Compak K3 Touch

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από georgevag » Σάβ Δεκ 24, 2016 12:32 pm

Σταυριαννα με ενα αλενακι δοκιμασε να βγαλεις τι γλωσσα απο σιλικονη. Θα δεις και αλλη διαφορα...

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Jazz » Σάβ Δεκ 24, 2016 12:39 pm

Οκ Γιώργο! Θα το δοκιμάσω:

Λέω να στείλω αυτό στην Compak. Τι λέτε;;

Dear Sir or Madam,
I am writing to you and Compak company, in order to truly thank you for your immediate response to my previous email, which was relating to the defective Compak K3 Touch grinder.
Just a couple of days after my email to you, the Greek delegation/distributor of Eurogat informed me that they are going to replace directly my grinder. Yesterday in fact, I received from their sales department a new Compak K3 Touch grinder, which it is working absolutely properly and it has nothing to do with the previous one. It indicates a wide grinding range for espresso and Ι can also grind as fine as it is “required” even to block my coffee filter! The new grinder is almost noiseless, and in stark contrast to the previous one, it presents much less of clamping. I can finally drink coffee and have proper espresso extractions.
I would like to thank you again for taking action on that matter and for solving the problem. I really appreciate it!
I wish you wholeheartedly happy holidays, Merry Christmas and a Happy New Year !!!

Yours faithfully,
Stavriana Chranioti

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από UltiMo_ » Σάβ Δεκ 24, 2016 1:02 pm

Jazz έγραψε:λέω πρώτα θα φτιάξω καφέ (tierra lavazza) για τον αδερφό μου. Και επειδή λέω ανήκει ο καφές στο bagiatila team, θα πάω πιο λεπτά (21)... Μπούκωσε η μηχανή!
μην παίζεις με τα σίδερα. θα τη χαλάσεις τη μηχανή σου. μιλάμε για αληθινό καφέ εδω. παίξε με τα άλλα τα ξινοκαφεδάκια σου και τους χυμούς βατόμουρο


ξανακαλορύζικος ο μύλος μια και οι ευχές για τον πρώτο σου, δεν πιάσανε.
σαν κάτοχος του ίδιου μύλου, που ούτε clumping είδα ποτέ, ούτε στρώσιμο ένιωσα οτι ήθελα να κάνω (που να κάνει τις πρώτες εκχειλίσεις μη αξιοποιήσιμες) έριχνα το φταίξιμο στη μηχανή και στην πίεση. αλλα έκανα λάθος.
τέλος καλό όλα καλά. η μαμά compak της έκοψε τον πωπώ της κυρίας γιουρογκάτ. δυστυχώς ο έλληνας θέλει το βούρδουλά του.
καλές εκχειλίσεις!
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Δεκ 24, 2016 2:59 pm

Καλό είναι το mail απλά βάλε λίγο local color με τις ευχές να είναι στη γλώσσα τους:
«Feliz navidad»
«Feliz año nuevo»

https://m.youtube.com/watch?v=0UVUW11FENs

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Jazz » Σάβ Δεκ 24, 2016 3:11 pm

Πάρα πολύ καλή ιδέα Γιώργο!!! Θα το κάνω.Ευχαριστώ δημόσια και τον UltiMo που μου έστειλε σε πμ κάποιες συντακτικές διορθώσεις.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Jazz » Σάβ Δεκ 24, 2016 11:57 pm

...Θα βάλω τα κλάματα! Γύρισα πριν μιάμιση ώρα από τη δουλειά, και είπα να πιω ένα espressaκι. Ανοίγω το μύλο για να αλέσω (εκεί στο 25), και ακούω έναν περίεργο ήχο 'δυσκολίας'. Τον κλείνω. Αφήνω να περάσει ένα λεπτό. Τον ξανά ανοίγω και το μόνο που ακούω είναι ένα βουητό (όπως ακούμε ένα μοτέρ που είναι στα τελευταία του ένα πράγμα) και τα μαχαίρια ΔΕ γυρίζουν! Καθόλου! Τον ανοίγω και διαπιστώνω ότι τα κάτω μαχαίρια δεν περιστρέφονται ούτε με το χέρι μου. Σαν αγκυλωμένα ένα πράγμα! Δε φαίνεται να έχουν τραυματιστεί καθόλου βέβαια, ούτε διαφαίνεται κάποια ανωμαλία/βλάβη... Ρε παιδιά, τι συμβαίνει;;;; ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩΩΩ! Το πρωί, πριν φύγω για τη δουλειά, όλα ήταν άψογα. Και ξαφνικά, δίχως να μου έχει δείξει ο μύλος κάποιο σημάδι, συμβαίνει αυτό!


