Compak K3 Touch

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Δεκ 23, 2016 6:17 pm

Τί εγγύηση να σου ζητήσουν αφού είχες γίνει θέμα μέσα στη εταιρεία σε ξέρουν όλοι εκεί μέσα όπως στα αστυνομικά τμήματα τους... καταζητούμενους :lol:
Εννοείται ότι χωρίς την μεσολάβηση της Compak δεν υπήρχε περίπτωση όχι να στον αλλάξουν αλλά και να σου αναγνωρίσουν το πρόβλημα.
Και σε δικαστήριο που λέει ο λόγος να τους πήγαινες άκρη δεν θα έβγαζες κανένας δικαστής δεν ξέρει από μύλους.
Να σου πω επειδή είναι μικρή η αγορά μας και επειδή ο μύλος ήταν OEM δεν περίμενα να δώσουν μεγάλη σημασία αλλά τελικά η περιγραφή έπιασε για να σταλεί σε χρόνο dt στο τεχνικό διευθυντή.
Η ιδέα για το mail να σου πω την αλήθεια μου ήρθε όταν μας είπες ότι σε έκαναν να κλάψεις και είναι φυσικό να μας συγκινεί η αδικία ειδικά στα παιδιά.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Jazz » Παρ Δεκ 23, 2016 6:27 pm

Artisti έγραψε:Τί εγγύηση να σου ζητήσουν αφού είχες γίνει θέμα μέσα στη εταιρεία σε ξέρουν όλοι εκεί μέσα όπως στα αστυνομικά τμήματα τους... καταζητούμενους :lol:
Εννοείται ότι χωρίς την μεσολάβηση της Compak δεν υπήρχε περίπτωση όχι να στον αλλάξουν αλλά και να σου αναγνωρίσουν το πρόβλημα.
Και σε δικαστήριο που λέει ο λόγος να τους πήγαινες άκρη δεν θα έβγαζες κανένας δικαστής δεν ξέρει από μύλους.
Να σου πω επειδή είναι μικρή η αγορά μας και επειδή ο μύλος ήταν OEM δεν περίμενα να δώσουν μεγάλη σημασία αλλά τελικά η περιγραφή έπιασε για να σταλεί σε χρόνο dt στο τεχνικό διευθυντή.
Η ιδέα για το mail να σου πω την αλήθεια μου ήρθε όταν μας είπες ότι σε έκαναν να κλάψεις και είναι φυσικό να μας συγκινεί η αδικία ειδικά στα παιδιά.
Να σαι καλά βρε Γιώργο!!! Να σαι καλά! Πραγματικά, εμένα δε μου είχε περάσει από το μυαλό μέχρι να ρίξεις την ιδέα για το email στο τραπέζι! Μπράβο!
Ξέρεις τι γίνεται;; Για εμένα, ο μύλος και η μηχανή, ουσιαστικά ήταν οι πρώτες ουσιαστικές αγορές μου με χρήματα που είχα βγάλει εξ 'ολοκλήρου μόνη μου, δουλεύοντας. Δούλεψα πάνω από ένα χρόνο για να τα αποκτήσω, θυσίασα άλλα πράγματα, έβαλα άλλες προτεραιότητες, και ξαφνικά είδα και ένιωσα τα πετάγονται τα λεφτά μου στον κάλαθο των αχρήστων...

Ειδικά τον 1ο μήνα, έφτιαχνα καφέ και αναστέναζα γεμάτη άγχος... Αυτός ο μύλος, τι να πω; Να κλάψω με έκανε, να θυμώσω με έκανε, να βρίσω (που δε βρίζω στη καθημερινότητά μου ποτέ) με έκανε, να στεναχωρηθώ και να χαλάω kg καφέ με έκανε... Εν γένει, με πλήγωσε! :lol:
Τέλος καλό, όλα καλά!
Ελπίζω και ο έτερος κάτοχος του ελαττωματικού μύλου (ο Γιώργος) να βρει το δίκιο του. Είναι κρίμα, και για τα λεφτά μας και για τη ψυχική μας διάθεση, να μη μπορούμε να αξιοποιήσουμε τον μύλο!

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Artisti » Παρ Δεκ 23, 2016 7:53 pm

Δυστυχώς η άλλη περίπτωση του άλλου Κ3 είναι δύσκολη γιατί είναι εκτός εγγύησης.
Αλλά δεν χάνει τίποτα να στείλει και αυτός mail.

