Πρόβλημα με Rocky

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
marnik

Πρόβλημα με Rocky

Δημοσίευση από marnik » Δευ Φεβ 27, 2012 11:01 am

Γεια σας παιδιά,

Πριν 2 εβδομάδες ο μύλος δεν κόβει όπως έκοβε. Τι εννοώ με αυτό: Σχεδόν πάντα όταν άνοιγα ένα καινούργιο καφέ, αυτός ήθελε στην αρχή χονδρύτερο κόψιμο (στην δική μου σκάλα τον ξεκινούσα με +3 ή και +4 καμιά φορά στην κλίμακα, στην πραγματικότητα ήταν +4 και +5, καθώς το σημείο 0 μου είναι στο -1) και μετά σταδιακά κατέβαινα σε κόψιμο και έκοβα συνήθως στο +2, δηλσδή στην πραγματικότητα +3 (τελευταία που πίνω New York αυτή ήταν η ρύθμιση). Στην τελευταία παραγγελία που παρέλαβα (με roast date του καφέ τον Δεκέμβριο και εγώ τον άνοιξα αρχές Φλεβάρη, οπότε σχετικά φρέσκος για εμπορικός) πήγα να τον κόψω στην αρχή στο +4 (κλιμακα), ο καφές έτρεχε πολύ γρήγορα. Κατέβηκα το +3 και με έκπληξή μου πάλι έβγαινε γρήγορα. Μην τα πολυλογώ κατέληξα στο τέλος στο 0!!! (που ποτέ δεν είχα κόψει καφέ στο 0, ήδη στο 1 μπούκωνε). Σκέφτηκα μήπως ο καφές είχε πάρει αέρα και είχε μπαγιατέψει, δυστυχώς όμως το ίδιο συνέβη και στο επόμενο σακουλάκι (Costadoro, ακόμα πιο φρέσκος -Ιανουάριος) και στο μεθεπόμενο (πάλι New York). Καθάρισα τον μύλο εξονυχιστικά (δεν είχε μαζέψει πολλά) αλλά δυστυχώς πάλι τα ίδια. Δεν ξέρω αν φταίνε τα ψαλίδια, αλλά δεν μπορεί να φαγώθηκαν κιόλας, ο μύλος είχε αγοραστεί καινούργιος πριν ενάμισυ χρόνο περίπου (και δεν φαίνονται και φαγωμένα). Τι μπορεί να φταίει? Έχω διαβάσει κατά καιρούς για προβληματικούς Rocky, αλλά μου φαίνεται περίεργο γιατί μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα με τον δικό μου, εμφανίστηκε τώρα ξαφνικά.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Πρόβλημα με Rocky

Δημοσίευση από Christos » Δευ Φεβ 27, 2012 1:03 pm

Η περιγραφή σου θυμίζει κάτι παρόμοιο που αντιμετώπισε ένα μέλος μας εδώ (framer)
http://www.coffeegeek.com/forums/espres ... 994#436994
http://www.coffeegeek.com/forums/espres ... 413#554413

και είχε να κάνει με μια στραβωμένη βίδα στο hopper που είναι για να προστατευτούν τα μαχαίρια από το να ακουμπήσουν μεταξύ τους απ΄ότι καταλαβαίνω. Έψαξα και για καμιά φωτογραφία, αλλα δεν είμαι σίγουρος εάν ή βίδα είναι όπως η παρακάτω.

http://www.flickr.com/photos/viprym/4225011568/
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

marnik

Re: Πρόβλημα με Rocky

Δημοσίευση από marnik » Δευ Φεβ 27, 2012 7:42 pm

Χρήστο σ'ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά δυστυχώς δεν είναι αυτό το θέμα. Το μέλος framer δεν είχε καλιμπράρει το μύλο με αποτέλεσμα το σημείο 0 του να είναι σεταρισμένο λάθος, δηλ. αρκετά από το πραγματικό σημείο 0 (το οποίο είναι ελάχιστα πριν τα ψαλίδια ακουμπήσουν μεταξύ τους). Εγώ όμως δεν έχω τέτοιο θέμα (μάλιστα έχω αφαιρέσει την βίδα ασφαλείας) και το 0 μου στην κλίμακα του Rocky είναι πλέον πολύ κοντά στο πραγματικό 0, δηλαδή ο μύλος δεν πάει λεπτότερα.
Διόρθωση ανφορικά με την ημερομηνία αγοράς του μύλου, είναι ακριβώς 2 χρόνια πριν.
Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι μέχρι τώρα έκοβε μια χαρά (2-3 κλικ από το πραγματικό σημείο 0) ενώ τώρα χωρίς προφανή λόγο ξαφνικά τον πάω στο 0 και πάλι δεν είναι τέλεια.
Είναι λογικό να φαγωθούν τα ψαλίδια μετά από 2 χρόνια οικιακή χρήση (3-4 καφέδες την ημέρα)?
Επαναλαμβάνω ότι δεν μου φαίνονται φαγωμένα (αν και δεν έχω δει φαγωμένα ποτέ μου).

