Compak K3 Touch

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
manyjobs23
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί Ιουν 28, 2011 12:13 pm
Όνομα: Μάνος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto III
2η Μηχανή:: Gene cafe roaster
Μύλος:: Wega 6.8 A Konik
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι speciality τι άλλο ?
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από manyjobs23 » Κυρ Ιαν 10, 2016 1:46 pm

Τον καφέ να πετάξεις και να αγοράσεις φρεσκοψημένο!
Έλα ρε κυρά (La) Margarita βάλε το χεράκι σου μπάς και πιούμε κανά GODSHOT........

Άβαταρ μέλους
christos.k
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2012 2:45 pm
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Compak K3
Οι καφέδες μου:: Nine grams, Handpickers, Blend 65
Τοποθεσία: Νεο Φαληρο

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από christos.k » Κυρ Ιαν 10, 2016 4:11 pm

Εγώ τον έχω ρυθμισμένο στο 18-20. Το 0 είναι όταν αγγίζουν τα μαχαίρια. Βέβαια ο δίσκος αρίθμησης ευθυγραμμίζεται και σε άλλο σημείο. Όποτε μάλλον γι αυτό σου βγαίνει στο 30.

antoniskrg

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από antoniskrg » Κυρ Ιαν 10, 2016 9:01 pm

Αυτον τον μύλο έχω. Η βαθμονόμηση είναι από το 0-45. Γύρω στο 15 ακούγονται ότι ακουμπούν τα μαχαίρια. Δεν θα έπρεπε να φτάνει ως το 0 ??
Συνημμένα
compak-k3-touch-.jpg

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Edesso » Κυρ Ιαν 10, 2016 9:05 pm

Ειναι σχετικη η βαθμονομηση, εκει που τα ακους εκει ακουμπουν
espresso junkie...

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Μαρ 01, 2016 10:47 am

Πρώτη επαφή χτες με τον k3 παρέα με την oscar (πρώτη εμπειρία και με τη μηχανή - θα τα γράψω στο αντίστοιχο νήμα). Στιβαρή κατασκευή, εντυπωσιακή για έναν αρχάριο. Άποψη για την αγορά του μύλου είχα σχηματίσει μετά από αρκετό διάβασμα εδώ, αλλά και αλλού, βιντεάκια στο youtube με τον καθαρισμό, πως δουλεύουν οι μύλοι με αυτά τα μαχαίρια, "ξεκοκάλισα" μέχρι και τα σχετικά νήματα για τον porlex και τις πατέντες για τη βαθμονόμιση του.

Αυτό που είναι τελείως άκυρο σχεδιαστικά με τον k3 είναι ότι έχουν ζωγραφίσει μια σειρά από νούμερα στο πάνω κομμάτι που περιστρέφεται, ενώ το κάτω που είναι σταθερό δεν έχει ΚΑΝΕΝΑ δείκτη, ακίδα, σημείο αναφοράς, όπως θέλετε πείτε το, ώστε να δείχνει ποιος αριθμός αντιστοιχεί σε κάθε μικρή περιστροφική κίνηση. ΤΙ ΚΟΥΛΑΜΑΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ; Τόσο δύσκολο είναι να ορίσουν ένα σημείο 0 (εκεί που ακουμπούν τα μαχαίρια και δεν βιδώνει άλλο ή ελάχιστα πιο μετά) να βάλουν ένα δείκτη από κάτω και από εκεί και πέρα να ξεκινάει η αρίθμηση; Είναι σαν να ανεβαίνεις σε μια ζυγαριά (από τις παλιές όχι τις ηλεκτρονικές) να γυρνάει γύρω γύρω και να μην έχει μια βελόνα να σου δείξει που σταμάτησε.
Κάποια στιγμή από το άγχος και την απειρία να πάω προς το πιο λεπτό, δεν είχα σε λειτουργία τον μύλο και έστριψα προς το fine. Πάω να βάλω μπροστά, τα μαχαίρια κόλλησαν και ακούστηκε ένας συριγμός. Τρόμαξα μην κάψω κανένα μοτέρ, το έβαλα τέρμα coarse και ευτυχώς δούλεψαν.