Νομίζω ότι πρέπει να σου δώσουμε εργολαβία να γράφεις τα mail όσων έχουν ελαττωματικό Compak :D

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Gespresso » Παρ Δεκ 23, 2016 8:45 pm

Πολύ χαίρομαι που έλυσες το πρόβλημα σου! Και κυρίως που τα χρήματα που δούλεψες και δεν σου χάρισαν πιασανε τόπο.
Μπράβο στους Ισπανούς για την αστραπιαία αντίδραση. Ντροπή στη eurogat που περίμενε να την βάλει χέρι η compak και έκανε την πάπια πουλώντας φούμαρα. Απαράδεκτη η νοοτροπία της, θα την έχουμε υπόψη.
Και πάλι μπράβο, ωραίο χριστουγεννιατικο δώρο!

Άβαταρ μέλους
georgevag
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2016 12:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Oscar 2
2η Μηχανή:: Delonghi ec221
Μύλος:: DF83
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από georgevag » Παρ Δεκ 23, 2016 9:51 pm

Jazz ειλικρινά δε μπορείς να φανταστείς πόσο χάρηκα... και ας μη σε ξέρω καν! Ήξερα όμως 1000% οτι ο μύλος σου ήταν ελαττωματικός αφού δεν είχε καμία σχέση με τον δικό μου και ήταν ίδια παρτίδα! Για αυτό προσπάθησα και τόσο πολύ να βοηθήσω! Ηταν κρίμα να πετάξεις 300ευρω.. Συγχαρητήρια λοιπόν και να χαίρεσαι τον μύλο σου...(με τη μηχαναρα σου)!

Άβαταρ μέλους
gkavara
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2013 6:03 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: SAECO 8323
Μύλος:: Porlex Tall
2ος Μύλος:: K3 touch
Τοποθεσία: Larisa

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από gkavara » Παρ Δεκ 23, 2016 10:55 pm

Μπράβο βρε Σταυριάννα! Να και κάτι ευχάριστο που άκουσα σήμερα! Τελικά πήρες τον μύλο που είναι όντως διαμαντάκι!!! Πολύ χαίρομαι για το αποτέλεσμα μιας και αναγνωρίστηκε και επίσημα από την εταιρεία το πρόβλημα του μύλου..δεν είναι θέμα στρωσίματος λοιπόν αλλά καθαρά κατασκευαστικό σφάλμα!

Εγώ εντός-εκτός εγγύησης όπως και να χει σκέφτομαι να στείλω ένα email στη compak, να τους πω πως τον έχω πάνω από ενάμιση χρόνο και πως δεν κατάφερα να πιω ούτε ένα καφέ.. Θα περιγράψω αναλυτικά το πρόβλημα και ο λόγος που δεν έστελνα νωρίτερα ήταν πως χρησιμοποιούσα τον Porlex πιστεύοντας πως έκανα κάτι εγώ λάθος με τις ρυθμίσεις των μαχαιριών μιας και μου φαινόταν αδύνατον ένας μύλος κοντα 300ευρώ να μην μπορεί να κόψει για espresso... Μέχρι που είδα πως δουλεύει ένας σωστός k3 Μύλος και κατάλαβα πως ΔΕΝ είναι θέμα ρύθμισης. Θα αναφέρω επίσης πως σε τηλεφωνικές οδηγίες από το service της eurogat μου είπαν πως είναι ok να κόβω με τα μαχαίρια να ακουμπούν..και πως μου δίνουν 1 χρόνο εγγύηση ενώ όλα τα προιόντα στην ευρωπαικη ένωση έχουν 2( θα επισυνάψω την ευρωπαική οδηγία). Επίσης δεν έχω στην πόλη μου eurogat οπότε το κόστος αποστολής-διάγνωση(30ευρώ)-επιστροφή μου κοστίζουν σχεδόν όσο ένας μεταχειρισμένος μύλος που δουλεύει. Και θα ρωτήσω τι μου προτείνουν να κάνω μιας και θεωρώ πως είναι κατασκευαστικό πρόβλημα...

Δεν έχω ιδιαίτερες ελπίδες μιας και πέρασε πολύς χρόνος από τότε που τον πήρα αλλά Χριστούγεννα είναι θα το στείλω και ότι γίνει...

Άβαταρ μέλους
gkavara
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2013 6:03 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia Classic
2η Μηχανή:: SAECO 8323
Μύλος:: Porlex Tall
2ος Μύλος:: K3 touch
Τοποθεσία: Larisa

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από gkavara » Παρ Δεκ 23, 2016 11:09 pm

Artisti έγραψε:Δυστυχώς η άλλη περίπτωση του άλλου Κ3 είναι δύσκολη γιατί είναι εκτός εγγύησης.
Αλλά δεν χάνει τίποτα να στείλει και αυτός mail.