Ρε Παιδιά, ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ, ΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΠΛΑΚΑ.... ??? :a060:

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Jazz » Κυρ Δεκ 25, 2016 12:33 am

Διέγνωσα το πρόβλημα.... παρατήρησα ότι έχει βρει "εμπόδιο" το κάτω μαχαίρι σε κομματάκι της πλαστικής 'σήτας' που είχε προφανώς κοπεί και σκάλωσε εκεί... Το θέμα είναι ότι δε μπορώ να το βγάλω

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από georgevag » Κυρ Δεκ 25, 2016 2:03 am

Jazz έγραψε:Διέγνωσα το πρόβλημα.... παρατήρησα ότι έχει βρει "εμπόδιο" το κάτω μαχαίρι σε κομματάκι της πλαστικής 'σήτας' που είχε προφανώς κοπεί και σκάλωσε εκεί... Το θέμα είναι ότι δε μπορώ να το βγάλω

Χαχαχα...την πρωτη μερα μου συνεβει! Με το χερι γυρνα το..κ σιγα θα βγαλεις την σφινωμενη σιλικονη! Μαλλον για να καθαρισεις την εξοδο εσπρωξες τη γλωσσα και την πηρε το μεταλλο του κατω μαχαιριου! Και εμενα μου κοπηκαν τα ποδια τη πρωτη μερα μεχρι να καταλαβω τι παιζει! Δεν ειναι τιποτα.Βγαλε και την υπολοιπη σιλικονη! :a016:

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Jazz » Κυρ Δεκ 25, 2016 2:51 am

georgevag έγραψε:Χαχαχα...την πρωτη μερα μου συνεβει! Με το χερι γυρνα το..κ σιγα θα βγαλεις την σφινωμενη σιλικονη! Μαλλον για να καθαρισεις την εξοδο εσπρωξες τη γλωσσα και την πηρε το μεταλλο του κατω μαχαιριου! Και εμενα μου κοπηκαν τα ποδια τη πρωτη μερα μεχρι να καταλαβω τι παιζει! Δεν ειναι τιποτα.Βγαλε και την υπολοιπη σιλικονη! :a016:
Γεια σου ρε Γιώργο! Με το post σου πήγε η καρδιά μου στη θέση της. Μέχρι να γράψεις στο νήμα, και τι δεν είχα δοκιμάσει: με συνδετήρα προσπάθησα, λίγο με τη μύτη της βελόνας προσπάθησα, με την περυσινή κάρτα διαρκείας του ΠΑΟ προσπάθησα (χώραγε ίσα ίσα, αλλά δεν ήθελα να σπρώξω και να πιέσω την κατάσταση), με τη λαβίδα του εργαστηρίου μου, δοκίμασα... Τίποτα. Δύο ώρες άκαρπη προσπάθεια με αγκαλιά το μύλο και τον φακό από επάνω! Χαχα. Ώσπου διαβάζω το post σου, και λέω ωραία θα γυρίσω το μαχαίρι προς της έξοδο του καφέ για να βγει η σιλικόνη. Έλα που φοβόμουνα όμως να ασκήσω δύναμη γιατί ήταν τελείως μαγκωμένα... Και κάπου εκεί να σου ο αδερφός μου που είχε βγει προηγουμένως βόλτα. Του λέω το πρόβλημα, και με την ίδια άνεση που ανοίγει κάθε φορά τα βαζάκια που εγώ δε μπορώ, κάνει μια κίνηση, και τσουπ... γυρνάνε τα μαχαίρια και βγαίνει η γλωσσίτσα! ...Ανακούφιση! Παίρνω μετά ένα άλεν κλειδί και τη βγάζω εντελώς. Επανατοποθετώ τα μαχαίρια, και βάζω με προσοχή σε λειτουργία το μύλο. Ευτυχώς ΟΛΑ καλά! Δοκίμασα και να κόψω κιόλας. (Μίλησε κανείς για clamping?? Ελάχιστο σβόλιασμα χωρίς την άθλια γλώσσα, που η ύπαρξή της κόντεψε να με στείλει μια ώρα αρχύτερα! χαχα :lol: )

Να σαι καλά Γιώργο, και πάλι ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Artisti » Κυρ Δεκ 25, 2016 10:13 am

Αγωνία και λαχτάρα αυτός ο μύλος :lol:

Απάντηση