Τελικά έβγαλα τις αλενόβιδες, ξεβίδωσα τα πάνω μαχαίρια και καθάρισα όλο το εσωτερικό που είχε γεμίσει από σκόνη μέχρι χοντροκομμένο καφέ και αφού είχα φάει περίπου 200gr καφέ με τις συνεχείς δοκιμές (φυσικά ήταν τόσο χοντροκομμένος που πήγε όλος στα σκουπίδια). Καθάρισα καλά κάθε υπόλειμμα, ξαναβίδωσα μέχρι να μην πάει άλλο, μέχρι το σημείο δλδ που τα μαχαίρια ακουμπούν και από εκεί ξεκίνησα μικρές στροφές προς το χοντρό. Τελικά έμεινα με τη χαρά, γιατί ο καφές μου τέλειωσε και το αποτέλεσμα, αν και ήταν σωστό θεωρητικά (20γρ κόκκος,19γρ αλεσμένος, 30 δεύτερα,60ml) ο καφές (Las Marias από tailormade) να μου βγει πολύ ξινός. Η μηχανή ζεστή καμιά ώρα,το πάτημα πιστεύω καλό, άρα μάλλον το κόψιμο θα φταίει. Πάω σήμερα για δεύτερο σακουλάκι και ο Θεός βοηθός!

tommas
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Αύγ 12, 2014 9:44 am
Όνομα: tom
Μηχανή:: BZ10
2η Μηχανή:: Lelit PL041PLUSPID
Μύλος:: Eurogat K5
Οι καφέδες μου:: Filicori Grande Crema Delicato,Club Cave

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από tommas » Τετ Απρ 20, 2016 4:10 pm

Καλησπερα εχω εδω και μερικες ωρες τον μυλο...ας μου πει καποιος εβγαλε ακρη με την ρθμυση του μυλου???
Ενδικτικα..ο μυλος ανοιχτηκε καινουργιος.
Εργοστασιακα τα μαχαρια ακουμπανε πριν φτασει ο μυλος στο εσωτερικο στοπ οπως ενας αλλος φιλος μας ειχε ποσταρει.
Στο σημειο οπου αρχιζουν να ακουμπουνε τα μαχαρια εκει που αρχιζει το ελαφρυ τσιριγμα..ενα τικ πισω οπου δεν υπαρχει επαφη μαχαιριων ο καφες στην αλεση ειναι χοντρος
με χρονουν 60ml σε 15-17 sec με δυνατο πατημα..τα φωτα σας εχω πεταξει ηδη 200gr καφε..

Επισης εχω ανοιξει το μυλο βιδωσα ξεβιδωσα ξαναβιδωσα δεν ειδα καμμια διαφορα......

Άβαταρ μέλους
manyjobs23
Δημοσιεύσεις: 327
Εγγραφή: Τρί Ιουν 28, 2011 12:13 pm
Όνομα: Μάνος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto III
2η Μηχανή:: Gene cafe roaster
Μύλος:: Wega 6.8 A Konik
Οι καφέδες μου:: Φρέσκοι speciality τι άλλο ?
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από manyjobs23 » Τετ Απρ 20, 2016 6:40 pm

Φίλε καλησπέρα, θα σου πρότεινα πρώτα (με πρόσοχη φυσικά) να βιδωσεις μέχρι τέρμα τον φορέα του μύλου μέχρι να ακουμπήσουν τα μαχαιρια (με σβηστό το μύλο εννοείται) απο εκει θα κανεις όπισθεν και θα ξεβιδωσεις λίγο και θα αρχίσεις τις δοκιμές.Δεν οφελεί να ξεβιδωνεις το καπάκι με τις "ενδείξεις" και μετά το φορέα του μύλου αυτό θα σε μπερδεύει περισσότερο, αν και αργότερα και λόγω εμπειρίας δεν θα σου χρειαστεί ίσως σε βοηθήσει να φτιάξεις ένα αυτοκόλλητο με μια πρόχειρη αρίθμηση ώστε να έχεις ένα μπούσουλα.
Έλα ρε κυρά (La) Margarita βάλε το χεράκι σου μπάς και πιούμε κανά GODSHOT........

