Compak K3 Touch

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Δεκ 28, 2016 8:36 pm

Μόλις έβγαλα τη γλώσσα σιλικόνης αλλά βελτίωση στο σβόλιασμα δεν... :a026:

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από georgevag » Πέμ Δεκ 29, 2016 5:27 pm

Λοιπόν παιδιά, με τη σειρά μου επανέρχομαι στο θέμα Κ3 με κάποιες εξελίξεις που ίσως βοηθήσουν τους κατόχους του, ίσως όμως και να τους προβληματίσουν!
Αφού είπα μετά από μέρες να αλλάξω καφέ άνοιξα τη μηχανή για να την καθαρίσω χωρίς ομως να βγάλω το επάνω μαχαίρι από το πλαστικό καπάκι. Όλα καλά με το καθάρισμα κουμπωνω και αρχίσω να στρίβω...προς το coarse!! Τι σκεφτόμουν δε ξέρω αλλά το κατάλαβα όταν πλέον συνειδητοποίησα ότι δεν κατέβαινε το πάνω μαχαίρι! Εε λέω χάσαμε τις ρυθμίσεις..πάμε πάλι από την αρχή... Γυρνάω προς fine, τερματιζω ώστε να ακουμπήσουν τελείως τα μαχαίρια μεχρι να μην πηγαίνει άλλο, βάζω σημείο 0, μετά στο 10 και βάζω μπροστά τη μηχανή ώστε να είμαι σίγουρος ότι δεν ακουμπούν... Ως εδώ καλά! Γυρνάω σιγά σιγά προς το 0 να σιγουρευτώ ότι θα ακουμπήσουν εκεί κοντά αλλά με έκπληξη συνειδητοποιώ ότι τα μαχαίρια ακουμπούν περίπου στο 6!! Πλάκα μου κάνεις λέω!...Όσο πιο κάτω πήγαινα τόσο πιο έντονα ακουγόταν..οκ σταματάω στο 8 να κάνω καφέ! Πιο μεγάλο κώνο δεν ξαναδα!! Σε 15sec είχα τα ζητούμενα 30gr στο φλυτζάνι..! Ποιον σκέφτηκα τότε?..Jazz!
Ξαναλυνω τον μύλο και δοκιμάζω να γυρίσω σκόπιμα αυτή τη φορά μισή στροφή προς το coarse μήπως και αλλάξει κάτι! Πρωτου κόψω καφέ δοκιμάζω να τεσταρω εαν ακούγονται τα μαχαίρια ανάμεσα στο 0 και στο σημείο κοπής..!Δεν ακούγονται και δοκιμάζω να κόψω όπως έκοβα στο σημείο 8..! Μου βγήκε ελαφρώς χοντρός ο κοκος και το πέτυχα στο 6! Από το 6 ως το 0 πουθενά δεν ακούγονται τα μαχαίρια..Τώρα εάν θέλει ξεβιδωμα ο μύλος και λίγο προς το coarse το επάνω μαχαίρι ή αν φταίει ο καινουριος καφές δε ξέρω..κάποια στιγμή θα πειραματιστω!
Άρα, ο Γιωργος που έχει πρόβλημα με τον μύλο του ας δοκιμάσει και αυτό που μου συνέβη! Sry αν σας κούρασα! :c034:

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Jazz » Πέμ Δεκ 29, 2016 5:38 pm

Γιώργο αυτό που λες προσωπικά το είχα δοκιμάσει πολλές φορές στο παλιό μύλο. Όσο όμως και να άλλαζα το ''καλιμπράρισμα'', πάντα είχα θέμα στην άλεση και στα μαχαίρια. Δηλαδή ακόμα και μετά από διαδοχικές επανατοποθετήσεις των μαχαιριών, πριν το μηδέν του κολάρου ακουμπούσαν πραγματικά, και στο 5 ακούγονταν έντονα τα μαχαίρια. Σε κάθε μου προσπάθεια. Ο μύλος μονίμως χοροπήδαγε, και ο ήχος ήταν έντονα ''μεταλλικός'' και περίεργος.
Δε ξέρω, αλλά τώρα με παραξένεψες. Ας δοκιμάσει ο Γιώργος και αυτή την εκδοχή μπας και. Για να δούμε. Πολυσύνθετος μας έχει βγει ο compak μέχρι τώρα...

