Gaggia baby με ποιο μύλο??

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Costas

Gaggia baby με ποιο μύλο??

Δημοσίευση από Costas » Τρί Απρ 13, 2010 12:38 am

Έχω την εντύπωση ότι κάτι λείπει δίπλα από τη νέα μου gaggia..
Αργά ή γρήγορα θα διέθετα κάποια χρήματα για ένα μύλο αν δε με κάλυπτε το αποτέλεσμα με χύμα καφέ.Όχι ότι ο χύμα καφές δεν μου δίνει καλό αποτέλεσμα,αλλά πρέπει να αγοράζω μικροποσότητες κ.τ.λ.Αποφάσισα να επενδύσω μέχρι 200 ευρώ σε μύλο.
Κάποιες ερωτήσεις λοιπόν-άσχετος τελείως με το θέμα-...
Είδα ότι παιζουν gaggia mdf ,mm, mazzer,anfim.Καταρχήν παιζει σημαντικό ρόλο η μάρκα του μύλου και της μηχανής να είναι ίδια?
Λογικό να μου πείτε εξαρτάται τι ψάχνεις να αγοράσεις..αλλά ουσιαστικά δεν ξέρω!!Δηλαδή για παράδειγμα βρήκα σε ένα site( http://www.estiasi.com/product_info.php ... ts_id=3027 ) τον mdf 150 euro , θεωρείται καλός??Ένας μύλος ας πούμε που δεν είναι καλός τι έχει,δεν κόβει ομοιόμορφα τον καφέ,δεν μπορεί να τον κόψει πολύ ψιλά,δεν έχει πολλές βαθμίδες κοψίματος,δεν έχει απόλυτη συμβατότητα με κάποια μηχανή?
Οι επιλογές κοψίματος διαφέρουν από μύλο σε μύλο(το ''2'' ας πουμε δεν είναι το ίδιο για όλους?) ή είναι κάποια μονάδα μέτρησης.Το ρωτάω αυτό , για να ξέρω αν αυτό που αγοράζω από coffeway το ''1,5'' ,το ''2'' κτλ θα μπορέσω να το έχω με τους μύλους που ανέφερα.
Γενικά με το ποσό που διαθέτω θα μπορέσω να κάνω κάτι αξιόλογο ή απαιτείται μεγαλύτερο?Αν ναι ποιον θα προτείνατε??
Οι γνώμες σας θα με βοηθούσαν πολύ.Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia baby με ποιο μύλο??

Δημοσίευση από Christos » Τρί Απρ 13, 2010 1:39 am

Ο μύλος και οι μηχανή δεν χρειάζεται να είναι ίδια μάρκα.

To site που βρήκες έχει τις τιμές χωρίς ΦΠΑ. Η τιμή είναι δηλαδή 181.50.

Όλα αυτά που αναφέρεις αποτελούν κριτήρια για την επιλογή μύλου (λεπτό κόψιμο, ομοιομορφία, διαβάθμιση ανάμεσα στα κοψίματα, αντοχή στον χρόνο, θόρυβος μοτέρ, κτλ) Δεν τίθεται θέμα συμβατότητας με την μηχανή.

Οι επιλογές κοψίματος διαφέρουν από μύλο σε μύλο και τα νούμερα είναι καθαρά ενδεικτικά.

Φυσικά θα πρότεινα την επιλογή που έκανα και εγώ για τον εαυτό μου. Anfim Best. Πιστεύω στα 281 ευρώ είναι ο καλύτερος μύλος. Εάν ήταν να διαθέσω περισσότερα χρήματα θα πήγαινα για τον Macap Μ4 ή πιθανότερα για τον MC4 (με stepless setup) στα 354 ευρώ.

http://www.espressocoffeeshop.com/store/macap_mc4.html

Τώρα για πιο οικονομικούς να δούμε τι θα πουν και τα άλλα παιδιά αλλά από ένα κείμενο που διάβασα ο συγγραφέας για οικονομικούς μύλους πρότεινε:

στα 175 ευρώ
http://www.espressocoffeeshop.com/store/product382.html

στα 240 ευρώ
http://www.espressocoffeeshop.com/store/product381.html
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Costas

Re: Gaggia baby με ποιο μύλο??

Δημοσίευση από Costas » Τρί Απρ 13, 2010 2:19 am

Επίσης είδα και τον rocky (http://www.italiankitchenaids.com/prodd ... -doserless) με 55 βαθμίδες όπως γράφει στα 225 euro..Θεωρείται καλή περίπτωση..?!

Άβαταρ μέλους
NaGR
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Παρ Ιαν 29, 2010 3:36 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika Profi
2η Μηχανή:: Gaggia Pure
Μύλος:: Graef CM 80
2ος Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Athens

Re: Gaggia baby με ποιο μύλο??

