Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Χωρίς καλό μύλο για espresso απλά ξεχάστε την παρασκευή ποιοτικού espresso.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
giorgoscha
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 18, 2020 4:15 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Cafelat Robot
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: TimemoreSculptor64s
2ος Μύλος:: Kinu M47 Phoenix

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από giorgoscha » Παρ Μαρ 12, 2021 11:44 pm

spoke79 έγραψε:
Παρ Μαρ 12, 2021 10:59 pm
Κατάλαβα για τον πορλεξ..μένει να δουμε καμιά κριτική για τον new..τωρα για τον graef δεν με πειράζει το κατά λάθος να αλλάξει απο χειρισμό δικό μου,αυτό που διάβασα και προβληματίστηκα ηταν οτι στην ίδια ακριβώς θέση έκοβε αλλα το πρωί αλλα το απόγευμα. Και ετσι ξέφευγε η εκχύλιση.σου έχει συμβεί κατι αντίστοιχο?
Υ.γ τις μοντες για τον πορλεξ τις ειδα.
Για τον γκραεφ ειδα το πως μπορεί να γινει στεπ λες αλλα οχι κατι για σταθερότητα.αν έχεις κάποιο λινκ η θεμα του φόρουμ να μου παραθέσεις δεκτό . ευχαριστώ και για την απάντηση.
Στον δικό μου graef δεν έχω παρατηρήσει να αλλάζει το κόψιμο με την ένδειξη στην ίδια θέση. Ακούγεται περίεργο να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Ίσως επειδή βγάζοντας τα μαχαίρια για να τα καθαρίσεις, μπορεί να μην κάτσουν σωστά στη συναρμολόγηση και έτσι ενώ πριν έκοβες π.χ. στο 5, μετά στο 5 να κόβει τελείως διαφορετικά μέχρι να τα ξαναβάλεις σωστά; Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο. Επίσης σταδιακά με τον καιρό μεγαλώνει η απόστασή τους γι' αυτό και πολλοί τοποθετούν κάποια ροδέλα όταν φτάσει στο απροχώρητο για να τα πλησιάσουν. Για τη σταθεροποίηση νομίζω είχα διαβάσει στο νήμα του Graef εδώ (του 700 ή του 800) ότι κολλάς μια ταινία scratch και έτσι σταθεροποιείται καλύτερα. Αυτό για την ώρα που αλέθεις.

paulos132
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Δεκ 03, 2019 10:13 am

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από paulos132 » Δευ Μαρ 15, 2021 2:15 pm

giorgoscha έγραψε:
Παρ Μαρ 12, 2021 12:14 pm
Έχοντας χρησιμοποιήσει και graef και porlex, ο porlex είχε ένα θεματάκι με το παξιμάδι που ορίζει το κόψιμο (σχετικά χαλαρό) που πιθανόν να αλλάξει θέση με τη χρήση και να μην το πάρεις είδηση αφού δεν το βλέπεις. Ο Graef δείχνει ξεκάθαρα το που βρίσκεσαι, αλλά κι αυτός από τη μια αλλάζει θέση εύκολα οπότε μπορεί καταλάθος να μετακινήσεις το ρυθμιστικό του και επιπλέον τα "κλικ" του έχουν σχετικά μεγάλη απόσταση.
Και για τους δύο υπάρχουν λύσεις να γίνουν κάπως πιο σταθεροί στην κοπή. Μπορεί τον Porlex ΙΙ να τον έχουν βελτιώσει και σε αυτό το σημείο. Να ξέρεις πάντως ότι ο Porlex δεν σε βοηθάει πολύ στο κόψιμο, το οποίο θέλει αρκετή δύναμη από μέρους σου και θα σε κουράσει αν είναι να κάνεις π.χ. >=2 καφέδες στη σειρά.
οσον αφορα τον porlex , για την αλλαγη της ρυθμισης,αυτο λυνεται με κολλα σπειρωματων αναιμακτα.