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από georgevag » Πέμ Δεκ 29, 2016 5:51 pm

Ωραία, αφού το δοκίμασες πολλές φορές και δεν έπιασε τότε σίγουρα είχες πέσει σε ελαττωματικό κομμάτι... Με παραξενεύει όμως γιατί μετά το καταλαθως καλιμπραρισμα μου, να ακουμπούν τα μαχαίρια πριν το 0 και μετα τη μισή στροφή να στρώνει... Πρέπει να το ψάξω κάποια στιγμή..! Ο Γιωργος πρεπει να πειραματιστει οπωσδηποτε μήπως καταλαθως καλιμπραρε το επάνω μαχαίρι...

Άβαταρ μέλους
gkavara
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2013 6:03 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: SAECO 8323
Μύλος:: Porlex Tall
2ος Μύλος:: K3 touch
Τοποθεσία: Larisa

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από gkavara » Τρί Ιαν 03, 2017 2:27 pm

Καλημέρα παιδιά και καλή χρονιά!

Δεν απάντησα τόσες μέρες μιας και δεν είχα καφέ για δοκιμή..Σήμερα το πρωί λοιπόν που είπα να παίξω λίγο δεν είδα δυστυχώς καμιά διαφορά. Τον γυρισα προς το coarse και ξανά βίδωμα αρκετές φορές αλλά απ'οτι είδα τα μαχαίρια ακούγονται σταθερά στο ίδιο σημείο. Αυτό που μάλλον θα κάνω τωρα μιας και οι πρώτες δοκιμές ήταν random , είναι να τον γυρνάω προς τo coarse και μετά να βιδώνω με μετρημένα βήματα, αν και δεν το βλέπω πάλι.

Σε άλλα νέα δυστυχώς δεν μου έχουν απαντήσει ακόμη από eurogat-compak (27/12 έφυγε το email) και δεν ξέρω πόσο ακόμη να περιμένω. Κάτι δεν πρέπει να απαντήσουν? Έστω πως δεν γίνεται κάτι επειδή είμαι εκτός εγγύησης. Θα περιμένω μέχρι τα μέσα της επόμενης εβδομάδας σε περίπτωση που ήταν κλειστά για Χριστούγεννα. Μετά ο μύλος φεύγει για τεχνικό/καδο και εγώ κοιτάω ήδη για τον αντικαταστάτη του.. που επειδή είμαι ανώμαλος δεν αποκλείεται να είναι ο Κ3 μεταχειρισμένος και ΟΧΙ καινούριος ώστε να ξέρω σίγουρα πως δουλεύει σωστα. Γιατί όσο και να έχω ξενερώσει μαζί του, σαν κατασκευή και ευκολία μου φαίνεται ΔΥΣΤΥΧΩΣ καλύτερη επιλογή από eureka/ascaso/vario..

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από georgevag » Τρί Ιαν 03, 2017 2:53 pm

Ενω λειτουργει ο μυλος δοκιμασε λιγο να πιεσεις το επανω καπακι με τους αριθμους σε διαφορα σημεια να δεις εαν ακουγονται περισσοτερο ή λιγοτερο τα μαχαιρια κυριως κοντα στο 0.. Εαν ναι δοκιμασε να σηκωσεις με το χερι σου λιγο το καπακι να δεις εαν βελτιωνει η κατασταση δλδ να μην ακουμπουν. Εαν συμβαινει αυτο εχεις λιγο καθετο τζογο που μπορει να διορθωθει με μια πατεντα..