Δημοσίευση από NaGR » Τρί Απρ 13, 2010 2:51 am

είμαι περίπου στη ίδια φάση με εσένα
έχω gaggia pure, και όλοι (όσα φόρουμ σχετικά έχω διαβάσει) λένε οτι ο gaggia MDF καλύπτει πλήρως τις ανάγκες των Gaggia και παρόμοιων δυνατοτήτων μηχανές.
οπότε ένας καλύτερος μύλος θα είναι εκεί σε περίπτωση αναβάθμισης μηχανής.
αν θα αναβαθμίσω μηχανή δεν το ξέρω. τρώγοντας έρχεται η όρεξη :roll:

δύο εναλλακτικοί μύλοι απο την ascaso στη κατηγορία τιμής που έχεις βάλει είναι
http://www.espressocoffeeshop.com/store/product710.html 185€
http://www.espressocoffeeshop.com/store/product712.html 210€

εγώ προσωπικά έχω κβαντίσει τις επιλογές μου σε gaggia MDF κ MACAP M4
θέλω ή το πιο φτηνό που να με καλύπτει ή το πιο αναγνωρισμένο-διαδεδομένο-αξιόπιστο που μπορώ να αγοράσω.
ο Αnfim που σου λέει ο Χρήστος έχει εξίσου καλή φήμη για ποιότητα και αξιοπιστία απλά τον βρίσκω χοντροκομμένο αισθητικά.
ειδική βαρύτητα δίνω να κυκλοφορούν ανταλλακτικά στο ίντερνετ (ebay k eshops) ώστε αν κάτι πάει στραβά να μην το πληρώνω χρυσό σε τυχόν εγχώριους εισαγωγείς ή να μείνω ξεκρέμαστος.
ακόμα δεν έχω πάρει την τελική απόφαση όμως :|

με εις άτοπο απαγωγή λοιπόν, και με βάση το όριο τιμής, προσωπικά σου προτείνω τον MDF

mx1001

Re: Gaggia baby με ποιο μύλο??

Δημοσίευση από mx1001 » Τρί Απρ 13, 2010 6:28 am

1) για τους Ascso γραφει 1.200 rpm , δεν ειναι πολλά τα rpm Αρη ? .
2) Αφου ο MDF σε καλυπτει και ο ΜΜ εχει τα ιδια γραναζια , why not MM ?

Άβαταρ μέλους
NaGR
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Παρ Ιαν 29, 2010 3:36 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika Profi
2η Μηχανή:: Gaggia Pure
Μύλος:: Graef CM 80
2ος Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Athens

Re: Gaggia baby με ποιο μύλο??

Δημοσίευση από NaGR » Τρί Απρ 13, 2010 1:31 pm

1. ο Macap έχει 1400rpm και ο Μαzzer Mini 1600(νομίζω). συμπέρσμα-δεν ξέρω πόσα είναι τα συνιστώμενα μαξ rpm
2. αυτό απλά δεν ισχύει. τελείως διαφορετικά τα burrs ΜΜ κ ΜDF (http://www.kwilson.fsnet.co.uk/burrs.htm)

Άβαταρ μέλους
Alex_Under
Δημοσιεύσεις: 784
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 13, 2010 10:27 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Rancilio Rocky
Οι καφέδες μου:: Οτιδήποτε από Αφρική με medium roast
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Gaggia baby με ποιο μύλο??

Δημοσίευση από Alex_Under » Τρί Απρ 13, 2010 2:01 pm

mouhtis έγραψε:Επίσης είδα και τον rocky (http://www.italiankitchenaids.com/prodd ... -doserless) με 55 βαθμίδες όπως γράφει στα 225 euro..Θεωρείται καλή περίπτωση..?!
Ναι θεωρείται (κάτοχος ων).

Θα ακούσεις βέβαια από πολλούς ότι ....... "σβωλιάζει" τον καφέ αλλά:
1) Αυτό γίνεται μόνο για τον DoserLess (χωρίς δοσομετρητή δηλαδή) τον οποίο παρόλα αυτά και συνιστώ 100% για οικιακή χρήση και
2)...... χ3στηκ3 η φοράδα στ' αλώνι...... με το συμπάθειο.
Και τι έγινε που σβωλιάζει όταν, ο σβώλος είτε "σπάει" όταν προσγειωθεί στο pf είτε σπάει με το leveling είτε σπάει με το tamping. Δεν ξέρω κανέναν που να κάνει espresso και να μην πατάει τον καφέ πριν κουμπώσει το pf. Ένας απλός σβώλος καφέ είναι που σπάει ακόμα ..... και με το να εκπνεύσεις επάνω του. Δεν κατάλαβα πως μπορεί να βγάλει κατώτερης ποιότητας καφέ, ο οποιοσδήποτε μύλος που το μοναδικό του μειωνέκτημα είναι πως......σβωλιάζει ο εξαγώμενος καφές. Άσε που σχεδόν όλοι οι μύλοι σβωλιάζουν απλά οι περισσότεροι έχουν Doser που όταν γυρνάει η προπέλα τους σπάει τους σβώλους...