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από AlexFocus » Πέμ Αύγ 25, 2022 10:10 pm

Σκεφτομαι να παρω τον Porlex Mini αποκλειστικα για V60 (σπιτι ή εκτος σπιτιου). Τι λετε; Για εσπρεσσο εχω το Niche. Μπορω και με το Niche να αλεσω για V60 αλλα θελω να εχω μυλο ο οποιος να ειναι και φορητος.
Ford Focus MkII f/l 2008

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από NiPi » Παρ Αύγ 26, 2022 12:46 am

AlexFocus έγραψε:
Πέμ Αύγ 25, 2022 10:10 pm
Σκεφτομαι να παρω τον Porlex Mini αποκλειστικα για V60 (σπιτι ή εκτος σπιτιου). Τι λετε; Για εσπρεσσο εχω το Niche. Μπορω και με το Niche να αλεσω για V60 αλλα θελω να εχω μυλο ο οποιος να ειναι και φορητος.
Μάζεψε χρήματα για να πάρεις έναν commandante!

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από AlexFocus » Παρ Αύγ 26, 2022 1:36 am

Ο Comandate Che Guevara 😵💫 στα ποσα Ευρα ειναι; Δεν θελω να διαθεσω πολλα χρηματα γιατι κυριως θα πινω εσπρεσσοκαπουτσινους απο Μαρτζοκο και Νις που εχω. Το χειροκινητο μυλο μαζι με το V60 Hario που αγορασα τα θελω κυριως για εκτος σπιτιου ποση καφε και αντε μια φορα την εβδομαδα για αλλαγη.
Ford Focus MkII f/l 2008

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από NiPi » Παρ Αύγ 26, 2022 11:30 am

Ο Comandante έχει 200-300 € Αλλά τα αξίζει.
Σε κάθε περίπτωση θα σου πρότεινα να κοιτάξεις μια κατηγορία παραπάνω από Porlex/hario/rhino, ίσως κανένα timemore αλλά θα πρέπει να το ψάξεις.

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από AlexFocus » Παρ Αύγ 26, 2022 7:35 pm

Επειδη η χρηση του θα ειναι περιστασιακη, μιας και εχω το Νις, εχω βαλει ως ταβανι τα €100 :mrgreen:
Ford Focus MkII f/l 2008

nikosdeb
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Ιαν 08, 2020 8:57 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Lelit PL41tem PID
2η Μηχανή:: V60, aeropress
Μύλος:: Eureka mignon specia
2ος Μύλος:: Timemore c2 chestnut

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από nikosdeb » Κυρ Αύγ 28, 2022 10:35 pm

Γιατι δεν τσιμπας εναν timemore c2 που ολοι λενε τα καλυτερα λογια? Σιγουρα ανωτερα μεταλλικα κωνικα μαχαιρια απο porlex. Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος που τον χρησιμοποιω για v60 και aeropress. Δεν πρεπει να υπαρχει πιο vfm μυλος κατω απο 100 ευρω.

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Δημοσιεύσεις: 240
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 9:00 pm
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: La Marzocco LM
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από AlexFocus » Κυρ Αύγ 28, 2022 10:44 pm

Μπαινει, λοιπον, και ο Timemore C2 στην εξισωση. Για πειτε συναδελφοι για να φυγει η παραγγελια εντος της εβδομαδας.
Ford Focus MkII f/l 2008

nikosdeb
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τετ Ιαν 08, 2020 8:57 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Lelit PL41tem PID
2η Μηχανή:: V60, aeropress
Μύλος:: Eureka mignon specia
2ος Μύλος:: Timemore c2 chestnut

Re: Porlex Coffee Grinder - χειροκίνητος μύλος.

Δημοσίευση από nikosdeb » Κυρ Αύγ 28, 2022 11:12 pm

Να προσθεσω, αξια αναφορας η εκπληκτικη ταχυτητα αλεσης του c2. Επισης και η συνεπεια αλεσης αν κρινω απο χρονους εκχυλισης και γευσης. Παρε και ενα βιντεακι απο kyle rowsell που μιλαει για πολυ καλες κουπες απο τον c2 και ποιοτητα αλεσης που ξεπερναει και ακριβοτερους μυλους
https://youtu.be/ZEuym4BSHgQ

Απάντηση