό μπορεί να επιτευχθεί.

Εντωμεταξύ, ρε Γιώργο, το βίντεο που έβαλες είναι αυτό που βλέπω σχεδόν ΚΑΘΕ μέρα το τελευταίο καιρό!!
Αυτή η περιγραφή από την αρχή μου έκανε ένα κλικ γιατί σε σημεία μου θυμίζει περιγραφή διαγωνιζόμενου στο WBC
"κριτές αυτός ο καφές έχει αρώματα πρωινών λουλουδιών"
Και τα άλλα σχετικά που περιλαμβάνει το κομμάτι της "ηθοποίας" του διαγωνισμού.
Και το λέω με την καλή έννοια γιατί έχω την εντύπωση ότι έχεις τις βασικές προϋποθέσεις για να φτάσεις εκεί.
Χωρίς και η ίδια να το έχεις καταλάβει έχει φτάσει σε επίπεδο pro Barista και για αυτό κάνοντας την σχετική προπόνηση πρέπει να κατέβεις στο στίβο:
Στη HORECA τα πανελλήνια πρωταθλήματα καφέ του SCA Greece

Για όγδοη συνεχόμενη χρονιά, τα Coffee Events της HORECA θα φιλοξενήσουν τους τελικούς των πανελληνίων πρωταθλημάτων καφέ του SCA Greece, στα οποία θα λάβουν μέρος οι κορυφαίοι barista από όλη τη χώρα.

http://www.horecaexpo.gr/newsdetails/ho ... 1597937224

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Jazz » Σάβ Ιούλ 29, 2017 8:32 pm

Luckees έγραψε:Δεν ξέρω γιατί αλλά τα πολλά ηλεκτρονικά τσιβιτζουλίκια, οθόνες αφής κλπ με απωθούν σε ένα μύλο και μάλιστα οικιακό. Επίσης φαίνεται αστείο ένας μύλος που προορίζεται για άλεση πολλών κιλών να του φοράς αντί για ένα μεγάλο hoper... ένα κυπελλάκι.
Παρεμπιπτόντως η εκχύλιση με τη Londinium οπτικά τουλάχιστον ήταν χάλια έτσι;
Τα ηλεκτρονικά, καθόλου προσωπικά δε με χαλάνε. Αν και για να είμαι 100% ειλικρινής, πάντα με 'γοήτευε' λίγο παραπάνω το παραδοσιακό doser και η διαδικασία να αλέσεις επί τόπου και να 'κατανέμεις' σταδιακά με κυκλικές κινήσεις τον καφέ σε όλο το καλαθάκι.
Βέβαια στο μαγαζί αυτό δε με αφήνουν να το κάνω (παρά μόνο όταν δουλεύω μόνη μου προς το κλείσιμο) γιατί ο θείος μου είναι της άποψης (σωστής εν μέρει) πως δε μπορούν όλοι να έχουν την αίσθηση πχ των 16gr, με αποτέλεσμα να πηγαίνεις για μαλλί (φρεσκοκομμένος καφές) και να βγαίνεις κουρεμένος (μεταβαλλόμενη δόση και άρα εκχύλιση της ...τύχης!).
Γι αυτό και πχ στο μαγαζί συνήθως το doser είναι καλυμμένο στο 1/3, μέχρι δηλαδή τη πλήρη κάλυψη του αστερία.

Αυτό με το κυπελλάκι, επίσης δε με ενοχλεί. Όλα (ακόμα) δε μπορούμε να τα έχουμε, οπότε είναι συχνό φαινόμενο οι home baristi να 'συμβιβάζονται' με επαγγελματικούς μύλους τους οποίους προσπαθούν όσο είναι εφικτό να 'ταιριάξουν' στα πλαίσια του σπιτιού.

Όσο για την εκχύλιση, η αλήθεια να λέγεται, κώνος φυσιολογικός μάλλον δε σχηματίστηκε ποτέ. Σε όλη τη διάρκεια της, βλέπουμε 2 ή περισσότερες ουρίτσες. Όμως μουσική +εξοπλισμός, επισκιάζουν αυτό το κομμάτι, που στην τελική δε... πολυφαίνεται κιόλας, μιας και εστίαση δεν έγινε ποτέ κάτω από το γυμνό.
Artisti έγραψε: Αυτή η περιγραφή από την αρχή μου έκανε ένα κλικ γιατί σε σημεία μου θυμίζει περιγραφή διαγωνιζόμενου στο WBC
"κριτές αυτός ο καφές έχει αρώματα πρωινών λουλουδιών"
Και τα άλλα σχετικά που περιλαμβάνει το κομμάτι της "ηθοποίας" του διαγωνισμού.
Και το λέω με την καλή έννοια γιατί έχω την εντύπωση ότι έχεις τις βασικές προϋποθέσεις για να φτάσεις εκεί.
Χωρίς και η ίδια να το έχεις καταλάβει έχει φτάσει σε επίπεδο pro Barista και για αυτό κάνοντας την σχετική προπόνηση πρέπει να κατέβεις στο στίβο:
Στη HORECA τα πανελλήνια πρωταθλήματα καφέ του SCA Greece

Για όγδοη συνεχόμενη χρονιά, τα Coffee Events της HORECA θα φιλοξενήσουν τους τελικούς των πανελληνίων πρωταθλημάτων καφέ του SCA Greece, στα οποία θα λάβουν μέρος οι κορυφαίοι barista από όλη τη χώρα.

http://www.horecaexpo.gr/newsdetails/ho ... 1597937224
Υπερβάλλετε μεσιέ! :lol: Και θα σας πω γιατί:
1) Κακώς το ξέρω, αλλά μέχρις στιγμής δεν έχω καθίσει να δω ολόκληρο διαγωνισμό WBC. Άρα δεν έχω καμία άποψη περί του πως είναι η όλη διαδικασία.
2) Επίσης πιστεύω ότι τα περισσότερα μέλη που είναι ενεργά στο forum διαθέτουν τις βασικές προϋποθέσεις για να φτάσουν σε τέτοιο επίπεδο αν το θελήσουν, καθώς το βασικότερο που χρειάζεται είναι πάθος για τον καφέ και συνεχές διάβασμα/εξάσκηση προκειμένου να μάθουν περισσότερα και να βελτιώσουν τη τεχνική και το ρόφημά τους. Άρα, θεωρώ προσωπικά πως όλοι εδώ εν δυνάμει θα μπορούσαν να τα καταφέρουν, αφού όλοι είναι 'αρρωστάκια' με τον καφέ.
3)Απέχω ...παρασάγγας από το επίπεδο που αναφέρεις γιατί αρχικώς δεν έχω τις απαιτούμενες πιστοποιήσεις. Εν συνεχεία, είμαι μικρή και μπήκα στο σπορ σχετικά πρόσφατα, άρα δεν έχω ούτε την απαραίτητη εμπειρία. Τουτέστιν, "πού πας δεσποσύνη ξυπόλυτη στα αγκάθια??"
4) Έχω πολύυυυ δρόμο ακόμα για να μάθω όσα χρειάζονται για κάτι τέτοιο. Και φυσικά η προπόνηση που αναφέρεις, είναι κοστοβόρα κυριολεκτικά (χρήματα που προς το παρόν δεν προτίθεμαι να διαθέσω) και μεταφορικά (πολύς χρόνος ασχολίας, που δεν έχω και δεν 'πρέπει' να βρω προς το παρόν, γιατί τότε θα μπω σίγουρα στο τρυπάκι, πράγμα που σημαίνει ότι ενδέχεται να αφήσω το Πανεπιστήμιο σε 2η μοίρα. Ας πάρω πρώτα το πτυχίο και μετά -όπως λένε και οι δικοί μου- ας ασχοληθώ με ότι με κάνει χαρούμενη)
5) Και τέλος... μιας και εγώ και η αυτοεκτίμηση/αυτοπεποίθηση (και όλα τα αυτό..) 'τραβάμε' βίους παράλληλους, δε νομίζω πως θα καταφέρω ποτέ να κάνω κάτι ανάλογο, μιας και ποτέ δε θα είμαι σίγουρη για τον εαυτό μου. (Just a Hint: Ακόμα και στην εξεταστική, άμα πιστεύω πως δεν είμαι καλά προετοιμασμένη... δεν εμφανίζομαι! Οπότε συμβαίνει το 'κουλό' να χρωστάω κάποια μαθήματα αν και δε θα έπρεπε. Λες και άμα ολοκληρώσω τις σπουδές με μέσο όρο 8.5-9, θα με περιμένουν όλες οι πόρτες ανοιχτές... #not. Ηλιθιότητα λέγεται αυτό που έχω, αλλά τι να κάνουμε που είμαι και ξεροκέφαλη... :priest: )

______________________________________________
Και για να ξαναγυρίσουμε στον Κ3:
Έκανα πειράματα σήμερα με φρέσκο Coffee Island blend. Αλέθοντας coarser (βέβαια και με αναγκαστικά περισσότερα γραμμάρια για να διατηρήσω τις ισορροπίες ~20gr), κάπου στο ~23 (αρκετά μακριά από το "0") πήρα ελάχιστο clamping, και πιο αφράτο αποτέλεσμα. Με λίγη προσοχή στη Wdt , είχα μια ωραιότατη εκχύλιση στο naked όπως αναμενόταν. (δεν ήπια τον καφέ, μιας και δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Ήθελα απλά να δω τη συμπεριφορά του μύλου όταν αυτός 'δεν πιέζεται' για αρκετά fine grinding και όταν δε του βάζω light κόκκο).
Συνεχίζοντας να παίζω με τον CI (επιλέγω αυτόν, όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά γιατί δε μου κοστίζει σχεδόν τίποτα, οπότε δε 'κλαίω' τα λεφτά μου σε δοκιμές), μείωσα πολύ τα gr (έπεσα στα 16gr, σε αυτά που δουλεύουμε στο μαγαζί) -άλλαξα καλάθι εννοείται- και άλεσα ψιλότερα, ώστε να πάω στο 17 περίπου στον μύλο. Εκεί, ο αλεσμένος βγήκε με μπόλικα 'πετραδάκια/σβόλους' και πιο 'ψόφιος'/ξεφούσκωτος. Αν και ασχολήθηκα αρκετά με wdt, φαινόταν ότι η άλεση ουδεμία σχέση είχε με αυτή της προηγούμενης περίπτωσης και ότι θα είχα θέματα στο naked. Πράγματι τα πράγματα δε πήγαν καλά.

Αλέθοντας ύστερα μικρές ποσότητες στο 15, στο 18, στο 23 του μύλου, και βάζοντάς τες δίπλα δίπλα σε λευκό χαρτί, διαπίστωσα πως ακόμα και με γυμνό μάτι(!) έβλεπες διαφορά λες και η άλεση προήλθε από διαφορετικούς μύλους! (όταν λέω με γυμνό μάτι, δεν εννοώ προφανώς ως προς θέματα ομοιογένειας και κοκκομετρίας, πώς θα μπορούσα άλλωστε)
*** Χαζομάρα που δε τράβηξα φωτογραφία να σας δείξω!! Ήταν εμφανείς οι διαφορές σε "αφρατοσύνη" και σε ύπαρξη clamping. Πιθανότατα θα το κάνω και αύριο για να δείτε τι εννοώ***

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Ιούλ 29, 2017 9:42 pm

Με την σειρά μου θα διαφωνήσω και εγώ.
Και καταρχήν δεν συζητάμε ότι αφήνουμε την σχολή για τον καφέ μιλάμε από εκεί και πέρα τί κάνουμε.
Επειδή έχω δει πολλές φορές σχεδόν όλους τους διαγωνισμούς ξαναλέω ότι τα βασικά τα έχεις ήδη δηλαδή κατάλληλη ηλικία, Αγγλικά, τρόπος με τον οποίο βλέπεις τον καφέ.
Για συμμετοχή στο WBC αν και όταν κερδίσεις τον εθνικό διαγωνισμό σίγουρα θα υπάρχει όπως σε όλους χορηγός κανένας δεν βάζει το κόστος από την τσέπη του.
Τώρα για τον εθνικό διαγωνισμό αν έχεις χρόνο πας από εκεί για να δεις το κλίμα και την διαδικασία αυτό δεν κοστίζει απλά να υπάρχει διάθεση.
Για συμμετοχή πρέπει από πριν να καλύψεις τις προϋποθέσεις και εκεί δεν είναι θέμα διάθεσης έχει ένα κόστος που ορισμένοι το θεωρούν και επένδυση για το μέλλον στο χώρο του καφέ.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Ιούλ 30, 2017 10:57 am

Yπαρχει και ενα αλλο κυπελακι για μυλους compak για single dosing http://www.orphanespresso.com/OE-Short- ... _5598.html
το οποιο εχει και ενα επιπλεον μαραφετι, σαν πιστονι, το οποιο αν καταλαβαινω καλα, δινει ενα επιπλεον βαρος 350γρ πανω στους κοκκους, για να μην υπαρχει pop corning και να δινει πιο ομοιογενης αλεση (?)
Προσωπικα δεν το βρισκω καθολου ασχημο, ουτε αστειο, αλλα το θεμα ειναι οτι κανει 60 dollars συν τα μεταφορικα απο Αμερικη...ενας Θεος ξερει ποσο θα βγαινει...

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από ellenikus » Τρί Αύγ 29, 2017 1:05 pm

Ηρθε και σε εμενα σημερα απο το bulldoza αυτος ο μυλος.Πρωτες εντυπωσεις εξαιρετικες.Πανευκολος στην χρηση με εξαιρετικη κατασκευη.Μου κοβει καλα στο 20 .Ειναι εντυπωσιακο ποσο πιο στεγνο ειναι το puck μετα την εκχυλιση σε σχεση με τον Kg79 μυλο που ειχα πριν.Ιδιαιτερα χρησιμο λογω της ελλειψης solenoid valve της gaggia classic 2015.Σκετομαι να παρω ομως το πιο χαμηλο κοκκοδοχειο απο την αντιπροσωπεια.Το εχει αγορασει κανεις ?Αξιζει ?