cafeinomania

Re: Πρόβλημα με Rocky

Δημοσίευση από cafeinomania » Δευ Φεβ 27, 2012 7:55 pm

Φίλε μου πιστεύω ότι δεν είναι τα μαχαίρια αλλά κάτι αλλο. αν ήταν τα μαχαίρια θα το έκανε σταδιακά και όχι από την μια μέρα στην αλλη.

cafeinomania

Re: Πρόβλημα με Rocky

Δημοσίευση από cafeinomania » Δευ Φεβ 27, 2012 8:03 pm

Εκτός αν
άλεσες κανέναν ascaso μαζί μα τους κόκκους. :a016:

Άβαταρ μέλους
Fazerman
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2011 3:05 pm
Όνομα: Λαμπης
Μηχανή:: lelit plust pid
Μύλος:: Mazzer mini E
Οι καφέδες μου:: lavazza tiera
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με Rocky

Δημοσίευση από Fazerman » Δευ Φεβ 27, 2012 9:09 pm

κανονικα καθε 2 χρονια πρεπει να αλλαζονται τα μαχαιρια.ετσι ξερω,μπορει να κανω και λαθος.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Πρόβλημα με Rocky

Δημοσίευση από Christos » Δευ Φεβ 27, 2012 11:56 pm

Γενικά η αλλαγή μαχαιριών συσχετίζεται με το βάρος καφέ που κόπηκε και όχι με χρονική περίοδο. Ενδεικτικά από τα manual των εταιρειών.

Mazzer
600 kg for the Major model
400 kg for the Super Jolly model
300 kg for the Mini model.

και για τον Anfim Best διαβάζω το εκπληκτικό νούμερο 500-600 Kg!!!

Τώρα για τον Rocky στο HB υπάρχουν αναφορές για αλλαγή και στα 34Kg!
http://www.home-barista.com/grinders/ro ... -t211.html

Τέλος ένα καλό γενικό κείμενο για την φθορά των μαχαιριών είναι και η απάντηση του Dan Kehn στο παρακάτω link:
http://www.home-barista.com/grinders/ho ... .html#wrap
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

marnik

Re: Πρόβλημα με Rocky

Δημοσίευση από marnik » Τετ Φεβ 29, 2012 8:24 pm

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις και ιδιαίτερα Χρήστο για τα χρήσιμα links. Τι να πω, ο μύλος έχει κόψει μέχρι τώρα στα 2 χρόνια γύρω στα 25 κιλά. Θα παραγγείλω καινούργια μαχαίρια να δω αν το πρόβλημα ήταν εκεί (αλλοιώς με βλέπω να πηγαίνω σε upgrade).
Μήπως ξέρει κάποιος από Ελλάδα που να απευθυνθώ για μαχαίρια για τον Rocky και πόσο έχουν?

Άβαταρ μέλους
Fazerman
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2011 3:05 pm
Όνομα: Λαμπης
Μηχανή:: lelit plust pid
Μύλος:: Mazzer mini E
Οι καφέδες μου:: lavazza tiera
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με Rocky

Δημοσίευση από Fazerman » Τετ Φεβ 29, 2012 8:37 pm

εχει η ταφ.ειναι επισημος αντιπροσωπος νομιζω.
ρωτησα πριν κανα μηνα και μου ειπαν 41ευρω το κοστος τους.
για δες αν βελτιωθει η κατασταση με τα νεα μαχαιρια και ενημερωσε μας.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Πρόβλημα με Rocky

Δημοσίευση από Christos » Τετ Φεβ 29, 2012 8:47 pm

Μάριε ξέρω ότι λατρεύεις τους καφέδες σου και ότι δεν σ΄αρέσει ο Sweet Blue αλλά δεν παραγγέλνεις (μαζί με τα μαχαίρια) και έναν για να κάνεις μια δοκιμή και μ΄αυτόν πριν ξεκινήσεις τις αλλαγές; :a014:
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση