Gaggia baby με ποιο μύλο??

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Άβαταρ μέλους
psycho
Δημοσιεύσεις: 766
Εγγραφή: Τετ Φεβ 17, 2010 2:39 pm
Όνομα: Νίκος
Μηχανή:: Simonelli Musica
Μύλος:: Mazzer SJ
Οι καφέδες μου:: Aleta Wondo/Sidama zone
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia baby με ποιο μύλο??

Δημοσίευση από psycho » Δευ Μάιος 31, 2010 6:53 pm

Costas έγραψε:Καλησπέρα,
μια ερώτηση παιδιά περί μύλων..Διαβάζω στα χαρακτηριστικά των μύλων για ''burrs'' conical ή flat. Tα burrs έχουν διαφορετικό τρόπο λειτουργίας από τα blades ή είναι το ίδιο πράγμα? Είμαι πολύ κοντά στο να παραγγείλω αυτόν http://www.espressocoffeeshop.it/ascaso ... inder.html , αλλά στο site της ascaso βλέπω στα τεχνικά χαρακτηριστικά αναφέρει blades( http://www.ascaso.com/2010/cafe/eng/imini.html ). Σε άλλα sites αναφέρεται για αυτόν το μύλο ότι έχει conical burrs. Αν όντως έχει blades είναι κάτι σαν τύπου μλπέντερ με λεπίδες και σαφώς λιγότερων δυνατοτήτων??
Ευχαριστώ
Κώστα για χάριν συντομίας ήθηστε τα burrs να τα ονομάζουν λεπίδες... Υπάρχουν πολύ φθινοί grinders που είναι εξοπλισμένοι με blades στην κυριολεξία. δλ. λεπίδες σαν μπλέντερ αλλά είναι σε τιμές κάτω των 50 ευρώ....

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia baby με ποιο μύλο??

Δημοσίευση από Christos » Δευ Μάιος 31, 2010 7:59 pm

Πάντως Κώστα εγώ θα περίμενα να διαβάσω και τις εντυπώσεις του Θωμά από τον Eureka Mignon.
viewtopic.php?f=6&t=261&start=0#p2498
Επίσης στο παραπάνω link έχει ένα σύνδεσμο σε pdf αρχείο απο bellabarista.co.uk με συγκριτικό τεστ με τον Ascaso.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Costas

Re: Gaggia baby με ποιο μύλο??

Δημοσίευση από Costas » Δευ Μάιος 31, 2010 8:25 pm

Καλό θα ήταν να περιμένω Χρήστο να δω και για τον Eureka ,αλλά μόλις παρήγγειλα τον Ascaso i-mini από εδώ στα 205 ευρώ με μεταφορικά.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia baby με ποιο μύλο??

Δημοσίευση από Christos » Δευ Μάιος 31, 2010 8:54 pm

Costas έγραψε:Καλό θα ήταν να περιμένω Χρήστο να δω και για τον Eureka ,αλλά μόλις παρήγγειλα τον Ascaso i-mini από εδώ στα 205 ευρώ με μεταφορικά.
Δεν πειράζει Κώστα. Δεν νομίζω να σε απογοητεύσει έτσι και αλλιώς η αγορά σου. Καλώς να σου έρθει.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Costas

Re: Gaggia baby με ποιο μύλο??

Δημοσίευση από Costas » Δευ Μάιος 31, 2010 9:14 pm

Θέλω να πιστεύω πως θα με καλύπτει ο i-mini..εν αναμονή λοιπόν..

Απάντηση