galkar
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2018 8:42 pm
Όνομα: Γαληνός
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Gaggiq baby class
Μύλος:: Ascaso mini i-2
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από galkar » Τετ Μάιος 02, 2018 3:47 pm

και τελικα θα αξιζε η αγορα του στα 263 ευρω η υπαρχει και καλυτερος στα ιδια χρηματα;; ιδου η απορια οποιος γνωριζει ευχαριστω εκ τον προτερον :)

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από georgevag » Σάβ Μάιος 05, 2018 2:44 am

Καλησπέρα πατριδα...Σε αυτα τα χρηματα για καινουριο μυλο ειναι πολυ καλα. Τωρα αν πας για μεταχειρισμενο υπαρχουν κ αλλες επιλογες..

xristos636
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Παρ Σεπ 13, 2019 8:25 pm

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από xristos636 » Σάβ Ιαν 18, 2020 1:46 pm

Καλησπέρα στην παρέα του φόρουμ,

Θα ξεσκεπάσω το νήμα μετά από αρκετό καιρό είναι η αλήθεια για να περιγράψω και εγώ τις ανησυχίες μου και άμα μπορείτε να με βοηθήσετε λέγοντας μου τις εντυπώσεις σας. Αρχικά να πω πως ο μύλος μου δόθηκε σαν δώρο τον περασμένο Νοέμβριο. Έκτοτε, έχω δοκιμάσει διάφορα χαρμάνια, από τα πιο εμπορικά μέχρι και από "ψαγμένα" μαγαζιά που καβουρδίζουν οι ίδιοι τον καφέ και παρέχουν υψηλή ποιότητα. Έχω το εξής πρόβλημα και ανησυχία περισσότερο από το ξεσκόνισμα του νήματος τρόμαξα λιγάκι μπορώ να πω. Όταν τον δοκίμασα για πρώτη φορά, άκουσα ότι τα μαχαίρια ακουμπάνε κοντά στο 17 οπότε και το γύρισα λίγο κοντά στο 20 μέχρι να βάλω τους πρώτους κόκους. Έβαλα το πρώτο χαρμάνι για πρώτη φορά και έκοβα στο 21 περίπου, άμα θυμάμαι και καλά δηλαδή. Την επόμενη φορά που πήρα φρέσκο καφέ χρειάστηκε να κόψω κοντά στο 15-16 για να βγαίνει σωστός ο καφές από τη μηχανή. Πράγμα που σημαίνει ότι θεωρητικά ακουμπούσαν λίγο, με ένα ελαφρύ ήχο την ώρα της κοπής. Ξεβίδωσα πρόσφατα το μύλο γιατί ανησύχησα για να δω που ακουμπάνε τελείως τα μαχαίρια και ήταν στο 4 περίπου και ξεκινάει να ακούγεται στο 16-17. Πράγμα καθησυχαστικό όπως διάβασα και πιο πάνω. Όμως μετά το βίδωμα για κάποιο λόγο ο ίδιος ήχος ακουγόταν στο 19 δεν ξέρω πως γίνεται αυτό. Όπως και να έχει, τώρα κόβω φρέσκο καφέ γύρω στο 19 για να βγαίνει σωστός και με ανησυχεί λιγάκι. Α, επίσης ξέχασα να αναφέρω πως παρατήρησα πως το πάνω κομμάτι του μύλου μπαλαντζάρει λιγάκι εάν το πιέσεις από τη μία μεριά και ενώ θεωρητικά μπορείς να το έχεις σε ένα σημείο και να μην ακουμπάει, εάν ασκήσεις μια ελαφριά πίεση από τη μία μεριά αρχίζει να ακούγεται ένας ελαφρύς ήχος των μαχαιριών.
Φοβάμαι πάρα πολύ μήπως ανήκει στους προβληματικούς μύλους και μπω σε φασαρίες με την αντιπροσωπεία για έλεγχο κτλ γιατί είναι πολύ μεγάλη ταλαιπωρία. Εσείς πως το ακούτε που είστε πιο έμπειροι το γεγονός ότι κάπως ταιριάζει με τις ιστορίες που ανέφεραν κάποιοι χρήστες παραπάνω στο νήμα; Από μηχανή έχω μια Lelit PL41 pid. Ο μύλος είναι καινούργιος ουσιαστικά κλείνοντας 2 μήνες τώρα τέλη Ιανουαρίου.

Ευχαριστώ, Χρήστος

doom26
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 04, 2018 9:25 pm
Μηχανή:: Rancilio silvia
Μύλος:: Compak k3 touch
Οι καφέδες μου:: Lavazza pienaroma,tierra,cup10,mokka

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από doom26 » Σάβ Φεβ 15, 2020 10:31 pm

καλησπερα σκεφτομαι να τον παρω αξιζει ρε παιδια τελικα γιατι διαβασα αρκετα στο φορουμ και καλα και κακα.

Απάντηση