Εκτός από την ποιότητα άλεσης και το εύρος των βαθμίδων, πιστεύω προσωπικά σε ένα μύλο, οι κακές ποιότητες που θα πρέπει να αποφεύγεις είναι
1) Να είναι ΠΟΛΥ θορυβώδης
2) Να έχει τέτοια πλαστικά που να δημιουργούν στατικό ηλεκτρισμό με αποτέλεσμα να κολλάει επάνω τους ο αλεσμένος καφές.

Όσον αφορά αυτό που έγραψα παραπάνω, πιστεύω ότι για οικιακή χρήση, ο μύλος ΧΩΡΙΣ δοσομετρητή είναι η καλύτερη λύση. Ο λόγος είναι ότι αν έχεις δοσομετητή (doser) ποτέ δεν θασαι 100% σίγουρος ότι η ποσότητα που άλεσες είναι η σωστή οπότε καταλλήγεις να αλέθεις πάντα λίγο (ή πολύ) παραπάνω το οποίο και κάθεται ανάμεσα στις προπέλες του doser. Αν πίνεις καφέ κάθε μισή ώρα, οκ. Αλλά για 2-4 καφέδες που κάνει ο μέσος χρήστης, δεν λέει. Κάθε μέρα, ο πρώτος σου καφές θαναι κομμένος από χτες.

Οπότε Doserless..... Πίνεις Ο,ΤΙ κόβεις

Εικόνα
Be a coffee-drinking individual. Espresso yourself!

Costas

Re: Gaggia baby με ποιο μύλο??

Δημοσίευση από Costas » Τρί Απρ 13, 2010 3:50 pm

Ενδιαφέρουσες μου φαίνονται οι προτάσεις σας..ο mdf μου δίνει την εντύπωση ότι λογικά θα έχει καλή συνεργασία με την gaggia,λόγω του ότι είναι και ίδιας μάρκας με τη μηχανή..και στα λεφτά που διαθέτω.Ο mdf είναι ''doser'',ένα τράβηγμα δηλαδή ρίχνει μια δόση καφέ??
Και ο rocky καλό εργαλίο φαίνεται..το σβόλιασμα του καφέ δεν με πολυαπασχολεί είναι η αλήθεια και θα προτειμούσα τον doserless από τα λίγα που έχω διαβάσει για οικιακή χρήση.
Για anfim ξεφεύγω λίγο στην τιμή ,αν και θα μπορούσα να τον είχα μια ζωή και να με κάλυπτε και στο μέλλον με μια καλύτερη μηχανή.

Με σκοπό να γλυτώσω 40-50 ευρώ αγοράζοντας τον mdf τι μειονεκτήματα θα είχα σε σχέση με τον rocky,κυρίως στο φλυτζάνι??Γιατί ας πούμε ο θόρυβος δε με απασχολεί..

Μια λίγο offtopic απορία:οι μύλοι αυτοί μπορούν να κόψουν γαλλικό και ελληνικό?

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia baby με ποιο μύλο??

Δημοσίευση από Christos » Τρί Απρ 13, 2010 4:07 pm

Κώστα είπαμε ότι δεν έχει καμία σχέση εάν ο μύλος είναι ίδια μάρκα με την μηχανή. Από τον mdf εγώ θα πήγαινα αβλεπεί προς τον Rocky.
O mdf είναι με doser αλλά για να λειτουργεί σωστά το ένα τράβηγμα=μία δόση πρέπει να κόψεις πολύ καφέ πρώτα. Για οικιακή χρήση οι doserless είναι πιο πρακτικοί.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

woodsman43

Re: Gaggia baby με ποιο μύλο??

Δημοσίευση από woodsman43 » Τρί Απρ 13, 2010 4:12 pm

Ανφιμ δωγκωτο.Στα λεφτα του δεν παιζεται και η διαφορα απο το ροκυ ειναι αμελητεα.Οσο για τον MDF ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΟΥΡΑΣ εγω δεν θα τον επαιρνα με τιποτα.Εκανα μια φορα το λαθος με τον ΜΜ και τον εφαγα στη μαπα.Πιανεις ροκυ η ανφιμ και καταλαβαινεις μεταλο ρε παιδι μου.

Απάντηση