tommas
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Αύγ 12, 2014 9:44 am
Όνομα: tom
Μηχανή:: BZ10
2η Μηχανή:: Lelit PL041PLUSPID
Μύλος:: Eurogat K5
Οι καφέδες μου:: Filicori Grande Crema Delicato,Club Cave

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από tommas » Τετ Απρ 20, 2016 8:22 pm

Αυτο που καταφερα για να κοψω ψιλα για να ειμαι μεσα στους χρονους ειναι να ρυθμισω την κοπη με τον μυλο να δουλευει και με γεματο hopper.Οταν εφτασα στο ικανοποιητικό κοψιμο και αδειασα τον μυλο με τον καφε που θυσιάστηκε διαπιστωσα οτι ο μυλος εκοβε εκει που τα μαχαιρια ειναι σε επαφη...στο σημειο αυτο τα μαχαιρια ειναι σε επαφη πολυ οριακα και ακούγεται ελαχιστη τριβη που προερχεται μαλλον απο το φλατ μερος των μαχαιριων..
Σε παραπλησια φορουμ διαβασα οτι και σε majjer μυλους εχει παρατηρηθει και οτι δεν υπαρχει προβλημα αυτη η ελαχιστη επαφη δεν επηρεαζει το burr και στρωνει σταδιακα με το κοψιμο καφε λογω του φιλμ ελαιων που στρω εται...κατοχοι διαφωτιστεμαιι

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από UltiMo_ » Πέμ Απρ 21, 2016 1:07 am

πόση απόσταση περίμενες να έχουν τα μαχαίρια;
αν κάνεις μια πλήρη περιστροφή του επιλογέα, το πανω μαχαίρι σηκώνεται όσο απόσταση εχουν οι σπείρες που βλέπεις.
άρα αν κάνεις λίγες μοίρες, βλέπεις οτι η μετακίνηση αυτή είναι ελάχιστη.
η απόσταση, για την ακρίβεια, είναι το πάχος του αλεσμένου κόκου που βγάζει. απειροελάχιστο.

όταν ακουμπήσουν τα μαχαίρια, ξεβιδώνεις καμμια 90αριά μοίρες, και απο εκει αρχίζεις τα πειράματα.
αν εχεις πολυ μπαγιάτικο καφέ, θα θες πολυ ψιλη αλεση. με πιο φρέσκο, θες πιο χοντρή.
και καθε φορά που αλλάζεις ρύθμιση, πρέπει να αλέθεις και να πετάς λίγα γραμμάρια καφέ, γιατι αλλιως η άλεση θα είναι καφες σε συνδιασμό των δυο αλέσεων, και θα χασεις τη μπάλα και θα πετας καφέ τζάμπα χωρίς λόγο
When life throws you curves, aim for the apex

tommas
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Αύγ 12, 2014 9:44 am
Όνομα: tom
Μηχανή:: BZ10
2η Μηχανή:: Lelit PL041PLUSPID
Μύλος:: Eurogat K5
Οι καφέδες μου:: Filicori Grande Crema Delicato,Club Cave

Re: Compak K3 Touch

Δημοσίευση από tommas » Πέμ Απρ 21, 2016 10:45 am

Τελος καλο ολα καλα..εμεινα πολυ ικανοποιημενος σημερα τελικα οντως ακομα και στο manual της compak αναφερει οτι παντα οι ψιλες αλεσεις για το σεταρισμα του μυλου να γινονται με κοκους καφε μεσα για να μην κολλησουν τα μαχαιρια που εγω το μεταφραζω οτι καπου εκει ξεκιναει η ελαχιστη ανεκτη επαφη των burrs..ο μυλος κοβει ομοιομορφα χωρις clumping (ακομα) και στο φλυτζανι χαμογελαμε..ευχαριστω για τις απαντησεις

Απάντηση