Νομίζω ότι πρέπει να σου δώσουμε εργολαβία να γράφεις τα mail όσων έχουν ελαττωματικό Compak
:D
Και κάπου εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα! Σταυριάννα τι κάνεις τα Χριστούγεννα?? Δεν πιστεύω να έχεις κάτι πιο ενδιαφέρον να κάνεις από το συντάξεις ένα email :a013:

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Jazz » Σάβ Δεκ 24, 2016 11:42 am

Να στε καλά βρε παιδιά! Όλοι σας! Χίλια ευχαριστώ για τη βοήθεια και τα καλά σας λόγια βεβαίως!
Εννοείται Γιώργο αν μπορώ κάπως να βοηθήσω στο email, να βοηθήσω! Απλά σε αυτή την περίπτωση θα ήθελα καθοδήγηση για το τι ακριβώς πρέπει να γράψω και πως.

Δε φαντάζεστε πόσο πολύ χαρούμενη είμαι! Είναι σαν να μου έδωσαν έναν άλλο μύλο. Όχι το ίδιο μοντέλο. Έναν μικρό κ10 (στην υπερβολή του Χρήστο, μη γρινιάξεις! :lol: )
Σήμερα το πρωί (λόγω ημέρας δουλεύω αργότερα), κατέβηκα στη κουζίνα με αυτοπεποίθηση. Αφού ο αδερφός μου, γύρισε και μου είπε, "ερωτευμένη είσαι?" Του απάντησα, "ναι με το μύλο μου!" ...Εντάξει το έφαγα το δούλεμά μου, αλλά καθόλου δεν πτοήθηκα!
Πάω λοιπόν στο Magic Corner μου στην κουζίνα, και λέω πρώτα θα φτιάξω καφέ (tierra lavazza) για τον αδερφό μου. Και επειδή λέω ανήκει ο καφές στο bagiatila team, θα πάω πιο λεπτά (21)... Μπούκωσε η μηχανή! χαχα :clap: (θυμίζω άγγιγμα μαχαιριών στο 16) Τελικά άλεσα, για τον tierra στο 24 σήμερα, και για τον Tigrato στο 26. Τελικά ο Tigrato, ήθελε λίγο πιο λεπτά, καθότι από 19gr αλεσμένου πήρα 30 gr ροφήματος σε 25 sec. Οπότε πήρα λιγάκι ξινίλα. Καθόλου δε με πείραξε! Ο μύλος είναι ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ και θα ταλαιπωρηθώ λιγάκι στο στρώσιμο. Χώρια του ότι είναι πολύ ενοχλητικό, ότι μία αλέθω tierra, μία tigrato, οπότε πρέπει να κάνω συνεχώς προσαρμογές στη ρύθμιση, πράγμα δυσκολούτσικο στο να παίρνεις αποτελέσματα με επαναληψιμότητα.

Σκέφτομαι απλά να βρω την κατάλληλη ρύθμιση για τον Τίγρη μου, και απλά να αλέθω και για τους άλλους εκεί! Σιγά, λες και θα καταλάβει στο πετιμέζι freddo που πίνει ο αδερφός μου, εάν ο καφές του είναι λιγάκι υποεκχυλισμένος ;; :P

Αφήστε δε το άλλο! Καινούριος μύλος και έχει λιγότερο σβόλιασμα, από τον παλιό στα 7kg άλεσης! Σχεδόν δεν κάνω κατανομή και έχω κώνο ακλόνητο και ομοιόμορφο!
Ώρε μάνα μου, το ευτυχία είναι αυτή! Μετά από 3 μήνες έχω ΜΥΛΟ!!!

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από buddy » Σάβ Δεκ 24, 2016 12:01 pm

Γιατι να γκρινιαξω καλε?
Βιντεο με αλεση εδω και βιντεο με εκχυλιση bottomless tigrato στο αναλογο νημα να γουσταρουμε...

Άβαταρ μέλους
Artisti
Δημοσιεύσεις: 3314
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 17, 2013 7:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: TECNOSYSTEM Magic
2η Μηχανή:: AeroPress
Μύλος:: Ascaso mini i2
2ος Μύλος:: Porlex tall
Οι καφέδες μου:: vescovicaffe.it
Τοποθεσία: West Side over the river

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Artisti » Σάβ Δεκ 24, 2016 12:30 pm

Το χρήμα και ο έρωτας δεν κρύβονται :inlove:
Η μόνη ατυχία σου είναι ότι είχες παραγγείλει φρέσκο καφέ ή μπαγιατίλα ήταν ότι έπρεπε για το καινούργιο στρώσιμο.

Απάντηση