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Jazz » Τρί Ιαν 03, 2017 3:16 pm

Σωστά τα λες, περίμενε λιγάκι ακόμα μήπως και πάρεις απάντηση... Αν τελικά ό, μη γένοιτο, δεν δεις φως, θα έλεγα (εφόσον δεν έχεις θέμα με μεταχειρισμένο) να πας σε καλύτερο μύλο και όχι τον k3. Σίγουρα όχι vario (από μακριά και αγαπημένοι...). Ascaso, είναι μια τίμια επιλογή για τα λεφτά του. Αλλά εγώ προσωπικά είμαι της άποψης, πως αργά ή γρήγορα, θα θελήσουμε αναβάθμιση. Τη μηχανή την κρατάς καιρό (μία δηλαδή classic παλιά, μία lelit, μία oscar...). Τον μύλο, που είναι πρωτίστης σημασίας για μένα αναφορικά με το αποτέλεσμα του ροφήματος που θα πιεις, τον θες να είναι ''άλλης κλάσης''. Καλύτερος. Εγώ, ειλικρινά, για το τώρα είμαι ευχαριστημένη με τον k3, και θα τον ξανα-αγόραζα, εφόσον προς το παρόν μέχρι εκεί πάνε τα οικονομικά μου. Αν όμως, μπορούσα να διαθέσω κάτι παραπάνω, θα πήγαινα σε επόμενο level. Έστω και ελαφρά μεταχειρισμένο από καταστήματα εγνωσμένης αξίας πχ barista.gr.

Πχ πολύ θα ήθελα προσωπικά να μάθω εκεί στα 600 € ποιοι είναι οι προτιμώμενοι μύλοι (μεταχειρισμένοι και μη) για αγορά, αλλά αυτό είναι απάντηση μάλλον για άλλο νήμα. Εμένα, πάντως, με βλέπω σε ένα δύο χρόνια να πηγαίνω σε αναβάθμιση.

Άβαταρ μέλους
gkavara
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2013 6:03 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: SAECO 8323
Μύλος:: Porlex Tall
2ος Μύλος:: K3 touch
Τοποθεσία: Larisa

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από gkavara » Τρί Ιαν 03, 2017 4:06 pm

Το κακό με τους καλύτερους μύλους (mazzer etc) είναι εμφανώς η τιμή τους και το μέγεθός τους. Δε θα ήθελα κάτι μεγαλύτερο από τον Κ3, γιατί όπως είπαν και πολλοί εδώ μέσα θα έχουμε θέμα με τη σύζυγο..που δεν πίνει και ιδιαίτερα καφέ :P . Επίσης οι περισσότεροι έρχονται με δοσομετρητή που εγώ δε θέλω. Για μεταχειρισμένο σκεφτόμουν και τον Macap M5d στις αγγελίες που δεν πρέπει να είναι μεγαλύτερος από τον Κ3 αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τα παραπάνω χρήματα. Τέλος αν είναι να τα σκάσω σε καινούριο, με δόσεις ενοείται, θα εψηνα τον sette 270 .

Προς το παρόν και τέλος το off topic πήρα αυτόν για δοκιμή. Οταν τον παραλάβω θα τον συγκρίνω με τον Porlex και αν αξίζει θα ενημερώσω.

Άβαταρ μέλους
gkavara
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2013 6:03 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: SAECO 8323
Μύλος:: Porlex Tall
2ος Μύλος:: K3 touch
Τοποθεσία: Larisa

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από gkavara » Παρ Ιαν 13, 2017 11:02 pm

Καλησπέρα παιδιά!

Επαναφέρω το θέμα του προβληματικού μου Κ3. Έχουν περάσει πάνω από 2 εβδομάδες από τη στιγμή που έστειλα το email στην compak..Δυστυχώς καμία απάντηση μέχρι στιγμής ούτε από αυτούς , ούτε από την eurogat. Δεν πιστεύω πως θα μου απαντήσουν βασικά. Στην Σταυριάνα απάντησαν σε 2 μέρες. Τι μου συμβουλευετε να κάνω? Να τους ξαναστείλω ένα email ή να το ξεχάσω και να στείλω τον μύλο σε καποιον τεχνικό μήπως καταφέρει κάτι?...που δεν το βλέπω δηλαδή..πέταξα κοντά 300 ευρώ δυστυχως.

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Ιαν 14, 2017 11:09 am

Να ξαναστείλεις email μαζί με video του προβλήματος στη Compak.
Από eurogat μην περιμένεις να ασχοληθούν.
Κανένας τεχνικός δεν μπορεί να φτιάξει μύλο που δεν έχει φτιαχτεί εξ αρχής σωστά...

Απάντηση